Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

OBRAZEM: Vila Saddámovy rodiny na jihu Francie

Obrovská vila ukrytá v piniovém háji na Azurovém pobřeží zeje prázdnotou. Jen občas sem zavítají bezdomovci. Komplex s mnoha ložnicemi, dvěma bazény a několika hernami patříval nevlastnímu bratrovi Saddáma Husajna. Teď chátrá, ale možná se dočká nových majitelů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

________________________________

Proč samotné křestní jméno?

Pro redaktora: proč jiné prezidenty jmenujete příjmením nebo celým jménem, ale v souvislosti s bývalým iráckým představitelem používáte samotné křestní jméno?

0/0
11.1.2007 19:00

Deliveres

Re: Proč samotné křestní jméno?

To by jsi chtěl po redaktorovi moc. On je rád že se umí podepsat a ty bys najednou po něm chtěl aby dokázal rozlišit co je to přijmení a jméno. Nebuď naivní, to je na něj opravdu tvrdý požadavek!

0/0
11.1.2007 19:22

Englishman

Re: Proč samotné křestní jméno?

Proč si myslíš, že Saddám byl pokřtěn? Kestní jméno samozřejmě mají jen ti, kdo byli pokřtěni. Chceš dělat chytrého, ale jsi hlupák.Rv

0/0
11.1.2007 19:40

________________________________

Re: Re: Proč samotné křestní jméno?

Ty ses rozjel. ;-D Omlouvám se ti, že jsem použil výrazu "křestní", abych dal najevo, že výraz "jméno" nemyslím v obecném významu, který by mohl být zaměněn za příjmení, ale že jsem jím myslel "jméno" v jeho užším smyslu.

Proč redaktor namísto příjmení nebo jména + příjmení používá samotné jméno?

0/0
11.1.2007 19:55

Englishman

Re: Re: Re: Proč samotné křestní jméno?

A jsi zase vedle. Mít jméno a příjmení je evropský zvyk a ani v té Evropě není příliš starý - příjmení má každý až asi tak od osvícenství. Saddám žádné "jméno a příjmení" neměl, měl několik jmen a evropskému "jménu a příjmení" by spíše než Saddám Husajn odpovídalo Saddám Tikrítí.

0/0
11.1.2007 21:28

TClovek

Re: Re: Proč samotné křestní jméno?

Pokud vim, tak "krestni jmeno" se u nas pouziva celkem bezne ve smyslu toho prvniho jmena bez ohledu na to, jestli byl nekdo pokrten nebo ne - jak se tomu rika podle tebe? Je fakt, ze to moc logicky neni, ale nelogicnosti je v cestine plno...

0/0
11.1.2007 20:35

j@ck

Re: Re: Re: Proč samotné křestní jméno?

tak to není jen v češtině. i v angličtině jsou synonyma "first name" a "christian name" jako opak "family name" čili "last name" :-)

křestní jméno má v tomto smyslu i člověk, který vůbec nebyl pokřťený.

0/0
11.1.2007 21:32

Englishman

Re: Re: Re: Re: Proč samotné křestní jméno?

"First name" a "christian name" nejsou synonyma, j@cku. "Christian name" se používá opravdu spíše ve smyslu křestního jména v pravém slova smyslu a řada lidí má "christian name" jako "middle name".

0/0
11.1.2007 21:38

j@ck

Re: Re: Re: Re: Re: Proč samotné křestní jméno?

http://www.thefreedictionary.com/Christian+name

Christian name

1. A name given at baptism. Also called baptismal name.

2. A name that precedes a person's family name, especially the first name.

0/0
11.1.2007 21:44

Englishman

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč samotné křestní jméno?

No vidíš, jak sis našel pěkný důkaz, že to NEJSOU synonyma :-P. Je to podobné, ale není to totéž. A vážně řada lidí používají jméno, které dostali při křtu, jako middle name.

0/0
11.1.2007 22:14

Englishman

Re: Re: Re: Proč samotné křestní jméno?

Zkus se v Čechách žijícho Araba (nebo třeba i Žida) zeptat na křestní jméno... Křestní jméno se tomu mimochodem neříká nelogicky, ale zcela logicky: Až do nedávné doby všichni (až na ty Židy) pokřtěni byli a jméno dostávali až křtem a následným zápisem do matriky - matrika nebyla knihou narozených, ale knihou pokřtěných.

0/0
11.1.2007 21:34

Najdete na iDNES.cz