Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Kněžna z Hohenbergu chce zpátky Konopiště

Pravnučka Františka Ferdinanda Habsburského zavražděného v Sarajevu, kněžna Sofie z Hohenbergu, se rozhodla požádat o vrácení státního zámku Konopiště u Benešova, zjistila MF DNES. Chce i tamní sbírky a další rozsáhlé majetky bývalého panství.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Johny_S

Docela by mě zajímalo,

zda to zřeknutí se nároku na korunu je definitivní, neodvolatelné. Opravdu by ho nebylo možné zrušit např. v situaci, kdy není žádný jiný následník trůnu? Myslím, že by toto zřeknutí se bylo odvoláno hodně rychle... Takže jsou ty děti ještě Habsburkové, anebo ne?

0/0
8.12.2006 7:21

pinguinone

Re: Docela by mě zajímalo,

.. z pravniho pohledu je jiz sporna anexe uzemi ceskeho doliku znamym feudalem Urfotrem Cechem...;-D

0/0
8.12.2006 8:08

Horle

Československo Hohenbergy prachsprostě okradlo

Naprosto souhlasím se zabavením majetku kolaborantům, ale Československo se po svém vzniku zachovalo hanebně a ožebračilo sirotky. Jak je psáno v článku, sňatkem s Žofií Chotkovou se Franz Ferdinand musel vzdát nároků svých dětí na trůna de facto tak opustil rod Habsburků. Proto nemělo Konopiště být zabaveno.

Konopiště v době zabavení určitě nebylo v horším stavu než je dnes a pokud se vrátí oprávněným vlatníkům, rozhodně nezůstane uzavřeno turistům.

0/0
7.12.2006 16:46

Pan Navratil

.

Fotr je pořád fotr ať se vzdává čeho chce.

0/0
7.12.2006 16:54

pepe999 from Salford

Re: .

Presne, ty feudalni sracky muzou brat jenom humanisti. Fotr je jednou jasnej, tak maji smulu. Kdyz uz, tak prodat, ale nedavat...!R^

0/0
8.12.2006 2:31

Johny_S

Re: .

Asi tak. Z tohoto úhlu pohledu byl císař a král Karel Habsburský vlastně žabař. Mohl na konci války narychlo vystoupit z habsburské dynastie a veškerý jeho majetek by mu býval zůstal... A jak k tomu přijde jeho syn Otto Habsburský, vážený poslanec Evropského parlamentu? Proč by on měl pykat za to, že jeho otec byl shodou okolností císařem a králem země poražené ve válce, a tak mu byl zabaven veškerý majetek? Neměl by teď Otto Habsburský žádat o všechno zpátky? Vždyť byl sprostě okraden.

0/0
8.12.2006 2:44

pepe999 from Salford

Re: Re: .

To je teda logika. To, ze byl jeho tatik porazenej ve valce je problem cele familie, takze jeho taky. Nikdo mu nic neukradl, prohral valku, tak musel calovat. To je to same, jako kdyby CR rekla, ze to, co bylo za CSSR neplati, myslim treba dluhy atd...

0/0
8.12.2006 2:50

pinguinone

Re: Re: Re: .

..kazdej dluh je jednou promlcenej...;-)

0/0
8.12.2006 8:15

Johny_S

Re: Československo Hohenbergy prachsprostě okradlo

Kde vlastně ten majetek vzal? Nebyl náhodou habsburského původu? Proč rozlišovat mezi echtovními Habsburky a těmi, kteří se rozhodli z dynastie vystoupit?

0/0
8.12.2006 2:24

Sew11

Hlavně vrátit sudety !!!

dnešní povla na hranicich je ostudou celé země.

0/0
7.12.2006 9:31

Pan Navratil

.

Taky si myslím, že by se ten germánskej póvl, co sem jezdí sypat odpadky ;-€ a souložit s holčičkama ;-€ a chlapečkama ;-€ měl odsunout někam dost daleko.;-€

0/0
7.12.2006 10:52

Novakbob111

a pan navratil is back

tak jeste kurz k tomu povlu germanskymu  ad1/odpadky-odpad nakoupiliy ceske firmy od nemeckych a vyinkasovaly dotace-tak drz zobak (ceska mafie se tomu rika) ad 2/ jo je pravda ceske rodice nabizi deti a ruzny uchylny seex - to je vyraz ceske kultury 3/ mas pravdu -ty naplavy z bulharska, rumunska a ukrainy z 50.let odsunout zase zpatky a vratit slusne lidi ze zapadu. Pak se Cesko vrati tam kam patri. K slusnym narodum!:-P

0/0
7.12.2006 11:22

Pan Navratil

Re: a pan navratil is back

Ad 1. Mluvím o příhraničí ty kreténe, kam jezdí tvůj vyžranej fotr a ze svýho socwágenu vyháže pytle se smardlavejma vložkama tvý prasečí sestry do lesa.

Ad 2. Někdo snad tvýho zapocenýho fotra nutí, aby ty děti šoupal tím svým měkkejšem zapařeným?

Ad 3. Už se trochu opakuješ, první náplavy na území sudet byli tvý předci, kterým tam bylo povoleno vykonávat podřadné práce. Za to se odvěčili zradou pod vedením rachitika Kondráda, takže jestli tady někdo má držet zobák, tak jsi to ty a celá to tvý proturčený Némecko. Řvali jste Heim in Reich a taky se stalo. Nechápu, na co si ještě stěžujete. ;-D

0/0
7.12.2006 11:44

Novakbob111

tak ty si dej neco na nervi

kolik ze mas IQ? a nervi okay? nebo ti jen tak po slovansku hrabe na mozku.;-D;-D;-D;-D

0/0
7.12.2006 12:02

_Pixie

Re: tak ty si dej neco na nervi

nervi? On něco rve? Nebo jste myslel nervy? Ach ta čeština, že...navrhuji, abyste se pouze vyjadřovat pomocí smajlíků, efekt bude stejný a alespoň se dál nebudete ztrapňovat.

0/0
7.12.2006 12:43

Novakbob111

co jsme ukradli musime vratit!

a Hohenberg mohou prinest ceskemu povlu jen kulturu. ;-D

0/0
7.12.2006 8:45

_Pixie

Re: co jsme ukradli musime vratit!

co vy jste ukradl klidně vratte - my jako národ nebudeme vracet nic :-P

0/0
7.12.2006 8:50

Novakbob111

no dyt to rikam furt- jste zlodeji

ale to vam clovek nevysvetli, kdyz kradete i vence na hrbitovech;-D;-D;-D;-D

0/0
7.12.2006 11:23

Pan Navratil

.

Největší zloději ve dvacátém století zůstanou Němci, kradli zemi, majetky, životy.

Však vám Drážďany srazily hřebínek, co Helmute?

0/0
7.12.2006 11:47

_Pixie

Re: no dyt to rikam furt- jste zlodeji

ještě že tu jsou ty smajlíky, viďte, jinak byste se nevyjádřil

0/0
7.12.2006 12:40

Sew11

Re: co jsme ukradli musime vratit!

za mě souhlas.

0/0
7.12.2006 9:31

Mackbath.21

Necháme si hrady a zámky, které jsme ukradli..a nebo je nadělíme zpět právoplatným vlastníkům..??

jsou věru roztomilé příspěvky a názory rnašich dobrých vlastenců, kteří pravda nejsou moc silní v historii natož v zákonech, o to víc křičí, že nic vracet nebudem. Jeslipak se tihle dobráci někdy zamysleli nad tím, kolik miliard ročně stojí opravy a údržba všech těch objektů..??..a kolik bilionů by bylo potřeba investovat, aby památky v českých zemích byly ve stavu podobném jako před r. 1918..??...Asi to přesahuje možnosti jejich uvažování. Pak tedy vážení soudruzi...zkuste alespoň odhadnout..kolik každý z nás ročně odvádí do státního rozpočtu na údržbu, opravy a provoz těchto státem ukradených nemovitostí. Zděsíte se. Jak dobře by nám bez nich bylo. Třeba pochopíte...proč vrátit..a co nejrychleji.

0/0
6.12.2006 23:58

Johny_S

Re: Necháme si hrady a zámky, které jsme ukradli..a nebo je nadělíme zpět právoplatným vlastníkům..??

To radši rozprodat, než vrátit. Např. při vracení Hohenbergům by došlo k určité křivdě např. německým rodům, které o majetek přišly na základě Benešových dekretů. Hohenbergy by s největší pravděpodobností býval stihl stejný osud. Takže to pak vráti všem německým šlechtickým rodům? Jenže právní řád žádnou šlechtu nezná. Takže vrátit všem odsunutým Němcům? Dobrá, pak by ale Němci měli zaplatit reparace. A už se to sype... U Hohenbergů je problém jedna věc. Habsburkům se zabavoval majetek proto, že jejich majetek vlastně splýval se státním. Nebylo možné rozpoznat, co patřilo Habsburkům a co rakouskému státu. Tak se to vyvlastnilo a rakouský stát poté dostal odškodné. Stejně tak měl dostat odškodné i za Hohenbergy. Neboť - kde vlastně Fratišek Ferdinand vzal na Konopiště a jeho rozsáhlé opravy? Bylo to opravdu z majetku Chotků, anebo z majetku Habsburků, z něhož samozřejmě částečně dědil?

0/0
7.12.2006 0:26

Mackbath.21

Re: Re: Necháme si hrady a zámky, které jsme ukradli..a nebo je nadělíme zpět právoplatným vlastníkům..??

křivdě..??..nevidím žádnou souvislost mezi odsunutými němci a Hohenbergy. čeští Němci (přesnější by asi bylo německy mluvící Češi, neboť historicky vzato byli poddaní českého krále ažili postaletí na území Čech) přeci o majetek přišli na základě prezidentských dekretů, zatímco Hohenberkům byl majetek zabrán chybným výkladem zákona..tedy zcela nezákoně ( o výkladu dektetů raději pomlčím - nepatří to sem).Původ financí F.F d¨Este jistě není třeba zkoumat, nepochybně nebyl nelegální a toto jmění nebylo nabyto v době konfiskace. Způsobem nabytí majetku byla privátní koupě od české rodiny. Ani zde se nestalo tedy nic proti dobrým mravům. Jen bych snad dodal..co se týče Hbsburků..byli a jsou legitimními českými panovníky, většinou ovládali český jazyk velmi dobře a svůj původ odvozují mimo jiné od Přemyslovců. Za jejich panování se Čechy (nikoli Rakousko) staly jednou z nejmodernějších a nejbohatších zemí střední Evropy.

0/0
7.12.2006 0:56

pinguinone

..byli a jsou legitimními českými panovníky

8-o   ;-D

0/0
7.12.2006 7:52

pinguinone

přesnější by asi bylo německy mluvící Češi

.. tak to museli mit dve statni prislusnosti.. jednu ceskou a jednu Risskou..;-D

0/0
7.12.2006 7:53

Pan Navratil

Re: Re: Re: Necháme si hrady a zámky, které jsme ukradli..a nebo je nadělíme zpět právoplatným vlastníkům..??

Ba, akorát si mohli odpustit tu válku, žeáno. Jinak souhlas.

0/0
7.12.2006 10:54

Johny_S

Re: Re: Re: Re: Necháme si hrady a zámky, které jsme ukradli..a nebo je nadělíme zpět právoplatným vlastníkům..??

A ještě kdyby se jim bývalo podařilo porazit Prusy a sjednotit Německo, mohli jsme tu bývali mít Německou Střední Evropu, Veké Německo - a nemusela být první ani druhá světová válka. My bychom ovšem museli zapomenout na nějakou češtinu. Náš jazyk by postupně zmizel stejně tak jako lužická srbština.

0/0
8.12.2006 2:38

Johny_S

Re: Re: Re: Necháme si hrady a zámky, které jsme ukradli..a nebo je nadělíme zpět právoplatným vlastníkům..??

Ale ano, ta souvislost tu je. Také Hohenbergové hovořili a hovoří německy a byli občany Německé říše, tudíž by se na ně byly bývaly vztahovaly Benešovy dekrety. Sudetští Němci mohli být považováni za německy hovořící Čechy, ale jejich volba byla, že se považovali za Němce a usilovali o odtržení českého pohraničí a jeho připojení k Německu ("heims in Reich"). Což je od potomků přistěhovalců opravdu nehorázné. Hohenbergům nebyl konfiskován majetek na základě chybného výkladu zákona, ale přímo zákonem. O vyvlastnění hlasoval parlament, tudíž by nyní bylo nutné změnit ten zákon. Nešlo o žádný chybný výklad. F. F. jistě nabyl svůj majetek legálně, ale proč se tedy zabavoval majetek Habsburkům? Oni jej nenabyli legálně? Co se týče Habsburků, byli, ale už nejsou legitimími českými panovníky. Češtinu možná ovlávali, ale považoval bych to za dosti sporné.

0/0
8.12.2006 2:33

Johny_S

Re: Re: Re: Re: Necháme si hrady a zámky, které jsme ukradli..a nebo je nadělíme zpět právoplatným vlastníkům..??

Možná ti poslední, zcela určitě ovšem ne Habsburkové z doby tuhé germanizace, kdy čeština byla odsouzena k druhořadé roli a postupnému zániku. Co je ovšem nesporné, je to, že posledním korunovaným Habsburkem na českém trůně byl Ferdinand V., což naznačuje, jaký vztah měli poslední Habsburkové k českým zemím. To, že se z Čech stala jedna z nejvyspělejších oblastí ve střední Evropě, patrně nebude zásluha Habsburků. Resp. je to asi taková zásluha, jako když někdo tvrdí, že má ČSSD zásluhu na současném ekonomickém růstu.

0/0
8.12.2006 2:33

tydýt

"Hóhenlóhé, hóhenlóhé, hóóhéénlóóóhhééééé..."

zpíval Vlasta Burian v jednom starým filmu...:-/

0/0
6.12.2006 22:20

MilanMilanMilan2

Tak byl tedy arcivévoda F.F. Habsburk

nebo ne? 8-o A potomci jsou Habsburky po otci...tohle bude dost právnicky složité. Nevidím to vrácení moc reálně ...

0/0
6.12.2006 20:30

johannes1

Sofie má

ve všem pravdu,vystěhovat všechny čečmrdy zpět na ural a všechny majetky vrátit Němcům.

Čečeši vše jen zničili a vykradliX>-XX

0/0
6.12.2006 17:53

Johny_S

Re: Sofie má

Zpět na Ural? Tam Češi nikdy nesídlili. A propos, taky si myslíš, že Reinhard Heydrich byl správný chlapík na svém místě?

0/0
8.12.2006 7:23

pikla

Nelze soudit děti za rodiče

Asi ze mě mluví obdivovate c.a k. armády, ale myslím si, že by se o návratu Konopiště potomkům Františka Ferdinanda mělo začít uvažovat. Prosím všechny ty, kteří kategoricky soudí že Rakousko vyvolalo Světovou válku, aby se trochu zamysleli - vyvolaly děti F.F. nějakou válku? Nebo jim zastřelili v jeden moment oba rodiče a za pár let na to je-bez jakéhokoliv vyrovnání někdo vypakoval s prázdnýma rukama kamsi pryč? Kdo se trochu touto historií zabývá ví, že ne vše bylo provedeno podle čsl. práva a jméno jejich otce zřejmě působilko jako červená muleta...Ostatně - osudy obou synů F.F. jsou jasným důkazem toho, že to nebyli špatní lidé. Nechci nikoho přesvědčovat, jen říkám svůj názor - vrátit, nebo příkoří, které první republika potomkům F.F. způsobila, nějak nahradit. Toť vše.

0/0
6.12.2006 17:13

Johny_S

Re: Nelze soudit děti za rodiče

Taková byla doba. Soudit z dnešního pohledu je pochybné. Pak se můžeme vracet ještě více a odsuzovat za barbarství lidi 19. století, lidi 18. století, atd. Určitě by se našla nějaká křivdička z 10. století. Proč to neřešit soudně?

0/0
7.12.2006 0:29

Thingie

No nevim

Urcite je ho zajimave z historickeho hlediska, ale lze to provadet donekonecna? Nekdo tu zminil lopezive vypravy ze Svedska. Umim si predstavit obliceje Svedu, kdyz nekdo nazyva jejich predky zlodeji. Zda se , ze i Nemci si tu za valky neco "loupli" ( jak nam tu bobik tvrdi, brali si jen "svoje" ;-D), ale zlodeji jsou nazyvani jen Cesi. Nemci nas ve spolku s Rakusaky cheli poslat na dovolenou na Sibir a proto bych to uzavrel a zabyval se timto tematem pouze na akademicke pude.:-) Treba  na tema :Jakym pravem Nemci vtrhli do Ceskoslovenska? Cesi jsou lhari a Rissky snem zapalila spatna elektrinstalace.....;-D

0/0
6.12.2006 16:58

crezpenan

Rakousko rozpoutalo 1.světovou válku

a kněžna vlastně uráží TGM !

Skončeme to s Rakušáky-dostavme další bloky v Temelíně,Evropa stejně nemá výkon-ještě přilezou s prosíkem,na to stačí jedno horké léto..

0/0
6.12.2006 16:18

marketi

Re: Rakousko rozpoutalo 1.světovou válku

Souhlas, at zije Temelin a globalni oteplovani. No a co se tyce Evropy tak si tam "vsichni dobri sousede"obcas zavalcili.Muzeme jit zpatky az do aleluja a vzdycky se najde nekde to bezpravi.Radsi koukejme do budoucna.

0/0
6.12.2006 17:52

pinguinone

.. Konopiste samo o sobe je ji na nic..

.. bez pozemku a subvenci...;-)

0/0
6.12.2006 16:08

vitak69

jsem pro vrácení

Všechny hrady a zámky vrácené v restitucích jsou otevřené pro veřejnost a nepadají nikomu na hlavu!!! Viz, Orlík, Jemniště, Český Štenberk a pod. Rozhodně se o to starají lépe než stát!!! Je nesmysl si myslet, že by vše uzavřela, protože by byla sama proti sobě. Doufám, že se dožiju doby, kdy si Češi přestanou závidět a žačnou i přát ostatním. Rozhodně se tady nejedná o rozkrádání státu, jak určitě napíší na svých stránkách komunisté a ve svých velmi zadlužených Haló Novinách!;-D

0/0
6.12.2006 14:21

Pan Navratil

Re: jsem pro vrácení

Jasně, běž to vykládat lidem, kteří hospodaří na pozemcích, kterých se tahle "opožděná" žádost týká ;-D.

0/0
6.12.2006 14:24

vitak69

Re: Re: jsem pro vrácení

Žádná opožděná žádost, není to klasická restituce po roce 48. Vsadím se s tebou, že nikoho vyhánět nebudou. Tím jsem si naprosto jistý. ;-D

0/0
6.12.2006 14:29

Pan Navratil

.

Je opožděná, nebo co si jako myslíš, že paní vévodkyni vedlo k tomu, že zrovna ke konci roku 2006 si vzpoměla na nějaké Konopiště?

0/0
6.12.2006 14:57

vitak69

Re: .

o jejích nárocích rozhodnou soudy. Opožděná není, o vrácení majetku může žádat kdykoliv.

0/0
6.12.2006 15:04

Pan Navratil

Re: Re: .

Žádat jo.

0/0
6.12.2006 15:08

vitak69

Re: Re: Re: .

Tak vidíš, že jsme se schodli.;-D

0/0
6.12.2006 15:13

Pan Navratil

Re: Re: Re: Re: .

No problem, dokud netvrdíš, že Němci nekradou nebo tak něco.;-)

0/0
6.12.2006 15:15

vitak69

Re: Re: Re: Re: Re: .

Rozhodně ne tady, to určitě nedělají. Na Čechy a jejich závist bez tak nemají.;-D

0/0
6.12.2006 15:17

Pan Navratil

.

No tak to máš silně omezené informace. ;-D

0/0
6.12.2006 15:23

Najdete na iDNES.cz