Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Obviněný z vražd v bílém plášti skončil ve vazbě

Třicetiletý bývalý zaměstnanec nemocnice v Havlíčkově Brodě, kterého policie obvinila z vraždy sedmi pacientů a z pokusu o vraždy dalších deseti, skončil ve vazební věznici.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

RodoDendron

to jeste nic neni, porad cekam

kdy se proflakne nehravani lekaru pohrebakum

0/0
4.12.2006 17:14

Kleki Petra

Re: to jeste nic neni, porad cekam

...například komorní kvartet. Na pohřbech.

0/0
4.12.2006 17:19

RodoDendron

Re: Re: to jeste nic neni, porad cekam

a pouštějí si to v sanitce... ;-D

0/0
6.12.2006 17:47

petr.machy

Re: to jeste nic neni, porad cekam

To víš, funebrák jim dá asi za pacienta víc než pojišťovna. :-P

0/0
5.12.2006 11:14

Baud

ZDRAVOTNICTVÍ ZDARMA

Doufám, že pojišťovna proplatila "chudé" nemocnici tyto úkony.

0/0
4.12.2006 15:31

Todd Bertuzzii

Hezký výsledek

socialistického zdravotnictví. Co je státní, stojí prostě za houno. A nikdy tomu nebude jinak. Rv

0/0
4.12.2006 14:45

Zdenda-69

Jéžiši

proč zase srovnáváte s absurdními představami, že totéž se může stát např. paralenem ? Jistěže může, ale copak je v praxi myslitelné, aby mi sestra OMYLEM najednou aplikovala celá balení paralenu ? Nebo do mě těžko OMYLEM najednou nasype tří dózy vitamínů. Oproti tomu jedna OMYLEM zaměněná injekce a několikasekundový krátký úkon se může stát dřív než nové boty.  Já neříkám, že to půjde vymýtit, jen říkám, aby byl v co nejvíce situacích prokazatelný omyl a tedy pochybení u léků, kde stačí malá dávka a o těchto preparátech by snad měl být na oddělení přehled, kdo je komu při léčbě aplikoval, v jakém množství a kdy. Nic víc. Nejde o to, co personál má nebo nemá nafasovat, to mě jako pacienta nezajímá. Nejde o úmyslné kroky, tzn. vraždy - jde o zodpovědnost při OMYLU. Úplně dokonalé to nebude nikdy, ale představa, že tyhle léčiva nikdo nijak nesleduje a neví se, co kdo dostal aplikováno a v jakém množství je divná.

0/0
4.12.2006 12:48

Rebby

Re: Jéžiši

Hlavne, kdyz tak ctu tyhle, z meho uhlu pohledu pateticke vylevy, jsem rad, ze o tom, co a jak se eviduje nerozhodutejte Vy, ale lide, kteri tomu  opravdu rozumi.

0/0
4.12.2006 12:53

Zdenda-69

Re: Re: Jéžiši

Proč výlevy ? Spíš si chci buď utvrdit nebo i pozměnit názor. Bohužel vy názor neprezentujete žádný, tak s vámi to asi nepůjde. Až vám někdo řekne, že se vám partner už nevrátí z nemocnice přitom léčba byla v pohodě , bez komplikací, že příčinou byla látka XY v těle, a vůbec nic není zřejmé a vlastně se nic neví, co se stalo a jak k tomu mohlo dojít, tak jsem zvědav na váš pohled a chuť absolvovat nekonečné soudy a tahanice s českou justicí a legislativou. Jak spousta lidí "rozumí" zdravotnictví, nicméně přesto rozhodují, můžeme vidět na nezáviděníhodném stavu tohoto oboru ......   

0/0
4.12.2006 13:05

tyrael

Re: Re: Re: Jéžiši

zkus si dat par tablet 500 ibuprofenu pri zaludecnich potizich nebo pri vredu- o kterem ani nemusis vedet. Muzes klidne vykrvacet.

0/0
4.12.2006 13:12

Zdenda-69

Re: Re: Re: Re: Jéžiši

Pořád dokola.Když je zdlabu sám, tak vykrvácím a můžu si za to sám ať už z hlouposti nebo nešťastné náhody a hotovo, tečka. Jenže já ho nezdlabu sám, ale někdo mi ho podá, protože ho mám dostávat, jenže mi nepodá Iburpofen, ale omylem nějaký jed nebo inzulin nebo já nevím co (možná nevhodné příklady, ale jen pro příměr tohoto příkladu) a otráví mě nebo jinak usmrtí. Omylem. Musí být po mé smrti zřejmé, že jsem měl dostat Ibuprofen, ale dostal jsem něco jiného a nese za to odpovědnost člověk XY (a tedy nemocnice), který neměl důvod mě zabíjet, ale prostě se spletl. Jenže to pozůstalé nemusí zajímat. Přece by se snad měly vést záznamy, kdo co při léčbě má dostávat a co dostává a kdo mu to aplikoval. Prostě mám rozpisy termínů, kdy mám dostávat Ibuprofen, tak sestra oparafuje v záznamech - pondělí 4.12.2006, 20.00 aplikován Ibuprofen 500, podpis XY. Nic víc. Je mi úplně jedno jestli toho Iburpofenu má k dispozici vagón nebo poslední krabičku. 

0/0
4.12.2006 13:38

Zdenda-69

Re: Re: Re: Re: Re: Jéžiši

.... nebo musím dostat něco "mimo pořadí", třeba příjde komplikace apod. - tak napíše datum, hodinu, aplikován přípavek ABC, diagnozu určil X + podpis.X, aplikoval Y - podpis Y... Jo - když mi pak po smrti najdou v těle něco jiného, než co jsem měl dostávat nebo něco,co se mi stalo osudným a "porazilo mne, tak je polízanice, ale bohužel ...... Já v tom pořád nevidím nic neřešitelného pro personál. Z článku chápu , že není evidence, takže se v takových situacích tzv. neví, co se vlastně stalo a nelze nic dohledat.  Ať s e zruší jiná nesmyslná agenda, ale toto mi zrovna vyloženě nesmyslné nepřipadá. Jenže to si tu můžeme jen poplakat. Možná to každý vidíme jinak, tak to už bývá ....Jistěže to neodstraní možnosti omylu, ale za chyby se prostě platí. Mě jako manželku nebude zajímat, že se někdo spletl, mě bude zajímat, že jsem zůstala sama s dětmi, které budu mít problém sama uživit ......

0/0
4.12.2006 13:48

doktor_bota

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jéžiši

No, to nevím, jestli se nebudeš zlobit (;-)), ale takhle nějak se to běžně dělá (podpisy u každé aplikace léku jsou samozřejmě nesmysl, je stanovena medikace a ví se, kdo měl službu). Jenom nevím, jak si myslíš, že tě to ochrání před vrahem, který záznam samozřejmě neudělá, nebo chybou při výběru léku / aplikaci / změření dávky...

0/0
4.12.2006 14:02

Zdenda-69

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jéžiši

zlobit se nebudu, ;-) protože celou dobu nemluvím o vědomém skutku, tedy o vrahovi, ale o omylu. Před vrahem neochrání nic. Tam jde o to, že někdo, kdo měl oprávněný přístup k takovému přípravku této své výsady zneužil a navíc vůči někomu jinému. Tyhle situace se vyloučit nedají. Já z článku u toho heparinu chápal, že se ani neví, kdo ho kolik ve skutečnosti dostal a kolik se ho kde vyskytuje dostupného. Což mě celkem děsí a kéž bych pochopil článek špatně. . Proč by podpisy u každé medikace měly být nesmysl ? Rozpis je věc jedná, skutečná aplikace věc druhá. Služba může ústně tvrdit - ale on to v předepsanou hodinu dostal. Nebo naopak nedostal.  Ale to neřešme. A chybné dávkování ? No jistěže to neochrání, ale prostě za to někdo musí nést zodpovědnost ! Copak budeme obecně zpochybňovat odpovědnost za své konání v občanském i profesním životě ?    

0/0
4.12.2006 14:15

babacek

Re: Jéžiši

Nenechte se vyvést z míry i když je to popsáno laicky tak je na tom velký kus pravdy.R^

0/0
4.12.2006 13:50

utanův stín

Tak lidi, dík za pokec.

Moje práce už nepočká. Přes všechnu náročnost práce se zdravím lidí, přes problémy s "nemohoucností tváří v tvář nevyhnutelnému" mě nikdy nepřesvědčíte, že současný stav je v pohodě. Nemyslím si, že tenhle případ je něco běžného, tenhle psychopat věnoval dost času tomu, aby se dostal k vraždění, pokud tedy nejde o nějaké "náhlé hnutí mysli", takže tohle nevztahuju na všechny lékaře. Ale odpovědnými bych je učinil a jak jsem napsal, bez nutnosti prokazování úmyslu. Přesto ani profesionální chybu bych v jejich případě nekvalifikoval jako vraždu, a asi ani jako zabití z nedbalosti. Ale už nemám čas to dál rozebírat. Mějte se.

0/0
4.12.2006 12:46

tyrael

Re: Tak lidi, dík za pokec.

Zdar a pevne zdravi.R^

0/0
4.12.2006 12:47

doktor_bota

Utane,

jak chceš zabránit tomu, aby si vraždící šílenec nekoupil lék v lékárně, pokud bys dokázal zajistit stoprocentní kontrolu pohybu léčiv tak, jak navrhuješ?

0/0
4.12.2006 12:14

utanův stín

Re: Utane,

Dobrej argument. R^ Pouze pitva a přístup ošetřujícího lékaře. Pokud je šílenec ošetřující lékař, zbývá jen pitva.

0/0
4.12.2006 12:17

doktor_bota

Re: Re: Utane,

Pokud je šílencem lékař, má dost možností identifikovat příčinu smrti tak, aby k pitvě nedošlo, mimochodem. A že se to děje (v případech, jaký popsal bluetake), je veřejným tajemstvím...

0/0
4.12.2006 12:21

utanův stín

Re: Re: Re: Utane,

Pak tedy pitva nesmí záviset na ošetřujícím lékaři.

0/0
4.12.2006 12:31

tyrael

Re: Re: Re: Re: Utane,

A nakom?

0/0
4.12.2006 12:37

utanův stín

Re: Re: Re: Re: Re: Utane,

Doktor určitě a ty taky vypadáte jako z oboru. To navrhněte vy. Já můžu pouze popřemýšlet a požadovat pitvu u všech případů s nestandardním průběhem. Co vždycky "druhý ošetřující lékař"?

0/0
4.12.2006 12:39

tyrael

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Utane,

Mohla by byt nejaka komise, ktera by prosetrovala podezrela umrti, pokud by ji o to pozadal pacient. jenze z moji zkusenosti by se k ni hlasili temer vsichni pozustali, protoze vsihcni majo prad pocit ze lekar neudelal vse. Jenze nato potrebujes vysoce kvalifikovane lidi, na ktere nejsou penize, navic by stejne nestihali jak pisu vyse. Nic me asi nenapada, nevim co s tim.

0/0
4.12.2006 12:42

bluetake

Re: Re: Re: Re: Utane,

a na kom by mela zaviset ? Vratim se k memu otci. Trpel, jako zvire, nemohl poradne mluvit a ani spat, a pak najednou usnul...............a uz se neprobudil...........a opakuji, nikdo z nasi rodiny to nema doktorum za zle.....a kdo jiny nez osetrujici lekar rozhoduje o pitve, kdyz urci, jako pricinu smrti treba rakovinou plic ? Otec ji trpel , po operaci mu metastazovala do zbytku plic i do zaludku ,a byl na tom diky ni hodne spatne. Chteli mu pomoci, dali mu utisujici leky a mozna jich dali vice....nevim. A nezkoumam to, jsem rad, ze tatinek odesel v klidu ,aniz by se trapil.......Pitvu muze naridit jen vysetrovatel na zaklade neciho podnetu, zpravidla pripbuznych, pokud maji pochybnosti.....ale doktori maji nejen 1000 moznosti nekoho zabit ale nejmene stejny pocet zduvodneni, proc dali ten ci onen lek............

0/0
4.12.2006 12:37

bluetake

Re: Utane,

souhlasim. Tomu nezabrani sebelepsi evidence.Kdyz vas nekdo bude chtit zabit na silnici autem, tak mu v tom take nikdo nezabrani....... A ono skutecne staci, kdyz mu personal prida do kapacky nejakeho leku vic, nez je potreba s oduvodnenim, ze treba spatne reagoval ,nebo byl neklidny............ A uprimne, mam spis obavu, ze az si ten zmetek uvedomi, ze mu hrozi dozivoti , tak svou vypoved oznaci za vynucenou policii nebo ze sebe udela "nepricetneho" a pro soudy a vysetrovatele to pak bude hodne tvrdy orisek.......

0/0
4.12.2006 12:19

utanův stín

Re: Re: Utane,

Bluetake, jenže ta lepší evidente má to kouzlo, že sníží riziko zneužití. Neodstraní, ale sníží. A pokud jde o životy, je takové zlepšení vždycky dobré. Takže, názor, když to problém úplně neodstraní, tak to dělat nebudem je rozhodně mimo mísu. Pravidla silničního provozu jsou poměrně jasná a porušení a následné tresty se vyhodnocují a udělují, zdravotnictví a profesionální omerta je něco úplně jiného.

0/0
4.12.2006 12:23

bluetake

Re: Re: Re: Utane,

Mozna to omezi, o tom nejsem s Tebou v rozporu, ale opet souhlasim s doktorem botou, fundovany doktore nebo osetrovatel vi dobre, co a jak a kdyz te buzde chtit zabit, at uz z jakehokoliv duvodu, tak te proste zabije a nikdy se na to neprijde........Rika se tomu lidsky faktor a ten nevylouci sebelepsi pravidla a evidence.

0/0
4.12.2006 12:26

utanův stín

Re: Re: Re: Re: Utane,

Lidský faktor nevyloučíš ze všeho. Ale následnou kontrolou ho můžeš alespoň částečně eliminovat a to spíše už tou pitvou, jak plkáme s doktorem výše.

0/0
4.12.2006 12:32

doktor_bota

Re: Re: Re: Utane,

Jakékoliv zostření současného stavu, kdy už teď lékaři nestíhají administrativu, povede ke zhoršení úrovně lékařské péče. A navíc to nic neřeší, magor si stále může "jed" uvařit doma z dostupných materiálů...

0/0
4.12.2006 12:28

tyrael

Re: Re: Re: Re: Utane,

Prsne presne. Nekdy si pripadam jako pisarka, vsechny ty obezniky, hodnoceni, zpravy. Hruza.

0/0
4.12.2006 12:43

Zdenda-69

Re: Re: Re: Re: Re: Utane,

plně souhlasím s tím, že stav pro lékaře a personál není přiznivý, ale bylo by mnohem logičtější,kdyby nemuseli vykonávat některé byrokratické nesmysly a mohli tento čas věnovat třeba jiné agendě, která je žádoucí a souvisí opravdu s pacienty. Z pohledu lékaře plně chápu pocit - proboha ještě toto nějak evidovat, to už nebudu léčit vůbec, jen papírovat. Ale kéž by jim byla odejmuta neefektivní administrativa. Jenže to si tady můžeme jen poplakat a stejně se to určuje jinde .....      

0/0
4.12.2006 13:16

babacek

Re: Utane,

Doktore chceš snad říci,že tento lék je běžně k dostání v lékárně a může si je zakoupit každý ?

0/0
4.12.2006 13:52

bluetake

evidence ?

mnozi tady volaji po evidenci ale ta evidence byla podle meho subjektivnho nazoru dobra, jen diky ni se na toho manika prislo.... Co mne trochu zarazi, ze nemocnice ho vyrazi a pak poda oznameni na "neznameho" pachatele. Obavam se, ze pri "schopnostech" nasi policie , kdyby chlapec zatloukal, tak mu nic nedokazou............Jinak souhlasim s doktorem botou - v nemocnici vas mohou beztrestne zabit 1000 zpusoby, aniz by na to kdo kdy prisel........a co vim od znamych sestricek, dela se to....nevim, jak casto ale kdyz je nekdo na tom hodne spatne, proste mu pridaji nejakeho leku do kapacky a je to...... a uprimne, casto je to reseni sice svym zpusobem zvracene ale i milosrdne. mam osobni zkusenost s mym trpicim otcem, ktery proste v noci ve spanku zemrel. Subjektivne si myslim, ze mu nekdo ůpomohl" ale nemam to doktorum za zle, protoze se trapil 2 tydny, dusil se, mel bolesti a takto ve spanku proste tise odesel.....Ale tim nijak neomlouvam toho manika, jen se divam jinym uhlem pohledu.

0/0
4.12.2006 12:10

tyrael

To Zdenda-69:

Pokud by jsi zemrel a rodine by to pripadalo podezrele, mohou pozadat o pitvu, ale musi ji uhradit.!

0/0
4.12.2006 12:05

utanův stín

Re: To Zdenda-69:

OK, to je dobrá informace. Takže odkládat si na pohřeb a pitvu. Kolik to stojí?

0/0
4.12.2006 12:06

tyrael

Re: Re: To Zdenda-69:

V radech desetitisicu, nejsem si uplne jist, ale mam pocit ze kolem 50 tisic.

0/0
4.12.2006 12:09

utanův stín

Re: Re: Re: To Zdenda-69:

Takže pro příjmové skupiny okolo mediánu nerealizovatelné. Nějakej fond jako v případě zastupování nemajetných v právních věcech není?

0/0
4.12.2006 12:13

Zdenda-69

Re: To Zdenda-69:

Ale o to nejde. Klidně se může poznat, co jsem v těle měl, třeba i z rozboru krve bez pitvy. Jde o to  vyloučit situace, aby špitál nemohl pak říct - no oni si to mohl ten zemřelý aplikovat i sám, on se ten heparin, co mu našli nijak neeviduje a vůbec není jisté, že za to může kdokoliv z personálu. On si ho mohl vzít z vitríny v nestřeženém okamžiku sám .....

0/0
4.12.2006 12:09

babacek

Re: To Zdenda-69:

Pokud by rodina podala trestní oznámení s tím ,že má podezření na vraždu pitvu by nařídil vyšetřovatel aniž by jí kdo z příbuzných musel hradit.

0/0
4.12.2006 13:55

Zdenda-69

Příjde mi

dost nepřípustné, že se takový přípravek neeviduje ........ Je svým způsobem nebezpečný, když se dotane, tam kam nemá. To mi jako chcete říct, že když budu mít nějaké zdravotní potíže bez výraznějších komplikací a půjde spíše o čas než se uzdravím - a sestra mi OMYLEM píchne heparin místo něčeho, co mám dostávat pro můj případ, tak moje rodina pak na špitále nic nevymůže za ztrátu hlavního živitele, protože se nezjistí, jak se to do mě dostalo a evidence není ??

0/0
4.12.2006 11:49

doktor_bota

Re: Příjde mi

Zabít pacienta lze v každé nemocnici miliony způsoby, nelze proto běžná léčiva zavírat do trezoru. Když na to příjde, může si navíc průměrná sestra opatřit i nebezpečný lék celkem bez potíží jako každý jiný člověk.

0/0
4.12.2006 11:52

tyrael

Re: Re: Příjde mi

Souhlasim, proste to nejde uhlidat, bohuzel zabit vas v nemocnici muze mnoha zpusoby v podstate kdokoliv z personalu a nikdo nemusi do pitvy-pokud enjaka probehne-nic moc zjistit. V USA resili pripad kdy sestra zabijela diabetiky glukozou, zabila nekolik lidi,ale nic ji neprokazali protoze tvrdila ze je videla jist vetsi mnozsvi cokolady.

0/0
4.12.2006 11:55

utanův stín

Re: Re: Re: Příjde mi

:-))) Dost dobrá vyhlídka.

0/0
4.12.2006 12:00

tyrael

Re: Re: Re: Re: Příjde mi

Co nadelas, takovy je zivot.

0/0
4.12.2006 12:02

Zdenda-69

Re: Re: Příjde mi

neříkám zavírat to do trezoru, ale prostě vést evidenci, který pracovník, komu a kdy tu injekci dával. Z toho je zřejmé, kdo byl s jakým lékem z personálu ve styku. Když se mi potom v těle objeví něco, co směrem ke mně nebylo evidováno, tak je to jasný průšvih špitálu. Jde o to, kdyby mi to někdo aplikoval omylem. Když natrefím na týpka jako je tenhle hoch, tak mám holt smůlu, ale u něj odpadá řešení, kdo  a kde udělal chybu. Navíc se sám přiznal. Jde o alespoň dovolatelnost nějakého odškodnění pozůstalé rodině, pokud bych měl třeba děti a ženu s nízkým příjmem. 

0/0
4.12.2006 11:58

tyrael

Re: Re: Re: Příjde mi

Kdyby vam nekdo neco aplikoval omylem, stejne to nikam nezapise a tezko se prizna. A evidovat vsechny leky je nemozne, to by lekare uplne znicilo, uz tak jsou neuveritelne zavalovani administrativou. Nedovedu si predstavit ze pred kazdou sluzbou jde lekar fasovat leky na svoji sichtu.

0/0
4.12.2006 12:01

Zdenda-69

Re: Re: Re: Re: Příjde mi

ale právě o to jde, že to nezapíše a těžko se přizná. Neříkám, že má fasovat léky před šichtou , protože neví co se během šichty může stát a jaké léky může neplánovaně potřebovat. Taky ale musí být zodpovědnost za to, aby se k lékům nedostali pacienti. Prostě, aby pozůstalé rodině nikdo nemohl říct - vážení, ono není vůbec jasné, že si to třeba nepíchl ten pacient sám, tak dostanete houby a ne odškodnění.   

0/0
4.12.2006 12:06

utanův stín

Re: Re: Re: Re: Re: Příjde mi

Houby. Nemocnice je odpovědná a na úmysl kašlu. Zaměstnala toho chlápka, prošel pohovory, tak je odpovědná za škodu a hotovo.

0/0
4.12.2006 12:08

doktor_bota

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Příjde mi

Mýlíš se. Jak z právního, tak z morálního hlediska. Nemocnice podle všeho nemohla vraždám nijak předejít.

0/0
4.12.2006 12:11

Najdete na iDNES.cz