Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Oko za oko, Saddámovi život

Oko za oko, zub za zub. Tahle starozákonní shrnující formulka pro zákon odvety dostihla i Saddáma Husajna. Dával pokyny zabíjet, bude tedy i on zabit. Kdo jiný než jeden z nejbrutálnějších diktátorů minulého století si smrt zaslouží?! Zdánlivě je vše v pořádku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Yaroukh

kecy

o pravo na zivot se ten vas vyplaseny starik pripravil samBendova Rv

0/0
9.11.2006 13:07

doktor_bota

Až mě to dojalo.

Hezky napsáno paní Bendová. Jenže... Takto to cítí civilizovaní lidé, kteří si života váží. Aplikovat humanismus v situaci, kdy právě padla III. říše, která měla na svědomí desítky milionů brutálních vražd, nebo v obdobné situaci po skončení čtyřicetileté vlády masového vraha, sadisty a řezníka, je nesmysl, který se evropským humanistům už mnohokrát nevyplatil. Doporučuji příště před vyjadřováním emocí zapojit i trochu logiky, paní Bendová - zkuste se zeptat někoho, komu právě někdo sadisticky zavraždil třeba dítě, jestli by vrahovi přál smrt...

0/0
9.11.2006 0:42

TomášM

Ale není zbytečná

dělali tam neskutečný věci. Chtěli ženskou? Manžela popravit, jí znásilnili a pak zabili. Takhle fungoval Saddám a jeho synáčkové. Jen pěkně popravit....

0/0
8.11.2006 23:45

iuos

hmm

pověsit a basta - a před kamerama...  možná by se mohl ještě před šibenicí udělat takový "zadositučinění pro obyvetele" a každý bu mu mohl říct, co si o něm myslí...   no, třeba by nakonec odešel i spokojenej ze svý práce...

0/0
8.11.2006 14:46

cap_John_H_Miller

!!!

Doufám, že to budou dávat v TV!

0/0
8.11.2006 10:07

saldo

Pokračování

A jak tady už kdosi zcela oprávněně píše (a vnucují se mi slova pana Čunka, pronesená v jiné souvislosti, přesto však trefná) - vřed na tváři lidstva musí být odstraněn. A to ne dlouhodobou, nákladnou a ne vždy úspěšnou léčbou v sanatoriu, ale chirurgicky - vyříznutím. Aby celý svět věděl, že podobných skutků by se neměl nikdo dopouštět bez vědomí, že za to splatí svým životem. Jistě že to spoustu dacanů či zaslepenců neodradí, ale lidstvo dostane (či dá) jasný signál o tom, že podobné skutky zaslouží opravdu to největší a nejtvrdší odsouzení. Morální i trestní.

0/0
8.11.2006 9:56

Majkyho_pupik

Re: Pokračování

pokud si lecenim vredu predstavuje vystehovani neprizpusobyvych obyvatel do jine vesnice, tak myslim ze nobelovka za medicinu ho asi mine...Rv

0/0
8.11.2006 10:09

iuos

hmm

pokud je mi známo, tak ten vřed před odstěhováním nařezal na kousky...

0/0
8.11.2006 14:48

saldo

Re: hmm

Lékaři by potvrdili, že často bývá účinnější odstranit velký vřed po kouskách než vyříznout najednou.

0/0
9.11.2006 9:40

saldo

Paní Bendová

má jistě právo na svůj názor a jako publicistka má i právo jej veřejně sdělovat. Což ovšem nemění nic na tom, že její článek je prosycen životní filosofií, pro níž se nejlépe hodí označení "pseudohumanismus". Aspoň v oblasti trestního práva. Argumentuje slabostí odsouzených tváří v tvář hrdelnímu rozsudku, dokonce nám to  servíruje na příkladech některých nacistických zločinců. Pomíjí ovšem spousty gaunerů, kteří přijali trest s pohrdavým pošklebkem a v průběhu vykonání nehnuli brvou. To jen pro ilustraci. Chudáci ti ostatní!?! Měli hrůzu v očích a třepali se! Jenže jejich trauma trvalo chvilku a bylo doslova ničím s utrpením stovek, tisíců či milionů obětí holocaustu, teroru, genocidy či mučení a poprav politických odpůrců.

0/0
8.11.2006 9:54

svarak z krabicoveho vina

Re: Paní Bendová

Tak tak. V celém článku pseudohumanistky Bendové není kloudná zmínka o obětech těchto vrahů, není ani cítit nějaká snaha vžít se do pocitů nahých lidí natěsnaných v zime a ve tmě v Osvětimských "sprchách" pár vteřin před smrtí udušením... Ovšem bledá tvář páně Goeblsova či kalný zrak vraha Husajna (ať se pí Bendová někdy mrkne na fotky kurdských vesnic vyhlazených chemickými zbraněmi) je pádným důvodem ke zrušení trestu smrti pro masové vrahy?? P. Bendová, to snad nemůžete myslet vážně??

0/0
8.11.2006 10:39

Missi

to snad ne

Tady nejde o to cítit nějaké zadostiučinění při pohledu na něco tak definitivního jako je smrt člověka, ty by mi přišlo docela psychopatické!!! Globálně nejsem pro tresty smrti, ale takové chladnokrevne bestii platit pobyt v kriminále a výdaje na léky a buhvi co at je to hezky humanni?? Jenom at umre a doufam ze s nim umře i část svinstva které rozsel mezi lidi.

0/0
8.11.2006 9:04

dykl

....

Paní Jana Bendová pojala článek o dané skutečnosit velice kultivovaně a z ryze ženského, lidského hlediska, je to první dáma tohoto plátku,....:-)

0/0
8.11.2006 8:36

iuos

hmm

ano, napsala to hezky.... ale z praktického života úplně špatně

0/0
8.11.2006 14:47

HVLAD

Tady má trest smrti smysl

Tak u tyranů typu Sadáma jsem jednoznačně pro trest smrti - největší argument proti němu a to justiční omyl je vyloučen a trest smrti nemá v tomto případě funkci odradit, ale za A funkci symbolickou a za B je tím jsité že dotyčný diktátor se již nikdy nevrátí(jako třeba Obote v Ugandě, nebo Mussolini). 

A ve mě Sadám žádnou lítost nevzbuzuje, ano je zranitelný, ale tak je to vždycky seberte mocnému vládci jeho moc a bude působit slabě. Může být jen rád že se mu nedostane stejného zacházení jako se dostávalo jeho protivníkům v Abů Ghraib. Smrt si zaslouží

0/0
8.11.2006 6:02

wiki5

myslim

ze se Sadamem k zadnemu justicnimu omylu nedoslo... tak proc ma dozit nekde v privilegovanem vezeni za sledovani televize a provozovani ruznych "ozdravnych prochazek", kdyz jeho obeti zadnou tuhle sanci nemeli a nemaji... trest smrti je nekdy hodne dobry

0/0
8.11.2006 3:14

svarak z krabicoveho vina

Re: myslim

R^R^

0/0
8.11.2006 10:40

maava

Děkuji za Váš názor

Musím přiznat, že ve školních lavicích jsem se vždy snažil slohové práce stočit na téma nepřijatelnosti trestu smrti. Celkem se mi v tom dařilo, ale po přečtení Vašeho článku mohu pouze smeknout klobouk. Zažívám opakovaně stejné pocity a dokonce i Vámi uvedené příklady rozsudků či poprav mi utkvěly v paměti se stejným děsem a mrazením jako Vám. Jásání Iráčanů lze se sebezapřením pochopit. Nadšení amerických představitelů a pravděpodomě také většiny veřejnosti však nikoliv.

Martin

0/0
7.11.2006 15:00

žulda

Re: Děkuji za Váš názor

to je jistě v pořádku, že normální civilizovaný člověk necítí radost ze zabíjení a tedy ani z popravy kohokoliv, ale myslím, že tady je potřeba posoudit věc i z jiné stránky - pokud bude Saddám žít, zůstává pro jeho stoupence a vyznavače zachován důvod něco podnikat, snažit se ho pomocí teroristického vydírání osvobodit a podobně. A dál budou za jednoho vinného platit životy nevinní - to vám připadá přijatelnější?

0/0
8.11.2006 7:46

modryhovnival

Absolutní pokrytectví

http://www.blisty.cz/2006/11/7/art31124.html

0/0
7.11.2006 11:04

modryhovnival

Re: Absolutní pokrytectví

Sadámovi nebylo povoleno u soudu hovořit o tom, jak jeho režimu, tak podobnému nacismu, prodával západ chemikálie. Je to tak jasné, tak šokující, že Sadám nebyl odsouzen za rozsáhlé vyvrařďování Kurdů tímto jedovatým plynem, ale za pouhý lokalizovaný masakr Šíitů. Některé Saddámovy pesticidy pocházely samozřejmě z Německa.

0/0
7.11.2006 11:13

modryhovnival

Re: Re: Absolutní pokrytectví

Avšak 25. května 1994 vydal americký senátní výbor pro bankovnictví,

bytový fond a městské záležitosti zprávu s názvem "Vývozy dvojího

použití, použitelné pro výrobu chemických a biologických zbraní ze

Spojených států do Iráku a jejich možný dopad na zdravotní důsledky

(sic!) války v Perském zálivu."

0/0
7.11.2006 11:14

František Koudelka 4.Kyju

Re: Re: Re: Absolutní pokrytectví

Ten člověk evidentně považuje Gorbačova za západního politika.

0/0
7.11.2006 15:19

žulda

Re: Re: Absolutní pokrytectví

on i dynamit byl původně určen výhradně k usnadnění práce v lomech - může tedy jeho vynálezce za škody, které s ním jiní napáchali? Za použití jedovatých látek při masakrech je zodpovědný ten, kdo je použil, ne ten,kdo je vyrobil. To je jako tvrzení, že za vraždy jsou odpovědné matky vrahů, protože je porodily (a podobně ad absurdum....  )

0/0
8.11.2006 7:51

Ahaman

Oko za oko.......

To je judaismus, ne ?

0/0
7.11.2006 9:40

Sporadany_obcan

"...pokud vím, trest smrti budoucí vrahy a diktátory od páchání zločinů nikdy neodradil".

A jak to víte, paní Bendová?

Jak víte, že by vrahů bez hrozby toho trestu nebylo mnohem více?

To, že ani hrozba trestu URČITÉ PROCENTO lidí neodradí od páchání zločinu, není přece důkazem pro zbytečnost toho trestu.

0/0
7.11.2006 8:13

Farkasovo lemma

Re: "...pokud vím, trest smrti budoucí vrahy a diktátory od páchání zločinů nikdy neodradil".

protože v čechách je průměrně méně vraždd než v USA kde platí trest smrti? ....

trest smrti je zhovadiolost ... i možnost byť jediného omylu je riziko ..

0/0
7.11.2006 9:20

Sporadany_obcan

Re: Re: "...pokud vím, trest smrti budoucí vrahy a diktátory od páchání zločinů nikdy neodradil".

Srovnávejte podobné regiony a kultury. Mohl bych kontrovat, že v Čechách je rozhodně více vražd od doby, co byl trest smrti zrušen, než když platil, ale to by byla demagogie stejně jako to vaše tvrzení.

Oni to v USA, tam kde to platí (ne všude), mají docela dobře ošetřené, aby se na případný justiční omyl přišlo. Na oprátku tam zpravidla nejdete dříve než za nějakých min. 10 let po rozsudku, většinou ale později.

Navíc, nehoruji pro trest smrti ve svém dřívějším pojetí v Čechách. Aplikoval bych ho na takové činy, jako jsou hromadné vraždy, terosismus apod.

0/0
7.11.2006 13:17

mahdi

Trest smrti

je vporadku. Nechte ho v tom pekne par tydnu vydusit a pak ho postavte pod sibenici, dejte mu na krk provaz, nechte ho naposled pomodlit a pak mu na posledni chvili prectete rozhodnuti o milosti a zmene trestu na dozivoti.

0/0
7.11.2006 7:16

Eve3

Re: Trest smrti

Souhlas - trest smrti pro masove vrahy je naprosto v poradku... nebo ze by byl lepsi "fesacky kriminal" -  vetsi, pohodlna cela s knihovnou, PC, TV a moznosti pravidelnych prochazek na cerstvem vzduchu?? :-/ I humanismus ma nekde sve hranice, pani Bendova a tahle lidska zruda bez svedomi si nas soucit urcite nezaslouzi... Rv

0/0
7.11.2006 12:28

msudheer

PRDELKOVAT REPUBLIKANCKY REŽIM USA

KDZBY ON ZAČAL PRDELKOVAT REPUBLIKANCKY REŽIM USA JEMU BY NIC SE NE STALO

0/0
7.11.2006 5:38

svarak z krabicoveho vina

Re: PRDELKOVAT REPUBLIKANCKY REŽIM USA

To  je sice docela dobře možné, ale na KDYBY se nehraje.

0/0
8.11.2006 14:33

Yaroukh

Re: Re: PRDELKOVAT REPUBLIKANCKY REŽIM USA

R^

0/0
9.11.2006 13:11

Najdete na iDNES.cz