Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

DOKUMENT: Klausova reakce na verdikt Ústavního soudu

Ústavní soud vyhověl stížnosti předsedkyně Nejvyššího soudu Ivy Brožové. Zákon, na základě kterého ji prezident v únoru odvolal, je podle soudu protiústavní. Klaus rozhodnutí soudu respektuje, ale nesouhlasí s ním a považuje ho za nebezpečné. Server iDNES.cz přináší celý text prezidentova prohlášení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Mak1

A co se divíte ?

Co jsme chtěli, to máme. Teď už jenom čekám, až se zjistí, že Berkovy konkurzy byly naprosto v pořádku a dostane odškodnění. ;-€

V Itálii mafii soudí, u nás soudí mafie Rv

0/0
13.9.2006 7:47

Irish Stout

Jsou věci, přes které se nečůrá

.. a neměl by to zkoušet ani president.RvRvRv

0/0
13.9.2006 2:12

CarolinaC

Re: Jsou věci, přes které se nečůrá

Ale on čůral po směru platných (tehdy platných) zákonů. A v každé civilizované zemi platí princip zákozu  retroaktivity, tj. zpětné působnosti při změně zákona.

0/0
13.9.2006 7:17

Mak1

Re: Re: Jsou věci, přes které se nečůrá

A kde berete to, že jsme civilisovaná země ?

0/0
13.9.2006 7:48

parohubek

Re: Jsou věci, přes které se nečůrá

Od kdy se přes pí..u nečůrá?

0/0
13.9.2006 8:52

pepe999 from Manchester

Jestli se dobre pamatuju, tak

jeden z duvodu proc ji chtel Nemec odvolat byla neschopnost ridit NS. To uz dnes nikdo nemuze vyhodit ani neschopneho lempla??? Se ma pak clovek divit, ze na vysokych postech sedi analfabeti a neschopne podrztasky. Mezi nami, protiustavni zakon??? Kdo ho schvalil???8-o8-o?

0/0
13.9.2006 1:46

Zippo

Re

Sama paní SOUDKYNĚ samozřejmě svoji práci a nenahraditelnost vidí zcela subjektivně a je logické (aniž bych ji snad chtěl podezírat z korýtkaření), že neumí či nechce přijmout fakt, že její doba již nenávratně minula....

0/0
13.9.2006 1:02

Zippo

Re

Nehledě na okolnost, že ONA DÁMA byla jmenována ještě Havlem, přičemž už tehdy převažovaly reakce negativní k jejím schopnostem? Snad každý z nás si přeje, aby tyto zodpovené role či funkce zastávali ti nejlepší z nejlepších. Vždyť jde i o prestiž, o společenské postavení, o odpovědnost, o etiku. A tyto pojmy by měl ctít nejen Ústavní Soud. Je potom skutečnou hanbou a nikoliv útokem na nezávislost, navzdory odmítavým postojům kompetentních osob, že si SOUDCI dovolí jejich stanovisko ignorovat. Vždyť podobné posty jsou posláním a nikoliv doživotním a nezpochybnitelným mandátem. Stejně jako funkce prezidenta či jiných ústavních činitelů mají omezený mandát. Bohužel nelze než s politováním konstatovat, že je nutné iniciovat takové zákonné úpravy, aby podobným praktikám byla učiněna přítž.

0/0
13.9.2006 1:02

bobbkop

Kapři si přece rybník sami nevypustí!

To je docela prima, být u nás soudcem. Nikdo vás neodvolá, ať děláte cokoliv. Tedy nesmíte chlastat tak, abyste pak u soudu usínali a padali ze židle nebo pořádat mafiánské konkurzy. Zatím! Co není, může být. No řekněte, v kterém jiném zaměstnání to takhle máte? A ještě za tak pěkný prachy! Nikde. Všude vás vyhodí, než bys řekl švec a stěžovat si můžete jít tak leda na lampárnu na Hlavní nádraží a ne k Ústavnímu soudu. Ale zkuste kritizovat soudce, za jeho "výkon". To je hned útok na soudcovskou nezávislost! Naši soudci jsou totiž nejnezávislejší na celém světě. Nejsou závislí na nikom a na ničem, ani na zákonu ne. A co to je etika, valná část z nich ani neví. Na jednom však závislí přece jenom jsou a to na svém korytu. A ještě si do něj mnozí nechávají nakládat "přídavky".  Takhle to vypadá, když se soudcovská nezávislost zavede v bolševickém státě. Dříve soudili dle telefonu z ÚV, teď jsou jak psi, utržení ze řetězu. Ale hlavně, že máme demokracii! Sic Kocourkovskou.   

0/0
12.9.2006 22:40

Mak1

Re: Kapři si přece rybník sami nevypustí!

R^

0/0
13.9.2006 7:49

Velkoknize Slovanski

Kdo tu babiznu tedy může odvolat ?

Když ne president, který jí do funkce jmenoval ? Odpovězte, mi prosím někdo, protože mě se z té nezávislosti soudců a jejich platového ohodnocení už začíná pomalu dělat nějak divně od žaludku a chtěl bych dnes v noci v klidu usnout.

Nemohl by ji tedy odvolat papež nebo alespoň zasedání G8 ?

Jestli ne, tak to jsme s demokracií v ČR asi pěkně v 3,141592či Rv

Jsem z toho nervózní . . . .   (Y) 

0/0
12.9.2006 20:22

hadesxx

Re: Kdo tu babiznu tedy může odvolat ?

Jedině Svantovit, kníže...

0/0
12.9.2006 20:23

Velkoknize Slovanski

Re: Re: Kdo tu babiznu tedy může odvolat ?

Tak to jsem rád, snad v klidu usnu. Tak Svantovit ji může odvolat. Nevím sice, kdo to Svantovit je, ale asi bude strašně mocný a zároveň dobře utajený.

Tak Svantovit !  R^

Díky.

0/0
12.9.2006 20:33

hadesxx

Re: Re: Re: Kdo tu babiznu tedy může odvolat ?

Západoslovanský bůh války, uctívaný zejména v Pobaltí, kde se stal nejdůležitějším bohem. Jeho jméno, ačkoliv byly marné snahy o ztotožnění se zbožštělým sv.Vítem(kult boha je mnohem staršího data než křesťanská legenda), je odvozeno od praslovanského základu „svęt?“, což znamenalo nikoliv „svatý“, ale „silný“, „mocný“. Koncovka „–vit“ je běžná v mnoha slovanských jménech, znamená „vítěz“ ("vitęz?"), „pán“ nebo „vládce“. Svantovít tedy znamená „mocný pán“, což ale může být juen přívlastek původního jména boha a Svantovít tak vlastně může být Perun či jiný slovanský bůh.

Prostě pánbu.

0/0
12.9.2006 21:28

Velkoknize Slovanski

Re: Re: Re: Re: Kdo tu babiznu tedy může odvolat ?

Četl jsem. Dík.

0/0
12.9.2006 22:49

CarolinaC

Re: Kdo tu babiznu tedy může odvolat ?

No, anebo ji může odvolat osud. Ostatně už se o to v květnu pokusil, tím že ji srazilo auto na  na přechodu pro chodce. Divím se, že baba znamení osudu nevidí a lpí tak na své funkci, pro kterou nemá předpoklady.

0/0
13.9.2006 7:09

Trent-R

...

Asi takhle, trochu mi na tom celém vadí Klausova reakce, kterýmu když není vyhověno, vnímá to jako něco nebezpečného a podává to málem jako spiknutí. Já si Klause celkem vážím za to, že se nebojí říkat co si myslí a stojí si za svými názory (byť já sám se s ním většinou nestotožňuju), ovšem tyhlety jeho úlety, to si myslim že by měl trochu víc zachovat chladnou hlavu...

0/0
12.9.2006 20:10

Zippo

Re: ...

Ale vždyť má pravdu!!! O čem jiném ten ústavní nález je? O tom, že nejprve ÚS rozhodne o zrušení příslušného paragrafu jehož znění odporuje ústavním principům (nezpochybňuji a respektuji), ale  v následujícím nálezu popře svou vlastní ústavnost - odvolání bylo provedeno na základě V TÉ DOBĚ PLATNÉHO znění zákona!!! Jinými slovy: budeme se všichni bát, že ÚS do budoucna zruší jiná zákonná ustanovení a jejichž účinnost bude antidatovat??? Tady nejde o toho kašpara z Hradu, tady jde skutečně o porušení DEMOKRACIE! Je třeba ještě k tomu zdůrazňovat, že Klaus toto provedl na základě ŽÁDOSTI MINISTRA SPRAVEDLNOSTI posvěcené předsedou vlády (Paroubkem)? Tzn. konsensus napříč politickým spektrem.

0/0
13.9.2006 1:01

tonicekXXL

Nevím jestli se nemýlím,

ale o "nezávislosti" soudců pochybuje ne jenom pan president.

0/0
12.9.2006 19:28

Ventre_Saint_Gris

Re: Nevím jestli se nemýlím,

Na druhou stranu, tohle je spor institucionální a bežného občana spíše sere "nezávislost" konkrétního soudce. Obvykle si tu nezávislost vykládá tak, že se může flákat, jak chce.

0/0
12.9.2006 19:33

bluetake

apropo

Ta soudkyne Lastovecka, ktera to rozhodla ,se pred asi 10 dny verejne vyjadrila, ze v tom Brozovou urcite nenecha.... Neni to pani pravnici primo ucebnicovy priklad podjatosti ? Ale problemem je, ze proti verdiktu US se jiz nelze odvolat. Nedivim se, ze pak rozhoduje takto ve "sporu" sve kolegyne a ve sporu o soudcovske prebendy ale jinak v jinych kausach. Inu, opet se predvedla jejich "nezavislost" kterou si vsichni do jednoho vykladaji, jako absolutni nepostizitelnost a beztrestnost. At zije demokracie, prave dostala poradne na prdel......;-(

0/0
12.9.2006 19:24

Josefprav

Nezávislost soudů je jeden z pilířů dcemokra cie.

Pan prezident má s tímto faktem trvalé problémy.

0/0
12.9.2006 19:02

Ventre_Saint_Gris

Re: Nezávislost soudů je jeden z pilířů dcemokra cie.

Co to má společného s funkcí, kterou jmenuje prezident jako představitel moci výkonné. Z logiky věci jestli je protiústavní princip odvolání soudce z funkce prezidentem, protože je to zásah moci výkonné do nezávislosti soudů, tak musí být protiústavní i princip jmenování soudce do funkce prezidentem-tedy tou samou mocí výkonnou...

0/0
12.9.2006 19:07

omakalamuhopotajmu

Re: Re: Nezávislost soudů je jeden z pilířů dcemokra cie.

No to máš tak, když si soudci jmenovaní výkonou mocí myslí ,že svou zlatem placenou funkci mají na doživotí. Něco jako kolo se západkou. Pořád jedním směrem. Zabetonovaní na funkcích do smrti.

0/0
12.9.2006 21:46

Josefprav

Pravní vědomí Čechů

To jsou tady za se pivní kecy. Klaus si přece dělá právo sám a zákony si vykládá, jak chce. Tak jako jmenování soudců. On se totiž právníků bojí, protože tomu vůlbec nerozumí.  

0/0
12.9.2006 18:59

bluetake

Re: Pravní vědomí Čechů

No, hlavne ,ze ty omu rozumis......Tobe dela dpbre, ze to Klaus "prohral" ale vubec si ve sve hlouposti neuvedomujes, ze to prohrala samotna demokracie. Nebo tobe ripada ,ze absolutni nepostizitelnost soudcu ma neco spolecne s demokracii ? Ta nema nic spolecneho ani s tzv. nezavislosti. Soudce musi soudit na zaklade zakonu a ne tak, jak se mu zlibi, tak, jak si sam zakony prekrouti k prospechu svemu. a o tom pan president mluvil. Ale mam obavy ,ze zaslepeny ůKlausbijec" tohle stjne neni schopen pochopit.....

0/0
12.9.2006 19:13

j@ck

Re: Re: Pravní vědomí Čechů

já jsem zaslepenej klausobijec a pochopil jsem to :-)

0/0
12.9.2006 19:29

j@ck

-

nejsem právník, ani mne právo nezajímá, a proto se nebudu pouštět do žádných analýz, zda to je či není protiústavní. ale vyjádřím čistě svůj názor. toto je snad jedna z mála věcí, kdy bych se mohl přiklonit na stranu klause. soudci u nás se stali nedotknutelnou kastou, která sama sobě odsouhlasuje platy, jakýkoliv pokus o regulaci své práci ihned považuju za zásah do nazávislosti soudů atd. Obecně si myslím, že když má prezident právo předsedu vrchního soudu jmenovat, tak by měl mít i právo ho odvolat. Stejný problém byl s tou babiznou na pojišťovně. Ani její přímý nadřízený ministra zdravotnictví ji nebyl schopen za živého boha odvolat.

0/0
12.9.2006 18:45

Josefprav

Re: -

Nejsi právník a ani se o právo nezajímáš, tak by jsi měl věřit, že tomu soudci US rozumí a že rozhodli správně. Jak správný Čech máš na to svůj názor a je ti to jasný. myslíš si, že Pluto měl zůstat dále planetou? Co si  o tom myslíš?

iniístr zdravotnictví není přímý nadřízený babizny z pohjiš´tovny. Jsi hlupák, který by se o věci měl více zajímat a nebo raději mlčet.  

0/0
12.9.2006 18:57

Ventre_Saint_Gris

Re: Re: -

No, že odebrání 13. platů je protiústavní taky věděli nejlíp. Pak aby taky nevěděli nejlíp, že jejich ségru z klanu smí odvolat zase jen nějaký klanový bratr z kárné komise...;-P

0/0
12.9.2006 18:59

Josefprav

Re: Re: Re: -

Myslíš, že spory soudců mají rozhodovat instalateři?

0/0
12.9.2006 19:01

Ventre_Saint_Gris

Re: Re: Re: Re: -

Tak mi vysvětli jakou kontrolu má soudní moc nad sebou (resp. mimo samotnou soudní moc) a jestli to není náhodou proti principům právního státu resp. systému vyváženosti moci výkonné, zákonodárné a soudní. (tzv. systém vzájemných brzd)

0/0
12.9.2006 19:03

sparkish07

Re: Re: Re: Re: Re: -

nad sebou mají moc zákona a zákony "vyrábí" moc výkonná, Parlament, jenže takhle síla je hodně pomalá a nepřímá. Plus kárnou odpovědnost, ta je ale v rámci bratrstva.

0/0
12.9.2006 19:09

________________________________

Re: Re: Re: Re: Re: Re: -

Jsi opravdu přesvědčen, že parlament je mocí výkonnou?

0/0
12.9.2006 21:02

sparkish07

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: -

jasně, to jsem se upsal, je to zákonodárná :-). Aspoň někdo to skutečně čte

0/0
12.9.2006 23:17

j@ck

Re: Re: Re: Re: -

jaké tři základní pilíře existují ve státě? víš alespoň to, ty právníku?

0/0
12.9.2006 19:05

j@ck

Re: Re: -

pokud jde o pluto, tam jsem trochu informovanějí a mám na to vyhraněný názor: je dobře, že pluto už není planetou, protože nikdy žádnou planetou nebylo. počítalo se mezi planety jen z historických důvodů

0/0
12.9.2006 19:04

dzzin

Re: Re: -

Tohle bylo dost ubohý. Dotyčný na začátku jasně deklaroval, že věci nerozumí a že pouze říká svůj názor. A deklaroval to na zdejší poměry až nezvykle slušně a srozumitelně. Samozřejmě, že hned s první reakcí se mu dostalo dostatečně již tady tak typické arogance a hrubosti. Nedalo se ragovat třeba tošku slušněji? A k věci: mě neodvolatelnost "babizny" nad soudem taky trošku děsí a rozhodně by způsob, který její odvolání umožní, existovat měl. Logicky mě napadá prezident, jako pojistka demokratických principů mezi těmi 3 pilíři.

0/0
12.9.2006 22:04

celtic

to jsou opravdu, ale opravdu...

zlé větičky od toho ústavního soudu nebo jak se to vlastně jmenuje....:-)

0/0
12.9.2006 18:42

Ventre_Saint_Gris

hmm

Když je protiústavní princip odvolání soudce z funkce prezidentem jako součástí moci výkonné, tak jakto, že není protiústavní princip jmenování soudce do funkce prezidentem?...

0/0
12.9.2006 18:27

sparkish07

Re: hmm

protože jmenovat soudce, který splní požadavky, prezident v podstatě musí, jeho úloha je víceméně formální (jiná věc je , že náš pan prezident má manýry absolutistického vládce a myslí si, že správní moc svěřená mu úřadem je jeho vlastní), kdežto odvolání, to je úplně jiná kategorie a mocný bič, který může ovlivnit nezávislost soudce z důvodů politických. Jiná věc je ovšem kárná odpovědnost soudce.

0/0
12.9.2006 18:36

hadesxx

Re: Re: hmm

Naši prezidenti by neměli bydlet na Hradě. Nemůžeme se jim divit, že je to pak svádí k absolutistickému chování.

0/0
12.9.2006 18:38

Ventre_Saint_Gris

Re: Re: hmm

Stejně mocný bič je doživotní funkce, která je kontrolována pouze vlastním klanem (dalšími soudci). Pokud vím tak v právním státě má fungovat jakýsi "systém brzd" mezi mocí výkonnou, zákonodárnou a soudní. Jenže z té soudní se stává opravdu korporace s vlastními pravidly.

0/0
12.9.2006 18:43

sparkish07

Re: Re: Re: hmm

stručně řečeno, je to prostě boj o moc, tuhle šarvátku vyhrály soudy a komentáře k tomu se řídí tím, jesti ti nebo mně pije víc krev Klaus nebo soudci. Je to volba mezi morem a cholerou.

0/0
12.9.2006 18:51

Josefprav

Re: Re: Re: hmm

Myslíš si, že by o soudcích měli rozhodovat sbor truhlářů?  

0/0
12.9.2006 19:00

omakalamuhopotajmu

Re: Re: Re: Re: hmm

Nemusí to být truhláři, ale složená porota. I truhlář v ní nakonec múže být. Znám chlape dost právníků, u kterých sem viděl jejich začátky, kdy jejich rodiče přijeli k přijímačkám na praseti a odráželi se přitom slivovicema. Zatímco my jsme potili krev na hadrodanamice a pružnosti pevnosti a podobných technických lahůdkách a přes noci rýsovali jak oteklí, tak právníci chlastali a chodili na fakultu 3 dny v týdnu. A pak takovýto svrab zasedne do soudní lavice kdy se cítí být neomezeným pánem. ČESKÁ JUSTICE A DEMOKRACIE PODLE TOHO VYPADÁ.

0/0
12.9.2006 21:57

dzzin

Re: Re: Re: Re: hmm

Je to už dost trapný, s tim sborem truhlářů a instalatérů. Zkus něco novýho. Demokracie není o vzdělání. Vyvolených už jsme měli dost za komunistů. A jakmile jeden pilíř (soudy)začne mocensky převažovat nad dalšími, vždycky je to nebezpečný.

0/0
12.9.2006 22:08

hadesxx

Re: hmm

Soudci jsou jak džini. Prezident je může jenom vypustit z láhve, zpátky už je nenacpe ;-D

0/0
12.9.2006 18:36

Radeq

Re: hmm

Je to bohuzel uplne stejne debilni jako treba v pracovnim pravu. Kdyz nejaky zamestnanec plni sve povinosti velmi liknave, ale zaroven o nem v zasade nelze rict, ze porusil pracovni kazen (proste je jen liny nebo jen nesikovny), dat vypoved mu v zasade nelze. V pripade, ze o to opravdu hodne jde, je nutne nejprve jeho misto zrusit, dat mu odstupne, propustit ho z duvodu reorganizace a zridit misto papirove jine, ktere bude obsazeno novym clovekem (pokud je onen lempl nedej boze predseda odboru, tusim nelze ani toto).

A totez plati zrejme i u soudcu. Dokud soudce neznasilni vlastni babicku, ale pouze svoji praci nezvlada, muze byt v pohode a s nohama na stole si lemplarit az do konce zivota, protoze statni instituce na rozdil od podnikatele, fungovat nemusi a nikdo se kvuli tomu nebude osobne angazovat Rv.

0/0
12.9.2006 18:43

hadesxx

Ach,

jak rád bych viděl skutečnou reakci Klause na verdikt Ústavního soudu ! Jestlipak škubal svým rádcům vlasy, nebo jenom třískal vázama a kopal nožičkama vleže na zádíčkách ?8-o

0/0
12.9.2006 18:24

Najdete na iDNES.cz