Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Samostatná Černá Hora poprvé volila parlament

Samostatná Černá Hora poprvé volila parlament. O 81 křesel v zákonodárném sboru usilovalo 747 kandidátů. První odhady výsledků jen potvrdily, co se všeobecně čekalo: drtivě vyhrála strana premiéra Djukanoviče. Oficiální výsledky budou v pondělí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

meriss

Mafián Djukanovič !!

Lídr Černé Hory má zřejmě ale svoji zemi pevně v rukou, v neposlední řadě i kontrolou médií i policejního aparátu, jehož síla se odhaduje na 40 tisíc mužů - při zhruba 650 tisících obyvatel jde o úctyhodný počet. Šéfredaktor jediného opozičního deníku Dan byl zastřelen, vláda odmítla ustavit vyšetřovací komisi.

ZAPOJENÍ DJUKANOVIČE DO PAŠOVÁNÍ CIGARET: (Itálie)Státní zástupce Giuseppe Scelse má sice mít údajně k dispozici stohy výpisů ze švýcarských a kyperských bankovních kont, Djukanovič se ale přesto cítí nevinen - při cigaretových transakcích prý šlo o jejich „reexport“! Italští vyšetřovatelé odhadují, že jeho Černá Hora, v lidové mluvě už zvesela přezdívaná Republika Philip Morris, takhle financuje na 60 procent svého rozpočtu. Nyní lze předpokládat, že poker o Černou Horu mezi Evropou a Spojenými státy vstoupí do rozhodující fáze. I největšímu naivkovi musí být jasné, že tento ministáteček za normálních okolností není životaschopný.

0/0
11.9.2006 13:15

housenka_

Re: Mafián Djukanovič !!

Ono je hlavně podivné, jaktože se vůbec Černá hora oddělila tak snadno a rychle od Srbska. Proč se třeba v případech jako Severní Irsko, Baskicko anebo Kurdistán nekonalo referendum a EU se tam necpala s velkou pompou do jeho organizace? Všude tam to zůstalo záležitostí států. Ale stejně jako měl Mesič, Ceku, Tujdman a další podporu Clintona, tak má Džukanovič obrovskou podporu od Bushe a západních států. EU(její ozorovatelé) na Ukrajině a dalších zemích (samozřejmě poprávu) hlásili, že volby nebyly svobodné. Ale podlé objektivních údajů nebyla v Černé hoře umožněna účast na referendu desetitisícům Černohorců. Přitom požadovaných 55% pro získání nezávislosti bylo překročeno o 0,4%. Pročpak nyní EU mlčí a tiše se raduje z poslední fáze rozmontování Jugoslávie?

0/0
11.9.2006 20:23

meriss

Re: Re: Mafián Djukanovič !!

Jugoslávie podobně jako Československo nevznikla „ohněm a mečem“ královských dynastií, jako tomu bylo v případě Španělska, Francie, Anglie či Turecka. U jejich kolébky stály myšlenky emancipace, vzájemnosti a humanity. Nebyla o nic větší „umělý slepenec“ než jakým je Velká Británie, mimochodem jediná evropská země s oficiálním přívlastkem „Velký“. Jaký to paradox, že právě ona, která své imperiální dějiny hrdě zvěčnila v názvu Spojené království a která dodnes vládne v jedné ze svých rebelujících provincií prostřednictvím policie a armády, byla jednou z hlavních opor secesionistů. Co je dopřáno jednomu, není zkrátka dopřáno druhému, zejména tehdy, když není na té správné straně barikády. Franjo Tudjman mohl vyhnat na čtvrt milionu Srbů z Krajiny a Tony Blair po libosti rušit více symbolickou než faktickou autonomii Severního Irska, aniž by z toho museli skládat účty v Rambouillet.

0/0
12.9.2006 12:37

meriss

Re: Re: Re: Mafián Djukanovič !!

A v Severním Irsku, na Korsice, Baskicku, tureckém Kurdistánu a třeba i belgickém Vlámsku se nepořádají ani referenda o samostatnosti.

 

Vraťme se ale k naší mapě Evropy. Je až zarážející, jak nyní její východní a jihovýchodní část připomíná konec 19.století. S podivem jsme si nechali namluvit bajky o slepencích a umělých státních útvarech od těch, kteří se emancipaci Jihoslovanů, Čechů a Slováků zuby nehty bránili a kteří měli v politickém programu jejich zničení.

0/0
12.9.2006 12:37

meriss

Re: Re: Re: Re: Mafián Djukanovič !!

Slobodan Miloševič ve své úvodní obhajovací řeči v Haagu uvedl, že žádný stát v dějinách nezmizel jen tak náhodou ze světa a nerozplynul se ve vzduchu. Stephen J. Stedman, známý americký vědec, připomněl v měsíčníku Foreign Affairs základní státoprávní i mezinárodněprávní premisu, ze které muselo „mezinárodní společenství“ vycházet, pokud by k Jugoslávii přistupovalo tak, jak to činilo a činí v jiných případech: „..na začátku války neexistovaly Slovinsko a Srbsko, nýbrž stát, který se jmenoval Jugoslávie.“

0/0
12.9.2006 12:38

Najdete na iDNES.cz