Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Poradkyně: O učitelích mluvte jen v dobrém

Už se vám stalo, že jste se nepohodli s učitelem svého potomka? Přestože máte společný zájem, totiž výchovu dítěte ve vzdělaného a slušného občana, ne vždy se shodnete na metodách. I když se s kantorem vy nebo vaše dítě neshodnete, snažte se s ním vždy dobře vycházet. Je to v zájmu dítěte.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

sprav

je těžké, ale vynikající najít vhodnou školu

Mám zkušenosti ze "státní školy" z doby před r. 1989 a soukromé školy po roce 1989.

Zatímco ve škole před rokem 1989 (ZDŠ i SŠ) jsem patřil k velmi horšímu průměru, rebeloval jsem a prakticky nic jsem se nechtěl učit, protože učitelé byli velmi zakomplexovaně despotičtí. Výjimkami bylo několik málo učitelů, kteří dokázali probudit můj zájem o učení i u předmětů, které mne nebavily atp.

Příkladmo. ZDŠ, rok 1987 - jazyk ruský 4 (a to ještě s odřenýma ušima), SŠ, rok 1988 - jazyk ruský 1 (a flákal jsem se, protože jsem znal vše nutné ze ZDŠ)

Soukromá škola, rok 1994 - jazyk ruský (na který jsem musel, protože jsem se na jazyk anglický nedostal - výběr losem) - 3 až 4 (s odřenýma ušima) a ještě jsem byl soudružkou učitelkou navržen na vyloučení ze školy - ostatní učitelé se jí vysmáli, protože průměr známek bez RJ byl jinak 1,3 a ročníkové práce tehdy putovali na nějakou meziškolní soutěž SŠ prací v oboru s vynikajícím umístěním (3. místo a 5 místo z cca 300 prací).

0/0
18.9.2006 16:52

sprav

Re: je těžké, ale vynikající najít vhodnou školu II.

Po výměně učitelky RJ jsem dokonce došel ke zkouškám z RJ na úrovni Státní jazykové zkoušky všeobecné.

Takže nevím, jestli byla chyba v učitelce na ZDŠ a SŠ(po 1989) či ve mě.... já myslím, že a) je správně.

0/0
18.9.2006 16:55

Babul

Re: je těžké, ale vynikající najít vhodnou školu

Tobě by měli dát v říjnu vyznamenání za odboj. To se hned tak nevidí, takové hrdinství.

0/0
19.9.2006 15:15

Soininen

Těžký život žáka

Na učňáku a momentálně na SZŠ jsem zažil skvělé učitele a nemůžu si na nic ztěžovat asi taky proto že jsem si nkěteré omotal kolem prstu a to tak že hodně i důchodkyně mizobali z ruky, ze strany spolužáků to vyvolávalo dost značnou nevoli ale to mě bylo fuk. Je přeci dobré mít nějakou tu tlačenku. Jinak na základce to byl běs to jsem zažil za celých 9 let jen 2 učitelé ze kterých jsem měl respekt a nějakou tu úctu. U nás na základce je to i v roce 2006 sebranka notoriků a bolševickejch noků a pokrokovýho kantora ztěží člověk pohledá.>-

0/0
12.9.2006 18:52

153624

Re: Těžký život žáka

Když trošku popiluješ češtinu,hlavně pravopis,své vyjadřování,lehce se budeš učit,můžeš si udělat i vysokou školu a pak můžeš jít předvést, jak se má škola progresívně dělat.Zatím jsi jen pubertální debil,nic víc,který navíc evidentně nic neumí a nic nedokázal.Krom výkřiků na způsob zvratků.Takže nazdar soudruhu studente.Rv

0/0
15.9.2006 0:14

Leto_Atreides

To jsou jen kecy...

Každému dle zásluh. Je-li kantor idiot (a že jsem takové za téměř 20 let chizení do školy poznal), nevím proč bych si to nechával pro sebe... Dobrý učitel dokáže s žáky vycházet a k tomu je i něco naučit. Kdo to neumí, měl by dělat něco jiného. Teď samozřejmě mluvím o "nomální" české škole a ne blbšulce v cikánské čtvrti.

0/0
12.9.2006 13:57

iuos

hmm

až na voš mi došlo, jací byli "profesoři" na gymplu špatní... teda ne všichni, ale dost ano...

0/0
12.9.2006 11:00

snooopy1

Poznal jsem to i to...

Na základní škole jsme měli vynikající učitelku českého jazyka... Sice byla snad tou nejpřísnější z celé základní školy, ale byla spravedlivá a nikdy nikomu neublížila. Na to, že nyní je už v důchodu, tak měla velmi pokrokové metody a jsem jí vděčný, že mě připravila do života.

Na druhou stranu jsem potkal na střední škole učitele (mladého, ale totálně blbého)... Cpal nám při občanské nauce do hlavy horem dolem všechny svatý (nejsem si jist, že to bylo dle osnov MŠMT). Nebyla s ním řeč a málem mě nechal propadnout jen proto, že mi jsou všichni svatí u pr...ávě tam...:-P

Jinak držím palce "mladé krvi", potřebujeme to jako sůl, abychom nedopadli jako v USA, kde se lidi střílejí takřka na potkání a kde více než polovina populace věří tomu, že člověka stvořil bůh (píšu záměrně s malým "b")...

0/0
12.9.2006 10:42

modem

.

Soudruh učitel Pejznoch na 4.ZDŠ v UL padagicky fackoval své žáky (1975-1980).

0/0
12.9.2006 9:34

modem

Re: .

oprava: pedagogicky,  soráč....

0/0
12.9.2006 10:26

oprudil

za 18 let mého vzdělávání jsem neměl učitele ,

kterého bych si mohl vážit , nebo byl pro mně autoritou ! Zato jsem poznal spoustu zbabělců a un¨božáků bez vlastního názoru ! A říkali si učitelé !!

0/0
12.9.2006 8:26

PetrPavelHavel

Opět karikatura

Nevěřím, že je autorem článku psycholožka. Pokud ano, tak značně omezená. Vykreslila kantory v duchu stereotypů z filmů a televizních seriálů. K pobavení dobré, ale v reálu takových karikatur, které popsala, moc neexistuje. Naštěstí. Většina učitelů naopak mladým rozumí víc, než jejich rodiče. Mám praxi 17 let. Žáci mi svěřují, co by doma nikomu neřekli. Často učitel supluje zanedbanou výchovu, je náhradní matkou, náhradním otcem. Psycholožka se hodně dívá na filmy a už je asi dlouho ze školy.

0/0
12.9.2006 8:06

vymrzovac

Re: Opět karikatura

já to vidím jinak.častěji rodiče doma suplují práci učitelů.rodiče jsou ze zákona povinni děti posílat do školy.děti se ale vrací ze školy,a nic neumí.musí se většinu učit samy doma........zlatej Komenskej! Nové učebnice vyhovují snad učitelům

0/0
12.9.2006 8:11

pedr64

Re: Opět karikatura

dovolím si oponovat, ale když pominu školu základní, tak na střední jsem se setkal se všemi výše popsanými skupinami učitelů. Možná se za poslední roky něco změnilo.

0/0
12.9.2006 9:14

benedetto

Re: Opět karikatura

Článek nenapsala psycholožka. Je to nadsázka. Navíc uvedena slovy: "Pedagogové, se kterými bývá domluva těžší, se dají rozdělit na několik základních typů. Přečtěte si, jak na ně."

Vůbec to neznamená, že všichni učitelé jsou špatní

0/0
19.9.2006 11:25

vymrzovac

dětem říkám pravdu.....

....navíc děti samy poznaly,jak učitelka před ředitelem lže.řešili jsme nějaký konflikt s účou,nakonec se z toho vylhala tím,že řekla,že syn ráno vůbec nepřišel do školy,a událost proběhla před školou.přitom všichni věděli,že byl ve třídě půl hodiny před začátkem vyučování,dcera mu tam ještě nesla svačinu.hodili jsme to za hlavu,i když dodnes nevíme,kde je ten správný okamžik,kdy je dítě "ve škole".tím,že je fyzicky ve třídě,nebo tím,že se do třídy dostaví i "soudružka" učitelka>-

0/0
12.9.2006 8:01

Já, Claudius

Paní psycholožko

nějak jsem se do Vašeho schematu nevešel. Mám rok před penzí, umím používat počítač a mobil a ve třídě mám autoritu. Prosím o další škatulku. ;-P

0/0
12.9.2006 7:24

vymrzovac

Re: Paní psycholožko

blahopřeji! ve které škole působíte?.....mě se ve škole vysmáli,když jsem se např. ptal,jestli je možno kontrolovat zadané úkoly dětem  přes internet.škola si jen stěžuje,že děti nenosí úkoly,ale nedokáže poskytnout rodičům informace o tom,jaký úkol má dítě vypracovat.notýsky nefungují

0/0
12.9.2006 8:08

Já, Claudius

Re: Re: Paní psycholožko

Nemysklím si, že je nutné, aby rodič stál za dítětem a kontroloval je, jestli mají či nemají naspaný domácí úkol. Dítě si to musí srovnat s učitelem samo, jinak bude ve vleku rodičů i po svatbě. Navíc vystavovat domácí úkoly na internetu je dle mého soudu nerealizovatelné, proč vlastně? Navíc já tyhle starosti nemám, dětem prostě domácí úkoly nedávám. Diskuse s rodiči je potřebná tehdy, je-li tu nějaký závažný pedagogický problém. Mezi ně psaní domácích úkolů určitě nepatří.

0/0
12.9.2006 13:38

benedetto

Re: Paní psycholožko

Pedagogové, se kterými bývá domluva těžší, se dají rozdělit na několik základních typů. Přečtěte si, jak na ně.

0/0
19.9.2006 11:26

Emil Nádeníček-propag.referent

Nedělejte z dětí pitomce,

oni samy nejlíp poznají, s kým mají tu čest. :-P

0/0
11.9.2006 23:10

1049an

Nevidím důvod ...

... proč bych před svým 10-letým klukem neměl o dobrém pedagogovi hovořit kladně a o špatném s despektem. Jsem VŠ, tak snad mohu hodnotit kvalitu výuky i přístup. Dokonce naopak - před pedagogy, ze kterých by si neměl brát příklad svého kluka přímo varuji a jednoznačně mu říkám aby je bral s rezervou. Pedagog by neměl mít respekt automaticky; měl by si jej vybudovat znalostmi, přehledem, přístupem k žákům. Ještě je u nás dost postkomunistických "ámosek", které si nezaslouží ani úctu, ani pozornost. Hluk ve třídě a nezájem o výuku by pro ně měl být výrazným návěštím, že chyba není na straně žáků, ale u nich. Z daní je mi formou strhávána nemalá částka, která je formou mandatorních výdajů předisponována školám. Takže za svoje peníze mám snad právo i na kritiku a nevím proč bych svoje dítě učil neupřímnosti tím, že bych před ním nevalného pedagoga označoval jako někoho, komu by měla být prokazována úcta a pozornost. Tím samozřejmě syna nenavádím k lotrovinám a hulvátství.

0/0
11.9.2006 21:51

VlastV

Re: Nevidím důvod ...

Kdyz dochazi argumentace zacina se mluvit o danich. Ja myslim, ze ucitele ve velke vetsine si zaslouzi nasi uctu a podporu. Rikam ve velke vetsine. Tezko jako osoba nezucastnena nebo zprostredkovane zucastnena mohu vedet co se opravdu deje. Takze pedagog ma u me pravdu, pokud se nepresvedcim ze je tomu jinak. Svym potomkum se snazim vstipit hlubsi nez povrchni pohled na svet. Ne kazdy muze byt Einstain nebo Komensky ale to neznamena, ze by si znej meli delat zaci legraci, protoze tatinek rikal ze je to un. Hodne radosti ze skvele vychovaneho potomstva.

0/0
12.9.2006 0:11

pinguinone

Re: Nevidím důvod ...

..mozna,ze jsi silna osobnost.. otazkou je zda je ji i Tve dite..;-P

0/0
12.9.2006 8:21

tonicekXXL

O těch dobrých se jinak nemluví

S těmi špatnými je to horší Takový je život.

0/0
11.9.2006 19:38

153624

???

Možná by bylo nejlepší,kdyby paní psycholožka šla sama učit.Je holka nějak mimo.Dcera mi chodí na gympl,druhá je už na VŠ a jsou  docela spokojené.Mladší tam v pohodě studuje, škola se jí líbí, občas by něco nemusela,ale kdo ne? Starší tam chodí za kantory,pokud má čas, pokecat. Asi k tomu má důvod,ne? Tak nevím...no nic.Musím makat.;-)

0/0
11.9.2006 19:32

benedetto

Re: ???

Typologii nedělala psycholožka, ale autor článku

0/0
19.9.2006 11:26

our_city

Odcházím ze školství,

podle tohoto třídění nikam nepatřím. Ztráta mnoha let mě sice štve,ale věřím paní psycholožce.Ještě že umím použít mobil,počítač a jiné blikající krabičky.A jako průmyslovák - před fakultou i v praxi - se snad někde uchytím.:-(

0/0
11.9.2006 19:22

Najdete na iDNES.cz