Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Odborník na sopky: Obrovská erupce zase přijde

Sopečná aktivita je na celé světě stále stejná, tvrdí ředitel Geofyzikálního ústavu Aleš Špičák. Zprávy o probouzejících se vulkánech, které v posledních měsících přicházejí z celého světa, jej neznepokojují. Není ani vyloučeno, že by se nějaká sopka mohla probudit i v Česku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

aztli

Jak doopravdy vzniklo jméno té sopky v Americe

Rád bych vysvětlil, že na konci 18.stl.  byla vyslána brit. voj. průzk. expedice, kterou vedl britský vojenský topograf Saint Helen.To s na konci se přidává jen tehdy, když se jedná o přivl. 2 .p. takže pokud bychom to přeložili do češtiny, je to Hora Saint Helenova a to je Mt. Saint Helens.Král. zeměpis. spol. pak navrhla název po tomto topografovi , tedy Mount Saint Helens .

Tedy jako třeba dražební síň Sothebys je vlastně Sothebys Hall, ale mecenáš, po němž se síň jmenuje je pan Sotheby.

Pochopitelně se mu spolužáci nesmáli, jelikož ve starověké řečtině to je i muž.jméno, pak angl, čerpajíc z franš. převzala příd. jm. Saint ,Sainte jen pro m.rod.

Takže je Sainte Helene , Saint Helen , ale v ang. je jen Saint Helen, resp.Saint Helene , pokračování níže .

Ing. Milan Kochaník

0/0
22.11.2008 4:26

aztli

Re: Jak doopravdy vzniklo jméno té sopky v Americe

Doplnění a pokračování mmou započatého příspěvku

Smysl se má ptát, proč se něktří lidé dodnes jmenují dle svatých, třeba Saint      Clair(Svatý Jas, Svatá Zář), Saint Simon (Svatý Šimon).

Odpověď je, že jejich předchůdci je získali za křížových výprav přisvojením,ale kanonizováni papežem nebyli.Kdysi  byl obchodně nadaný markýz Saint Simon a po něm je ekonom. teorie Saint Simonova.Kupodivu nikdo nepíše ekon. teorie Svatého Šimona. U ostrova v Ind. oceánu, kde dožil Napoleon, byl dán název  dle dne,kdy byl navštíven lodí a v kalendáři bylo jméno Svaté Heleny, která kanonizována papežem byla. Bohužel názvoslovná komise u ČÚZK jen bezmyšlenkovitě přeložila jméno sopky a tím se ztrácí informace.Název byl dán až o hodně později, jelikož RGS vznikla 1830.

Je ale ještě jedna hora, také na západ. pobřeží , na severu Kalifornie z doby Ruské Ameriky a je pojmenována dle ruské princezny jménem Helena Gagarinová(na mosaz. tab .při vrcholu) a nazvána Mount Saint Helen (ne jako 2.p přivl. se -s)

MK

0/0
22.11.2008 5:04

emh1

V USA neni zadna sopka svate Heleny

To co tam rachlo byla Mt. St Helens, pojmenovana podle Alleyne Fitzherbert St. Helense. Svata Helena lezi v Atlantskem oceanu. Uz davno mel prijit cas vymlatit z ceskych novinaru tenhle nesmysl...

0/0
8.8.2006 15:35

Ahsia

Re: V USA neni zadna sopka svate Heleny

Diky za snahu o napravu, ale obavam se, ze je to dost marne. Sopka je po lordu St. Helens  pojmenovana vice jak 200 let a zrejme bude stejnou dobu trvat, nez to nase media zjisti.

0/0
10.8.2006 8:54

Najdete na iDNES.cz