Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

ANIMACE: Kamery zachytily srážku hasičů s tramvají

iDNES přináší kamerové záběry večerní nehody pražských hasičů, ke které nemuselo dojít. Vůz jel k požáru, kde nakonec nebyl potřeba. Ukázalo se totiž, že šlo jen o malý oheň. Vyšetřovatelé z I. P. Pavlova tak vyjeli "zbytečně". Při nehodě auto rozdrtilo nohy ženě, stav zraněného muže je kritický.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

zelenanana

0/0
23.6.2006 16:31

zelenanana

Re: každý má připomínky k tramvajákům

http://www.dp-arena.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=649&Itemid=44

ti jsou svatí To nikomu nevadí

0/0
23.6.2006 16:33

michal63

Vina - nevina ?

Nevím, kdo je vinen. Celé to je tragedie. To pro začátek.

Ale 1) jsem na vlastní oci viděl, jak před par lety tramvaj schválně najela do hasičského auta - a vím, že vinu dala policie tramvajákovi. A nehodu, kdy tramvaják schválně do někoho naboural jsem viděl ještě jednu.

2) koukněte na záběry kamery. Auta z Ječné stojí, ač mají zelenou.

3) jak rychle tam jezdí tramvaje? Jak rychle jela tato tramvaj, že odhodila docela velkou dodávku o pěkných pár metrů. Někdo tu psal, že tramvaj nezastaví na pár metrech. Ano to je pravda. Ale všichni i tramvaje musí jezdit tak rychle aby mohli bezpečně zastavit. Kdo z I.P.Pavlova dolů někdy tramvají jel, ví, jak rychle tam jezdí.

Takže čí je to vina, to nechte na vyšetřovatelích. Naštěstí pro obě strany je to na kamerách. Ty jsou objektivní. Takže neodsuzujte někoho, když nevíte, jak to bylo.

0/0
22.6.2006 11:22

zelenanana

Re: Vina - nevina ?

co meleš s nesmysly... podívej se na video , -nahoře v poklidu vjíždí na zelenou auto od Karlova nám.  do křižovatky...  na semafotu je vidět že svítí horní světlo  .....podívej se pořádně než něco napíšeš...  

0/0
23.6.2006 14:01

Deleter

Re: Re: Vina - nevina ?

Ty rychlosti (auto a tramvaj) jsou pořádně rozdílné. Ale rychlost tramvaje se z toho samozřejmě určit nedá, pokud neznáme fps té kamery. Pokud by měla tramvaj vyšší, než povolenou rychlost, je řidič spoluviník.

0/0
23.6.2006 14:07

zelenanana

Re: Re: Re: Vina - nevina ?

To se pleteš , rychlost tramvaje je okamžitě známa... každá tramvaj má záznamové zařízení snímajicí rychlost.. . , a na semaforu je vidět že svítí červená, a že nahoře na zelenou vjíždí fábie do křižovatky,z pravé strany,  je tak?

0/0
23.6.2006 14:17

zelenanana

Re: Re: Re: Vina - nevina ?

vyžsší ??? to je kolik 60km/h , to určitě neměla... 

0/0
23.6.2006 14:21

Deleter

Re: Re: Re: Re: Vina - nevina ?

to je třeba 52 km/h. Já bych to tak určitě neviděl, já to totiž nevím.

0/0
23.6.2006 14:23

michal63

Re: Re: Vina - nevina ?

no jasně, jede tam auto, ale ty co by měli jet rovně, tak stojí i když mají zelenou. Proč asi? Nejspíše asi slyšeli a viděli přijíždět hasiče, ne? a to i přes barák, který tam brání ve výhledu do sokolské. Na druhé straně dům není a tudíž by měl řidič tramvaje vidět hasiče dříve, a možná i slyšet... to je to co jsem chtěl říci.

0/0
23.6.2006 14:11

zelenanana

Re: Re: Re: Vina - nevina ?

píšeš

no jasně, jede tam auto, ale ty co by měli jet rovně, tak stojí i když mají zelenou.

ale tak by musela tramvaj projet obě křizovatky na červenou , ty auta na která koukáš mají červenou , a napravo nahoře jede ta fábie na jakou barvu?

0/0
23.6.2006 14:19

michal63

Re: Re: Re: Re: Vina - nevina ?

přečti si co píšu. "auta z Ječné stojí, ač mají zelenou".

Jinak s tebou souhlasím, tramvaj se rozjela z křižovatky s Legerovou na volno, zároveň jí padla (nebo padne) volno, tak přidá aby to stihla. Na kolik km/h se ta tramvaj rozjede? Jel /jela jsi tam někdy tramvají?

0/0
23.6.2006 14:29

zelenanana

Re: Re: Re: Re: Re: Vina - nevina ?

řídím tramvaj 15 let , a možná něco o tom vím.. udělej si čas a sám vypozoruješ na IPP pár věcí,pokud se tam podíváš.1) když vyjede tramvaj z IPP na  Volno, na 99% padne volno i tam, ( nemusí přidávat)pokud by tomu tak nebylo, viděl by řidič na semaforu pro chodce červenou a ví že se rosvítí i pro něj, zastaví před těmi světly, 2)Pokud by velín hasičů blokl světla , tak ani ta na IPP by nebyla na VOLNO, 3)Na kolik se rozjede? za křižovatkou je 30km/h značka , a tak nemá cenu to rozjíždět, ..Pozorně se podívej na to video.. hasiči narazili do tramvaje ,ne naopak viz .http://www.ospea.cz/clanek.php?page=315  kde uvidíš na fotkách,že narazili do předních dveří  

0/0
23.6.2006 16:24

zelenanana

Re: Vina - nevina ?

a jak rychle jel?  tolik co mu dovolují předpisy, fascinují mě odborníci  , plnou hubu keců,, ale 16 t zastavit na fleku nejde ...  jestli jel 30 to je moc, i kdyby jel 20 tak to nezastaví....  Jak rychle má tramvaj jezdit? Videa hovoří jednoznačně- tramvaj měla zelenou( VOLNO) , a podívej se do zákona co praví...  , a co praví pro vozidlo z přednosti v jízdě...  Podělal to ten na velíně , že nezmáčkl příslušné tlačítko , aby bloknul křižovatku... , 

0/0
23.6.2006 14:14

Deleter

Re: Re: Vina - nevina ?

Nezastaví, ale taky toho meďoura nehodí patnáct dvacet metrů vedle.

0/0
23.6.2006 14:24

michal63

Re: Re: Vina - nevina ?

kolik váží Mercedes Vito? 2tuny? Kolik metrů letěl ten Mercedes?

Hele nech to na vyšetřovatelích a šetři si nervy.

0/0
23.6.2006 14:31

michal63

Re: Re: Vina - nevina ?

Jo a zákon praví i, že máš jet takovou rychlostí, abys stačil bezpečně zastavit v případě nutnosti.

Netrvdím, že hasič je bez viny, neměl tam vjet. To je fakt. Ale zavinil to celé on sám?

0/0
23.6.2006 14:37

zelenanana

Re: Re: Re: Vina - nevina ?

v případě nutnosti?  hmmm  podivný pojem,, chodec vstoupí těsně před cca 2 m tramvaj je sražen, ptám se jakou měla mít ta tramvaj rychlost? aby mohl zastavit v případě nutnosti?

0/0
23.6.2006 16:27

Pongo

Deleter

Nezlob se na mě, ale jsou-li tramvajákovi sraženy peníze za nezaviněnou nehodu, tak by tím DPMB šlápl do pěkně velkého ... víš co myslím. Pokud by se takový řidič obrátil na soud, tak vyhraje na 200%, protože ho zaměstnavatel nemůže trestat za něco, co neudělal. Budeš se divit, ale tramvajáci opravdu schválně nebourají. Na jednoho řidiče připadá na rok 1,1 nehody a jen každá osmá je zaviněná. Vše se odvíjí od toho, že tramvaj prostě nezabrzdí na fleku a 50 metrů pro ni není žádná vzdálenost. Neměl bych to říkat, protože tím ohrožuji svého kamaráda, ale jednou mi při nějaké manipulačce pozdě večer tramvaj půjčil na dvě stanice a můžu ti říct, že bych za tím sedět nechtěl. Brzdy na houby, setrvačnost ohromná, nemožnost nikam uhnout... Vůbec mu tu fachu nezávidím.

Za nehodami stojí v drtivé většině řidiči OA, kteří prostě nevědí, kolik metrů tramvaj potřebuje na zastavení. Navíc z videa je patrné, že hasič do křižovatky vletěl, byť s majákem na červenou, takže na 99% je vina jeho.

0/0
19.6.2006 20:16

Deleter

Re: Deleter

O vině hasiče - řidiče spor není. Mě šlo jenom o to, že "tramvajáci nebourají schválně" - no a podle mě alespoň jeden ano.

Jinak osobní hodnocení není nároková složka platu (taky se zhusta nevyplácí k dovolené). To znamená, že její vyplacení závisí na výkonu zaměstnance, kde může být stanoveno dbát zvýšené pozornosti na určitých kritických místech. Řidiči tramvaje to tam znají na 110%, řidiči OA třeba ne. Cílem DP je spokojený cestující.

Dám ti pár příkladů: OA a tramvaj stojí na červenou, auta budou obočovat vlevo přes koleje, ale protože tramvaj od nich dělí široký chodník, tak to ne každému dojde. a) rozjedou se společně a tramvaj vrazí čelně do boku auta = vina OA, ovšem postih tramvajáka. b) rozjedou se společně a auto vrazí do boku tramvaje = vina OA, bez postihu c) tramvaj dojíždí do křižovatky a napálí auto = vina OA, postih tramvajáka.

Prostě od doby, kdy jsem zaslechl o uplatňování takového postupu, nehod na těch pár vybraných místech silně ubylo.

0/0
20.6.2006 9:24

Deleter

Re: Re: Deleter

Já prostě dokonale chápu ideu DP - hele, tady sice máte přednost, ale snažte se nebourat, protože ty lidi, který vezete vy a kolegové za vámi, vaše přednost nezajímá.

0/0
20.6.2006 9:25

Deleter

Re: Deleter

Jo a k těm hasičům z článku - z toho videa je zřejmé, že tramvaják prakticky neměl šanci reagovat, protože taky nejel zrovna pomalu.

0/0
20.6.2006 9:27

Deleter

Pongo

nechceš věřit tomu, že tramvajáci občas bourají schválně, tedy že nezabrání nehodě, ačkoliv by mohli (neohrozili by cestující)?

V Brně zavedli takovou fintu: kdo nabourá v místech častých nehod, má prachy dolů vina nevina. A jak jich najednou ubylo! Kdo to zná jsou to odbočování z Husovy na Pekařskou, příjezd z Veveří na Českou, Mendlák a podobně.

0/0
19.6.2006 12:07

demon3

Re: Pongo

A co to dokazuje ? Že tam teď tramvajáci jezdí jak připo.... myslí za řidiče OA a dávají přednost i těm komu nemusí ještě víc než obvykle ?

0/0
19.6.2006 12:55

Deleter

Re: Re: Pongo

Jo.

0/0
19.6.2006 14:03

demon3

Re: Re: Re: Pongo

Ne teda že bych tomu věřil, ale přijde ti to normální ? Nevadí že je to přímo proti dikci zákona č.361 ?

0/0
19.6.2006 14:18

Deleter

Re: Re: Re: Re: Pongo

Ano, příjde mi to normální. Pochybuji, že je proti dikci zákona 361, aby řidič vozidla předvídal blbost jiných a jel přiměřeně zkušenostem svým a jiných.

Také věřím, že to přijde normální  dopravnímu podniku, který nemusí vypravovat náhradní dopravu, že to přijde normální cestujícím, kteří na ni nemusejí čekat, že to přijde normální ostatním účastníkům silničního provozu, kteří nemusejí projíždět (když to jde) křižovatkou zablokovanou nehodou a konečně to přijde normální i těm řidičům, kteří porušili pravidla na ne úplně standardní křižovatce, a místo herdy od spřáhla dostali jen vyzvoněno.

0/0
19.6.2006 15:17

demon3

Re: Re: Re: Re: Re: Pongo

Tak že by sme to dali přímo do zákona ? Dnes mají všude přednost červený osobáky, zítra modrý Tatry.... Nepochybuj že je to proti ZPPPK, existuje určitá hranice do které máš povinnost předvídat, kdyby to tak nebylo, nepotřebovali by jsme ho vůbec. Stačilo by udělat jen velmi jednoduchý zákon ve smyslu "Kdo je účastníkem nehody je vinen" a tečka. Jinak jsem přesvědčen, že tak jak to popisuješ to v Brně ani nikde jinde nemůže fungovat. Maximálně do první nehody, kterou by se pokusil DP na řidiče hodit... 

0/0
19.6.2006 16:18

Deleter

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pongo

Ale oni mu nedávají vinu, to v žádném případě. Jenom mu seberou osobní hodnocení. To je rozdíl To mu seberou, když anonymně udám, že kouřil v budce. V Brně se s řidiči nepáraj.

0/0
19.6.2006 16:19

demon3

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pongo

Anonymně udám ??? Tohle je v Brně normální ?

0/0
19.6.2006 16:41

Deleter

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pongo

Ale já nikoho neudávám, klídek.

0/0
19.6.2006 17:53

Deleter

Re: Re: Re: Re: Pongo

Jo, a k tomu vláknu dole, o KT8, víš, já jsem zdravej člověk a poznám, kdy tramvaj brzdí, a kdy ne. Hodnotíš situaci, ve které jsi nebyl a já ano.

0/0
19.6.2006 15:21

zelenanana

Velín hasičů???

Zaráží mě jiná věc. Každý výjezd hasičů pod majákem je doprovázen zastavením dopravy z velínu v celém okolí. V Sokolské se rozvítí červená světla a z Ječné nepustí semafory auta ani tramvaje. Vše nasvědčuje tomu, že jízda s majákem byla neoprávněná a zbytečná.

Řidič tramvaje nemohl nehodě zabránit. K zastavení potřeboval minimálně 40 metrů. Na tu vzdálenost nemohli být hasiči za rohem ani vidět.

Je mi líto, ale vše svědčí proti řidiči hasičského vozu.

. Petr:

pokud se podíváte na video ,na pravé straně vjíždí do křižovatky os.auto na zelenou - to znamená jediné velín hasičů nezabezpečil bezpečný výjezd

0/0
18.6.2006 12:12

Zkazius Catrix

Re: Velín hasičů???

Bohužel tak akorát vše nasvědčuje tomu, že se pleteš. Hasiči nejsou soukromá záchranka, aby si jezdili na majáky, kdy chtějí, bez ohledu na platnou legislativu. A už vůbec, aby si ze základny vyjeli jen tak a někam si jeli. Pokud nebyla křižovatka přepnutá tak, jak měla být, došlo buď k poruše nebo opomenutí operačního střediska. Pokud nevyjízděla jednotka z HS1 jako taková, ale jen vůz OZPP, mohlo dojít k tomuto nedopatření. A řidič na to mohl spoléhat, omyl zjistil asi až příliš pozdě. Bohužel, viníkem nehody je dle zákona on, leda by se prokázalo, že tramvaj jela na STŮJ, což by se už ale jistě proláklo. Zda je nějaká spoluvina na straně řidiče tramvaje, je věc znaleckých posudků, minimálně na spoluvinu bych to viděl - v horku měl nejspíš pootevřené okénko a sirénu musel slyšet už při výjezdu ze stanice na I.P.Pavlova.

Realita je ale krutá, ať se nám to zdá jakkoliv nespravedlivé. Viník je pravděpodobně naprosto zřejmý.

0/0
18.6.2006 21:05

zelenanana

Re: Re: Velín hasičů???

je to ale jasné ,že tramvaj jela na volno,na videu je vidět osobní auto  vjíždějící do křižovatky na zelenou napravo nahoře napravo na videu .. ,Chytrolíni by se měli na to mésto podívat, zjistit si i zábrzdné dráhy tramvají, i kdyby jela 20km /h  nezastavil by na ,,fleku,, Je možné , že hasiči taky neviděli , reklamní panel tam je .....  Ti co tam bydlí vědí , že když hasiči vyjíždějí bývá křižovatka a okolí minimálně 2 minuty předem ,, vyčištěná  ,, pro bezpečný výjezd..  spoluvina tramvajáka?  To by vůbec nesměl vyjíždět do města ....  je pořád jednou nohou v kriminále ....  ,

0/0
19.6.2006 12:29

zelenanana

Re: Re: Velín hasičů???

píšeš  :

Pokud nevyjízděla jednotka z HS1 jako taková, ale jen vůz OZPP, mohlo dojít k tomuto nedopatření. A řidič na to mohl spoléhat, omyl zjistil asi až příliš pozdě.

SVÍTILA BY PRO NĚJ ZELENÁ , POKUD BY VELÍN , UDĚLAL CO MĚL , ty auta která tam na videu vidíš stát, by tam vůbec nebyla, protože na spodní křižovatce by byla taktéž červená .Bydlím tam ..znám to tam dokonale.. ,

0/0
19.6.2006 13:45

komunisti_sou_svine

Vzkaz pro hasiče i ostatní podobne kaskadery na majačkach.

Viděl sem ted záznam, takový vjezd do křižovatky se hodnotí - a to následovně - stát tam moje přítelkyně nebo někdo známý tak si najdu toho řidiče, uříznu mu nohy a vyvraždím celou jeho rodinu....Rv

0/0
18.6.2006 10:36

komunisti_sou_svine

Re: Vzkaz pro hasiče i ostatní podobne kaskadery na majačkach.

pro tramvajáky platí samozřejmě naprosto totéž, jezdíte jako hovada záměrně, zákon vás prefuruje tak musí vzít zákon do rukou vaše oběti...Rv

0/0
18.6.2006 10:39

komunisti_sou_svine

Re: Re: Vzkaz pro hasiče i ostatní podobne kaskadery na majačkach.

bttw asi takhe - když jede sanitka nebo hasiči na majáčkách a děsně spěchaj, často je předjedu, protože to pořád spechám víc nez oni, ale narozdíl od nich se podívám do křizovatky než do ní vjedu a to i když je to na zelenou, to už me jaksi zdržet nemůže a vyplatí se to.... tutdíž tady žádná omluva a ani výmluva ani pro hasiče ani pro tramvajáka neexistuje, takhle se po praze nejezdí ani omylem a trest smrti nebo doživotí nebo tomu adekvátní trest at už vykonaný kymkoliv je adekvatní.(Y)

0/0
18.6.2006 10:43

dislektik

KOMUNISTO TY JSEŠ ALE ČU RÁK

!!!!

0/0
18.6.2006 10:45

komunisti_sou_svine

Re: Re: Re: Vzkaz pro hasiče i ostatní podobne kaskadery na majačkach.

To je naprsto totez jako kdybyste byli fízlove a jezdili takto s takovymi nasledky nebo proste chodili po ulici jen tak stříleli do lidí - protože vy můžete ..... to jste se asi posrali.....

0/0
18.6.2006 10:45

mimouch

Jsi idiot.....

Přesně si dovedu představit, jak bys' reagoval, kdyby hořelo u Tebe, nebo byl někdo z Tvých blízkých v potížích a čekal a zdálo se Ti, že sanitka/hasiči/policie dlouho nejedou......

Jsem překvapen, že každý hned ví, jak se to seběhlo, jací jsou hasiči jedoucí v tom autě lidé atd 8-o

0/0
18.6.2006 19:30

hasmen

Re: Jsi idiot.....

R^

0/0
19.6.2006 6:16

babacek

Jak již zde někdo zmínil.

Většina řidičů tramvaje si zřejmě myslí,že když zvoní tak zároveň i brzdí.Bohužel pravda to není.

0/0
17.6.2006 16:48

demon3

Re: Jak již zde někdo zmínil.

Tak nevim jakou tramvaj řídíš, ale pravda to samozřejmě je !!!

0/0
18.6.2006 15:11

babacek

Re: Re: Jak již zde někdo zmínil.

Jedině tu na čtyřech kolech.

Na to aby to člověk mohl posoudit stačí znát ten úsek a párkrát se i tou tramvají tam svést.Naopak zde je řidič trmvaje jako zaujatý vyloučen z objektivního posouzení daného případu.:-)

0/0
18.6.2006 15:17

demon3

Re: Re: Re: Jak již zde někdo zmínil.

Na čtyřech kolech ? A jak dlouhej máš provázek ? ;-) 

0/0
18.6.2006 15:31

babacek

Re: Re: Re: Re: Jak již zde někdo zmínil.

Tak akorát.;-D

0/0
18.6.2006 15:37

Medvěd11

Pravdu mají všichni

Prostě je potřeba si uvědomit, že lidi jsou různí a pravdu zde mají skoro všechny přízpěvky se zásadním (ne sprostým) názorem.

Jsou mezi tramvajáky řidiči slušní, ale sám jsem zažil jako svědek schválné neodvrácení havárie, nabourání tramvaje do auta. Někteří si opravdu totiž říkají "počkej já tě naučím nevjíždět na koleje". A ta traverza vepředu dává moc.

Ale zapnutá houkačka ještě neznamená, že řidič požárního vozu nebo i sanity nemusí uvažovat. Naopak by měl počítat s nejhorším. On ho každý nemusí slyšet nebo vidět, v Praze je hladina hluku vysoká a rozjíždějící se tramvaj hučí jako turbína.

0/0
17.6.2006 7:28

babacek

Re: Pravdu mají všichni

Pokud ten úsek znáš tak víš ,že je vcelku přehledný.A tak přehlédnout auto z výstražným majáčkem může jen slepec.Pevně věřím,že vinu nese především řidič tramvaje tak jako nedávno o pár stanic níže kdy zavinil smrt řidič tramvaje číslo 22.

0/0
17.6.2006 16:45

Pongo

Re: Re: Pravdu mají všichni

Ty tomu rozumíš jako koza petrželi. Ze záběrů je evidentní, že semafory fungovaly naprosto normálně, takže tramvaj měla na svém semaforu zelenou. Jestli jsi vůbec někdy tamtudy jel, tak bys věděl, že z tramvaje je doprava vidět asi tak posledních 10-15 metrů a jestli si myslíš, že je tramvaj v jízdě schopna zastavit na tak krátkou vzdálenost, tak bys měl jít navštívit psychiatra. Řidiči tramvaje trvalo zhruba těch deset, patnáct metrů než vůbec začala brzda fungovat. Nejdřív si o tom něco zjisti a pak tady mel hlouposti.

0/0
17.6.2006 20:18

Najdete na iDNES.cz