Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Bourající hasiči v Praze těžce zranili dva chodce

Na pražském náměstí I. P. Pavlova ve čtvrtek večer vážně bourali hasiči. Jejich vůz se střetl s jedoucí tramvají, vjel na chodník a převrátil se. Přitom zasáhl dva chodce. Těžce zraněná žena přišla o nohy. Záchranáři ošetřili celkem šest zraněných, z toho čtyři hasiče.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

komunisti_sou_svine

Možná se mnou nebude někdo souhlasit.

Ale tramvajáci jsou nejvetší hovada a hasiči pokud jezdí 200 do křižovatky jak oje IP papvlova v době kdy tam je spousta lidí a přehlídnou tramvají stojí taky zastřelit na míste, ale vážně, ani jednoho bych už nikdy nepustil z vezení, takhle se jezdí na vesnici ,ne v centru....Rv

0/0
17.6.2006 15:28

dislektik

Re: Možná se mnou nebude někdo souhlasit.

?????????!!

0/0
17.6.2006 17:40

killy

Je to neštěstí, jasně.......

..ale nemůže se nějak zbavit dotěrné otázky:" Co asi dělal albánský pár v Praze"?....  Asi jsou to jen podvědomé asociace....

0/0
16.6.2006 11:38

lakub

Re: Je to neštěstí, jasně.......

ty ses asi debil. urcite tam necekali na silenyho hasice.

0/0
16.6.2006 12:13

babacek

Re: Re: Je to neštěstí, jasně.......

Sám seš šílený,vina jednoznačně nebyla na hasičích tak jak se to zde snaží někdo prezentovat.Doufám,že to vyšetřování brzy ukáže a tramvaják udělá hačí v base.

0/0
17.6.2006 14:54

xmankubik

Re: Je to neštěstí, jasně.......

Na CT24 ted rikali, ze to byl belorusky par a pracovali pro Radio svobodna Evropa, ty chytraku...

0/0
16.6.2006 17:31

babacek

Re: Re: Je to neštěstí, jasně.......

R^ Ano tak zněla zpráva.

0/0
17.6.2006 14:55

kája1970

je to neštěstí jak pro řidiče hasičů, tak pro ty dva nevinné lidi

ale tak mě napadá jedna otázka-kdysi jsme dělali zrovna na téhle křižovatce snímače pro přednostní průjezd tramvají a bavil jsem se s pracovníkem Eltoda a ten jen tak mimo řečí povídal, že dispečer hasičů může na křižovatce Legerova a Sokolská a pak tuším Mezibranská zastavit ze všech tran dopravu, tak by mě jen zajímalo, jestli dispečer tuhle možnost využil,protože pak by byl vinný řidič tramvaje, který vjel do křižovatky na červenou.

každopádně, ať tak nebo jinak, nohy to té cizince nevrátí

0/0
16.6.2006 10:47

Pongo

Re: je to neštěstí jak pro řidiče hasičů, tak pro ty dva nevinné lidi

Vzhledem k tomu, že bylo večer - menší provoz a jela jen jedna dodávka, tak pravděpodobně žádné "semaforové opatření" od hasičů učiněno nebylo. Ale uvidí se, co vyšetří policie. Větší šanci na vinu má ale řidič hasičů.

0/0
16.6.2006 10:50

QT1

Re: Re: je to neštěstí jak pro řidiče hasičů, tak pro ty dva nevinné lidi

No, nevím, jestli to dispečer použil, funguje to na většině velkých křižovatek a ovladače mají u sebe přímo v autech hasiči, sanitky a policajti a funguje to tak, že nastaví pro celou křižovatku červenou, kterou pak s majákem projede (je to bezpečnější, než si nastavit zelenou v preferovaném směru, což by také bylo technicky náročnější). Ale co vím zcela určitě, že tramvajáci na Pavláku jezdí naprosto běžně na červenou (taková normální pražská tmavší oranžová...), což se mohlo stát i teď. Ale taky znám výcvik řidičů hasičských vozů a jedna z věcí, na které je velmi intenzivně připravují je, že si musí dávat pozor na řidiče z bočních ulic, kteří můžou přeslechnout houkání, neodhadnou správně rychlost a vzdálenost, dojíždět do křižovatky na červenou. S velkým autem prostě vyhrají hasiči, tohle bylo moc malé auto. Smůla pro všechny, nejvíc pro ty chodce :-(

0/0
16.6.2006 11:16

astrix

Re: Re: Re: je to neštěstí jak pro řidiče hasičů, tak pro ty dva nevinné lidi

Jen bych podotkl, že tramvajáci tam nejezdí ani na zelenou ani na červenou ani na tmavě oranžovou, ale mají svoji signalizaci. Kdo tu křižovatku zná, tak ví, že tramvaj křižuje postupně oba směry magistrály, a pokud to nestihne projet obojí naráz, zůstane trčet uprostřed na náměstí a musí čekat další, poměrně dlouhý cyklus světelné signalizace, krom toho, že se pak zpozdí i další tramvaje. Proto tam řidiči tramvají riskují a projíždějí (zejména odspodu z Ječné) mnohdy vyšší rychlostí, aby vše stihli a pak už prostě nemohou zpomalit, padne-li náhle Stůj.

0/0
16.6.2006 11:31

QT1

Re: Re: Re: Re: je to neštěstí jak pro řidiče hasičů, tak pro ty dva nevinné lidi

Jasně, není to červená na semaforu, mají volno v době, kdy mají chvíli červenou všechna auta v křižovatce. Ale protože jejich semafor (nebo světelné signalizační zařízení nebo jak se ten bazmek jmenuje, aby se místní tramvajáci neurazili, že nemají jen obyčejný semafor...) je ve směru z Ječné umístěný na levém semaforu pro auta, tak vidím, že jezdí i když mají signál stát (je to přesně ten případ, který popisujete).

Možná než projíždět to vyšší rychlostí by měli jezdit přesně podle předpisů. Pak to možná někdo začne řešit, až tak křižovatka bude zablokovaná jen proto, že všichni jezdí podle předpisů. To se týká i aut, která tam taky jezdí na červenou a nedodržují pravidlo, že do křižovatky se dá vjet jen tehdy, když je zajištěný výjezd. Když se u nás věci zmršené blbým nastavením pravidel řeší jejich obcházením, tak se nelze divit, že to na silnicích vypadá, jak to vypadá...

0/0
17.6.2006 14:54

YvonaU

Re: Re: Re: je to neštěstí jak pro řidiče hasičů, tak pro ty dva nevinné lidi

Vyhláška je pro Tebe španělská vesnice. Ještě jsem neviděla, že by tramvaj jela někde na "červenou" pokud vím, tak tramvaje mají "světelnou siganlizaci pro tramvaje". Příště nežli budeš odsuzovat řidiče tramvají přečti si, co jejich práce obnáší. RvRvRv

0/0
16.6.2006 20:48

QT1

Re: Re: Re: Re: je to neštěstí jak pro řidiče hasičů, tak pro ty dva nevinné lidi

Je úplně jedno, jak tomu budeme říkat, nejsem tramvaják ani policajt, aby mluvil tím trapným slangem, ale to, že na Pavláku jezdí tramvaje v době, kdy mají stát, je fakt.

0/0
17.6.2006 14:49

QT1

Re: Re: Re: Re: je to neštěstí jak pro řidiče hasičů, tak pro ty dva nevinné lidi

Ano, vyhláška je pro mně španělská vesnice, protože od roku 2000 už neupravuje pravidla na silnicích vyhláška, ale zákon O provozu na pozemních komunikacích (361/2000)

0/0
17.6.2006 14:55

Pongo

Re: Re: Re: je to neštěstí jak pro řidiče hasičů, tak pro ty dva nevinné lidi

Na iDnesu jsou záběry bezpečnostní kamery. Z nich je naprosto zřetelné, že semafory nebyly zablokovány pro hasiče, ale fungovaly naprosto normálně - viz odbočující auta z Ječné vpravo na magistrálu. Ze záběrů je taky patrné, že hasiči vjeli do křižovatky na červenou a nedodrželi zákon 361/2000 Sb., který jim ukládá opatrnou jízdu bez ohrožení ostatních účastníků provozu. Viník je zcela jasný. Řidič hasičů.

0/0
16.6.2006 21:28

mafrahajzl

Nohy

Je to teda smůla, když člověk přijde o nohy před obchodem na ortopedickou obuv....

0/0
16.6.2006 10:28

Doktor T

Re: Nohy

 Přes všechno neštěstí;-(,které tato nehoda obnáší je to fakt dobrý postřech ala černý humor :-D......R^

0/0
17.6.2006 11:16

Pavelpod22

byly takové doby...

kdy měli hasiči u tram zastávky svoje zvláštní varovné světlo (dvě červené lampy vedle

sebe) a když vyjížděli z toho hnízda na magistrále, tak dispečer rovnou

zastavil ty tramvaje už v zastávce (nebo to bylo až u tý magistrály, nebo jen hodili červenou na semafory - už nevím). Ale to by musel někdo myslet - tohle hasičské hnízdo je vyjímečné svou polohou na jednom z nejrušnějších míst v republice.

0/0
16.6.2006 10:17

Pongo

Re: byly takové doby...

Na IP nikdy žádné hasičské semafory pro tramvaje nebyly. Nemystifikuj. Semafory jsou jen na magistrále, aby zastavily auta.

0/0
16.6.2006 10:42

kája1970

Re: Re: byly takové doby...

ty semafory kdysi byly a bylo to na Sokolské u výjezdu z hasičské zbrojnice

0/0
16.6.2006 10:48

Pongo

Re: Re: Re: byly takové doby...

Vždyť to říkám, že jsou jen na magistrále. Jsou tam pořád.

0/0
16.6.2006 10:51

Pavelpod22

Re: Re: Re: Re: byly takové doby...

já měl pocit, že házeli červenou i na hlavní světla na křižovatce s Ječnou, ale i kdyby to nebyla pravda (nevím přesně) , tak by se možná mohl někdo zamyslet, ne? Pokud je ta tram tedy "vlak", který zastaví pouze na červenou, tak bych mu ji dopřál 20 sec předem. Bylo by to vklidu a předešlo by se těm tragédiím.

0/0
16.6.2006 10:59

Pongo

Re: Re: Re: Re: Re: byly takové doby...

Podívej se na záběry bezpečnostních kamer. Z nich zjistíš, že semafory fungovaly naprosto normálně - viz auta odbočující z Ječné vpravo na magistrálu. Hasiči tedy žádné semaforové opatření neprvedli, navíc jejich auto vletělo do křižovatky na červenou a porušili tak zákon 361/2000 Sb.

0/0
16.6.2006 21:23

leguan_g

nedostavaj za to ty tramvajaci 3 dny volna ?

vcera jsem to slysel v radiu, ze prej jako 3 dny rekonvalescence po nehode. Jestli by za to spis nemeli dostavat kriminal.

0/0
16.6.2006 9:16

HugoWomaacka

ty si asi vyjel z mámy na kole ne?

myslíš jako za to že to do něj narvou hašouni z dodávkou, že by měl jít bručet jo? prober se woe...

0/0
16.6.2006 9:20

FastDriver

Re: ty si asi vyjel z mámy na kole ne?

seš teda dobrej magor, podle svědků se ten tramvaják ani nenamáhal brzdit a ty hasiče pustit. Každej, kdo jezdí po Praze dávno ví, že tramvaj nebrzdí ale zvoní.

0/0
16.6.2006 9:44

HugoWomaacka

Re: Re: ty si asi vyjel z mámy na kole ne?

a ty svědky si opatřili hasiči viď ty troubo....

že tramvaj nebrzdí ale zvoní je sice hezký, ale když jede magor na modráky, musí především dávat pozor, dobře předvídat atd., a ne pustit fňuknu, rozpálit to a myslet si, že mu každej hnedka uhne..... na houkačku se dá i stát.....

takže hlavně odpovědnej přístup by to chtělo, nemyslet si, že když modrám, že sem king a to je problém všech složek co používaj majáky (nevim jak to bylo konkrétně v tomhle případě, ale každopádně je to jednoznačně vina řidiče, pokud mu teda neselhaly brzdy, protože on smí ignorovat předpisy, omezovat ostatní účastníky, ale ne je ohrozit)

0/0
16.6.2006 9:51

vafliik

Re: Re: ty si asi vyjel z mámy na kole ne?

Ono zrovna neni jednoduchý "zaflekovat" s tramvají, víš? Proto taky chodci na přechodu nemaj přednost před tramvají, bo ta prostě nemá šanci reagovat a rychle zastavit...

0/0
16.6.2006 10:33

Pongo

Re: Re: ty si asi vyjel z mámy na kole ne?

Rychlořidiči, uvědom si, že tramvaj je vlak. Tření, které působí mezi pneu X asfalt jaksi u kov X kov nefunguje. Pokud tramvaj použije i ty "slavné" magnety, tak na zastavení při 40km/h potřebuje 50!!! metrů. Na IP je navíc klesání, takže to můžeš klidně prodloužit na 60 metrů. Abys měl lepší ilustraci, tak to je vzdálenost na tři lampy veřejného osvětlení anebo při vojenském kroku (75cm) vzdálenost 80-ti kroků. Možná to budeš chápat líp ještě jinak. Je to deset metrů za půlku fotbalového hřiště.

0/0
16.6.2006 10:47

YvonaU

Re: Re: Re: ty si asi vyjel z mámy na kole ne?

Pongo, ten truhlík si brzdné dráhy tramky uvědomí a pochopí, až se o něj ta tramvaj jednoduše opře. ;-) Tudíž si myslím, že něco mu vysvětlovat fakt nemá smysl, on to stejně nepochopí (Y)

0/0
16.6.2006 20:51

FastDriver

Re: Re: ty si asi vyjel z mámy na kole ne?

..no ještě že jste mě poučili, nicméně o rychlobrzdě v tramvaji víte houby;-P

0/0
16.6.2006 14:31

Pongo

Re: Re: Re: ty si asi vyjel z mámy na kole ne?

Zato ty o nich víš hříbek, možná i bedlu.

Vyzkoušel sis to někdy? Dokážeš pochopit, že tramvaj je vlak?

0/0
16.6.2006 21:21

babacek

Re: Re: ty si asi vyjel z mámy na kole ne?

R^R^R^  To je přesný popis.Zvonit to je jediné z čeho skládají zkoušku,proto jim to jde nejlépe.:-)

0/0
17.6.2006 15:01

babacek

Re: ty si asi vyjel z mámy na kole ne?

Ty hašouni tam jeli ze zapnutou signalizací a nijak rozjetí být nemohli neboť hasičská základna je co by kamenem dohodil.Nepustit hasiče,sanitu apod.se již stalo nějakým zvykem pokud nejde o nás nebo naše blízké.A tak když to schvaluješ budeš jistě patřit mezi stejné sobce.

0/0
17.6.2006 14:58

h@luzak

Re: nedostavaj za to ty tramvajaci 3 dny volna ?

Ano, s tím volntem to asi tak nějak je (také jsem to slyšel - a nejen od tramvajáků). Pokud jde o tramvaj, která navíc jela na zelenou, moc bych nehledal chybu u řidiče tramvaje. Tramvaj není auto. Jestli v takovém případě zastavíš auto na pěti metrech, u tramvaje je to padesát. Tramvaj není auto, tramvaj je malý vlak.

0/0
16.6.2006 9:35

h@luzak

Re: Re: nedostavaj za to ty tramvajaci 3 dny volna ?

oprava: volnem

0/0
16.6.2006 9:35

Pongo

Re: nedostavaj za to ty tramvajaci 3 dny volna ?

Je to jinak. Mám informace od svého známého, který je tramvajákem. Pokud se jedná o běžnou nehodu, tak řidič zůstává do vyřešení na místě, pak ho dispečeři naloží do auta a odvezou ho na jeho tramvaj, kde normálně dokončí směnu, jako by se nic nestalo a jde další dny normálně do práce.

Od roku 2005 je možné v případě nehody, při které dojde k vážnému zranění nebo usmrcení jiného účastníka požádat podle kolektivní smlouvy o 1+2 dny volna, max. tedy 3 dny. Jak je to volno placené, či zda vůbec, nevím. Do roku 2005 řidič maximálně nedokončil směnu a druhý den šel zase do práce nebo byl poslán k podnikové psycholožce, zda je schopen dál jezdit s tramvají. Psycholožku musí absolvovat pořád, protože si podnik netroufne poslat někoho na trať pokud by dotyčný měl nějaký třeba jen psychický problém. A že ty psychotesty přísné jsou, na to vem jed.

0/0
16.6.2006 10:41

pekelně masitý Higgsův boson

Mluvčí záchranky by si mohla ujasnit ...

... anatomickou terminologii. Nic jako "spodní končetiny" neexistuje ;-)

0/0
16.6.2006 8:15

Alejo Carpentier

Re: Mluvčí záchranky by si mohla ujasnit ...

To je divnô, ja spodné končatiny mám. Kde je potom chyba ?

0/0
16.6.2006 8:22

pekelně masitý Higgsův boson

Re: Re: Mluvčí záchranky by si mohla ujasnit ...

Možná to je u vás v Orientu jinak ;-)

0/0
16.6.2006 8:24

mafrahajzl

Re: Mluvčí záchranky by si mohla ujasnit ...

Když existujou horní tak musej bejt i dolní....ale ty jsi nejspíš plaz...;-P

0/0
16.6.2006 8:58

buhvol

Re: Re: Mluvčí záchranky by si mohla ujasnit ...

Spodní a dolní ale nejsou to stejné :-P Taky mi chvilku trvalo, než mi to došlo ;-)

0/0
16.6.2006 9:10

mafrahajzl

Re: Mluvčí záchranky by si mohla ujasnit ...

http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/135228-kostra-dolni-koncetiny-clovek

0/0
16.6.2006 9:11

buhvol

Re: Re: Mluvčí záchranky by si mohla ujasnit ...

SPODNÍ   X    DOLNÍ ;-D;-D;-D

0/0
16.6.2006 9:13

mafrahajzl

Re: Mluvčí záchranky by si mohla ujasnit ...

http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/223093-bota-pelitova

0/0
16.6.2006 9:13

mafrahajzl

Re: Re: Mluvčí záchranky by si mohla ujasnit ...

Podle Ottova slovníku SPODNÍ KONČETINA existuje !!! 

0/0
16.6.2006 9:14

mafrahajzl

Re: Re: Re: Mluvčí záchranky by si mohla ujasnit ...

http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/417247-kostra-v-anatomii

0/0
16.6.2006 9:15

mafrahajzl

Re: Re: Re: Re: Mluvčí záchranky by si mohla ujasnit ...

http://encyklopedie.seznam.cz/search/?s=spodn%C3%AD+kon%C4%8Detiny&source=3

0/0
16.6.2006 9:15

buhvol

Re: Re: Re: Mluvčí záchranky by si mohla ujasnit ...

To je ale trošku zastaralá záležitost, nemyslíš? První polovina 20. století ;-)

0/0
16.6.2006 9:15

Najdete na iDNES.cz