Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Bylo to monstrum, vzpomíná zaměstnanec Černobylu

Je vidět, že ho ty vzpomínky stále bolí. "Byl jsem si jist, že umřu, tak jako moji kamarádi. Dostal jsem pořádnou dávku," říká Vladimir Škurko, jeden z bývalých vedoucích pracovníků černobylské elektrárny. "Trvalo dlouho, než jsem pochopil, že budu žít."

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

MRmic

SSSR

Tolik lidí bylo vystavěno nebespečí a to zbytečně.Chtěli to ututlat-Komunisti zasraný!!;-€

0/0
30.4.2006 15:00

barbudo

Milé děti, můj pes opětovně připomíná, že se mlčí o tom ..

... proč a co se zkoušelo ...

... a protože jste dětičky vzděláním netknuté, dodává sám ...

... testovalo se nouzové zastavení reaktoru pro případ útoku ...

... jsou země, které bombardují reaktory ...

0/0
26.4.2006 7:02

doktor_bota

Re: Milé děti, můj pes opětovně připomíná, že se mlčí o tom ..

Ano, je třeba konstatovat, že pravděpodobnost bombardování SSSR byla v osmdesátých letech přímo extrémní.

Nejsi na hlavu?

0/0
26.4.2006 7:04

barbudo

Re: Re: Milé děti, můj pes opětovně připomíná, že se mlčí o tom ..

... soudruzi byli poněkud paranoidní ...

... to byl jejich zvyk ...

... a tohle byl opravdu test nouzového odstavení ...

... mimochodem, i dnes se hovoří o nějakém bombardování reaktoru ...

0/0
26.4.2006 7:08

doktor_bota

Re: Re: Re: Milé děti, můj pes opětovně připomíná, že se mlčí o tom ..

Ne, dnes se hovoří o bombardování technologických center v Iránu, pomocí kterých je možné vyrábět vysoce obohacený uran, bombardování reakorů je na nic. Jinak o přímých důvodech katastrofy v Černobylu vím, to se testuje na všech JE. Jen u toho obsluha nebývá ožralá.

0/0
26.4.2006 7:10

barbudo

Re: Re: Re: Re: Milé děti, můj pes opětovně připomíná, že se mlčí o tom ..

... obsluha nebyla ožralá, jen grafitový reaktor má své mušky ...

0/0
26.4.2006 7:13

doktor_bota

Re: Re: Re: Re: Re: Milé děti, můj pes opětovně připomíná, že se mlčí o tom ..

Obsluha, které končila směna, opoměla sdělit nastupující směně, že probíhá nouzové odstavení reaktoru, to byl hlavní průser, technologické nedostatky reaktoru už problém jen vystupňovaly. Já si takové opomenutí vysvětluju vysokým stupněm opilosti, jiné vysvětlení mě nenapadá.

0/0
26.4.2006 7:16

inzinierbula

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Milé děti, můj pes opětovně připomíná, že se mlčí o tom ..

Nemáš přesné informace. Prvním problémem bylo zdržení experimetu na požadavek dispečera ES po odstavení první TG (program zkoušky to nepředpokádal). Z toho plynoucím problémem byl nárůst nestacionární Xe otravy (samovolné "zahlušování" reaktoru), k jejíž kompenzaci nebyla dostatečná zásoba provozní reaktivity. Třetím problémem byla snaha tento pokles výkonu kompenzovat vysouváním všech regulačních tyčí místo prodlevy několika hodin, kdy by se Xe135 (silný absorbátor tepelných neutronů) samovolně rozpadl. Čtvrtým problémem bylo neodstavení reaktoru hned po odstavení druhé TG, což vedlo po výpadku napájení hlavních oběhových čerpadel k přehřátí reaktoru, vzniku velkého množství páry a uplatnění kladného dutinového koeficientu reaktivity, který způsobil enormní nárůst výkonu a posléze explozi a destrukci v důsledku přehřátí a přetlakování reaktoru. Obsluhu bych z opilosti nevinil. Příčinami byly neznalosti, nedodržení postupu zkoušky a nevhodné projektové charakteristiky reaktoru i bloku.

0/0
26.4.2006 10:45

Maveric

Re: Re: Re: Re: Milé děti, můj pes opětovně připomíná, že se mlčí o tom ..

...přesné, soudruzi si zkrátka dokázali zdůvodnit naprosto všechno, koncentráky a justiční vraždy - bojem s třídním nepřítelem, radioaktivitu - "příznivými účinky" při budování obřích gigantomaniakálních loďstev atomových ponorek z titanu a pro jistotu hned se dvěma reaktory...si někde vyhrabali, že vodka podporuje regeneraci resp. látkovou výměnu u buněk poškozených radiací a tak vesele chlastali jak je u nich zvykem tam i tam...

0/0
26.4.2006 19:03

captain cook

Re: Re: Re: Milé děti, můj pes opětovně připomíná, že se mlčí o tom ..

mluvi se o tom, jak odstavit reaktor, ktery neni jeste v plnem provozu a jak zaridit, aby se uz do provozu nikdy nedostal. To proto, ze vlada, ktera ho naridila postavit, ma za lubem nekale zneuziti jeho produktu.

0/0
26.4.2006 20:27

inzinierbula

Re: Milé děti, můj pes opětovně připomíná, že se mlčí o tom ..

O ničem se nemlčí (viz můj přípěvek níže). Zkoušela se schopnost pomocného generátoru vlastní spotřeby (něco podobného má i V-1 v jaslovských Bohunicích) zajistit při doběhu turbíny (po odstavení turbín a reaktoru) napájení hlavních oběhových čerpadel reaktoru a zajistit tak jeho chlazení nucenou cirkulací chladiva, dokud zbytkový výkon neklesne pod hodnotu, kterou je možno odvést přirozenou cirkulací. Problém byl ten, že operátoři (z mně neznámých důvodů) po odstavení druhé (poslední pracující) turbíny reaktor včas neodstavili. Podle programu zkoušky to měla udělat havarijní ochrana, ta však byla v té době již vyřazená, aby vůbec dokázali zvýšit výkon reaktoru, který se jim zahlušoval xenonem (štěpný produkt uranu 235 s vysokou absorpcí neutronů). Proto měli operátoři reaktor odstavit ručně. Situace však už byla pro ně asi v té chvíli značně nepřehledná, oprotože se naprosto odchýlili od programu zkoušky, takže vůbec nevěděli, co mají dělat. To je ale jen domněnka zkušeného operátora.

0/0
26.4.2006 10:54

uplnej_debil

0/0
26.4.2006 0:37

mildapr

Černobylská havárie

je příkladem selhání lidí a systému. Ale stejná selhání se, jen ne s tak katastofálními následky, se odehrávají neustále. Viz skládka v Libčevsi, kyanid v Labi, skládka chemikálií v Libčanech. Dokud si lidé nebudou vážit života a životního prostředí víc než peněz, bude tragédie hrozit pořád.

0/0
25.4.2006 23:28

barbudo

Můj pes připomíná ...

... ža jaksi nebylo zmíněno, co se to testovalo a proč ...

0/0
25.4.2006 20:31

hovnoval-

@@

a co na to monstrum??   8-o

0/0
25.4.2006 20:16

Ajatoláh Monstrum

Re: @@

Už jsem reagoval níže...:-)

0/0
26.4.2006 11:34

pekelně masitý Higgsův boson

Debilem týdne ...

... bych rád vyhlásil toho pána, který v sobotu dopoledne na Radiožurnálu předčítal zprávy a všem připomenínal smutné dvacelitelé výročí od jaderného výbuchu v Černobylské elektrárně. Jel jsem zrovna autem a málem jsem si rozbil rypák o nejbližší strom ;-D

0/0
25.4.2006 17:33

www.andele-svetla.cz

OZÓNOVÁ DÍRA a varování před atomovou energií

Nukleární pokusy a havárie(Černobil!) neutralizovaly ochrannou ozónovou vrstvu.Solární záření je energie, která se vymkla kontrole bez přirozené filtrace ozónovou vrstvou, a tak působí přímo na všechny molekuly.Šíří se a budou se šířit abnormální neurózy, stejně jako agresivita, dekadence, degenerace a duševní nemoci a také změny v DNA. Více na našem webu(místo jména)- sdělení 1661 a 36

0/0
25.4.2006 17:23

kanabis

Re: OZÓNOVÁ DÍRA a varování před atomovou energií

Neutralizovala ozonovou vrstvu? Tak toto musi byt projev te DeGenerace, DeMence a DeBility. Tak vam Dekuji a Dejte si radsi DeJointa a budte v DePohode..... Jak toto muze nekdo napsat.... Lidska blbost je nekonecna

0/0
26.4.2006 7:57

jirha

Lidský faktor versus technika

Technika je také lidský faktor. Bezpečnostní systémy které je možno vypnout když je systém v provozu pouze ukazuje na trestuhodnou technickou nedokonalost systému. Polemizoval bych s tím že takovéto systémy jinde fungují dobře. U nás naopříklad hoří Jaslovské Bohunice (na Slovensku). Ostatní reaktory v bývalém ČSSR nejous konstrukce A1 nebo A2 ale konstrukce typu VVR (taky nic moc protože i tady lze vypojovat cokoliv).

Principiálně špatně bylo že obsluha nedodržovala bezpečnostní pokyny a systém toto nevyhodnotil jako důvod k odstavení.

Názor že to byla honba za prémiemi nezodpovědné testování či cokoliv jiného naráží na nejdůležitější definici. konstruktér to neměl připustit.

Tzn primárně je odpovědná vláda SSSR a investor kteří prosadili něco co bylo i v rozporu s jejich předpisy. Technika a lidksý faktor který byl u toho už jen následovali této primární chyby.

0/0
25.4.2006 17:01

hamin

Lidský faktor

Pan Rybář evidentně neví o havárii v Černobylu vůbec nic. Videl jsem o Černobylu asi 10 filmů, precet sem stovky stránek. Z 99% se jednalo o chybu lidského faktoru, několik vypnutých či zablokovaných bezpecnostnich systemu, prepracovani inzenyri kteri experiment vedli a zamestnanci kteri jednak byli opilí a jednak nevedeli o experimentu vubec nic (dělala ho az druhá směna po té, která ho původně dělat měla), honba za premiema k 1. máji, nestandartní až šoková rozhodnutí v krizové situaci atd atd... Reaktor sice nebyl nic moc, nebyl ani puvodne urcen do elektraren, ale vsude jinde funguje v pohode dodnes. Jen skoda ze system reaktoru nebyl dvouplastovy...

Kdyz se u vyslechu ptali zamestnancu, proc poslouchali nesmyslne prikazy vedouciho inzenyra Djatlova, shodne odpovidali: Na vsechny pripominky nas Djatlov odbyl - "Uz si nekdy videl bouchnout atomovou elektrarnu? Je to nesmysl!"

0/0
25.4.2006 16:10

Mirco1

Re: Lidský faktor

No nevím, RBMK reaktory s jejich tzv "dutinkovým efektem" a s grafitem coby moderátorem tento typ havárie mohl postihnout. Temelínský reaktor typu VVR by ani při stejném postupu ztratil schopnost pokračovat v jaderném štěpení, "vyhasnul" by. Takže i když lidský faktor přivedl reaktor v Černobylu do nestabilního stavu, je konstrukční chybou, že takový stav existuje.

0/0
25.4.2006 20:07

Ajatoláh Monstrum

Má pravdu

Jo byl jsem to já ;-)

0/0
25.4.2006 15:28

sachista

BLBOST

Kdyz na politickou objednavku odpojite chlazeni reaktoru a zablokujete i ochrany, tak se nemuzete divit, ze to lupne. Ten reaktor se prehral, utavil... ale na primou zadost sve obsluhy!

0/0
25.4.2006 15:18

pekelně masitý Higgsův boson

Re: BLBOST

Reaktorový systém sice nebyl konstrukčně nejdokonalejší, nicméně konstrukční vada se tomu říkat nedá. Vyřazení všech bezpečnostních okruhů je jenom a pouze blbostí člověka, který to nařídil :-/

0/0
25.4.2006 15:33

jiri-j

Re: BLBOST

Problém je v tom že tyhle rektory měly kladnou zpětnou vazbu, čím větší byla teplota v reaktoru a čim více tam bylo páry, tím lepší byly podmínky pro štěpení. U současných reaktorů je záporná zpětná vazba.

0/0
25.4.2006 15:36

sigenius

Re: BLBOST

A nebylo to tak, že se při testech jen modelovala situace, o které se předpokládalo, že by vlivem nahodilých skutečností kdykoliv MOHLA nastat?

0/0
25.4.2006 15:54

Iridium

Re: Re: BLBOST

Jo, teoreticky by nastat mohla, ale v tom případě by byl reaktor již několikrát odstaven. Jenže oni prostě odmontovali brzdy (když mám použít automobilovou terminologii), tak se pak nevýhody (nikoli přímo konstrukční vady) grafitového reaktoru projevily naplno.

0/0
25.4.2006 16:03

Deleter

Re: Re: BLBOST

Jakože zcela náhodou a nepovšimnutě sjedeš pod minimum 700MW na 200MW, pak náhodně několikrát v rozporu s předpisy neodstavíš reaktor (automatika vyřazena)? No, trochu moc náhod.

0/0
25.4.2006 16:06

xblack13

Re: Re: BLBOST

Zajímavé informace jsou tady: http://www.volny.cz/kostka2000/Cernobyl.htm

a tady  http://www.ecn.cz/ENV/Temelin/c11/PRUBEH.HTM

Mimo jiné: Stavba čtvrtého bloku byla dokončena v prosinci 1983. Pozoruhodné je, že výroba elektřiny začala už 20. prosince. Obvykle se totiž ještě asi půl roku po dokončení stavby provádějí testy jednotlivých částí, a teprve poté je elektrárna spuštěna. Avšak Černobyl nemohl čekat. Podle plánu musel být spuštěn do konce roku 1983. Ředitel Brjuchanov byl proto nucen již 31. prosince podepsat dokument o úspěšném provedení všech testů, ačkoliv to nebyla pravda.

0/0
25.4.2006 16:10

xblack13

Re: Re: BLBOST

Zajímavé informace jsou tady: http://www.volny.cz/kostka2000/Cernobyl.htm

a tady  http://www.ecn.cz/ENV/Temelin/c11/PRUBEH.HTM

Mimo jiné: Stavba čtvrtého bloku byla dokončena v prosinci 1983. Pozoruhodné je, že výroba elektřiny začala už 20. prosince. Obvykle se totiž ještě asi půl roku po dokončení stavby provádějí testy jednotlivých částí, a teprve poté je elektrárna spuštěna. Avšak Černobyl nemohl čekat. Podle plánu musel být spuštěn do konce roku 1983. Ředitel Brjuchanov byl proto nucen již 31. prosince podepsat dokument o úspěšném provedení všech testů, ačkoliv to nebyla pravda.

0/0
25.4.2006 16:13

Najdete na iDNES.cz