Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Na vysněnou školu mě nevzali

Míst na vysokých školách každý rok o pár tisíc přibude. Jenže to nestačí: každý třetí zájemce v přijímačkách neuspěje. Studovat vysněný obor nemůže ani 26letý Štěpán Kareš z Prahy. Přečtěte si, jaké řešení pro něj mají lídři pěti politických stran, které mají šanci uspět ve volbách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

acicero

Slovaci

Hodne mist na skolach zabiraji slovaci kteri maji stejni prava jako cesi. Ta dohoda  je oboustrana ale ta slovensko chodi minimum studentu. Nejsem volic Narodni Strany ale tohle je fakt nesmysl tady nen dost mist na universitach a jeste dotoho  lezou de fakto cizinci.!!!!

0/0
23.5.2006 9:13

erra

Preci

..nemohou vzit na vysokou kazdeho,kdo tam chce.Tohle mi prijde jak dupani si nohou vztekleho chlapecka,ktereho proste nevzali,protoze na to nema.

Na stredni skolu jsem sla taky az na tu druhou,co jsem si zapsala-shodou okolnosti strojni prumyslovka.Prvni jsem mela policejni v Praze.(ze 407lidi brali 55-byla jsem prvni pod carou a na odvolani me nevzali-holt jsem se s tim musela smirit).Na vysokou jsem sla bez prijimacek(mela jsem dobre znamky).

 Jak jinak by si mely skoly vybirat studenty?Preci nemuzou vzit vsechny co chteji,co si dupnou.Jde tady o koleje,dotace a hlavne uroven studentu a studia.Je to videt na CVUT FSI.Vzali do prvaku lidi bez prijimacek a spousty jich vyhazeli,protoze na to proste nemeli.A u humanitnich skol je to naopak.Vemou malo lidi,ale ty lidi to povetsinou dodelaji.Myslim,ze tenhle system je velmi rozumny.

 Pan by si mel uvedomit,ze bud se musi vic ucit a maknout a nebo to vzdat.Stejnou nebo i vetsi energii do pripravy na prijimacky venuji i dalsi tisice lidi!!!

0/0
19.5.2006 11:39

umbaba

ať se snaží více

mě také na práva napoprvé nevzali, ale napodruhé ano R^

0/0
18.5.2006 11:15

dobredo

Všechny

technické obory nejsou tak těžký, např. takovou energetiku zmákne i průměrný inteligent při troše píle.

0/0
11.4.2006 8:27

motokara

Re: Všechny

To bych chtěl vidět, možná naučit ale ne pochopit. Což u humanitních oborů logika nefunguje.

0/0
13.4.2006 14:22

Deleter

Re: Všechny

průměrný inteligent při troše píle zvládne libovolnou VŠ.

0/0
13.4.2006 14:35

Bonelord

Re: Re: Všechny

A ty jsi nejakou zvladnul?;-)

0/0
2.5.2006 12:11

pinguinone

Re: Re: Re: Všechny

;-)

0/0
16.5.2006 16:54

Deleter

Re: Re: Re: Všechny

igen

0/0
18.5.2006 11:53

sprav

Jak to vidím já I.

Měl by existovat účinný systém sobě navzájem provázaných stupňů. vezmu-li příklad právnických fakult, tak nevím proč práva mají pouze Mgr. stupeň, přičemž se na právnických fakultách rovněž studují uzavřená bakalářská studia, tzn. že po jeho absolvování nelze dále postoupit na Mgr. stupeň.

University tímto sice otevírají cestu pro některé Bc. studia, ale současně si omezují kapacity studií Mgr. Současně systém je zcela uzavřený pro možné absolventy Bc. studií a dokonce i absolventy DiS. studií, a to i když zákon o VŠ umožňuje uznání absolventům DiS uznání některých předmětů a dokonce i zápis do II. ročníku u shodného (podobného) oboru.

Osobně si myslím, že by měl u všech oborů být otevřený systém, kdy

(pokračování níže)

0/0
10.4.2006 21:14

sprav

Re: Jak to vidím já II.

-          kombinace veřejných a soukromých VOŠ by nabízeli programy studentům, kteří po absolvování studií by mohli na základě celkových úspěchů z tzv. profilových předmětů, závěrečné zkoušky a vypracované závěrečné diplomové práce být přijati do II. ročníku (3. semestru), ti lepší dokonce do II. ročníku (4. semestru) na Bc. ve shodné skupině oborů.

-          převážně soukromé či místní (veřejné školy jejichž zakladatelem a provozovatelem by byly obce či kraje) VŠ by nabízeli programy studentům v Bc. vzdělání a úspěšní absolventi studia na základě celkových úspěchů z tzv. profilových předmětů, zapojení do studentské vědecké činnosti, odborné činnosti apod., závěrečné zkoušky a vypracované diplomové práce být přijati na Universitu či VŠ v Mgr. studiu

-          kombinace veřejných a soukromých VŠ v dalším magisterském studiu po absolvování otevřeného Bc. studia, z nichž některé by mohli nabízet kompletní program otevřeného Bc. studia a Mgr. studia.

(pokračování níže)

0/0
10.4.2006 21:15

sprav

Re: Jak to vidím já III.

-          University v dalším magisterském studiu, bez možnosti nabídky programů Bc. studia, s možnou nabídkou dalšího studia na rigorózní zkoušku (u práva např. JUDr.) a dalšího studia doktorandského (PhD)

 

Tento systém by zjednodušil kombinaci oborů a možný přechod se zachováním vysokých standardů VŠ školství. Současně by uvolnil místa na další studium (např. na právnických fakultách by místo pěti ročníků studovali pouze dva a tedy by mohlo současně studovat 2,5 násobek současných kapacit fakulty. Současně by fakulta jako universitní typ studia nemohla nabízet Bc. programy a byla by další volná kapacita studentů. JUDr. a např. i PhD. programy by byly pravděpodobně v obdobném rozsahu – podle zájmu o doktorandské studium by se mohla i dále rozšířit.

(pokračování níže)

0/0
10.4.2006 21:16

sprav

Re: Jak to vidím já IV.

Tedy student by absolvoval po maturitě

(1)     soukromou či místní VŠ v Bc. programu                        

(2)     veřejnou VŠ nebo Universitu v Mgr. studiu

(3)     Universitu v doktorském (např. JUDr.) studiu

(4)     Universitu v doktorandském  studiu

0/0
10.4.2006 21:22

sprav

Re: Jak to vidím já V.

případně v delším případě 

(1)     veřejnou či soukromou VOŠ v DiS studiu

(2)     veřejnou či místní VŠ v Bc. programu s možným nástupem až od 3. či 4 semestru dle úspěchů na VOŠ

(3)     veřejnou VŠ nebo Universitu v Mgr. studia

(4)     Universitu v doktorském (např. JUDr.) studiu

0/0
10.4.2006 21:23

sprav

Re: Jak to vidím já VI.

(1)     Universitu v doktorandském studiu

MŠMT snáze akredituje Bc. studia u nově vzniklých VŠ než kompletní Mgr. či další programy.

MŠMT může snadno určit profilové předměty v jednotlivých oborech, protože tyto předměty se nacházejí na prakticky všech studijních programech v jednotlivých skupinách oborů a již dnes je zaveden kreditní systém srovnávání náročnosti studia v mezinárodním měřítku a tento systém lze přenést na přijímací podmínky jednotlivých škol.

 

Je vyšší možnost, že absolventi Bc. studií budou nějakou dobu v praxi a následně se vrátí ke studiu na Mgr. oborech atp. Možnosti jsou otevřené ve všech typech pomaturitního studia s možností kombinací.

0/0
10.4.2006 21:24

sprav

Re: Jak to vidím já VII.

Školné: soukromé školy mohou volit mezi třemi způsoby

-          přímé placení

-          následné doživotní placení (např. 1% z hrubého příjmu)

veřejné školy a university

-          následné doživotní placení (např. 1% z hrubého příjmu)

0/0
10.4.2006 21:25

sprav

Re: Jak to vidím já VIII.

University v rigorózních programech a PhD programech

-          přímé placení

Studenti by měli mát možnosti

-          poskytnutí úvěru se státní zárukou od bankovního ústavu, odloženým počátkem splatnosti atp.

-         stipendijní programy (zejména prospěchové, vědecké, tvůrčí a asistentské)

0/0
10.4.2006 21:25

Macchiavelli

Mas nejakou praktickou zkusenost

s vysokou skolou jako ucitel? A jak dlouhou?

0/0
11.4.2006 12:37

fr-mottl

mista na skolach musi byt hlavne

pro zname a pro ty kteri si zaplati. Zrovna tak jako za komousu. Pozoruji, ze nekteri obcane republiky zili v blahove nadeji, ze az prijde ten kapitalismus, tak ze budou rozhodovat schopnosti a podobne voloviny. Je dobre, ze pomoci takovych clanku vetsina obcanu pochopi, ze je to porad stejne ...

0/0
10.4.2006 21:10

houba_

spravne ho nevzali na VS

- je pravem kazde skoly vybrat si studenty

- berou kazdeho dvacateho je zavdejici-rekneme, ze berou prvnich 200 podle poradi

- brat vice lidi na humanitni na ukor technik -- jakpak si to asi predstavuje? jako ze profesori z technickych skol budou chodit ucit na humanitni?

- proc si kzdy neuspesny adept VS mysli, ze je VS pro kazdeho? zvykneme si na to, ze VS je vyberova skola a studovat tam muze pouze ten, kdo na to ma.

pokud nema na to, aby se dostal na statni VS, necht si zaplati nejakou soukromou VS (ale at zapomene na 700Kc skolneho)

0/0
10.4.2006 15:49

Auggiecz

Re: spravne ho nevzali na VS

"brat vice lidi na humanitni na ukor technik -- jakpak si to asi predstavuje? jako ze profesori z technickych skol budou chodit ucit na humanitni? "... ono by se to kolikrát ani nepoznalo ;-D;-D

" proc si kzdy neuspesny adept VS mysli, ze je VS pro kazdeho? zvykneme si na to, ze VS je vyberova skola a studovat tam muze pouze ten, kdo na to ma."

...jen je škoda, že se to neprokazuje studiem oboru, ale mnohdy zcestnými přijímačkami.

"pokud nema na to, aby se dostal na statni VS, necht si zaplati nejakou soukromou VS (ale at zapomene na 700Kc skolneho)"

... čistě technická poznámka - mám pocite že tu žádná soukromá VŠ, kde by se dalo studovat rovnocenné studium psychologie není...

0/0
10.4.2006 18:41

kingtommy

v tom článku nezaznělo to zásadní..

..a to, jestli dotyčný (jistě velice schopný a inteligentní) pán má maturitu. Třeba už se tam 5 let hlásí a vždy ho odmítnou kvůli tomu:-D

0/0
10.4.2006 15:29

prosecky

...

kdyby na kazdou skolu brali kazdyho, tak tady asi budeme mit desetitisice psychologu a milion pravniku. Ale stejne je jedna vec se na skolu dostat a druha vec skolu udelat. kdyz vidim ze z prijatych udela vejsku tak 60 až 80 procent prijatych tak asi dalsi lidi nemej sanci

0/0
10.4.2006 15:27

Marmeladeee

Na vysněnou školu mě nevzali. na druhé straně mě zatím ještě ani nezavřeli! Viz: ODSOUZENÍ NOVINÁŘE PETRA CIBULKY NA PŘEDVOLEBNÍ POLITICKOU (A ŠPIONÁŽNÍ) OBJEDNÁVKU! Společné tiskové prohlášení VONS a Pravého Bloku!

Na vysněnou školu mě nevzali. na druhé straně mě zatím ještě ani nezavřeli! Viz: 

ODSOUZENÍ NOVINÁŘE PETRA CIBULKY NA PŘEDVOLEBNÍ POLITICKOU (A ŠPIONÁŽNÍ) OBJEDNÁVKU! Společné tiskové prohlášení VONS a Pravého Bloku!

www.cibulka.net" rel="nofolow" target="_blank">www.cibulka.net" target="_blank" rel="nofollow"> www.cibulka.net" rel="nofolow" target="_blank">www.cibulka.net

0/0
10.4.2006 14:48

Auggiecz

Re: Na vysněnou školu mě nevzali. na druhé straně mě zatím ještě ani nezavřeli! Viz: ODSOUZENÍ NOVINÁŘE PETRA CIBULKY NA PŘEDVOLEBNÍ POLITICKOU (A ŠPIONÁŽNÍ) OBJEDNÁVKU! Společné tiskové prohlášení VONS a Pravého Bloku!

A hele, už jsem si říkala, kde se Marmeláda se svým spamováním fláká...

Copak, Cibulku odsoudili? A nebo je to opět jen bulvární nadpis ke stejným článkům jako vždycky?

0/0
10.4.2006 14:49

karel60

Marmeládo,

mázni se na chleba a posyp se na drobno nakrájenou cibulí. Jsi stejně trapný jako ta dáma s kartami jejího kamaráda.

0/0
10.4.2006 15:14

banjo23

ted jsem si nasel cas ten clanek precist celej

a napadlo me, jestli tomu clovekovi vubec doslo, jak se ztrapni pred celym narodem... :-)

0/0
10.4.2006 14:31

j@ck

Re: ted jsem si nasel cas ten clanek precist celej

ale na tu psychologii v praze je skutečně těžké se dostat. znám člověka, co to tam zkoušel rok co rok asi 5 let a stejně ho nevzali. jen by mě zajímalo, co k tomu lidi motivuje. proč to chtějí studovat? vždyť to uplatnění s psychologií není nijak růžové. to už by měl chlapec jednodušší se dostat ne medinu a pak se stát psychiatrem - ono se to s psychologií dost prolíná (alespoň s klinickou psychologií)

0/0
10.4.2006 14:47

Auggiecz

Re: Re: ted jsem si nasel cas ten clanek precist celej

Kamarádka se dostala až na třetí pokus a to ještě celou dobu sháněla různé praxe, které by mohla doložit, což je prý docela prospěšné.

0/0
10.4.2006 14:52

Deleter

Re: Re: Re: ted jsem si nasel cas ten clanek precist celej

to už taky měla v sobě dva roky přednášek, ne? ;-)

0/0
10.4.2006 15:13

Auggiecz

Re: Re: Re: Re: ted jsem si nasel cas ten clanek precist celej

Ona se fakt strašně moc snažila. A sehnat v tomhle oboru praxi je docela těžký, jenže je to skoro nutnost. Oni tam tomu říkají - zájem o obor :-)

0/0
10.4.2006 15:29

_m-

Re: Re: Re: Re: Re: ted jsem si nasel cas ten clanek precist celej

 A co bude dělat po škole, když je v oboru taková tlačenice? Myslela na to?

0/0
10.4.2006 15:51

Deleter

Re: Re: Re: Re: Re: Re: ted jsem si nasel cas ten clanek precist celej

No co, bude na pracáku. Moje známá dělala práva, namyšlená jako tramvaj s rezervou a ve finále byla na pracáku snad čtyři metry, než se upíchla. No ale asi to stálo za to, už se to trochu rozjíždí...

0/0
10.4.2006 15:56

_m-

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ted jsem si nasel cas ten clanek precist celej

:-/

0/0
10.4.2006 16:02

Auggiecz

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ted jsem si nasel cas ten clanek precist celej

Ten problém je v praxi. A to u absolventů všeobecně. Kdo už při studiu něco dělá a získá tak praxi v oboru, tak obvykle problém upíchnout se někde po škole nemá. Ti bez dostatečné praxe to mohou mít horší. Často si myslí, že když budou mít titul, tak před nima zaměstnavatel sedne na prdel, ale není to tak...

0/0
10.4.2006 18:46

Auggiecz

Re: Re: Re: Re: Re: Re: ted jsem si nasel cas ten clanek precist celej

Jistě že myslela. A s tím do toho taky šla. Měla o ten obor ale obrovský zájem. Zatím stále studuje, ale zdá se, že problém s uplatněním mít nebude.

0/0
10.4.2006 18:44

Spionator

Re: Re: Re: ted jsem si nasel cas ten clanek precist celej

Ty lidi k tomu motivuje touha, ovládat schopnost manipulovat s lidmi - mají totiž za to, že psycholog dokáže zpracovat každého po svém, přesně jak jim to očkují Hollywoodské bijáky :)

0/0
27.4.2006 18:02

vaclav13

Děláte si srandu pane Kareš?

"Kapacity míst na žádaných oborech by se mohly rozšířit třeba na úkor technik, o které je menší zájem"

Nezlobte se, ale tuhle blbost snad nemyslíte vážně. On je totiž zásadní problém v tom, že o technické směry je menší zájem proto, že spousta mladých je pohodlná a na technikách se musí makat. Proto dominuje zájem o humanitní směry obecně. Jenže taková drobná potíž je, že většina firem zoufale volá po lidech s technickým vzděláním. Zní to možná tvrdě, ale jsou v situaci, kdy daleko více potřebují inženýry, nežli psychoanalitiky. Omezovat místa na technikách by proto znamenalo odtrhávání se od reality, a na to můžeme v konečném důsledku jen doplatit.

0/0
10.4.2006 14:17

buxus

Re: Děláte si srandu pane Kareš?

Hluboce souhlasím. A ještě něco zatímco v osmnácti má člověk přehnané ideály, v pětadvaceti už něco ví o realitě života. Pak by možná tu techniku bral, jenže už je většinou pozdě. A navíc - já věřím, že se poptávka po studiu dostane do realističtější podoby, až poptávka po technických odbornících dále vzroste s úměrným poklesem zájmu o humanitní specialisty. Jenže to nebude hned a rušit mezitím technické školy a vyhazovat jejich personal a rozšiřovat na jejich úkor humanitární obory by byla skutečně velká pošetilost.

0/0
10.4.2006 14:22

Auggiecz

Re: Děláte si srandu pane Kareš?

Já nesouhlasím s omezování jakýchkoliv oborů, ale to co jste řekl není ta úplně pravda.

Ti co se chtějí flákat se budou flákat na humanitní škole stejně jako na technice. Tohle není o oboru. Rozdíl ve v tom, že na humanitní školy se vzhledem kvůli tomu návalu, který na ně je tolik flákačů jako na techniku nedostane. Takže je na humanitních školách menší úmrtnost. Na technice holt ty nabraný flákače dřívnebo později vyrazej (ale třeba ba FELu se dá v klidu rok proflákat jen na jazycích a tělocviku...)

0/0
10.4.2006 14:24

buxus

Re: Re: Děláte si srandu pane Kareš?

Jestliže je státní rozpočet omezený a jestliže z toho vyplývající objem prostředků na vysoké školství je rovněž omezený (a netvrdím, že by neměl být větší, to jistě měl - ale to je na jinou diskusi), pak je nutné regulovat místa pro studenty na státních vysokých školách - jinak to prostě nejde. Regulovat počty odborníků je nutné ve prospěch všech daňových poplatníků, tedy i těch kteří nikdy nestudují a ani jejich děti nebudou studovat, nikoliv pouze ve prospěch těch, kteří se rozhodnou studovat psychologii. Se stejnou logikou platí, že přece nemůže stát vytvářet pracovní příležitosti pouze v oborech, vekterých by lidé pracovali rádi.

0/0
10.4.2006 14:38

Auggiecz

Re: Re: Re: Děláte si srandu pane Kareš?

Regulovat, regulovat, regulovat...

Ono se to hezky napíše, ale jak reálně to chcete provádět?

Dejme tomu, že budete potřebovat ručité odborníky, navýšíte počet míst, ale ten ročník kvůli nezájmu nenaplníte. Co pak?

0/0
10.4.2006 14:46

j@ck

Re: Re: Re: Re: Děláte si srandu pane Kareš?

odborníkům zvýším plat a tím se zvýší i počet zájemců?

0/0
10.4.2006 14:48

Deleter

Re: Re: Re: Re: Re: Děláte si srandu pane Kareš?

To musí v první řadě udělat ti, co křičí, že mají málo pracovníků...

0/0
10.4.2006 14:54

Auggiecz

Re: Re: Re: Re: Re: Děláte si srandu pane Kareš?

Nehledě na to, že tihle odborníci mají již teď velmi slušné platy...

Jak chcete všeobecně celorepublikově zvýšit plat? No dobře, snad podle nějaké platové tabulky u zaměstnanců, pro které je tabulka relevantní. Jenže tam stejně nemůžete skokově jít s platen až tak vysoko aby to bylo zajímavé.

No a u soukromých subjektů? Tak těžko můžete vnucovat nějaký plat...

0/0
10.4.2006 14:56

Deleter

Re: Re: Děláte si srandu pane Kareš?

a co z toho vyplývá?

0/0
10.4.2006 14:39

KellyBunda

Auggiecz

ahoj! Co koleno?;-)

0/0
10.4.2006 13:47

Auggiecz

Re: Auggiecz

No ani moc nebolí, kupodivu.

Akorát se mi blbě doma hopsá po schodech ;-D

0/0
10.4.2006 13:50

KellyBunda

teda mě taky nee

:-P

0/0
10.4.2006 13:46

Auggiecz

Re: teda mě taky nee

A kampak jsi to chtěla? Taky psychologie?

0/0
10.4.2006 13:47

Najdete na iDNES.cz