Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Kühnl se loučil s elitní protiteroristickou jednotkou

Ministr obrany Karel Kühnl se v Prostějově rozloučil s vojáky 601. skupiny speciálních sil, kteří se v Afghánistánu po boku Američanů opět zapojí do honu na teroristy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

gorge_No1

Protiteroristickou jednotku má pouze Policie ČR
Jen bych chtěl poznamenat, že dle zákona má protiteroristickou jednotku pouze Policie ČR. Tady uvedená jednotka není protiteroristická...
0/0
21.3.2006 18:15

MVKcz

Re: Protiteroristickou jednotku má pouze Policie ČR
Nerad to říkám, ale má ji i vojenská policie, její název je SOG Czech Republic. Víc se o ní dá najít na stránkách vojska včetně jejích pravomocí a přesném účelu jejího zřízení.
0/0
21.3.2006 23:55

tyrael

Vyhozené peníze!
Jeden můj kamarád u této jednotky působí a byl i na její minulé misi v Afghanistánu. I podle samotných vojáků tam byli úplně zbytečně, měli velmi špatnou logistickou podporu a zásobování,ale především neměli žádné tlumočníky do místních jazyků a téměř žádné zpravodajské informace. Američané je prý poživali jako ostrahu zásobovacích konvojů, takže o nějakém loveni teroristů nemůže být ani řeč, pouze několikrát se dostali do krátké přestřelky se zloději. Většinu času strávili na základně, podle mého kamaráda je to ale dobře, protože jakákoliv operace v horách by znamenala pro jednotku katastrofu-prý absolutní neznalost prostředí, chybějící realné zkušenosti s bojem a chybějící výcvik pro tento druh boje (Beskydy nejsou Afghanistán) je "naštěstí"  z pohledu američabů odsoudil do role ochranky.Alespoň se nám všichni vrátí domů a dostanou medaili
0/0
21.3.2006 10:39

Tic-Tac

Re: Vyhozené peníze!
Především si nepleťte 102. průzkumný prapor z Prostějova s 601. skupinou speciálních sil z Prostějova. Tyto dva útvary mají společný poze plot, který je v místě posádky od sebe dělí, příjezdovou cestu k hlavní bráně a možná ještě jídelnu. Alespoň v době, kdy jsem tam sloužil jídelna společná byla. Tím to asi končí společné věci těchto dvou jednotek. Obě jednotky jsou úplně jinak vybavené a cvičené. To že 102 dělá v Afghánistánu něco jiného než 601 je jen logické a to i z pohledu jejího určení a výcviku. Pokud mají ovšem na 102 problém s logistikou a bordel je jejich věc a zřejmně neschopnost velitele. Nepleťte do toho ale příště prosím 601-čku.
0/0
21.3.2006 11:59

tyrael

Re: Re: Vyhozené peníze!
Mluvil jsem o 102. průzkumném praporu, o 601. nevím nic, ale podle toho co mi říkal ten kamarád tak američané si stejně nikoho do svých operací nepustí, a když už, tak pouze Brity, k ostatním (dokonce i k Polákům) mají nedůvěru a pochybnosti o jejich bojeschopnosti. Navíc stejně nevím jak chtejí v dané oblasti působit když česká armáda disponuje minimem překladatelů a tlumočníků a žádnou zpravodajskou sítí v oblasti. Takže Tic-Tac má asi pravdu, já nespochybňuji kvalitu vojáků,ale účelnost a smysluplnost jejich nasazení.
0/0
21.3.2006 16:14

Najdete na iDNES.cz