Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ať pacienti platí víc, vyzvala lékařská komora

Česká lékařská komora podpořila zvyšování spoluúčasti pacientů. Trvá také na tom, aby sedm miliard, jež letos dostanou pojišťovny ze zvýšených plateb státu za děti, důchodce a nezaměstnané, šlo do zdravotnických zařízení. Umožnilo by to zmírnit regulace a zvýšit příjmy zdravotníků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Dezo-Conka

Nejvíc
řvou,ti co se celý život opírali o lopaty.Ceník lékařských výkonu byl vytvořeny asi takto::200 mld/roční rozpočet zdravotnictví/-56 mld/léky/-50 mld/stavební investice-doprava-lázně-
energie-7% režie pojišťoven.-....zbylo
60 mld.... to se vydělilo počtem výkonů
...... a  tak jsme dostali cenlu lékařské práce 160 Kč/hodinu,letos už 460/hod.ale jen na papíře,platí loňské limity.Injekce do svalů 17 bodů t.j.19 korun,tolik stojí jehla,stříkačka a dezinfekce.
Cena by měla být stanovena takto:
1 hodina práce valcíře v Německu a u nás :1:3.Plát lékaře 1:3.První vyšetření u praktika/vstup/ v Německu před 15 lety 300 DM,dnes to bude 250 EU-
u nás 80 EU.Pacient jde na pojišťovnu.ta mu  na pojišťovnu a ta mu to proplatí.Pojišťovna si má hlídat a s čím k lékaři chodí........i na pohotovost
To co píše Beranal je komunistická demagogie.
Jistě,nějací lékaři by zkrachovali,ostatní při nomrálních cenách by si žili více nže sl
0/0
9.3.2006 7:24

Dezo-Conka

Re: Nejvíc
než slušně.
Průměrná cena lékařského vyšetření v Německu/l.linie/ je kolem 100 EU,
ve ˇŠpanělsku návštěva praktika s  angínou přije na 4000 Kč/bez léků/
 
Americké zdravotnictví na vás nebo španělské,vy tupouni,stačilo by zavést
španělský sázebník u nás 1:3
a nezaplatili byste ani periodickou prohlídku na řidičák......
Doufám,že se toho jednou dožijete
Zdravotnictví u nás byl jediný obor,kde se tvrdě pracovalo už za totality,často doslova na koleně.Z takového počtu pacientů jako chodí do českých ambulancí,by se neměcký nebo španělský lékař zbláznil/Krátce by byl milionářem/
 
0/0
9.3.2006 7:30

Dezo-Conka

Re: Re: Nejvíc
Návštěvnost lékaře je u nás stejná jako za totality: 16 x do roka.
Kde je ta honba za body omílaná v médiích ?
0/0
9.3.2006 7:32

Die Hard

nejde to
protoze to nema Cssd ve vol. programu.Po volbach to pujde,neb vol. program je zapomenut.
0/0
8.3.2006 17:36

j@ck

Re: nejde to
zvýšit spoluúčast je jediný skutečně rozumný krok, který přinutí šetřit lidi. úhradová vyhláška nutí dost nevybíravým způsobem šetřit lékaře. šetřit ano, ale lepší by to bylo z druhého konce. rath to musí vědět, jenže se obávám, že paroubek mu něco takového nedovolí.
0/0
8.3.2006 17:39

dislektik

klidně ale až oni (doktoři)změní své chování vůči pacientům,
zlepší se strava,sestry se občas zasmějí,a bude tam teplo tak rád připlatím.
0/0
8.3.2006 16:06

sova_x

Re: klidně ale až oni (doktoři)změní své chování vůči pacientům,
Pokud chceš teplo , tak vstup do termoklubu, pokud chceš lepší sestry, tak zajdi do bordelu, a pokud chceš ve špitále žrát, tak si to zaplať.
0/0
8.3.2006 17:46

pekelně masitý Higgsův boson

Re: klidně ale až oni (doktoři)změní své chování vůči pacientům,
Špitál není hotel ...
0/0
8.3.2006 17:50

Beranal

Spoluúčast pacientů
Řekl bych ale že na tu spoluúčast by doplatili nejvíc lékaři, ono tenhle systém kdy každý tu péči čerpá bezohledně protože to nic nestojí tak by tou dostatečnou spoluúčastí rychle skončil, ten systém je výhodný pro špatné lékaře a bezohledné pacienty. Potom by si každý sakra rozmyslel někde riskovat nějaký úraz, auto si také nikdo neotlouká schválně, když ví že tu opravu zaplatí. Při spoluúčasti by rychle klesla poptávka a nastal by boj o pacienta, zřejmě by skončilo i dost lékařů. Osobně by se mi líbilo aby každý lékař si mohl dát na dveře ceduli “tady se vybírá x procent nad to co hradí pojišťovna”. Eventuálně by stát mohl zajistit nějaké lékaře plně hrazené pokladnou VZP, třeba začínající lékaře, kteří by byli zaměstnanci státu.
Potom by došlo k  tomu že by konečně nastal trh, nebylo by problémem se legálně dostat k dobrému a oblíbenému lékaři, ta dnešní zásada té rovné lékařské péče to je ekonomicky naprosto zcestné, to je jako chtít rovnou život
0/0
8.3.2006 15:55

Beranal

Re: Spoluúčast pacientů
životní úroveň pro všechny. Ti obyčejní lékaři by s cenou museli určitě velmi rychle dolů, ono s těma platbami rychle klesá poptávka.
0/0
8.3.2006 15:56

Beranal

Re: Spoluúčast pacientů
Samozřejmě že v  takovémto systému by bylo nutno citelně snížit odvody na ZP.
0/0
8.3.2006 16:08

zberanek

Lékaři
Někteří lékaři si ještě nestačili uvědomit, že žijeme v kapitalismu. Tedy ti podprůměrní, bez kterých by si pacienti určitě oddechli. Pokud tito také doktoři odejdou ze zdravotnictví, finanční situace tohoto resortu se určitě výrazně zlepší.
0/0
8.3.2006 15:41

j@ck

Re: Lékaři
takže za krizi ve zdravotnictví mohou v podstatě lékaři skrze nehorázné požadavky na své finanční ohodnocení. pokud žijeme v kapitalismu, kdy ti bude moct lékař naúčtovat 500 korun za 15-ti minutovou prohlídku stejně jako kdejaký instalatér?
0/0
8.3.2006 15:52

Beranal

Re: Re: Lékaři
Ale lékař si u nás přece může naúčtovat třeba i vyšší peníze ale nesmí být smluvním lékařem zdravotní pojišťovny
0/0
8.3.2006 16:00

j@ck

Re: Re: Re: Lékaři
pokud lékař nebude mít smlouvu s VZP, tak de facto skončil.
0/0
8.3.2006 16:03

Beranal

Re: Re: Re: Re: Lékaři
Pokud by lékaři mohli vybírat takové sumy o kterých tady píšeš přímo od pacientů tak by jich většina skončila také, to je právě ten problém. Jakmile se začne přímo platit tak se zjistí že je moc lékařů a málo pacientů, to jsou principy trhu. Já už dneska vidím dost lidí co chodí bez předních zubů, protože považují za lepší ty svoje peníze propít než je zbytečně cpát nějakému dentistovi.
0/0
8.3.2006 16:27

dislektik

Re: Re: Re: Re: Re: Lékaři
byznys je byznys
0/0
8.3.2006 16:48

j@ck

Re: Re: Re: Re: Re: Lékaři
že je moc lékařů a málo pacientů? to je zajímavá teorie. já jsem pro. klidně bych to vyzkoušel. já nejsem pro to, abychom u lékaře platili nehorázné sumy peněz, ale aby se lidé "spolupodíleli" současně s pojištěním i hotově. a to čistě z výchovných důvodů, protože nyní chodí lidé k lékaři s prominutím s každým nakopnutým palcem, a to zejména o službách (za které by se mělo platit dvojnásob než za regulérní ambulanci)
0/0
8.3.2006 17:05

Beranal

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lékaři
Já netvrdím že dnes je moc lékařů a málo pacientů já tvrdím že kdyby se omezilo to přerozdělování přes pojišťovnu a začalo se pořádně platit, tak by se ukázalo že těch lékařů je nadbytek, protože by tam např. nechodili ti lidé s tím nakopnutým palcem, z takovýhle lidí profitují jenom ti lékaři.
Já si živě pamatuji třeba před 20 lety na polské sedláky, ti tvrdili deregulujte ceny, bude dost potravin pro všechny a samozřejmě počítali s tím jak si polepší především sami. Když se ceny deregulovaly tak opravdu bylo najednou potravin dost ale sedláci zjistili že v tom tržním prostředí za to nedostanou zdaleka ty ceny o kterých snili. Tak dneska křičí že chtějí dotace a od státu zajistit minimální výkupní ceny. Totéž by se stalo těm lékařům co sní o takových cenách o jakých mluvíš ty, to by mohla požadovat jenom špička těch lékařů a ne nějací řadoví lékaři. Já bych ale řekl že ta špička dnes ani nekřičí že dost
0/0
8.3.2006 17:47

j@ck

Re: Re: Re: Re: Re: Lékaři
ještě k tomu, že je málo pacientů a moc lékařů. nevím, těžko to posoudit. v mém oboru to neplatí (chirurgie). mě živí zlomeniny (těch bude pořád stejně) a pokud lidé přestanou chodit na ambulanci s nakopnutýma palcema, tak se nám jedině uleví (rozhodně to není to, co by nás živilo). jak to je v jiných oborech si netroufám posoudit.
0/0
8.3.2006 17:41

Beranal

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lékaři
Mýlíš se, pokud by se to platilo tak těch úrazů bude polovina, on by si to každý rozmyslel riskovat úraz jak se to dnes děje, třeba jezdit na lyže, hrát fotbal, nebo dělat další rizikové činnosti atd.. když by věděl že ta zlomená noha ho bude stát desetitisíce.  
0/0
8.3.2006 17:54

Beranal

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lékaři
A nebo že si bude platit  soukromé pojištění na které dá půl výplaty měsíčně.
0/0
8.3.2006 17:56

j@ck

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lékaři
velká spousta úrazů je z fotbalu (přetržené přední zkřížené kolenní vazy), ale je taky spousta starých lidí, kteří třeba v zimě dost padají na náledí - zlomeniny předloktí, krčků kosti stehenní. dětských zlomenin je taky dost. jak chceš přinuti důchodce v domovech důchodců, aby platili desetitisíce? já jsem pro to, aby byly takovéto operace zdarma (koneckonců tito staří lidé si celý život platili zdravotní pojištění). jsem pro, aby se platilo hlavě na ambulancích, kterým by se tím nesmírným způsobem odlehčilo. taky bych platil za pobyt v nemocnici. operace si myslím, že by měly zůstat zdarma z pojištění (alespoň ty akutní). platit by se mohlo například u endoprotéz, jenže takové umělé koleno stojí třeba 50.000 (jen cena implantátu).
0/0
8.3.2006 17:58

Beranal

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lékaři
To je právě ta typická vyčůranost lékařů, "já jsem pro to aby to bylo zdarma" to znamená aby to nějaký Beranal povinně zaplatil za toho důchodce a my lékaři z toho měli svých 200 000,- Kč měsíčně. Srandu si děláš, ti důchodci co nevychovali děti z jejichž odvodů se dnes ta zdravotní péče důchodců financuje tak na tu svou dnešní zdravotní péči zaplatili velké kulové, nevím proč já bych jim měl tady dneska financovat nějaké endoprotézy a zlomeniny aby Vy lékaři jste měli svých nereálných 200 000,- Kč měsíčně. Vy lékaři se rozhodněte buď chcete trh kde budou platit tržní vztahy nebo chcete pojišťovny a přerozdělování ale potom se musíte smířit s tím že ty své nereálné peníze nedostanete. Žádný politik dneska by si nedovolil navrhnout zvyšování povinných odvodů na ZP.
0/0
8.3.2006 20:16

Beranal

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lékaři
Jinak abych ti to porovnal já dělám účetnictví a daně. To by se mi taky líbilo aby tady byla nějaká účetní a daňová pojišťovna kde by povinně všichni odváděli a potom by ke mě všichni chodili a já bych jim to "zadarmo" dělal a křičel že chci 1 000,- Kč na hodinu od pojišťovny. Já to co dělám jsem se velmi tvrdě taky učil tak 5 let, ale na rozdíl od lékařů vím co je tržní ekonomika a s jakými cenami při své kvalitě služeb můžu obstát na trhu, o tom co znamená trh a konkurence nemáte vy lékaři v tom prostředí zdeformovaném povinným zdravotním pojištěním ani tušení.
0/0
8.3.2006 20:37

j@ck

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lékaři
samozřejmě že to není "zadarmo", ale zaplaceno z daní nás všech. pokud jde o ty důchodce - to po nich vážně chceš, aby platili desetitisíce za operaci zlomeného krčku? ti lidé žijí třeba sami v domově důchodců, jsou napůl zmatení a důchod mají 5000 Kč měsíčně. co když spadnou a zlomí si krček? co když nemají nic naspořeno? to je máme nechat zemřít (a bez operace zemřou). to samé se týká alkoholiků a tzv. různých socek. co když nějaký alkáč spadne a zlomí si stehenní kost. na nějaké pojištění on dlabe, protože je na pracáku. to ho máme nechat zemřít, pokud si to nezaplatí, nebo co? většina důchodců celý život 40 let poctivě pracovala a platila tomuto státu daně, taky nás vychovala, takže si myslím, že by si alespoň zasloužili, abychom se o ně postarali.
0/0
8.3.2006 21:45

j@ck

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lékaři
já nepožaduju 200K, já jen chci dostatečné ohodnocení své práce. 6 let těžkého studia (myslím že obtížnějšího než studium ekonomie, kam člověk ani pořádně nemusel chodit) + dalších šest let do atestace. neustále učení. chápu že jako účetní máš zodpovědnost, ale vážně myslíš, že je to stejná zodpovědnost jako zodpovědnost lékaře? o tom dost pochybuju. proč mají soudci 60K měsíčně? proč mají mí spolužáci, kteří vystudovali ekonomku téměř všichni 30K měsíčně a já se dřu za 100Kč na hodinu? nemyslíš že je to trochu nefér? proč jsou lékaři ve státních nemocnicích v západní evropě podstatně lépe hodnoceni než u nás? proč tam jde na mzdové prostředky 55% rozpočtu nemocnice a u nás jen 25%? já chci jenom spravedlnost, jenže u nás platí, že čím víc zodpovědnosti, tím méně peněz.
0/0
8.3.2006 21:49

Beranal

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lékaři
Dobře a teď mi řekni když všichni dostanou to co si "zaslouží" tak kdo to všechno zaplatí. Ono se jedná třeba i o učitele, úředníky co mají VŠ atd. atd.. Já už jsem viděl hodně vysokoškoláků kteří jsou tak neuvěřitelnými lemply že člověk žasne (daňové poradce, právníky, učitele) a určitě i tito lidé si myslí jací jsou neuvěřitelní vzdělanci a že si zaslouží hodně peněz. Oni takovýhle lemlové jsou určitě i u lékařů, dokonce i u chirurgů. Jeden takový sešíval např. mé dceři tak v cca 6 letech řeznou ránu na rameni (cca 2 cm a byl to chirurg v nemocnici na Mělníku) a sešil ji to tak hrozně že jsem to i sám jako laik hned viděl, teď tam má nadosmrti ošklivou jizvu a zřejmě s tím bude muset jít jednou na plastickou operaci. Já myslím že když nejsi spokojen tak je třeba s tím něco dělat, staň se třeba špičkových chirurgem, odejdi do USA apod. Já osobně do tohohle systému odmítám dávat další peníze, mě je kulové potom jestli si nějaký bezdomovec zlomí nohu a zemře,
0/0
9.3.2006 6:26

Beranal

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lékaři
fungující zdravotnictví mají v USA tam totiž nehlásají tuhle zvrhlou teorii že všichni mají nárok na rovnou lékařskou péči a takovému bezdomovci tu nohu dají dohromady v nějakém lazaretu, člověk který si platí levné pojištění tak se musí spokojit s horšími lékaři a člověk který si platí drahé pojištění tak může jít k jakémukoliv lékaři.
0/0
9.3.2006 6:29

j@ck

Re: Lékaři
mluvíš o podpůrměrných lékařích. v čem jsi ty osobně nadprůměrný?
0/0
8.3.2006 15:57

kiki46

Volím ODS, demagogů mám už dost!!
Budu volit ODS, ty ušetří peníze chronicky nemocným a zaplatí to ti, co chodí k doktorovi s každým pr@em!
0/0
8.3.2006 13:53

lexmark

hmm
...nevím, ale před časem jsem byl z dítětem na pohotovosti, že má pupínky.Doktorka řekla ať nadzvedenm košilku a konstatovala, že jsou to neštovice a tento počin trval cca 3min, za kterých požadovala 300,-Kč neboť jsme zapoměli průkazku, ale zpětně dodali (jinak dítě je přeci, ze zákona pojištěno), tak jsme nic neplatili, ale kolik, že stojí ta jejich hodina? nJá jenoma, aby jsme na to nakonec měli?
0/0
8.3.2006 10:36

dislektik

Re: hmm
1 minuta 100 kč,3 minuty 300 kč,60 minut 6 000 kč brnkačka pro člověka který má 1-2-3 děti žena na mateřský.
0/0
8.3.2006 10:39

kiki46

Re: hmm
Volal jsem instalatéra. Jenom za to, že ráčil přijet 250 Kč. Potom uměl vyměnit těsnění, k tomu hodinka práce, bratru za 700 Kč. A to nemusel ani studovat 4 + 7 + léta na atestaci, stačil mu učňák 3 roky!!
0/0
8.3.2006 13:48

Deleter

Re: Re: hmm
A?
0/0
8.3.2006 16:52

j@ck

Re: hmm
za odborné chirurgické vyšetření je asi kolem 200 bodů, čili přibližně 200 Kč (ve skutečnosti něco málo přes, teď to nevím přesně). je jedno, zda to vyšetření lékař provede za 5 minut nebo za hodinu. kontrola už se takto vykázat nedá a je jen třeba za 120 Kč. Dám ti jeden příklad z USA. kamarádka tam měla močový infekt s teplotama - za předpis antibiotik od stolu bez jakéhokoliv vyšetření za 5 minutovou návštěvu 300 dolarů, tak zkus trochu zapřemýšlet.
0/0
8.3.2006 15:56

dislektik

platit se musí,jen by mě před tím placením zajímalo kdo to rozkrade a zas nebude v systému nic.
0/0
8.3.2006 10:24

johoho

BUDU PLATIT,KDYZ MI STÁT NEBUDE KRÁST
peníze, co vydělám, a PROTI mé vůli je dávat tam, kde vůbec nejsou potřeba a tam, kde s tím nesouhlasím. Zbyde mi dost pro sebe i na to, abych přispěl svým blízkým, bude-li třeba.
Ale nelze platit 2x - jednou si stát sebere sám jako že na zdravotní pojištění a když něco potřebujete, tak si to zaplatíte. Jedno NEBO druhý, ne obojí.
0/0
8.3.2006 10:22

adamsmith

Rad si budu platit mnohem vice
az me prestane vyzirat soucasny system a ja si zvolim pojistovnu ktera mi umozni ukladat prachy na vlastni ucet...
0/0
8.3.2006 8:59

Mr-Hu

Re: Rad si budu platit mnohem vice
Já taky
0/0
8.3.2006 9:03

monstrum

Za to může...
..příliš mnoho televize a bramborové lupínky....
0/0
8.3.2006 8:42

Mr-Hu

Re: Za to může...
lupínky - přepečené tuky, většinou rostlinné té nejnižší kvality, geneticky modifikované, čili volné radikály nebo palmové oleje, čili cholesterol a radikály. K tomu akrylamid ze škrobu a samotný hlenotvorný a mazutotvorný škrob. Brambůrky žere jen sebevrah...
0/0
8.3.2006 8:57

habit

Re: Re: Za to může...
... jojo, samí radikálové...
0/0
8.3.2006 9:01

Mr-Hu

Souhlas
Ať si pacienti platí sami své léky a lékaře. Za to, že si huntují zdraví, za to že si neváží zdraví. Každý si za své nemoci může sám, tak ať si to taky zaplatí.
0/0
8.3.2006 8:30

bukin

Re: Souhlas
a až půjdeš s akutním slepákem a budou po tobě dopředu chtít 100.000 za operaci a následnou péči, tak uděláš co? A je celá spousta dalších onemocnění, za které člověk nemůže vlastním rizikovým chováním. Např. jedeš v tramvaji a nějaký nezodpovědný hova.do co je nemocné na tebe prskne a už se vezeš a budeš platit. To se s ním buděeš soudit? Ty seš teda ťululum.
0/0
8.3.2006 8:56

Mr-Hu

Re: Re: Souhlas
ty ťululu. Na mě prskají všichni kolem, ale protože se o své zdraví starám, nikdy nic nechytnu, můj imunitní systém pracuje dokonale. (a to nemám štěstí, i já míval dříve 3 chřipky do roka). A slepák? Pche, nenechte se vysmát, za to si můžou taky lidi sami, ale zrovna akutní péči bych jim platil, takže si jen nepatrně připlatí. Úrazy a genetické vrozené vady jsou samozřejmě mimo, ale za ten zbytek si můžou lidi sami. Tečka.
0/0
8.3.2006 9:00

bukin

Re: Re: Re: Souhlas
A platil bys taky úrazy těch co jezdí na kole nebo na lyžích bez přilby? A jak rozlišíš kdo si např. rakovinu způsobil svým rizikovým chováním a kdo ji prostě má kvůli životnímu prostředí? A to, že tvůj imunitní systém dneska funguje bezvadně ještě neznamená, že za pár let nebudeš na huntě a budeš potřebovat nákladnou zdravotní péči, které si sám nezaplatíš ani omylem. Takže se trošku zamysli.
0/0
8.3.2006 9:06

Mr-Hu

Re: Re: Re: Re: Souhlas
Řešil bych to pojišťovnama, ať se každý pojistí na co chce. Ony si to už pojišťovny ohlídají, jestli budou platit za tebe když si rozbiješ hlavu bez helmy, když budeš mít ve smlouve napsáno, že jsi povinnen jí používat... nech to na lidech a na trhu...
Jinak tyhlety výhrůžky slýchávám často, ale je to jenom závist a hledání omluv pro vlastní nevědomost. Já jsem si svým zdravým jistý. Bojí se snad král, který nikdy nic nedělá, že se řízne k kuchyni?
0/0
8.3.2006 9:11

Tajné

Re: Re: Souhlas
Tak zrovna ten slepák je obvykle způsoben katastrofálním stravováním. A když na tebe někdo prskne, tak taky jen tak něco nechytíš, a když, tak nic co by se nedalo do tejdne vyležet.
0/0
8.3.2006 18:15

Dezo-Conka

Společnost
neschopných a líných prostituuje armádu lékařů a sester a ještě si
na těchto stránkách stěžuje na kvalitu stravy v nemonicích....neuvěřitelé.
Odloužil se řadu služeb,kdy ya 24 hodin jsem se nestihl ani najést......
za 7 Kč/hod.Vy bando tupců-
 
0/0
8.3.2006 7:20

Najdete na iDNES.cz