Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Zelení snížili naději levice na sněmovní většinu

Podle volební prognózy agentury Factum Invenio ztrácejí tradiční levicové strany šanci získat po volbách většinu ve Sněmovně. Opět totiž vzrostla podpora zelených, kteří by obsadili 17 křesel. ODS zvýšila náskok před ČSSD, komunisté jsou s odstupem třetí, KDU-ČSL zůstává čtvrtá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Diskutervas

Příjmy veřejných rozpočtů jako % HDP v roce 2004
Švédsko 58,7%, Dánsko 56,6%, Finsko 53%, Belgie 50,2%, Francie 49,8%, Rakousko 48,8%, Slovinsko 45,4%, Itálie 45,3%, Lucembursko 44,6%, Nizozemsko 44,5%, Maďarsko 44,4%, Malta 43,6%, Portugalsko 43,5%, Řecko 43,3%, Německo 43,2%, ČR 41,4%, Polsko 40,9%, Velká Británie 40,7%, Kypr 39,9%, Španělsko 38,6%, Estonsko 37,9%, Slovensko 37,4%, Litva 35,3%, Irsko 35,1% Lotyšsko 32,1%. Zdroj: Eurostat 
Jedná se vlastně o míru přerozdělování. A taky vypovídá o míře zdanění, protože většina příjmů veř. rozpočtů jsou z daní. Zajímavé, že ve Francii vládne pravice a je mnohem více socialistická než ČR po 8 letech vlády soc. dem.  
0/0
7.3.2006 15:08

Deleter

Re: Příjmy veřejných rozpočtů jako % HDP v roce 2004
V socialistické Francii vládne tak leda parta neschopnejch žabařů, ti si můžou nechat o pravici jenom zdát, odbory by je rozdupaly raz-dva.
0/0
7.3.2006 15:10

petacx

Re: Příjmy veřejných rozpočtů jako % HDP v roce 2004
V levicove FRANCII muze vladnou pravice jak chce a pujde stejne dal do levicoveho srabu dokud neskrachuje ale ani potom se to asi nezlepsi
viz: Francie novym Enronem?
 
P
0/0
7.3.2006 16:21

Clar

.
Zelení ještě nemaj vyhráno... Důchodci měli jednou před volbama v průzkumech 10% a nakonec neprošli nikam... Bůhví, kdo tyhle průzkumy platí.
0/0
7.3.2006 12:54

Manciny

a
Volební scénář bude velmi podobný tomu německému. ODS bude v průzkumech jasně favorizovaná - 30% a více, ČSSD naopak podceňovaná 20-25% maximálně. Výsledek ovšem bude pat, obě strany dostanou téměř shodně, ODS asi o trochu více, pak bude záležet na dalších stranách.
0/0
7.3.2006 12:52

Jaroska83

Znechucenost z oficiálních přesluhujících politických stran
Znechucenost z oficiálních přesluhujících politických stran je u voličů stále patrnější. Naznačuje to i nízká volební účast, kterou avizují průzkumy veřejného mínění. Dozrává proto čas předložit voličům jinou alternativu, minulostí nezatížený a neopotřebovaný politický subjekt. Pro nezanedbatelnou skupinu voličů možná představuje takovou alternativu Strana zelených.
0/0
7.3.2006 12:11

Deleter

Re: Znechucenost z oficiálních přesluhujících politických stran
s bývalým opotřebovaným ministrem v čele!
0/0
7.3.2006 15:11

LimonadovyJoe

Snad se ta ekobolševická lůza do parlamentu nedostane
Takovéto fundamentalistické hnutí nemá v parlamentu slušné země co pohledávat.
0/0
7.3.2006 11:28

Manciny

a
Zelení se do parlamentu samozřejmě nedostanou a i kdyby, co mají společného s "pravicí" není to spíše levicová strana? Jsou pro volnou ruku trhu (tunelování) a protievropské postoje? To se mi vážně nezdá, to je jen zbožné přání mediálních úderníků v dresu ODS.
0/0
7.3.2006 10:41

Nordsee

Re: a
Jde videt, ze aspon nekdo tady cte programy pol. stran. Zeleni chteji omezit volny pohyb zbozi - jelikoz je ekologicky nesetrne... dalsi regulace a omezeni volneho trhu jsou samozrejmosti. Dale je zde otazka podpory mensin, genderova problematika. Zeleni jsou zelenou socdem.
0/0
7.3.2006 11:49

slowak

kdu-csl
ti pricmrndavaci se tam doufam uz dlouho neudrzi
0/0
7.3.2006 10:08

Morland

Koukám,
že Paroubkův konfident je ve svém snižování šancí ČSSD opravdu velmi úspěšný. Jen tak dál Davide
0/0
7.3.2006 8:51

jekal

Již to tu je od Mirečka
Co vaše stínová vláda?
Sdělím vám  tajemství. Stínová vláda v této chvíli před volbami svoji činnost fakticky ukončila. Rozpustil jsem ji a ODS bude v létě sestavovat  svou novou stínovou vládu s novým stínovým premiérem .
0/0
7.3.2006 8:50

EasyR

Re: Již to tu je od Mirečka
Prober se, bolševické manýry, kdy jsi mohl rozpouštět strany a vlády, Ti skončily před 16-ti lety...
0/0
7.3.2006 8:58

Hans22

Program SZ?
Ten je příšernej, ale mnohem radikálnější je hnutí Zelení. Třeba tohle:
0/0
7.3.2006 8:23

mistef

Zelení? ten další Havlův pokus do všeho kecat?
ty že ubírají hlasy levici? spíše je jen drobí, pořád ale mají svoji nadpolovinu(ČSSD KSČM SZ)- bohužel :-((
0/0
7.3.2006 8:08

Trifid

Zvýšili, ne?
Co vím, tak se Zelení vždycky spíše hlásili k levici a chovali se a považovali za něco od středu doleva. Tak že titulek článku moc nechápu. Docela by mě zajímalo, jak by si rozuměli s ODS.
0/0
7.3.2006 7:59

velkaselma

SZ
SZ-
0/0
7.3.2006 7:50

Dawe_79

Zelení? Kdo to vlastně je?
Zdá se stále více zřejmé, že úspěch Strany zelených je především úspěchem české novinářské obce. Té se díky neúnavné a houževnaté práci podařilo českou veřejnost přesvědčit, že lidé, kteří se v současné době věnují politice, jsou zkorumpovaní darebáci, myslící jen na svůj vlastní prospěch a o veřejné zájmy a natož blaho nedbají ani náhodou. V důsledku toho každý, a to doslova, který hodlá vystřídat současnou politickou garnituru, jeví se kde komu jako přijatelná alternativa pro nadcházející volby, i když o něm nic, nebo téměř nic nevíme, a i když to, co víme nějaké nadšení nad budoucím řešení celospolečenských problémů nikterak nevzbuzuje. Zelení jsou spása. Dnes jsou to Zelení, kdo to bude zítra?
0/0
7.3.2006 7:36

Dawe_79

Re: Zelení? Kdo to vlastně je?
Pokud jde o Zelené, je s ohledem na celou řadu nezpochybnitelných osobností, které se k SZ hlásí, zarážející a snad i varující, s jakou lehkostí se Zelení při prezentaci svého volebního programu vzdali a vzdávají toho, co pro mnohé z nich bylo náplní jejich dosavadních veřejných životů.
Místopředsedkyně strany Dana Kuchtová, kterou veřejnost zná především jako členku Jihočeských matek, tedy jako zásadní odpůrkyni jaderné energetiky, bez problémů zdůvodní odklon strany od ochrany životního prostředí a rezignaci na svůj zásadní požadavek zrušení jaderné energetiky v ČR s tím, že se musí učit "novým přístupům".
0/0
7.3.2006 7:36

Dawe_79

Re: Re: Zelení? Kdo to vlastně je?
To ovšem není například přiznání dosavadních omylů nebo opuštění chybných postojů a chybné cesty, ale politikářské potlačení nepopulárního postoje ve prospěch volebního výsledku. Místopředsedkyně strany zdaleka není jediná. S jakou lehkostí a populistickou samozřejmostí se SZ doslova ze dne na den, téměř z hodiny na hodinu vzdala té části svého programu, ve kterém byla zmínka o právu homosexuálních párů adoptovat děti! A opět: ne po zvážení nevhodnosti takových programových cílů, ale jedině a pouze z populistických důvodů po té, co tyto záměry vzbudily kritiku veřejnosti.
A takové postoje mají charakterizovat stranu, která chce být "čerstvým větrem" a v parlamentu způsobit "průvan" ? Spíše se zdá, že představitelé strany velmi rychle přebírají dosavadní nectnosti a praktiky současníků, se kterými se chtějí utkávat…
0/0
7.3.2006 7:37

Dawe_79

Re: Re: Re: Zelení? Kdo to vlastně je?
Pochybnosti vzbuzuje i politicky nesourodé společenství, které dnes Zelené charakterizuje. Od příznivců a členů pravicové ODA, přes KDU-ČSL až k poeticko - recesistickým Balbínovcům.
Co má společného protijaderná aktivistka, anarchistický kritik policie a odmítač státních orgánů, folkový zpěvák, autentický zastánce levice s "bohatým restituentem a příznivcem KDU-ČSL", jak předsedu SZ charakterizuje Miloš Zeman? Je jistě z jejího hlediska moudré, že se strana nepouští do úvah o budoucích koalicích. Jistě by se mezi členy nenašel většinový názor na některou z variant. A najde se po volbách? Vždyť i jediné politické tvrzení předsedy SZ o zásadní nespolupráci s KSČM je již dnes některými Zelenými zpochybňováno. Mimochodem: takový postoj není jen chybný, ale je dokonce i hloupý.
0/0
7.3.2006 7:37

Dawe_79

Re: Re: Re: Re: Zelení? Kdo to vlastně je?
Předem se vzdávat podpory pro své záměry z nesdělitelných důvodů, které v nejlepším případě spočívají v hluboké minulosti a nikterak nesouvisející s řešením současných problémů, je nepolitické a iracionální.
A pokud jde o praktické politické kroky? v Nedávné debatě na televizi Prima se předseda SZ podivil nad tím, proč by si lidé neměli zajišťovat vytápění bytů tím, že budou "chodit na chrastí" a doporučil, aby ministerstvo průmyslu zajišťovalo vytápění pomocí "dřevěných štepků". To sice může být dobrá rada pro toho, kdo si pořizuje vytápění do chaty nebo chalupy, ale pro vytápění vesnic a měst jde o knížecí radu z jiného světa. Jakou asi celostátní politiku bude prosazovat kandidát SZ ze severních Čech, který se snad domnívá, že obec, ve které je starostou, není součástí České republiky, a proto nesmyslně a protizákonně zakazuje úředníkům státu přístup do "své" obce?
0/0
7.3.2006 7:38

Dawe_79

Re: Re: Re: Re: Re: Zelení? Kdo to vlastně je?
A vezmeme-li v úvahu skutečnost, že SZ zveřejnila krátce před hlasováním o zákonu o registrovaném partnerství již shora zmíněný svůj záměr prosadit adopci dětí takovými páry a tím ve skutečnosti ohrozila jeho přijetí, lze nad praktickými politickými kroky SZ (nikoliv jen nad psaným programem) poněkud nechápavě kroutit hlavou. Raději se neptejme Zelených na sociální politiku, sociální ohledy a vzájemnou solidaritu ve společnosti. Výrok předsedy SZ M. Bursíka, že "mluvit o regulovaných horních hranicích nájemného je totéž jako mluvit o horních mezích cen luxusních automobilů" , vypovídá o jeho postoji dostatečně.
0/0
7.3.2006 7:38

Dawe_79

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zelení? Kdo to vlastně je?
Přirovnávat platbu za nezbytnou životní potřebu jakou je bydlení k cenám za luxusní automobil představuje skutečně mimořádnou neschopnost orientovat se ve skutečných problémech obyčejných lidí. A přihlédneme-li ještě k záměrům zvyšovat daňové zatížení občanů ekologickou daní s málo promyšlenou kompenzací snížením sociálního a zdravotního pojištění, s předpokládanou platbou za recept u lékaře, s odmítáním neefektivní státní správy, která "otravuje podnikatelům život" (rozuměj: prostřednictvím zákonů vyžaduje pořádek), s kritikou "atmosféry, která nahlíží na podnikatele jako na zloděje" ( přitom jak každý ví, jde výhradně o poctivce !) a řadou dalších podobných nápadů je zřejmé, že očekávat sociálních ohledy od této strany sotva může být reálné, ale spíše naopak: lidé, kterým jde skutečně o kvalitu života, ochránci životního prostředí a skuteční ekologové se mohou od SZ ještě dočkat nejednoho překvapení.
0/0
7.3.2006 7:39

Dawe_79

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zelení? Kdo to vlastně je?
Před několika měsíci zveřejnila jedna z ekologických organizací přehled o hlasování poslanců o ekologických a životní prostředí chránících zákonech. Z tohoto přehledu vyplynulo, že pro takové zákony hlasovali nejvíce poslanci KSČM a především poslanci za ČSSD. Nejméně pro takové zákony hlasovali poslanci ODS. Právě té ODS, se kterou zcela zřejmě hodlá dnešní SZ v Poslanecké sněmovně spolupracovat a se kterou, podle některých informací, předseda strany již o budoucí koaliční spolupráci vyjednává.
Nemá pak nakonec pravdu O. Ručka, když v Britských listech napsal, že " každý hlas pro Zelené by paradoxně směřoval proti jádru jejich programu a proti jejich myšlenkám"? Myslím že ano !
autor je poslanec ČSSD a předseda Sdružení nájmníků ČR
0/0
7.3.2006 7:39

JanSlanina

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zelení? Kdo to vlastně je?
To ti dalo práce než ses tady vydřízdal co socane!!!!!??????
0/0
7.3.2006 7:54

klv

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zelení? Kdo to vlastně je?
pěkné, pěkné
ale nedoufáš snad že to bude někdo číst
0/0
7.3.2006 8:05

Dawe_79

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zelení? Kdo to vlastně je?
ne - zdejším přispěvovatelům dělá čtení a přemýšlení značné potíže Nanejvýš dokáží pochopit nadpis článku - a iVčera je si toho vědoma proto ten nadpis: Zelení snížili naději levice na sněmovní většinu
0/0
7.3.2006 8:07

EasyR

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zelení? Kdo to vlastně je?
No ještěže tady máme Tebe, osvíceného, který nám to všechno vysvětlí v patřičných politických souvislostech ;o)
0/0
7.3.2006 8:08

Dawe_79

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zelení? Kdo to vlastně je?
na to už jsem rezignoval...Vám nejde nic vysvětlit - stačí Vám hesla, fráze a nepřítel - prostě stádečko volů...
0/0
7.3.2006 8:10

EasyR

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zelení? Kdo to vlastně je?
Máš recht, socanské bláboly je opravdu naprosto zbytečné nám vysvětlovat ;o)
0/0
7.3.2006 8:20

pinguinone

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zelení? Kdo to vlastně je?
.. on by se ten Tvuj zvratek nechal shrnout do jedne vety, ale to by ses pak prestal obdivovat...   kazdy hlas ,ktery pomuze oslabit moc polistopadovych stran ,zamorenych rudym morem ,je krokem do budoucna...
0/0
7.3.2006 8:13

Dawe_79

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zelení? Kdo to vlastně je?
nemám pocit, že stojíme na místě...uvidíme jak se zelení vybarví
0/0
7.3.2006 8:15

EasyR

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zelení? Kdo to vlastně je?
Jasně že nestojíme na místě, pomalu se vracíme k roku 1989... :o/
0/0
7.3.2006 8:21

Dawe_79

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zelení? Kdo to vlastně je?
s ODS rychle do 19. století...
0/0
7.3.2006 8:25

idneol

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zelení? Kdo to vlastně je?
já ne, já ještě musel chodit na veřejné stranické schůze, tam jsem si užil keců dost
0/0
7.3.2006 10:48

Ser_Hashut

Re: Re: Re: Re: Re: Zelení? Kdo to vlastně je?
Předem odmítat spolupráci s komunisty je logické. Jde o hnutí potlačující lidská práva. Jen doufám, že se vnímání komunistické strany časem změní. Rád bych se dožil doby, ve které bude lidem znít slovo komunista stejně jako fašista.
0/0
7.3.2006 8:12

Dawe_79

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zelení? Kdo to vlastně je?
až je občené nebudou volit, to nám bude hej:-)) do té doby se s nimy musí počítat - a všichni to dělají, včetně ODS...
0/0
7.3.2006 8:14

EasyR

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zelení? Kdo to vlastně je?
Nejvíc s nimi (ne s "nimy") počítá ČSSD ;o)
0/0
7.3.2006 8:19

mistef

Re: Re: Zelení? Kdo to vlastně je?
jóó korýtka táhnou
0/0
7.3.2006 8:11

iveta99

VEŘIM,ŽE ZELENÍ NEZKLAMOU
V  DEMOKRATICKÉ POLITICE JE ZMĚNA VŽDY JEN KU PROSPĚCHU OBČANŮ
0/0
7.3.2006 7:21

celtic

Re: VEŘIM,ŽE ZELENÍ NEZKLAMOU
0/0
7.3.2006 7:28

chejava

Re: VEŘIM,ŽE ZELENÍ NEZKLAMOU
Ano! A ty změny k lepšímu prožíváme stále. Za pár let již skutečně nebude co zlepšovat!
0/0
7.3.2006 7:30

Beneton

Minulé volby
Před volbami roku 2002 byla také prognoza že se do parlamentu dostane strana důchodců nebo jak se vlastně jmenovala , a pak propadla.Proto ,že v průzkumech se vyjadřují jen voliči rozhodnutí kterých je možná 40% (prognozy je neuvádějí)tak při nárustu voličů na nějakých 55% zjistíme že zelení náhle mají sotva 5%.A hlavně když začnu v televizi a všude hlásat že strana "nenažraných" bude v parlamentu tak lidi se rozhodnou pro něco nového tak jí začnou dávat hlas.
0/0
7.3.2006 7:18

chejava

Re: Minulé volby
Ony ty prognozy jsou účelové. Zajímalo by se dozvědět kdo je zadává, za jakým účelem a z čeho je platí. Ti tazatele si ty respodenty vymýšlí a upravuji výsledky aby byli všichni spokojeni.
0/0
7.3.2006 7:33

rybizek

BaronfonLEMPL!!
k nicemu se nevyjadruj, ty ses klasickej osel. Ma sjen plnou hubu teoretickejch, radoby chytrejch reci a prakticka zkusenost nikde. Zustan baronem u lemplu a zavri hubu.
0/0
7.3.2006 7:03

Dawe_79

Hmm...
pokud bude ČSSD v opozici, nebude to žádná katastrofa. Doufám, že se dokáže očistit od prospěchářů a nedopadne jako ODS za 8 let v opozici. Dále věřím, že zelení nebudou splachovací jako US a zabrání nástupu modre bezšance Jinak je to jen další průzkum
0/0
7.3.2006 6:41

AfanasiePropanbutanovna

Re: Hmm...
Jak tak čtu tvé příspěvky, tak modrá bezšance jseš akorát tak ty
0/0
7.3.2006 7:38

Dawe_79

Re: Re: Hmm...
nemudruj:-) radši si zopakuj násobliku a nezapomeň na svačinu
0/0
7.3.2006 7:40

Najdete na iDNES.cz