Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

SPECIÁL: Co je přízrak zvaný Guantánamo

Guantánamo je dvousettisícové město na východě Kuby. Nedaleko něj leží stejnojmenná americká základna, jejíž název teď vyslovuje celý svět. Někdo s pochopením, někdo jen nesouhlasně kroutí hlavou. Američané tu už čtvrtým rokem drží několik set zajatců z boje proti terorismu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Milla2

Přitvrdit!
Při takovém "vegetu" z těch grázlů amíci nic nedostanou! Je nutné "maličko"přitvrdit!
0/0
7.3.2006 12:33

Júlinek šíšal

souzi a souški panacy,
... rozviňte třeba teorii vztahů zákonnosti a nespravedlnosti ... ať je aspoň nějaká sranda ...
0/0
7.3.2006 11:35

Júlinek šíšal

us admin požádal justic,
aby stáhlo obvinění ruma ... prý kvůli "absolutní immunitě" ... ještě že žiju ve svobodě a demokracii  a na tenhle fašizující spolek můžu z vysoka ....dlabat ...
0/0
7.3.2006 11:33

Beranal

Presumpce neviny a válka
Zatemněné antiami mozky vy si v tom svém svatém antiami zápalu neuvědomujete jednu velmi prostou maličkost, válka je válka, tam neplatí žádné civilní zákony, presumpce neviny atd.. Že by to mohlo platit to si může myslet jen duševně postižený člověk. Ve válce platí jasně presumpce viny, tedy když nějaký velitel nebo i voják usoudí že někde je nepřítel tak se nedává návrh k civilnímu soudu aby soud rozhodnul že se může zahájit palba. Ti zajatci patří jasně armádě a nemají vůbec nic společného s nějakým civilním řízením. Ve válce rozhoduje armáda a armáda usoudila že ti zajatci jsou nebezpeční, protože by se mohli vrátit do boje, takže hoši budou sedět dokud válka neskončí, to platilo v každé válce platí to i dnes. O zajatcích ještě v žádné válce nerozhodovali civilní soudy.
0/0
7.3.2006 9:45

dukeprvni

Re: Presumpce neviny a válka
0/0
7.3.2006 10:22

jack_rupnick

Re: Presumpce neviny a válka
omlouváš plynové komory a to tě zařazuje do kategorie howadského odpadu
0/0
7.3.2006 10:30

Beranal

Re: Re: Presumpce neviny a válka
Můžeš mi vysvětlit jakým duševním pochodem jsi našel nějaké logické propojení výše uvedeného s plynovými komorami, pokud je mi známo tak plynové komory neměli nic společného s nějakým vedením války, tam se jednalo o prosté vyvražďování civilního obyvatelstva (hlavně Židů)
0/0
7.3.2006 10:48

Júlinek šíšal

Re: Re: Re: Presumpce neviny a válka
ježís marja pudlí buši... kukni do zrcadla, ... uvidíš to propojení ....
0/0
7.3.2006 10:59

dukeprvni

Re: Re: Presumpce neviny a válka
tupce, kolik jsi videl na kube plynovych komor krom tech ktere opruje fidel
0/0
7.3.2006 12:30

Júlinek šíšal

Re: hele, berane,
..on tu snad někdo předpokládá, že jsi nevinný? ... nebo že nejsi nebezpečný? ...  ovšem sice nerad, ale muset se smířit s tím, že tebe do kriminálu pošle civilní, ... svobodný, demkratický,a prosperující soud ... nebo ne? ...   ... oprosti se od nepodstatného a užij svou logiku ... a pak teprve plácej ...
0/0
7.3.2006 10:57

svazak1

Re: Presumpce neviny a válka
Hmmm zvláštní. Teď několik postřehů: Mluvíš o tom že usa jsou ve válce. Proti kterému státu? Jaké armádě? Armáda má mít v moci jen bojovníky nepřátelské armády. Tady tvoje logika pokulhává.
 
postřeh číslo dvě: když to není americké území a neplatí tam tedy americké zákony proč tam tedy neplatí zákony kubánské? Co když američanum vyhovuje držet je v takovémto právním vakuu? Není to ale potom popření všech vlastních amerických pravidel demkracie a svobody? Nedělá to z američanů jen blbečky co káží vodu a pijí víno přičemž poučujou kde můžou jak se má správně dělat demokracie a svoboda? Není to tak trochu drzé řekl bych až hulvátské? A nebylo by lepší kdyby taky američani poznali zač je toho loket a že nemůžou buzerovat a urážet koho chtějí?
0/0
7.3.2006 15:39

Beranal

Re: Re: Presumpce neviny a válka
Úsměvné jak by asi mohli platit na americké vojenské základně kubánské zákony, to Guntanámo jak je zřejmé má zcela zvláštní statut a toho USA armáda využívá v boji s teroristy. Americké zákony nejsou porušeny a to je podstatne, armáda má to co potřebuje  pro vedení války s terorismem, je úplně jedno jestli se s tím nějací antiami podporovatelé islámského terorismu duševně vyrovnají nebo nevyrovnají.
0/0
7.3.2006 16:45

svazak1

Re: Re: Re: Presumpce neviny a válka
Jistě sis přečetl že základna je PRONAJATA od kuby. Proto by tam měly kubánské zákony platit (pokud si ovšem nedomluvili ve smlouvě že tam bude platit právo americké což evidentně neudělali že). Abych ti to přiblížil na příkladu který snáze pochopíš. Situace američanů by se dala přirovnat k situaci kdy policie ČR si pronajme na slovensku areál bývalého JZD a začne tam mučit lidi s tím že to vlastně není v česku tak co nás to zajímá přičemž na území JZD nemá slovenská policie právo ( je jedno z jakého důvodu).
 
Už chápeš že nemůže na zeměkouli existovat místo kde by neplatily žádné prameny práva? A jestli se o to někdo snaží je to opovrhování veškerým vývojem kterého jsme dosáhli což je obzvlášť pikantní činí li tak američani a jejich land of opportunities.  
0/0
7.3.2006 16:56

Beranal

Re: Re: Re: Re: Presumpce neviny a válka
Já bych to viděl tak že pro vojáky platí a platili vždy vojenské zákony, co se stane na základně to nemůže podléhat civilnímu soudu, to platí i např. v Německu zločinny uvnitř USA vojenské základny řeší USA vojenské soudy, nechápu proč by to v Guantnámu mělo být jinak. Jak vidíš tak přes soudy s tou situací ani USA humanisté nejsou schopni nic udělat, tedy je všechno právně v pořádku a vy si tady nad tím můžete vzlykat jak chcete.
0/0
7.3.2006 17:57

Comodor

Re: Presumpce neviny a válka
Hmmm, dobře - dejme tomu, že se jedná o válečné zajatce... Ostatně - podle dosud platných definicí OSN mají status partyzánů a tedy je lze za válečné zajatce považovat... Nicméně i tehdy by se na ně měly vztahovat náležité mezinárodní úmluvy včetně Ženevských konvencí...
0/0
7.3.2006 16:13

Beranal

Re: Re: Presumpce neviny a válka
USA nezávislý soud rozhodl že tito zajatci nejsou válečnými zajatci ve smyslu mezinárodních konvencí, tedy jsou to pouzí záškodníci, teroristi kteří správně měli být na místě odstřeleni ale Američani jsou demokrati tak s těmito zločinci zacházejí víceméně jako s válečnými zajatci, jediný kdo by si mohl na toto stěžovat by mohla být legální afgánská vláda nebo irácká vláda, kteří by mohli žádat o vydání s tím že si je sami popraví, o žádných takových žádostech nic nevím.
0/0
7.3.2006 16:37

svazak1

Re: Re: Re: Presumpce neviny a válka
Jen mi vysvětli jak by je mohli vydat (předpokládám podle us práva) když toto právo na guantanámu neplatí? To podle tebe může rozhodnout us soud o vydání českého vězně z čech do afghánistánu?
 
Dostal jsi se do stejných slepých kolejí argumentace jako tvoji idolové.
0/0
7.3.2006 17:03

Beranal

Re: Re: Re: Re: Presumpce neviny a válka
Mohli by je vydat jednoduše, když by se někde Busch takto dohodnul tak dá prostý pokyn armádě a ta to provede, já bych řekl že Busch je něco jako vrchní velitek armády a ti ho vždycky musejí poslechnout, tedy by se to vydání opět neřešilo přes nějaké civilní soudy protože ti lidé jednoduše nepodléhají civilní soudní moci.
0/0
7.3.2006 18:05

Filip II

dotaz na autora
"...americká základna, jejíž název teď vyslovuje celý svět. Někdo s pochopením..."
 
Proboha, oni také existují lidé, kteří mají pochopení pro Guantánamo ?
0/0
7.3.2006 8:21

Beranal

Re: dotaz na autora
Ty jseš ale velký humorista, takže zřejmě humánním postup by byl že když se odchytne zajatec někde v Afganistánu nebo Iráku který střílí po USA armádě, klade bomby atd. tak se postaví před americký civilní soud, zaplatí se mu advokáti a civilní soud bude rozhodovat jestli to je pravda a kolik za to dostane. Můžeš mi uvést v které válce v historii se něco takhle pomateného realizovalo a můžeš mi dále říci ve kterém demokratickém státě mají v trestním zákoníku na toto příslušné paragrafy, např. jako ozbrojený odpor proti armádnímu tažení atd., třeba mi to zkus najít v těch zákonech našich. Ti ami jsou opravdu hrozné ku*vy oni nechtějí postupovat tak jste jim to vy zatemněné antiami mozky vymysleli tedy tak aby prohráli každou válku.
,
0/0
7.3.2006 10:02

Júlinek šíšal

Re: Re: dotaz na autora
no ... ještě by mohlo záležet na tom, v jaké je uniformě a v jakém vozidle, viď? ... ovšem taky jestli je anebo není dementní, ne? ...
0/0
7.3.2006 11:01

svazak1

Re: Re: dotaz na autora
Je zábavné číst si jak antiami mozky vnutili američanům ženevské konvence apod. NECHTĚJ MĚ ROZESMÁT!!!!!!!! V prvé řadě to byli američani kdo dali podmět ke vzniku OSN a tím pádem i souvisejícím organizacím a pravidlům které bych označil za humánní.
 
neštve mě že to co američani dělají, ale to, jak to dělají. POKRYTECKY!!!
 
Ať na rovinu řeknou jsou to srátchi, naše pravidla pro ně neplatí a dostanou kulku kdekoli protože po nich jdeme. To by ovšem rozmazlení občani USA nepřenesli přes srdce že nejsou ten vyvolený národ hodných a spravedlivých superbohů a tak obelhávají sami sebe a krev na rukou kryjí hedvábnými rukavičkami.
 
P.S: stejně ten argument že to není US území ale na druhou stranu je odtamtud nemůže nikdo vykopat je jednoduše GENIÁLNÍ!!
0/0
7.3.2006 15:47

svazak1

Re: Re: Re: dotaz na autora
podnět
0/0
7.3.2006 15:48

Beranal

Re: Re: Re: dotaz na autora
Máš svatou pravdu Vaše antiami pravidla ty pro americkou armádu rozhodně neplatí, oni nejsou na hlavu padlí, tedy USA armáda má svoje pravidla která neporušují USA zákony ani mezinárodní smlouvy, Američané pracují tak aby byly úspěšní a to oni většinou jsou, nic na tom nezmění zlostné a závistivé vytí antiami odpůrců.
0/0
7.3.2006 16:51

svazak1

Re: Re: Re: Re: dotaz na autora
Jednoduše jsem se snažil říci, že jsou to pravidla ameriky které vnutila celému světu. Jak řvali že v SSSR nejsou lidská práva apod. Dneska když už sem jim jimi vytvořená koncepce lidských práv moc nehodí do krámu tak začnou fabulovat a vymýšlet nějaké kličky. Tak kde to sakra sme?
0/0
7.3.2006 17:00

Júlinek šíšal

Re: Re: Re: Re: Re: ...pánové,
jak je u vás obvyklé, opět lžete ... podnět k mezinárodní organizaci, která by byla úspěšnější než předválečná společnost národů, inicioval  za WWII sám winston ... podle něho už někteří tehdejší amíci kazili, co se dalo ...
0/0
7.3.2006 17:20

Beranal

Re: Re: Re: Re: Re: dotaz na autora
Nevím proč se stále snažíte směšovat lidská práva s ohledem na své občany a válečná pravidla s ohledem na úspěšné vedení války. Na musulmanského fanatika ve válce se nemůžou vztahovat lidská civilní práva tak jak je chápeme, to by znemožňovalo vedení jakékoliv války.
0/0
7.3.2006 18:01

tajemník z létajicího ostrova

.
Vždyť tam mají all inclusive.  
 
0/0
7.3.2006 6:34

Thule

Lágr
Toto kubánské okupované území je jen obyčejný KONCETRAČNÍ TÁBOR amerických"demokratů" a sionistů(t.j. věznění polit.odpůrců bez soudu včetně mučenní).Nevím pak,proč někomu stále vadí ty německé za války,když toto dnes je to samé a není válka.
0/0
6.3.2006 13:35

laadin

Re: Lágr
Tak uz nam sem pisou i fasisti? Hmm, to jsme to dopracovali!!!
0/0
6.3.2006 13:42

Shara

Re: Lágr
ty německé měli plyn a v ruském gulagu zase utýrali lidi hlady, tady jim vaří nebo ne? Jinak souhlasním, je to asi takový humální koncentrák 
0/0
6.3.2006 14:11

jojoj897

asi by tedy bylo lepší umísťovat ty bubáky do hotelu !?
0/0
6.3.2006 14:16

Péťa.

Re: Re: Lágr
humální - lidi, kam na ty výrazy chodíte...
0/0
6.3.2006 14:34

rene1879

Re: Re: Lágr
Koncentrák nemůže být humánní. Ve všech jsou lidé vězněni bez soudu, tzn. dle měřítek civilizované společnosti (presumpce neviny) nevinní lidé. V těch německých měli vězni spojení s rodinou, i když řídké, což v amerických nemají.  A co se týká jídla, toho měli za války málo všichni. No a když Němci udělali exkurźi pro čevený kříž, vypadalo to tam také jako ráj na zemi. No ale trestu neujde Bush, stejně jako mu neunikli nacističtí pohlaváři.
0/0
6.3.2006 17:45

mtis

Re: Re: Re: Lágr
V něměckých koncentrácích byli lidé vězněni i po soudu, ale zato tam byli systematicky likvidováni, zatímco na Guantanámu je zásobují citrusovou šťávou a mučí je vyzývavými pohledy prostitutek a tím že nechávají korán ležet poblíž větráku z WC ...
0/0
6.3.2006 18:34

Júlinek šíšal

Re: Re: Re: Re: Lágr
to víš, matýsku, někdo holky, někdo vdolky .... není každý prase jako ty ..
0/0
7.3.2006 11:09

mtis

Re: Re: Lágr
Je to obyčejné vězení pro šmejdy, které nechce na celém světě nikdo kromě jejich bratranců v Alláhu, kteří potřebují další nosiče pro chodící nálože ...
0/0
6.3.2006 18:36

tajemník z létajícího ostrova

Re: Re: Re: Lágr
tak proc tam nedrzej ty jenom ty smejdy ale i prodavace zeleniny a zemedelce? :))))))
0/0
7.3.2006 8:28

Júlinek šíšal

Re: Re: Re: Re: Lágr
...ohrožují americké zájmy? ...
0/0
7.3.2006 11:10

Comodor

Re: Re: Re: Re: Re: Lágr
Asi nechtěli pěstovat geneticky modifikované plodiny od Monsanta... ( Což by mne zajímalo - nevíte někdo, jestli už jejich používání v Iráku uzákonili...? )
0/0
7.3.2006 16:27

mtis

Re: Re: Re: Re: Lágr
Myslíš ty nevinné a mírumilovné zemědělce, kteří si nosí z obavy ze svého bratrance s sebou granátomet?
0/0
7.3.2006 16:31

mtis

Re: Lágr
Tak dneska se už těm co vyhazují do povětří civilisty kdekoliv na světě říká dokonce "političtí odpůrci" ?
 
To už je jenom chlup od toho, aby byl Ládín a Zavahrí nazván bojovníkem za lidská práva a vy, jeho soušmejdi jste se měli po soudruhu ochránci národů Stalinovi zase ke komu modlit ...
0/0
6.3.2006 18:39

Hrvat1

Re: Lágr
Nevím to přesně, ale myslím si, že máš pravdu. Asi tak růžové, jak to popisují to asi nebude. Možná i zde bude něco, co připomíná ten plyn, v němž zabíjeli nacisté mnoho z vězňů
0/0
6.3.2006 20:35

Beranal

Re: Lágr
Oni se tam vězní političští odpůrci , to jsi se ale někde hodně uhodil do hlavy, můžeš nějakého toho “politického odpůrce jmenovat”, od kdy se prosím tě považuje střelba po USA armádě, kladení bomb, bourání mrakodrapů v USA atd. za “polický odpor”
0/0
7.3.2006 10:29

Beranal

Re: Lágr
Srovnávat toto s koncentračním táborem to je opravdu bída rozumu, ty německé koncentrační tábory ty měli úplně jiný účel, tam se žádní zajatí ozbrojenci nevyskytovali. Takový ozbrojenci kteří neměli statut válečného zajatce tak byly považováni za normální bandity a patřili gestapu, po vytěžení skončili jasně na popravišti (a rozhodně o tom nerozhodovali normální civilní soudy). Jediné logické srovnání je srovnání s normálními zajateckými tábory, protože tady je stejný účel znemožnit těm musulmanským fanatikům pokračovat v odboji. Je to nejhumánnější řešení které je, další řešení už by bylo jen udělat vojenské soudy a hned tyhle lidi popravovat na místě. Dovedu si potom živě představit, ten ubohý “humanistický” povyk o nevinných odsouzencích, to jsme už viděli v souvislosti s těmi “týranými vězni”, kdy se de fakto z normálního šikanování a ponižování (které se běžně provozovalo i v naší lidové armádě) udělalo obratem jakési týrání a m
0/0
7.3.2006 10:44

Beranal

Re: Re: Lágr
a mučení.
0/0
7.3.2006 10:49

Júlinek šíšal

Re: Re: berane,
 nepodals zatím jediný důkaz o tom, že ti ozbrojenci mimo usa se provinili proti nějakým právům tím, že přímo nebo zprostředkovaně se snažili likvidovat ony ozbrojené uniformované civilisty, co se jim tak furt vnucujou a okrádají je o čas ... Sice si nedělám žádnou iluzi o tom, co jsou různí samozvaní obránci čehokoliv zač ... ale totéž zatím platí o tobě ....
0/0
7.3.2006 11:07

fleret1

Quantanamo neni prizrak,ale
dvousettisicove mesto na vychod od Kuby,v jehoz sousedstvi je americka zakladna...neni to zadny bludny holandan
0/0
6.3.2006 13:31

Najdete na iDNES.cz