Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Islám: zobrazování je dílem ďábla

Bouře kolem kontroverzních karikatur proroka Mohameda už v islámském světě nabrala rozměry hurikánu. Přísně vzato ale vychází z hlubokých náboženských kořenů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Michalll

lepit citát z koránu na turban nebylo nutné
to kálí na arabštinu, kde jsou písmena tradičně posvátná i občansky
0/0
7.2.2006 15:03

iuos

hmm
nežerou vepřový - nepoznaj vtip
0/0
6.2.2006 14:36

tajemník z letajícího ostrova

.
jsem zvedav, jak se k tomu postavi eu... bude ji jedno, ze jsou vypalovany danske ambasady? nebo se dokonce bude za dansko omlouvat?   :)))
0/0
6.2.2006 14:18

pancho10

Re: .
Tak to by mě osobně dost ponížilo a urazilo.Ti psi se mají omluvit Dánsku ale nikdy ne naopak
0/0
6.2.2006 14:34

JanSlanina

Muslimové
alespoň jejich militantní část jsou hrozbou pro lidstvo a ti ostatní si toho nevšímají ,tak já jsem pro jejich likvidaci a né žádné omluvy.Kdo nevěří ať se podívá na www.ogrish.com -jak řežou hlavy ruklojmím a to stačí
0/0
6.2.2006 10:16

sandokan39

Dejte šanci životu !!!
Reakce na dánské karikatury proroka Mohameda je jen nesmyslná záminka k ovládnutí davu. Muslimové, probuďte se už konečně! Jinak se sami budete dál pořád sebevraždit jako debilové a hlavně, znepříjemňovat život na Zemi lidem, kteří vám nic neudělali. Dejte šanci životu a skončete zabíjení a ničení majetku!!! To by chtěl určitě i Mohamed. P.S. Jestli jim to někdo přeloží, budu jenom vděčnej.
0/0
6.2.2006 9:04

bluewind

Danmark
█ ███
█ ███
 
0/0
5.2.2006 21:26

Kocek.

Podpora
█ ███ █ ███
0/0
5.2.2006 20:34

Modracek

Aféra karikatur je nátlak na EU
Filozof, historik a arabista Zdeněk Müller tuší za opožděnými vyhrocenými reakcemi muslimů na dánské karikatury proroka Mohameda naprogramovanou kampaň připomínající aféru Satanských veršů Salmana Rushdieho v únoru 1989. Karikatury otiskl dánský tisk už loni v říjnu a v lednu je přetiskl norský list. Po vítězství radikálního hnutí Hamas ve volbách na území Palestinské autonomie je podle Müllera vítána možnost nutit Evropany, aby se muslimům omlouvali. EU totiž váhá s pokračováním finanční pomoci palestinské správě.
Muslimské protesty jsou podle Müllera pokrytecké, protože syrská televize uváděla v nejsledovanějším čase antisemitsky laděný seriál, který židovské rabíny představil jako kanibaly. Muslimská obec a její vůdci tím nebyli pohoršeni a nijak na to nereagovali. 
 
0/0
5.2.2006 16:02

jojoj897

at táhnou doprdele !
0/0
5.2.2006 15:04

foxy2

Islam
je dilem dabla.
0/0
5.2.2006 12:28

popelka88

Re: Islam
Ano.
0/0
5.2.2006 17:35

ak71

Zase jednou vytrženo z kontextu
Milý redaktore, nádherně umíte vytrhávat z kontextu. V judaismu a potažmo v křesťanství všeobecně nešlo o zákaz zpodobňování osob, ale pouze o zákaz výroby obrazu bohů - model:
Exodus 20.4-6  Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí. Nebudeš se ničemu takovému klanět ani tomu sloužit. Já jsem Hospodin, tvůj Bůh, Bůh žárlivě milující. Stíhám vinu otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení těch, kteří mě nenávidí, ale prokazuji milosrdenství tisícům pokolení těch, kteří mě milují a má přikázání zachovávají ...
0/0
5.2.2006 11:31

pancho10

Re: Zase jednou vytrženo z kontextu
0/0
6.2.2006 14:36

Woodward

nesmějí zobrazovat? tak ať nezobrazujou!
Pokud je zobrazování u muslimů tabu, tak ať nikoho nezobrazujou. ale v dánsku to tabu není. komu na západě dělá vrásky, co píšou arabský noviny? o to se zajímá možná nějakej  arabista, zamini nebo i tajná služba - ale nikdo tu nepopadne samopal a nepůjde hulákat a pálit jen proto, že nám arabové urazili sv. Mikuláše, nebo koho jinýho. Je fuk, co ve kterých novinách otiskli a jestli věděli, že se tím někoho dotknou. Hlavní je, že nelze ustupovat od svobody slova jen proto, že po světě pobíhaj násilnický magoři.  Takže je možný se omluvit, že jsme machometánům způsobili špatný trávení - ale jinak nic. jestli se jim nelíbí Jyllen-Posten, ať zrušej předplatný. Pokud budou vystrájať, zabíjet a ničit, je na místě odpovědět jim s takovou rázností, aby pochopili, že to se ve slušný společnosti nedělá. Jako když se pomatenej puberťák neumí chovat a stane se obtížným, je potřeba mu dát pár pohlavků.
0/0
5.2.2006 11:06

zali

Re: nesmějí zobrazovat? tak ať nezobrazujou!
   
0/0
5.2.2006 15:16

Rebby

Problem
Nevim jestli uz neni na case zamyselt se nad podstatnou veci - jak mezi vsemi temi fanatiky, kteri pozivaji vyhod zapadni civilizace a pak jsou ochotni ji poslapat pozname ty, kteri jsou naopak schopni a ochotni zit dle nasich pravidel? Jak zajistime to, ze neublizime lidem, kteri si to nezaslouzi? A nerikejte nic o lese a triskach, protoze to neni vic nez alibismus.
0/0
5.2.2006 9:49

Keira_R

Islám není zlo - zlo jsou lidé, kteří ho zneužívají
Nemáme právo je za to soudit, my žijeme v demokracii, ve světě, kde neexistují skoro žádná tabu. Oni celý život vyrustají v islámu, nemají svobodu v rozhodování, už v raném dětství jsou do nich vštěpovány poněkud radikální zásady tohoto náboženství.Kdo není muslim = zrádce. Měli bychom jich spíše politovat a pokusit se dostat alespoň kousek svobody i k nim - nejdůležitější je zbavit svět lidí, keří se pod záštitou islámu dopouštějí zabíjení, posílají nevinné, jen islámem poznamenané, lidi na smrt se slovy, že tohle od nich jejich bůh vyžaduje. Sami se schovávají a dobrovolně se zabít nenechají, kvůli takovým lidem je islám v tak velké neoblibě lidí z okolního světa. Většina muslimů je jen rukojmím svého náboženství.
0/0
5.2.2006 4:06

Swooppy

Re: Islám není zlo - zlo jsou lidé, kteří ho zneužívají
Nemyslím že je zrovna dobré je politovat.Co je nutné?Nevést na jejich území válečné konflikty.Nesnažit se s nimi manipulovat tak ,jak to vyhovuje nám.Respektovat že na jejich území je ropa i zemní plyn který potřebujem, ale mi nemáme právo jim to násilím či manipulací vzít.Zkrátka je REPEKTOVAT.Respektovat a obchodovat.Nechovat se jako BP/British Petroleum/ nebo Philips Conoco /vše co je vaše je naše,my jsme silnější,proto na to máme nárok/ Pevné a oboustraně výhodné obchodní smlouvy jsou jedinou zárukou míru.A to věděly i státy starověké civilizace.Mimochodem,proč respektujem judaismus,budhismus,hinduismus a pod.i s jejich nedostatky a Islám profilujeme jako nesvobodu,když naše vlastní náboženství má stejné praktiky a základy?Možná strach,vybuzená paranoa a nebo čistá nenávist.A pokud je to tak,v tom případě nejsme o nic lepší než oni.Nebo že by jsme moc chtěli něco,co mají oni?Pak bychom byli ještě horší.Pravda je někde uprostřed.
0/0
5.2.2006 9:52

Rebby

Re: Re: Islám není zlo - zlo jsou lidé, kteří ho zneužívají
Opravdu jste skalopevne presvedcen, ze se centrum Londyna zaplni lidmi hlasajicimi smrt vsem bezvercum, kdyz nekdo uverejni karukatury Buddhy...? Neni to tak trochu o tom, ze muslimove maji, narozdil od jinych nabozenstvi, naprostou neuctu k zivotu jako takovemu? Ze si neuvedomuji, ze chsti siru na civilizaci, ktera jim de facto pomaha prezit, to uz je jen spicka ledovce v jejich pojeti logiky fungovani sveta...
0/0
5.2.2006 10:16

Swooppy

Re: Re: Re: Islám není zlo - zlo jsou lidé, kteří ho zneužívají
Nejsem přesvědčen o zaplnění Londýnského centra budhisty po zvěřejnění karikatury jejich boha.Ikdyž bych to očekával.A právo by na to měli.Dělat si totiž srandu z něčeho,čemu někdo věří,o čem je přesvědčen je pouze jenom známka toho,že si z jeho víry děláme srandu a vyvyšujeme se nad něj.Mluvím o náboženství,kterého se to taky týká.Není pravda že Islám nemá úctu k životu.Ba naopak.To samé by jste totiž mohl říci o křesťanství i judaismu.Vše má totiž dlouhé kořeny,a dnešní situace je jen logickým vyustěním dřívějších zásahů.A ta dnešní má své kořeny ve 20 letech minulého století.Byla to západní civilizace,která do této oblasti přinesla zmatek.Imperiální chování VB a později USA vzbudila v Arabech pocit třetího občana,frustrace a bídy ve vlastním státě,který ale defakto zásobuje energii celý svět,a ten si užívá relativního blahobytu na jeho úkor.Tak to oni chápou.A máme jim to mít za zlé.Znovu opakuji-férové obchodování je řešením dnešní situace.
0/0
5.2.2006 10:45

Rebby

Re: Re: Re: Re: Islám není zlo - zlo jsou lidé, kteří ho zneužívají
Zkuste te situaci, co jste popsal, nastavit zrcadlo - kdo bude "arabum" platit za jejch ropu, kdyz vybiji vsechny bezverce? Vzdyt to nema logiku. A obhajovat je tim, ze krestanstvi si take proslo "stredovekem" mi neprijde zrovna jako argument na miste. Tehdy byla stredoveka cela civilizace - melo se za to, ze tak je to spravne. Dnes jsme, myslim si, nekde jinde. To, ze dalny vychod ustrnul na stredovekych praktikach mysleni i skutku preci neni vinou Imperii... Je to vec nabozenstvi, ktere zabijeni lidi stavi na jakousi rutinni zalezitost, ktera je potreba pro jejich dalsi spokojeny zivot. Frustrovanost zivotnimi podminkami jako argument prijmam. Otazka je, jake zivotni podminky si muze vytvorit narod, ktery odepira lidem vzdelani.
0/0
5.2.2006 11:25

dukeprvni

Dansko
█ ███
█ ███
0/0
5.2.2006 1:31

animator

Dansky premier
Mel zive vystoupit v televizi. Mel sundat kalhoty a jasne ukazat muslimum, kde je ma cela Evropa. A jestli nedaji pokoj, tak je vratime do doby kamenne. (Coz pujde lehce, protoze zas tak daleko od ni nejsou.)
0/0
5.2.2006 1:11

honzajaka

Vy
jste se snad úplně pomátli. Dráždíte tady hada bosou nohou. Nechte islám na raději napokoji. Chcete tady teroristy a tohle všechno okolo. Sice to tady za moc nestojí ale mohlo by být hůř. Takovíhle jako jste vy nás můžou dostat do maléru
0/0
5.2.2006 1:01

animator

Re: Vy
Jsi uzdichcac. Tady zadny islamsky terorismus nebude. To zkusi jednou a uvidis ten vitr. Stara dama Evropa dokaze pekne kousat.
0/0
5.2.2006 1:05

Jirka-Praha

Re: Re: Vy
snad jo... jenom aby nestahla ocas a neutekla...
0/0
5.2.2006 1:12

bron

Re: Re: Re: Vy
... jako za poslednich 100 let vzdy, kdyz o neco slo... V prvni fazi si Evropa namlouva ze se nic nedeje, v druhe se zacne ruzne vymlouvat a kolaborovat se zlem, ve treti fazi zlo vitezi a Evropa ryje drzkou v zemi, a ve ctvrte fazi Evropu zachranuje Amerika...
0/0
5.2.2006 4:36

Swooppy

Re: Re: Vy
Jiným způsobe říkáš,kašlem na respekt,na dohodu na usmíření .Jste vrazi a teroristi a mi vás vyhladíme z povrchu zemského./to je reakce na ten vítr-místo vyhlazení mělo být asi vyfoukání,že?/ Ale to je přesně to co nechceme.Válku.Mimochodem,jakýkoliv konflikt v Evropě,který by vedl k vyhlášení válečného stavu by skončil fašismem.A není to výmysl,je to historické doložení vývoje.Takže,v sásce je daleko víc,než jen "vítr".
0/0
5.2.2006 9:28

Ventre_Saint_Gris

podpora
█ ███
█ ███
0/0
4.2.2006 22:06

MeDick007

PODPORTE DANSKY DENNIK
http://www.petitiononline.com/danmark/petition.html
0/0
4.2.2006 22:06

BUFFALO_CZ

Re: PODPORTE DANSKY DENNIK
podepsano
0/0
4.2.2006 23:17

Helena1

Jsou to lidé nebo zvěř?
Nějak tomu nerozumím...
0/0
4.2.2006 21:45

animator

Re: Jsou to lidé nebo zvěř?
Nezerou prasata. Nejsou kanibalove. Rekl bych, ze to jsou prasata.
0/0
5.2.2006 1:05

Pucmeloud007

Islam
je dilo pedofilnich a uchylackych jedincu, kteri znasilnovani polozili na uroven odmeny za cestu fo raje
0/0
4.2.2006 20:35

PepaVonDepo

Ale ale,
jakpak jsme na tom my v případě urážky křesťanství? Je to pár let, co v jižních čechách byl velký bilboard zobrazující barvně pomalovanou ženu na kříži - byla to reklama samotné reklamní agentury na sebe sama. A hádejte, kdo protestoval a prosadil její zákaz?
0/0
4.2.2006 20:27

miciangora

Re: Ale ale,
islamisti???
0/0
4.2.2006 20:30

pan_socka

Re: Ale ale,
že by národ ?
0/0
4.2.2006 22:02

bron

Re: Re: Ale ale,
že by Lenin?
0/0
5.2.2006 3:54

zpravodajec007

Re: Ale ale,
... a také se kvůli tomu zapalovaly budovy a vyhrožovalo smrtí tvůrcům reklamy?
0/0
5.2.2006 0:53

leho

To samé jako komunismus
Islámiská kultura se vyznačuje potlačováním základních lidských svobod zrovna tak jako kdysi komunismus a nacismus. Musí se s bojovnými muslimy bojovat zrovna tak jako s těmi minulými -ismy a pokud nepomohou sankce a diplomacie, bude nutno použít vojenskou sílu, která se ovšem nenachází nikde jinde než v USA (pokolikáté už?)
0/0
4.2.2006 19:48

petrelin

Re: To samé jako komunismus
Pravda a 3 x za sebou
0/0
5.2.2006 8:20

petrelin

Re: Re: To samé jako komunismus
doplňuji- ale konkrétně z Bushe mám taky pocit fanatika
0/0
5.2.2006 8:21

tajemník z letajícího ostrova

.
oni jsou proste frustrovani, ze mame to co oni ne - tolerantni kulturu, pluralitu názoru, toleranci, humor, vyspelou spolecnost... kdyz nas zpusob zivota tak nenavidi, proc se jich tolik snazi dostat do evropy a zit tady?  
0/0
4.2.2006 19:16

PepaVonDepo

Re: .
Huh, o čem to mluvíš? Rozhodně ne o Evropě. Tolerance, pluralita a humor? Myslíte ftipy o cikánech?
0/0
4.2.2006 20:29

Eržika Rakašová

Re: Re: .
héj ty rasísto
0/0
4.2.2006 21:47

Jirka-Praha

0/0
4.2.2006 19:04

Nik

Aha. Takže není zakázáno dělat obrázky, je zakázáno se k nim modlit. Aby to muslimy "nepokoušelo" (měli to jednodušší), tak žádají po ostatních, aby obrazy nekreslili - a když je někdo nakreslí, tak je zle...
0/0
4.2.2006 18:56

leho

Jak daleko islám zajde ve svých zákazech?
Před několika stovkami let islám byl liberálnější než křesťanství ve zbytku světa. Od té doby ale zaznamenává jasný trend stálého rozšiřívání všech možných zákazů. Taliban zatím zašel nejdále svými zákazy kin, hudby a jakéhokoliv vzdělání žen, například. Dokonce velmi omezoval i vzdělávání chlapců. Pokládám za možné, že se dožijeme časů, kdy islám bude pokládat kina, hudbu a volnou možnost volby vzdělání jako hrozbu kdekoliv na světě. Mám obavy, že tyto časy už pomalu nastávají...
0/0
4.2.2006 18:08

barbudo

Re: Jak daleko islám zajde ve svých zákazech?
... a proč vznikl Talibán?
0/0
4.2.2006 19:30

Najdete na iDNES.cz