Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Zjištění z VZP je alarmující, řekl komisi Sobotka

Ministr financí Bohuslav Sobotka vypovídal před sněmovní vyšetřovací komisí, která má zjistit příčiny mnohamiliardového zadlužení VZP. Zjištění, která vyplula na povrch při kontrole hospodaření pojišťovny, označil za alarmující.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

murjel

Zajímavé, že ministr financí tvrdí, že dluh VZP vznikl
postupně a vyšplhal se až na 11miliard. Pokud si dobře pamatuji, tak VZP to byla, kdo upozorňoval za ministra Kubyniho, že když se zvýší platby lékařům bez ohledu na to, kolik se vybere, tak se bude prohlubovat zadlužení VZP. Byl to Rath, který prosadil zvýšení plateb lékařům a roztočil tak spirálu zadluženosti nejenom VZP pojišťovny. Sobotka přiznává, že dluh rostl tím, že se kumuloval, což je logické z hlediska ekonomů. Problém je v tom, že stát platí za své pojištěnce polovinu toho, co odvádí zaměstnanec a zaměstnavatel, což je dokonce méně, než odvádí OSVČ. Teď vládne na ministerstvu Rath a má spojence v ČLK, kde se ne vedoucí post dostal jeho chráněnec a pojištěnci to mají zpečetěné! Opět je zde požadavek zvýšit platbu lékařům bez ohledu na systém a na to, kolik se do systému vybere. Je tedy potřeba přestavět systém, když nefunguje a ne ho udržovat v chodu a ještě to podporovat. Jak je vidět, tak hodlá ČSSD ještě před skončením své vlády ožebračit občany ČR na holou kůži.
0/0
20.1.2006 9:01

Zwerg

Vědí socislističtí lidičkové vůbec co činí? ;-)))))
Jako docela legrační a zábavné mi připadá pozorovat, kterak různí podivní levicově a socialisticky orientovaní jedinci zuřivě bojují za svého Quimbyho a tím i za jeho pravou ruku Ratha.....
Rathova představa o reformě zdravotnictví je totiž taková, že pokud se opravdu uskuteční (a vše tomu nasvědčuje, protože teď si ministerstvo půjde na ruku s Lékařskou komorou), tak právě tito lidičkové, kteří na ty dva nedají dopustit, se pěkně během každé návštěvy u doktora  začnou finančně prohýbat....
Sympatický je také Rathův návrh všeobecného základního a privátního nadstandardního pojištění! Tohle je mě sympatické, ale nevím nevím, kterak se s tímto dokáží vyrovnat socialističtí rovnostáři. 
0/0
19.1.2006 20:43

Johny_S

Re: Vědí socislističtí lidičkové vůbec co činí? ;-)))))
Je úsměvné, že si Modrostrak vezme za své hrubou manipulace s fakty páně Pafka. Pan Pafko bude patrně podobný syčák jako pan Rath. Patrně nezáleží na erudici, syčákem člověk prostě je, anebo není.
0/0
19.1.2006 20:57

Modrostrak

Pavel Pafko: Lékárnické marže ohrožují celý systém
Pavel Pafko: Lékárnické marže ohrožují celý systém Přečetl jsem si, pro mne urážlivý, komentář pana Petra Kamberského Rath šetří - na druhých (HN 11. ledna). Autor mne upozorňuje na papouškování o nízkém počtu lékáren v Rakousku. V této zemi jsem se učil transplantovat, a tak jsem o tamním zdravotnictví informován. Připouštím, že jsou země v Evropě, kde je počet lékáren na počet obyvatel ještě vyšší než v Česku. Důležitější však než absolutní počet lékáren je dynamika jeho vývoje. Každoroční nárůst počtu lékáren (přes dnes již trojnásobný pokles marže) z 1103 v roce 1989 na 2378 v roce 2004 musí mít svou ekonomickou příčinu. Autor článku upozorňuje: "A všichni pak zapomínají na to hlavní: trh se zdravotním pojištěním, který jediný umí najít adekvátní počet lékáren, má v oboru slabé slovo." Nevím, kdo má ono silné slovo, po kterém počet lékáren roste. Pro mne, obyčejného chirurga, je to právě trh, jenž o jejich počtu rozhoduje. Vrátíme-li se ke kritizovanému poměru s Rakouskem, tam j
0/0
19.1.2006 20:32

Modrostrak

Re: Pavel Pafko: Lékárnické marže ohrožují celý systém
Vrátíme-li se ke kritizovanému poměru s Rakouskem, tam je trh s počtem lékáren regulován. Vlastníkem lékárny může být pouze farmaceut, ten však nemůže vlastnit více lékáren. U nás bohužel žádná regulace neexistuje. A je zde pouze "černá ruka trhu". V roce 2000 činily úhrady za léky z pojištění 24,4 miliardy korun a při marži 32 % byla její hodnota 7,8 miliardy. O pět let později byla výše úhrad již 38,9 miliardy, hodnota marže byla 12,5 mld. Za období 2005 ve srovnání s rokem 2000 vzrostla marže lékáren o rekordních 59,6 % a o zhruba třetinu výrazně předběhla tvorbu zdrojů ze zdravotního pojištění! Vzhledem k tomu, že objem proplacených léků na předpis činí čtvrtinu výdajů zdravotních pojišťoven, se jedná o vážný problém, který s dalšími faktory ohrožuje zásadně finanční stabilitu celého systému. (Kalkulovány jsou pouze úhrady za léky ze zdravotního pojištění bez doplatků pacientů). Pokud přihlédneme ke skutečnosti, že inflace za období uplynulých pěti let byla pod úrovní 15 pro
0/0
19.1.2006 20:35

Modrostrak

Re: Re: Pavel Pafko: Lékárnické marže ohrožují celý systém
Pokud přihlédneme ke skutečnosti, že inflace za období uplynulých pěti let byla pod úrovní 15 procent, pak můžeme jistě tvrdit, že tempo růstu marží předběhlo tvorbu zdrojů ve společnosti i rozumný růst zisku lékáren i na úkor jiných poskytovatelů zdravotní péče. V tom osobně vidím příčinu dosavadního nárůstu počtu lékáren u nás. Autor, přednosta III. chirurgické kliniky FN v Motole
0/0
19.1.2006 20:37

Johny_S

Re: Re: Re: Pavel Pafko: Lékárnické marže ohrožují celý systém
Demagogické hraní si s čísly, nic jiného. Také výše úhrad přece vzrostla o oněch ~60%. A proč vzrostla? Kvůli lékárnám? Nebo např. proto, že lékaři předepisují stále více léků, jejichž cena navíc stále roste?
0/0
19.1.2006 20:42

Johny_S

Re: Pavel Pafko: Lékárnické marže ohrožují celý systém
A kdypak se tam pan profesor učil transplantovat? Vloni? Předloni? Nebo kdysi, ale od té doby poměry v Rakousku pořád bedlivě sleduje? 
0/0
19.1.2006 20:43

VilemMikula

Majitel statu
Pokud jste take zhnuseni jako ja nasimi politiky zkuste se na to podivat jinak: Vy jste majitel statu a politik je Vas spravce, ktery spravuje Vas majetek. Pokud to nedela spravne muze byt Vami potrestan. Vice na http://www.volny.cz/vilem.mikula/ PS: Odpovezte si nejprve uprimne na otazku: Slouzi obcane urednikum a politikum nebo slouzi politici a urednici obcanum?
0/0
19.1.2006 18:37

Johny_S

Re: Majitel statu
Přímá demokracie je v našich podmínkách neobyčejně nebezpečná. Stačí se podívat, jak nyní rostou preference komunistům z ČSSD. Úplně stejně by byla lůza ovlivnitelná v případě referend. A to by byla cesta do pekel. Proto děkuji, ale nechci. A proč se vlastně ta tvá strana jmenuje Majitelé Státu? To velké S je tam úmyslně? Jako že ne majitelé ledajakého státu, ale přímo Státu, podobně jako křesťané nevěří v ledajakého boha, ale v Boha? Anebo velké S jako název firmy?
0/0
19.1.2006 19:50

VilemMikula

Re: Re: Majitel statu
Nemel jsem na mysli zadny umysl, co se tyce velikosti pismen. Asi je to ovlivnene tim, ze se v anglictine casto v nadpisech pisou vsude velka pocatecni pismena. Ja to ale stridam ruzne MAJITELE STATU, Majitele Statu i Majitele statu tudiz nemam v tom zadny umysl. Myslim si, ze to co navrhuji, je zastupitelska demokracie - lide voli sve zastupitele=spravce sveho majetku. Pouze je zdurazneno, ze zastupitel=spravce bude odmenovan podle vysledku sve prace a podle toho o kolik zhodnoti majetek obcanu=stat.   Muj navrh neni dokonaly ma jiste nejake chyby. Jsem naivni snilek. Pomozte mi prosim dat dohromady lidi s podobnymi ale realnymi napady. Dekuji.
0/0
19.1.2006 20:01

Johny_S

Re: Re: Re: Majitel statu
Dobře, tak naznačím nebezpečí: stačí momentální pokles preferencí strany, která původně vyhrála volby, protože třeba začne dělat reformy, do kterých se předtím nikomu nechtělo, a tudíž je pak jednoduché vyvolat hlasování o odvolání příslušných politiků a příslušné politiky odvolat. A to není dobře. Pokračujme ovšem v diskuzi. Stojí strana Majitelé státu spíše nalevo, nebo napravo?
0/0
19.1.2006 20:29

VilemMikula

Re: Re: Re: Re: Majitel statu
Odvolat politika neni tak jednoduche, jinak uz bych to davno udelal.
0/0
20.1.2006 1:16

odesák

Rozkrádání VZP skončilo..
Poděkujme ministrovi Rathovi,že odhalil a zarazil další rozkrádání peněz,určených na zdravotní péči.Rovněž zneužívání těchto peněz lekárníkama ,je úspěchem ministra Ratha.Odhalení podvodníci nyní řvou na všechny strany.
0/0
19.1.2006 17:38

Johny_S

Re: Rozkrádání VZP skončilo..
Ale kdeže. Teď nastane ještě něco daleko horšího. Doposud Rathovi lidé tunelovali pouze ČLK, nyní mají k dispozici celé ministerstvo. Navíc lékárníci skutečně nejsou ten hlavní problém, který způsobuje takový strašlivý deficit zdravotnictví. Léky přeci předepisují lékaři, lékárníci je pouze vydávají. A jestli někdo řve? Představ si, že by tě nyní někdo veřejně obvinil např. ze znásilnění. Co bys dělal? Mlčel bys, nebo bys křičel, žes to neudělal?
0/0
19.1.2006 19:54

manas1008

Tak jak to vlastne je?
"Systém není dobře nastaven, zdroje jsou omezené, není definován rozsah péče hrazené ze základního pojištění," uvedl Sobotka.
Jeste nedavno tu jeden z KSCSSD (tusim, ze to byl Spidla) vykrikoval, ze "zdroje jsou", ted najednou nejsou. Tak jak to je  Jsou zdroje, nebo nejsou  Ty socani by meli jit od valu, uz v tom maj hokej  
0/0
19.1.2006 12:41

crackpot

Re: Tak jak to vlastne je?
rikaj co se jim hodi
0/0
19.1.2006 12:45

michalha

:(
jedna z problémových smluv VZP - její mluvčí měl za 48000 kč (tedy 2x) reklamu na letišti kde dělal instruktora. To je jeden z důvodů proč je tam ted takový dluh :)))))))))))))
Sobotka je debil, tedy tenhle Boguslaw :))
0/0
19.1.2006 12:34

hzahza

Hospodaření VZP?
At si kecaj co chtěj, pokud bude stát šetřit ne důchodcích a dětech a bude za ně platit 189 Kč měsíčně na zdravotní pojištění, tak VZP nikdo nepomůže. To je hlavní příčina ať to okecávají jak chtějí. A pokud to za 8 let kontroly ze strany vlády nikdo neviděl, tak tam nemají co dělat.  Důvodem je spíš, že stát je stále ve svrabu a snaží se odpovědnost shodit na své organizace (zákon padajícího ho...)
0/0
19.1.2006 10:27

murjel

Re: Hospodaření VZP?
Stát platí nikoliv jak uvádíte 189, ale 481,-Kč za pojištěnce.
0/0
20.1.2006 8:51

hzahza

Re: Re: Hospodaření VZP?
Ok, asi jsem měl chybný zdroj z VZP (asi to byl údaj před podzimním zvýšením). I tak je slabá 500 žalostně málo.
0/0
20.1.2006 10:28

jardahorak

Vtip
"ať už jde o elektronické zdravotní knížky v systému IZIP, nebo o smlouvy související s mluvčím VZP Jiřím Suttnerem, či efektivitou ozdravných akcí typu Mořský koník." socani si delaji prdel, ze? Kdyz sectu tyhle vyjmenovane sporne body, vyjde mi max 600milionu. A to jeste hrubo prehanim. Takze je tady takova mala, bezvyznamna malickost. Kam se podel zbytek, tedy 10,4 MILIARD... Socani, kdyz vy neumite pocitat, myslite si, ze ostatni take ne? :-/
0/0
19.1.2006 10:05

zrzavej

Re: Vtip
Ten dluh vznikl za posledních 5 let (zhruba 2mld ročně), takže 600x5=3mld - tedy chybí 8mld, nikoliv 10,4. A navíc, vláda = ČSSD? On ve vládě nikdo z jiných stran a nezávislých není?
0/0
19.1.2006 12:34

michalha

Re: Re: Vtip
No tak např. nezávislý Bublan :))))))
 
0/0
19.1.2006 12:59

jardahorak

Re: Re: Vtip
Ne, co se tyce zdravotnictvi tak neni. Za celych 8 let tam sedi pouze ministri z rad CSSD....
0/0
19.1.2006 13:26

dislektik

už je to nudné
0/0
19.1.2006 10:04

Dezo-Conka

153624
Kdyby ses líp učil,mohl si vystudovat něco jiného než medicínu.Třeba práva.
Tak ted nepláč,neměl jsi chodit na diskoteky a na pivo,můžeš si za to sám
0/0
19.1.2006 10:02

Strasak

Re: 153624
Kdyby tvý rodiče měli dost peněz podplatit někoho na právech, tak si je moh taky studovat. Nic proti právníkům, ale je to verbež. Už to, že tu jejich školu udělá skoro každej.
0/0
19.1.2006 11:34

babacek

Kdy již skončí
skrývání vlastních nedostatků poukazováním na jiné.Není to nic jiného než mlžení a zase mlžení.Volte koho chcete nevolte KSČSSD
0/0
19.1.2006 9:49

Usmolená štětina

Baba Musílková
Zkuste jako firma, domácnost nebo jednotlivec dlužit pár tisícovek. Budou vás vláčet špínou a málem likvidovat. Musílková, její povedený management, spříznění politici a firmy, nasekali milardové dluhy. A Baba se ještě vysmívá do TV kamer a odchází se zlatým padákem. Toť věru téma hodné Havlova Absurdistánu  
0/0
19.1.2006 9:28

Kleki Petra

Re: Baba Musílková
A to celé kritizuje Sobotka, který má potíže i s malou násobilkou a na krku státní dluh jako prase.
0/0
19.1.2006 9:29

babacek

Re: Baba Musílková
Já to tušil,že za vším bude Havel.
Když již tady máš nutkání psát kritiku tak si alespoň zjisti jak VZP vznikla,kdo všechno o vzniku rozhodoval apod.
0/0
19.1.2006 9:47

Dezo-Conka

Re: Re: Baba Musílková
VZP vznikla v  době ledové jako vedleší produkt  ledovcové moreny,v Rakousku
z ní vznikly ledovce
0/0
19.1.2006 9:59

babacek

Re: Re: Re: Baba Musílková
To není odpvěd co má ze vznikem a následným působením společného Havel.A když tak jakou konkrétní odpovědnost za VZP nese
0/0
19.1.2006 10:03

odesák

Re: Baba Musílková do basy
Jiní jsou za malé krádeže vězněny a baba Musílková se svými soukmenovci z ODS za 14 miliard Kč se ještě směje občanům na obrazovce TV.Teď aspoň vidíme,co by se tady dělo,kdyby ODS vyhrála volby.NEDOPUSTME TO !!!!!
0/0
19.1.2006 17:43

Johny_S

Re: Baba Musílková
Zkuste jako firma, domácnost nebo jednotlivec dlužit pár tisícovek. Budou vás vláčet špínou a málem likvidovat. Paroubek, Sobotka, jejich povedený management, spříznění politici apod., nasekali milardové dluhy. A Brouk Pytlík se ještě vysmívá do TV kamer. Toť věru téma hodné Havlova Absurdistánu.
0/0
19.1.2006 19:58

Dezo-Conka

šetřit se musí
když se nám Titanic potápí, musí se štřit.To se týká i VZP,jinak je ale chyba v systému.Chudák David,ted bude muset cestou VZP nechat zrušit mnoho praxí,mnoho lékáren krachne,všude se bude muset trvdě šetřit.A pacienty postihnou přímé platby/po volbách/.Holt Titanic se potápí,budeme se muste naučit plavat
0/0
19.1.2006 9:21

lemax

Re: šetřit se musí
No to ja plavu denne v rece! Ja tu 39!!!
0/0
19.1.2006 9:41

Dezo-Conka

Re: Re: šetřit se musí
pozor na aligatora! nebo tam máte krokodýly ? a pozor na koralového hada
,co když se tam dostane z moře?
 
0/0
19.1.2006 9:49

so01

Je to pravda!
Je naprostou pravdou, že se ve VZP kradlo. Krade se i nadále v mnoha státem řízených institucích. Mě se jen líbí, že KSČSSD dělá práci za opozici. No tyto nedostatky by měli upozorňovat především lidé z ODS. Za vedení VZP a státem řízených institucí je již 8 let plně odpovědna ČSSD.
0/0
19.1.2006 8:44

Morland

Sobotko
a o kolik vyrostl dluh ČR za dobu co jsi financministrem?
0/0
19.1.2006 8:28

Kleki Petra

Re: Sobotko
To on přece neví. Ten ani neví, kolik má miliarda nul. Proto taky dělá v této vládě ministra financí, protože kdyby to dali odborníkovi, tak by po shlédnutí relevantních čísel spáchal seppuku.
0/0
19.1.2006 8:39

lemax

No takze to vezmeme takhle: vyhlaska umoznovala platit vice nez VZP dostalo!
ale vyhlaska nepise, ze to ma byt zneuzito zamestnanci VZP a jejich znamych at rodinych prisluzniku, pribuznych, nebo blize znamych. Verim ze se tam najde vice vyhozench penez, a to nejen za morsky konik, tisk a propagace, ci nakup aut,ktere snad ani nebyly pouzivany ke svemu ucelu, ci Rathum casopis, ktery nemel vyberove rizeni na tisk, a jeho kolegyne, ktera si prividelavala reklamy a vice podbnych akcich, nerkuli o pujckach. Vinici jsou, ale co chci rici, je ze snad je nacase zacit znovu a dobre hospodarit, s pravidelnou kontrolou nezavislou organizaci, Nejlepsi je stinove ministerstvo zdravotnictvi. Minulost VZP mne uz tak nezajima jako jeji pritomnos, nove zneni vyhlasky a zajisteni pravidelne kontroly hospodareni.
0/0
19.1.2006 8:22

eman1

Sobotka, Sobotka
tak to jsi neměl. Říct veřejně co ví každý. Za to ti teda David Ráthů nepoděkuje, za všechno přece může VZP, a ty tady se systémem. A schválil ti to vůbec Paroubek ? Hele aby jsi nakonec nevyletěl ze strany.
0/0
19.1.2006 8:06

scurra

Nastavení systému
Systém není ddobře nastaven - a kdo za to může - mořský koník (v podstatě taková malá rybička), nebo Pitr, nebo Krejčíř (ti dva v poslední době můžouzaúplněfšechno) ... nebo???
0/0
18.1.2006 22:16

vojta_ze_mlejna

Re: Nastavení systému
Jaro, léto, podzim, zima a imperialisti ...
0/0
18.1.2006 22:20

vojta_ze_mlejna

Zajímavé ...
"Systém není dobře nastaven, sdělil Sobotka"  ... Takže přiznal vinu soc-dem ... Systém ovlivňuje vláda a resort zdravotnictví.
0/0
18.1.2006 22:01

vladino

Re: Zajímavé ...
0/0
19.1.2006 1:50

eloš

Rychlost blesku.
Po osmi letech lživládnoutí, zjistili, že je něco zle. ODS je vinno, a teď - ještě že je Rath a Paroubek,  voni !to napraví. Lide, hlasuj ! 
0/0
18.1.2006 21:42

Petr1234

jak počítám tak počítám?
Sutter = 2 * 40.000
IZIP = 200-300 mega
Mořský koník: 200 mega.
 
TAk kde se vzal dluh 11 miliard. Když tohle jsou tři příčiny, které uvedl Sobotka
 
NEbude to náhodou, tím ,že platí více na zdravotní péči než dostává od pojištěnců a státu?
0/0
18.1.2006 21:18

Najdete na iDNES.cz