Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Volební celebrita: česká rodina

Rodina se stává nejhýčkanější předvolební celebritou. Politické strany o ní mluví v superlativech, lákají svými sliby. Není divu. Česká rodina s dětmi si z hospodářského růstu "utrhla" nejméně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

eloš

Je to možný vůbec ? Tahleta debata ?
0/0
28.12.2005 16:29

otm

Jsou zákonodárci slepí?
I mne zaráží, jak těm chytrým hlavám nedochází, komu tenhle způsob podpory nahrává. Všichni vědí, že nejmenší porodnost je ve střední vrstvě, kde ztráta výdělku ženy znamená značný propad životní úrovně. Ačkoli mně samotné se ten kalkul nelíbí, nelze ten fakt přehlížet. Proč se nemůže výše rodičovského příspěvku odvíjet od výdělku před mateřskou?! To by byla ne snad přímo motivace, ale spíš odstranění strachu z nedostatku, aniž by se podporovalo množení pro výdělek. Všichni (snad kromě některých intelektuálů) přece známe ze svého okolí "rodiny", kterým se polonahá drobotina potuluje po ulici, ale rodí se další a další, protože každý potomek znamená hlavně přísun do rozpočtu... Přitom snad ani socani nemůžou věřit, že z těchto sociálních skupin jim přibudou voliči.
0/0
28.12.2005 10:49

Isbjoerna

Re: Zajimave... :-/
, "...že nejmenší porodnost je ve střední vrstvě, kde ztráta výdělku ženy znamená značný propad životní úrovně..." ------- "...protože každý potomek znamená hlavně přísun do rozpočtu..."
0/0
28.12.2005 10:56

Ccecil

Re: Jsou zákonodárci slepí?
¨to by s prominutím byla kravina. Představ si ženu, která má postupně 3 děti. Má se snad příspěvek odvíjet od platu před deseti lety?
0/0
28.12.2005 11:32

HankaS

Re: Re: Jsou zákonodárci slepí?
A to by byl takový problém spočítat valorizaci podle růstu platů nebo podle inflace?
0/0
28.12.2005 12:14

Čachtická paní

Re: Jsou zákonodárci slepí?
Podle mě je mnohem větší hrozbou než rodičovský příspěvek, který se stejně bude započítávat do sociálních dávek jako příjem (tedy o tento příspěvek budou také sníženy soc. dávky), výše porodného. Pak se opravdu z naší země stane továrna na děti, alespoň pro některá etnika. Zajímalo by mě, jak politici vysvětlí daňovým poplatníkům, jak je možné, že určité etnikum  ze Slovenska přijíždí rodit k nám do Česka a mají nárok na porodné, na Slovensku je porodné něco kolem 3000!!! Spočítal si někdo, o kolik se zvedne "porodní" turistika, až bude v ČR porodné více než 17000 Kč? Přemýšlí někdo o tom, kolik dětí skončí v kojeneckých ústavech jen proto, že se to pro vyplacené porodné vyplatí? Proč politici nevysvětlí daňovým poplatníkům, proč pro "sociálně slabé" existuje celkem asi 27 druhů sociálních dávek? Až se začnou rodit nechtěné děti jen pro peníze,  jak budou reagovat? Zvednou těm zbývajícím, co pracují, daně nebo je nechají pracovat do 70 a výše.........., aby uži
0/0
28.12.2005 15:07

Čachtická paní

Re: Re: Jsou zákonodárci slepí?
aby uživili ty ostatní? Anebo si opravdu myslí, že etnikum, které si bude děti pořízovat jen pro výhody, které jim náš stát připraví, budou pracovat a odvádět daně? Že budou vést těch svých 7......a více dětí k jinému životu, než jaký žijí oni?
0/0
28.12.2005 15:12

karoten

Re: Re: Re: Jsou zákonodárci slepí?
Cizinci mají nárok na porodné?
0/0
28.12.2005 15:17

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: Hysterie.
, Pokud ma rodici zena trvaly pobyt v CR, ma i narok na porodne. Otazkou je, jak by si ta cizinka-rodici-touristka sehnala trvaly pobyt v CR.
0/0
28.12.2005 16:24

Beranal

Re: Re: Re: Re: Re: Hysterie.
Isbjoerna Vy jste opravdu ten správný znalec na naše právo, tu Vaši sebejistotu Vám opravdu závidím. Podle § 3 zákona o státní sociální podpoře č. 117/1995 Sb. se za trvalý podyt považuje též dlouhodobý pobyt udělovaným cizincům podle zvláštního zákona, což je normalní pobyt který se cizincům povoluje opakovaně na dobu 1 roku. Se Slovenskem ovšem máme zcela  zvláštní vztahy, tam podle mě opravdu každá cikánka která k nám přicestuje ze Slovenska tak je považována za osobu na kterou se vztahují všechny sociální dávky tedy i to porodné.
0/0
28.12.2005 20:53

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hysterie.
, Pokud "podle Vas" "...opravdu každá cikánka která k nám přicestuje ze Slovenska tak je považována za osobu na kterou se vztahují všechny sociální dávky...", pak nepotrebuje jezdit do CR exta rodit, ale prijede si pro sozialni davky - i bez porodu. :-)
0/0
28.12.2005 21:10

rostman

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hysterie.
Není nejmenší problém se vdát za občana ČR a požádat o občanství. Nezůstane jí sice 17k, protože bude muset dát něco "manželovi", ale i tak se to vyplatí, pokud v SK dostává 3k SKK. A pokud přijede sem, oznámí dlouhodobý pobyt, po roce už se ani nemusí vdávat, stačí si to tady jenom odrodit...
0/0
28.12.2005 23:09

Beranal

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hysterie.
Mýlíte se pro ty dávky je potřeba doložit ten legální pobyt v ČR, to platí pro všechny cizince. U Slováků jsou ty zvláštní vztahy takže oni o ten pobyt vůbec nemusejí žádat.
0/0
29.12.2005 7:32

Isbjoerna

Re: Re: Opet hysterie :-(
, Vazena Čachtická paní, je videt, ze jste nikdy nerodila dite!
0/0
28.12.2005 16:26

cybermiky

Re: Re: Re: Opet hysterie :-(
Isbjokachno a kolik jsi Ty porodila Helmutů ??
0/0
29.12.2005 7:15

56xjf

ale paní Bendová
Prosím Vás, povolání rodička už tady přece máme! Právě těm nejchudším sociálním vrstvám, které nikdo nechce zaměstnat, hraje tahle dávka do noty! Porodnost se zvýší hlavně v Libni a v Karlíně. Mateřská je skutečně směšná, ale přivítal bych mnohem více úlevy na daních než rozhazování dávek. Čekal bych podporu středního stavu, aby se děti rodily těmto lidem. To je skupina lidí, pro které stát nehne ani prstem. Pardon, vlstně jim přidá 8 korun na dětských přídavcích. Stát takhle svojí "populační" politikou jen zakládá vznik dalších sociálních ghett a nedostatek zvláštních a speciálních škol.
0/0
28.12.2005 8:37

Beranal

Re: ale paní Bendová
Přesně toto je ten problém, nejdříve je potřeba normálním rodinám které investují do společných důchodových výnosů zajistit srovnatelné podmínky jako mají firmy, které zásadně financují své náklady z peněz nepodrobených žádným odvodům. Tedy umožnit rodinám aby mohli své děti financovat z peněz nepodrobených těm všem odvodům do státního rozpočtu a rozpočtu pojišťoven. Dnes aby rodič mohl investovat měsíčně těch průměrných 6 300,- Kč do dítěte tak se musí odvést neuvěřitelných 4 340,- Kč (což jsou odvody daně z příjmů, sociální a zdravotní pojištění odváděné zaměstnancem a zaměstnavatelem, DPH). Pokud by se tyto odvody zrušili tak se nemusí většině rodin vykládat že žijí na úkor ostatních z nějakých “sociálních dávek”. Velmi skromné sociální dávky by měli být výhradně jen pro ty co nejsou schopni se živit vlastní prací.
0/0
28.12.2005 21:07

Najdete na iDNES.cz