Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Eurokomisař varoval před spoluprací se CIA

Evropská komise varovala členské země Unie před spoluprací se CIA. Reagovala tak na zvěsti o existenci tajných amerických věznic v Evropě. Podle eurokomisaře Franca Frattiniho by země mohly v nejhorším případě přijít o hlasovací práva, píše server Yahoo!.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jéžkovy_voči!

Americká ekonomika zrychlila letošní růst
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí výrazně zrychlila růst na nejvyšší tempo za poslední dva roky. Revidovaný údaj se dostal vysoko nad předběžný odhad, který před měsícem ukázal zrychlení růstu na 3,8 procenta. Ekonomové oslovení agenturou Reuters čekali v průměru růst o 4,0 procenta. Čerstvá zpráva potvrzuje, že největší světová ekonomika vyšla z ničivých hurikánů silnější.
Růst třetího čtvrtletí vyrovnal tempo prvního čtvrtletí loňského roku. Rychleji rostla ekonomika naposledy ve třetím čtvrtletí 2003, kdy její růst dosáhl 7,2 procenta.   
 
 
0/0
30.11.2005 19:39

Júlinek šíšal

jojo ... to se nám ta svoboda, demokracie a prosperita
pod vedením těch nejlepších z nás pěkně rozvíjí  "....In his eagerness for regime change in Iraq, Mr Bush blundered into a trap from which in the short term there is no way out: the Americans will be damned if they stay and damned if they leave ...." ... ale co jiného šlo od svobodných a prosperujících demo-grátů taky čekat, že? ...
0/0
30.11.2005 17:11

tenconicnevi

se spíš bojím aby celá USA neuvěřila tomu že vše co je tady stvořil bůh za 6 dní, to by potom taky mohla amerika zahájit své ,,svaté války" proti těm co nevěří
0/0
30.11.2005 16:22

tajemnik z létajícího ostrova

.
eurokomisar muze varovat do aleluja   :)))
0/0
30.11.2005 16:18

FRANTISEK_DOBROTA

Martin van Creveld, profesor na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a jeden z nepřednějších světových vojenských historiků.
V americkém židovském časopise Forward vyšel pozoruhodný článek. Požaduje, aby byl prezident Bush předčasně odvolán z úřadu a postaven před soud za to, že "uvedl americký lid v omyl a zahájil nejpošetilejší válku od doby, kdy v 9. století před Kristem vyslal císař Augustus do Německa své legie a přišel o ně."     
 
Autorem článku, který charakterizuje americký útok na Irák jako "nejpošetilejší válku za posledních 2014 let" je Martin van Creveld, profesor na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a jeden z nepřednějších světových vojenských historiků. Četné jeho knihy ovlivnily moderní vojenskou teorii a je jediným neamerickým autorem, jehož knihy jsou součástí povinné četby americké armády pro její důstojníky.
0/0
30.11.2005 11:30

FRANTISEK_DOBROTA

Re: Martin van Creveld, profesor na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a jeden z nepřednějších světových vojenských historiků.
Irácká válka nyní ohrožuje celý region.
Jde o čtyři hlavní problémy: terorismus, soupeření šiitů a sunnitů, kurdské aspirace a otázka územní celistvosti Iráku.
Vládnou obavy, že pododně jako afghánská válka v osmdesátých letech, i nynější válka v Iráku vytvoří novou generaci teroristů, kteří budou páchat atentáty v nejrůznějších částech světa po mnoho dalších let.
Navzdory tomu, co Američané zamýšleli, vedla válka v Iráku k posílení vlivu Íránu - a otevřela dlouho potlačovaný konflikt mezi sunnity a šiity.
Dopad tohoto konfliktu se nakonec projeví i ve státech v Perském zálivu, bohatých na ropu, včetně Saúdské Arábie, které mají podstatnou, ale utlačovanou šiitskou menšinu.
Kurdské aspirace byly také probuzeny - a to má dopad pro Turecko, Sýrii a Írán, zejména pokud bude Irák nakonec rozčleněn. Povede to k podstatné regionální nestabilitě.
Nedá se tvrdit, že to americká vláda nemohla předpokládat. Na toto nebezpečí upozorňovala celá řa
0/0
30.11.2005 11:31

FRANTISEK_DOBROTA

Re: Re: Martin van Creveld, profesor na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a jeden z nepřednějších světových vojenských historiků.
Nedá se tvrdit, že to americká vláda nemohla předpokládat. Na toto nebezpečí upozorňovala celá řada komentátorů, avšak Washington je ignoroval, a to hlavně z ideologických důvodů.
Stažení amerických vojsk bude nesmírně složitou operací. Van Creveld se domnívá, že to bude trvat po celou řadu měsíců a přinese to zřejmě velký počet mrtvých a raněných. Vážnější ale je to, že to nepovede k ukončení konfliktu.
"Je téměř jisté," píše Creveld, "že při odchodu vojsk propadne Irák totální civilní válce a zemi bude trvat velmi dlouho, než se z ní dostane - a možná se z ní nedostane nikdy. Všechno toto je nevyhnutelné a dojde k tomu bez ohledu na to, zda se to líbí či nelíbí Georgi Bushovi, Dicku Cheneymu, Donaldu Rumsfeldovi či Condoleezze Ricové."     
0/0
30.11.2005 11:33

FRANTISEK_DOBROTA

Re: Re: Re: Martin van Creveld, profesor na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a jeden z nepřednějších světových vojenských historiků.
Také generál William Odom (Reaganův ředitel Národní bezpečnostní agentury a člen Síně slávy americké vojenské rozvědky) vyzval o odchodu z Iráku, jinak se prý Irák může stát "největší strategickou katastrofou v historii USA". Invaze do Iráku podle něj nejvíce posloužila zájmům Iránu a Al-Kajdy. Generálovy články jsou zde a zde.
0/0
30.11.2005 11:36

jéžkovy_voči!

V USA galon benzinu za 1,42 $ (asi 3,8 litru)
Před vydáním zpráv o stavu zásob v USA cena ropy stále klesá. I když měla snahu růst z pondělního minima, vzestup se ukázal jen jako krátkodobý. Barel americké lehké ropy West Texas Intermediate se prodává za zhruba 56,90 USD. Cena topného oleje se ale zvyšuje a odpoledne na obchodní burze v New Yorku činila 1,64 USD za galon (asi 3,8 litru). Cena benzinu se ale o 0,32 centu snížila a pohybovala se kolem úrovně 1,42 USD za galon.  
   
0/0
30.11.2005 7:55

tajemník z letajícího ostrova

CIA podle jejího šéfa Gosse vězně nemučí
Ředitel americké Ústřední zpravodajská služba (CIA) Porter Goss se v úterním rozhovoru pro televizní stanici ABC nepřímo vyjádřil ke zprávám o údajných tajných věznicích CIA v Evropě.
"Nacházíme se ve válce proti terorismu a děláme docela dobré pokroky," řekl. "Nevyhnutelně při tom dopadáme teroristy, nevyhnutelně jsou podrobováni právoplatným procedurám a nevyhnutelně se to vše děje v souladu se zákony a ochrannými předpisy naší země." Goss potvrdil, že USA zadržené nemučily, zároveň ale nechtěl vyloučit, že byly použity speciální metody, aby se údajným teroristům rozvázal jazyk. "To, co děláme, a to jsem už několikrát řekl, je profesionální a zákonné. Přináší to dobré výsledky a není to mučení," zdůraznil ředitel CIA. 
0/0
30.11.2005 7:50

Sudájev

›››››››››››› ™
Skupina maskovaných ozbrojenců přepadla severně od Bagdádu autobus. Zabila nejméně osm lidí, další dva jsou zranění.  
0/0
30.11.2005 7:47

tajemník z létajícího ostrova

.
Bush při žádné příležitosti neopomine zdůraznit, jak pokročil výcvik iráckých vojáků a zlepšila se jejich výzbroj. Také v jeho nadcházejícím projevu by mělo zaznít, že Iráčané sami se stále častěji zapojují do boje proti povstalcům. Ocenil je i ministr obrany Donald Rumsfeld: "Odvádějí zatraceně dobrou práci a každý den, každý týden a měsíc se zlepšují," ujišťoval Rumsfeld. S tím ovšem kontrastují zprávy z terénu. Jeden z významných amerických vojáků před časem připustil, že bez americké pomoci může operovat jen jediný irácký prapor.
0/0
30.11.2005 7:36

tajemnik z létajícího ostrova

.
spojene staty prinaseji v Iraku lidske i materialni obeti za cely zapadni svet...
0/0
30.11.2005 6:00

tajemník z létajícího ostrova

Re: .
ktery o to nestoji :)))
0/0
30.11.2005 7:30

Sudájev

›››››››››››› ™
Nemáš pravdu. Západní státy mají své jednotky v Iráku a další Spojené státy americké podporují.  
0/0
30.11.2005 8:04

tajemník z létajícího ostrova

Re: ›››››››››››› ™
fakt? kolik zapadnich statu ma jednotky v iraku? :)))
0/0
30.11.2005 8:05

Sudájev

Re: Re: ›››››››››››› ™
Napsal jsi nesmysl, že západ o americký postup v Iráku nestojí. Taková formulace není pravdivá protože západ je v podpoře USA rozdělený. A západní státy, které mají v Iráku jednotky, a které USA podporují - to není utajovaná informace. 
0/0
30.11.2005 8:34

tajemník z létajícího ostrova

Re: Re: Re: ›››››››››››› ™
mluvim o verejnem mineni, hlavo prazdna :)))
0/0
30.11.2005 11:37

mtis

CIA by se měla dát na seznam zločineckých organizací, hned za SS
že ano pane komisaři?
0/0
30.11.2005 5:38

Júlinek šíšal

Re: CIA by se měla dát na seznam zločineckých organizací, hned za SS
vona tam, matýsku, ještě není? ...
0/0
30.11.2005 17:12

Pilat

to je fakt
sem tam tu byla docela psina, jenze se tu nahrnulo za posledni rok hodne pubertaku ... ty jejich kokotiny se nedaji ani cist ..... Pink ten se uplne zblaznil,prevlika se za uplne kazdeho a sam se sebou vede konverzaci .... z flereta se stava beznadejne zamilovany alkoholik ..... Zwerg a Raswan uz take otupili svoje ostri po tom, co jim Bush neprinesl Osamovou hlavu na zlatem taliri ..... "osvetlovac" ten ma taky jine starosti, ted se raduje, ze mu Bush da legalni pracovni povoleni a snad z toho kapne green card  najivka ...... brunice zradil velky vudce Sharon a tak se stydi ukazat, (jeho versiky byly stejne mizerne) .... zasla slava na iDnes
0/0
30.11.2005 5:19

Pilat

Re: to je fakt
abych nezapomel na Danynka, tak ten asi sel do bankrupci a sebrali mu pocitac, neni divu, starel se vic o kokotiny nez o kseft
0/0
30.11.2005 5:21

mtis

Re: to je fakt
Nějak máš roztřesené písmo, nechytil jsi něco od svého milovaného Fidela, soudruhu?
0/0
30.11.2005 5:36

baronfonlempl

Dnes to nějak nefunguje.
Na tomto chatu se většinou magoři vytratí do 23,30. Dnes né.
0/0
30.11.2005 1:03

fleret1

Re: Dnes to nějak nefunguje.
tady nefungovalo nikdy nic a fungovat nebude...koneckoncu,proc by tak melo...
0/0
30.11.2005 1:08

baronfonlempl

Re: Re: Dnes to nějak nefunguje.
Zdravím starého harcovníka. Již jsem se v jiném článku ptal, kde je Dan1 a fleret.
0/0
30.11.2005 1:10

Pilat

Re: Re: Re: Dnes to nějak nefunguje.
to je pravda !!!!! kde je Danynek?
Danynyyyyyy !!!!!!
0/0
30.11.2005 5:08

tajemnik z létajícího ostrova

Re: Re: Re: Re: Dnes to nějak nefunguje.
chybi ti hodne, homoklado?  :)))))
0/0
30.11.2005 5:59

RidicTatry815

Co si to ta Eurosvine dovoluje ???
at se stara o svy spinavy sicilsky devky a nesere se do jinych......eurozmrd
0/0
30.11.2005 1:01

Pilat

jeden ze Saddamovych obhajcu
je americky pravnik. Vcera se nechal slyset ..... cituji... "Nejvetsi zlocin od druhe svetove valky je americka zahranicni politika "
0/0
29.11.2005 23:17

baronfonlempl

Re: jeden ze Saddamovych obhajcu
To řekl pěkně. Nejsem již tak osamocen ve svém přesvědčení...
0/0
30.11.2005 0:53

RidicTatry815

Re: jeden ze Saddamovych obhajcu
prilis bych nad tim nejasal.....pro vitezstvi v procesu a patricnou odmenu je vetsina pravniku schopna prisahat, ze jejich matka je stale jeste panna.
0/0
30.11.2005 1:02

(db)

se CIA
se čím se kým?
0/0
29.11.2005 22:59

confederate

Rughead University
To je prirozeny vyvoj.....Zacali na Universite Patrice Lumumby a graduovali do veznic CIA.
C.
 
0/0
29.11.2005 22:47

paxxtor4u

Pax Americana?
Jeste dríve nez Americané zacali praktikovat neokolonialismus a funkci svetového policajta,meli pozádat Brity,kterí válcili v koloniích 5OO let,o pár cenných rad anebo si alespon precíst byzantský spis De administrando imperii.Umení vládnou je tezké a vítezná válka je jen jedním z predpokladu.O diplomacii ani nemluve.
0/0
29.11.2005 21:53

confederate

Re: Pax Americana?
Pax Americane bude po vitezstvi....Zatim tam jeste bohuzel nejsme
C.
0/0
29.11.2005 22:51

jéžkovy_voči!

Francouzští poslanci schválili tvrdší protiteroristický zákon
Nový zákon umožňuje rozšířit kamerový dohled na veřejných místech, včetně dopravních prostředků, obchodů nebo modliteben, a ukládá internetovým kavárnám, aby uchovávaly údaje o spojení po dobu jednoho roku. Povoluje dále kontroly totožnosti v mezinárodních vlacích po celou dobu jejich pohybu po Francii a v případě podezření z terorismu prodlužuje vazbu ze čtyř na šest dnů. Umožňuje také policii, aby sledovala lidi cestující do zemí, které jsou z hlediska terorismu rizikové.
Tresty za teroristické činy zvyšuje až na dvacet let pro řadové příslušníky organizovaných skupin a na třicet let pro jejich vůdce. Dosavadní sazby jsou o deset let nižší. 
 
0/0
29.11.2005 20:47

Sudájev

›››››››››››› ™
Čím víc teroristů Američané zabijou, tím líp pro západní svět.  
0/0
29.11.2005 20:18

barbudo

Re: ›››››››››››› ™
... pokud pobijou ty, které sami vychovali, vycvičili, vyzbrojili a zaplatili, bude to skvělé ...
0/0
29.11.2005 21:04

Taras Bulba

Re: Re: ›››››››››››› ™
Myslíš snad tyhle teroristy?
0/0
30.11.2005 0:04

barbudo

Re: Re: Re: ›››››››››››› ™
... nyslím ty, které amíci vychovali, vycvičili, vyzbrojili a zradili ...
... a oni si to nenechali líbit ...
0/0
30.11.2005 7:13

Lucy*

Penize pro palestinske chude sly teroristum
Milióny liber darované britskými a jinými evropskými charitami na pomoc palestinckým chudým byly použity k financování teroru a podpoře rodin sebevražedných útočníků, oznámil včera izraelský žalobce.
Ahmed Salatna, 43, terorista Hamasu z města Jeninu na Západního břehu, byl vzat do vazby vojenským soudem a obviněn z distribuce 9 miliónů dolarů k výše uvedeným účelům během minulých devíti let. Mezi příjemci údajně byla i rodina mladého muže, který se vyhodil do vzduchu v restauraci Sbarro v Jeruzalémě v srpnu 2001 a zabil 15 lidí a zranil 107. Hamas a Islámský džihád se přihlásily k zodpovědnosti.
0/0
29.11.2005 19:58

Lucy*

0/0
29.11.2005 19:53

jéžkovy_voči!

Koalice je optimistická ohledně konfliktu v Iráku
Optimismus ohledně konfliktu v Iráku vyjádřili v úterý vysocí vojenští činitelé mezinárodní koalice, kteří se sešli v Tiraně. Shodli se však na tom, že je nutné koalici rozšířit. Delegace 34 zemí vojenské koalice v Iráku a Afghánistánu se účastní v Albánii dvoudenní konference organizované ústředním americkým velením (Centcom).
"Jsme optimističtí, pokud jde o výsledky operací v Iráku a v Afghánistánu, ale jsme přesvědčeni, že pro úspěch v boji proti terorismu je třeba koalici rozšířit," řekl šéf Centcom generál John Abizaid po jednání s albánským prezidentem Alfredem Moisiem. Odmítl jakýkoli plán na stažení mezinárodních sil z Iráku.   
0/0
29.11.2005 19:37

FRANTISEK_DOBROTA

Re: Koalice je optimistická ohledně konfliktu v Iráku
To je sice pěkné, ale bohužel se jim ta koalice začíná nějak smršťovat. Poláci i Japonci chtěji příští rok odejít, Korejci chtějí snížit stav o třetinu, Bulhaři, Litevci i Ukrajinci plánují odejít spolu s Poláky... Italové pravděpodobně příští rok také odejdou... Britové plánují postupné stahování z Iráku a naopak posilování kontingentu v Afganistánu...
0/0
29.11.2005 22:53

lopenik

No...
To je nemile. Je na case zvednout zadek a prilozit ruku k dilu. Hlasim se dobrovolne. Nekdo dalsi?
0/0
1.12.2005 5:51

tajemnik z létajícího ostrova

.
jak se tak koukam, ruske bezpecnostni sily jsou neschopne   LOL
0/0
29.11.2005 18:36

jéžkovy_voči!

Za Beslan mohou prý i ruské bezpečnostní síly
Za tragédii ve škole v severoosetském Beslanu, kde bylo při loňském útoku ozbrojenců zabito 331 rukojmích, nesou odpovědnost i ruské bezpečnostní síly. Uvedl to dnes v severoosetské metropoli Vladikavkazu tým vyšetřovatelů severoosetského parlamentu.
Akce ruského ministerstva vnitra a federálních bezpečnostních sil byly "neuspokojivé", prohlásil předseda parlamentní komise Stanislav Kesajev. Ruským bezpečnostním silám se nepodařilo zabránit těžce vyzbrojeným teroristům vstoupit bez povšimnutí do takového důležitého města, jako je Beslan, vniknout tam 1. září 2004 do školy a zajmout 1120 lidí, převážně dětí, píše se ve zprávě vyšetřovatelů. Při několikahodinovém kontroverzním zásahu ruských ozbrojených sil třetí den po útoku zahynulo 331 rukojmích, z toho 186 dětí. Zabito bylo také 31 teroristů a 12 příslušníků speciálních sil.  
0/0
29.11.2005 18:26

FRANTISEK_DOBROTA

Britská vláda
se snaží všemi prostředky zabránit zveřejnění záznamu konverzace mezi Bushem a Blairem, ve které prezident Bush měl vyjádřit úmysl bombardovat televizní stanici Al-Jazeera. Podle lidí, kteří se seznámili s jeho obsahem, dokument obsahuje také Blairovo zpochybňování tvrdého postupu amerických vojsk a nesouhlas s plánovanou operací ve Fallúdži...
0/0
29.11.2005 18:13

fleret1

Re: Britská vláda
...a?Co dal?Rekneme,ze zaznam zverejnen bude...Zeme se zacne otacet opacne ?
0/0
29.11.2005 18:53

Najdete na iDNES.cz