Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Šumavský experiment a „ekologové“

Šumava bývá nazývána zelenou střechou Evropy. Aktivity vedení Národního parku Šumava a několika "ekologů" ale paradoxně směřují k tomu, aby už jí nebyla. Rozlehlé lesy už nejsou zelené, ale šedivé, suché, vypadají jako mrtvé. Například Březník u Modravy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

FreyaW

dodatek II.
ento park. Zřeknutí se zodpovědnosti.... no, tak to je supr názor k závěru. Každému inteligentnímu tvory je přece jasné, že o zbytky lesů v ČR pečují s takovou láskou a strarostlivostí, až to dohání člověka k slzám, což?
0/0
7.12.2005 19:05

FreyaW

dodatek :)) - už jsem to dočetla
Zastánci projekt zjednodušují... A co děláte vy? Kůrovec - ha! Rychle pokácet, ať nám to dřevo někdo nevykácí jako první, co?! Tady není... nevadí, mohl by být! Tamhle je... ale tam se se stroji nedostanem, tak na to se*em. Tohle je podle mě přístup těch, co by chtěli jít park "zachraňovat". To, že jsou poslanci proti - jistě! Víte kolik maj za zády lobistů, co si na to dřevou brousí zuby?! Lesníci - se jim nedivím, já bych si práci taky bránila zuby nechty, ať je pravda kdekoliv. Když jim tak jde o ty tradice, tak prosím. To bych jim dovolila. Sekeru, pilu, koně a šup na to. Žádný motorovky a traktory a vrtulníky. když tradice, tak tradice. S tím nic nenadělají... Proboha! Jak můžou vůbec mluvit o tradici! Jak můžou dřívější a dnešní postupy takhle srovnávat?! Pak menší oprava: Lesníci jsou barbaři. Že nejde o zbohatnutí: samozřejmě... všude jde jen o prachy, jen dřevo je vyjímka... V celé republice se "lesníci" o les starají. Proto bych byla moc ráda, kdyby nezničily alespoň t
0/0
7.12.2005 19:03

FreyaW

bludy
Nejdřív se přiznám, že jsem to ani nedočetla celý. Ale i tak mi to stačilo. Nejdříve k tomu, že se lidé vrací z lesa znechuceni... Co by chtěli? Ať si zajdou do parku, jestli jim nevyhovuje les v přirozené podobě a nesnaží se ho (ostatně jako vše) přetvářet podle sebe. Pak k těm lesníkům... Pche, bydlím v CHKO. To, co tam ty prasata provádějí - pokácej stromy, odřežou větve, posbíraj klády a jsou fuč. Vznikají tak odporné pásy jen s kousky řídkýho, ubohýho lesa. Taky ty jejich "přirozené" průřezy, nebo jak tomu říkají: okolo stromy s ožranou kůrou, ale z kmenů co maj nařezaný a pečlivě vyskládaný kousek vedle by se dal dělat nábytek nejvyšší kvality. O nějaký nový výsadbě ani řeč. To, jak si oni představují údržbu lesa je jen zástěrka pro postupné vykácení. Když jsou takovýto lidé považování za lesníky, tak jsem rozhodně pro, aby alespoň kousek lesa byl ponechán přirozenému vývoji a kam by podobná individua měli zákaz vstupu!!!!!
0/0
7.12.2005 18:39

Kleki Petra

Pro autorku:
Milá zlatá, potíž je v tom, že vy to celé předkládáte jako objektivní pravdu. I když v textu konstatujete rozdílnost názorů i v odborné obci, přesto by sa vaše slova o "experimentu" lépe vyjímala s upřesněním "nezodpovědný experiment". Já si přesto, jako poučený laik, myslím, že bezzásahová zóna musí na Šumavě zůstat, a to i nadále zcela bez zásahů. Protože v této probklematice jde pouze o srážku soupeřících dojmů o tom, co je správné. Nelze vyloučit, že máte pravdu. Nelze ovšem vyloučit ani to, že se krutě mýlíte. A bezzásahová zóna je jediným prvkem, který může spor objektivně rozsoudit. A jak dlouho roste strom? Spíš se ptejte, jak dlouho roste zdravý les. Jakmile tam totiž bude zdravý les, neboli směs kultur, pak uvidíme, kdo má pravdu. I když to už možná budou naše děti. Ale psát o současných šumavských lesích jako o lesích, které tu vždycky byly, to je skutečně velmi odvážné až novátorské.
0/0
25.11.2005 10:57

pinguinone

Re: Pro autorku:
..odvazne ,az novatorske.. diplomate...
0/0
25.11.2005 14:45

slafas

Experiment? ..13 ..konečně konec
A na úplný na závěr, kam se mi to hodí, protože jsem …-terorista: Mám z původního článku pocit, jako by někdo blízký autorce, kšeftoval se dřevem a výše uvedený článek vznikl při poslouchání za dveřmi (že by tatínek se švagrem?)..Ou-Neee!. Za to opravdu neděkuji. Ale děkuji za to, že ač jsem se z článku nic nedozvěděl , alespoň jsem se po dlouhé době dokázal opět zamyslet nad svými životními hodnotami a smyslem své práce a přesvědčení. Za to Vám z celého srdce děkuji a i všem, co se dočetli až sem.
0/0
25.11.2005 10:53

pinguinone

Re: Experiment? ..13 ..konečně konec
.. no ,ale byla to drina...
0/0
25.11.2005 14:44

slafas

Experiment? ..13
15, Na závěr se však shodneme snad všichni. V postupnou přeměnu parku doufá kde kdo. Záleží ovšem v jakém smyslu a jakými zásahy či ne-zásahy celý proces proběhne. Zítra ovšem zase všichni vstaneme do práce, kde budeme potkávat své „…-teroristy“. Za peprného nadávání a mračení na ranní vstávání a dopravu si namažeme chleba a pustíme se pomalu do toho. Kůrovec bude zatím v klidu zazimovaně na Šumavě přemýšlet, jestli je jeho německej příbuznej, kterej se k němu na podzim nasáčkoval, „gáj“, nebo jestli se mu nasáčkuje do Evy Lýkožroutové.
0/0
25.11.2005 10:52

slafas

Experiment? ..12
„… Jak to myslíte? Ach so, gáj! Ne, nemám a co vím, neznám. A jestliže se lidi se mnou baví a jsou…(chvíle napětí)… jiného pohlavního styku, tak já sám určitě vyzařuju nějaké fluidum, které ten druhý automaticky vnímá. Já respektuju život každého z nás. Ale nezlobte se na mě, základem státu je co? Rodina! A pokud vím, svět byl stvořen Adamem a Evou a u toho bychom měli zůstat.“…jako když píše do novin! http://lidovky.zpravy.cz/ln_sport.asp?r=ln_sport&c=A051103_150531_ln_rozhovory_hrn
Eva, Adam a stejně prudce inteligentní bývalý Sparťan František Straka, děkují.
0/0
25.11.2005 10:52

slafas

Experiment? ..11
14, „ V nejširší laické veřejnosti, a to především díky některým "ekologickým" aktivistům, bohužel převládá názor, že se lesy drancují a že lesů ubývá. Lesy v ČR však patří mezi nejkvalitnější v Evropě.“ …bez komentáře. Úplná ztráta soudnosti. Jedna perla střídá druhou. To je opravdu, jako když někdo jde dnes dělat politiku za KDU-ČSL názorem na gaye: „…
0/0
25.11.2005 10:52

slafas

Experiment? ..10
12, „ Zastánci experimentu používají fakta, jak se jim to hodí “ . Mě se třeba hodí říct, že Vy si na i-dnes píšete bláboly a já si tu rádobyvtipným textem masíruji své přesvědčení nebo ego,nebo nechť si to každý přebere sám, co si tady kdo masíruje. Nicméně přírodě a okolnímu prostředí to zatím nepomůže. Lidský egoismus neděkuje a dovoluje se tvářit samolibě.13, „ Rychlý přesun v článku do lesnického vrtulníku “…to už je na mne docela dost, to zavání žurnalistickou investigativinaivitou o vytřepáváním kůrovců zpět do lesa a to jak z vrtulníku, tak ze stahování pomocí koňů. Kůrovec děkuje.
0/0
25.11.2005 10:51

slafas

Experiment? ..9
10, „ Kdo přesvědčí kůrovce nelézt na zdravé stromky ?“ …zkoušel jsem je překecat, ale myslím, že to lépe zvládne nestejnoletý smíšený les, který tímto za budoucí náklonnost děkuje. ( potrava kůrovce viz: http://www.biomed.cas.cz%7EkamilsumavanewtonTY17A48A.php )
11, „ V evropských NP se hospodaří“ opravdu jinak. Zde musím poprvé souhlasit,že není park jako park a kam už člověk jednou bobek hodil, tam je prostě nas… a řezat je málo. omlouvám se Pavlu obkovi, který tímto děkuje.
0/0
25.11.2005 10:50

slafas

Experiment? ..8
7, Pojem „ prales “ je relativní. yl jste se někdo podívat v okolí ílé Opavy? Jesenický smyčcový orchestr a Priessnitz děkují , že ne. Neměli by se vlastně pak na co chodit koukat.
8, „ Příroda si neporadí sama “ hned. Poradí si za nějaký čas…jenže to přesahuje naše vnímání času. Jsme omezení. Časem samozřejmě, jak jinak. Jednotka času děkuje.
9, Na řečnickou otázku „ Jak dlouho roste strom a kam zmizela úcta k hodnotám “, snad ani odpovídat nebudu…snad jen poznamenám, „kolik, třešní tolik višní.“Na tomto místě chce poděkovat i Uko-Jeshita.
0/0
25.11.2005 10:50

slafas

Experiment? ..7
6, „ Lesníci “ opravdu dělají svou práci ale dělají ji dobře? Ať práci neztratí! Ať ji dělají! Ale tam kde je potřeba a tak aby spíše lesu neublížili ( http://www.biomed.cas.cz%7EkamilsumavanewtonTY17A48A.php ) . A ať jí dělají v takovém množství jako před stolety a stoletým lakatošem Ať je ale vedou trochu soudní šéfici.)   Díky! Lesnické odbory a Gejza Lakatoš.
0/0
25.11.2005 10:49

slafas

Experiment? ..6
5, „ Zjednodušení problému „zastánci experimentu “??“ …to tedy znamená, že bude nejlepší uklidit a vysát svinstvo ze země a vysadit nový les? ..pěkně do řádků a sloupců….jo jo, to bude hezký a bude se na to dát „koukat“..turisté nebudou znechucení, zapálí po procházce lesním sadem cígo, vypijí kelímek od Mc‘Donalda a   zahodí ho za strom (nebude tam vidět). Mc‘ a Kačer‘ Donald děkují.
0/0
25.11.2005 10:48

slafas

Experiment? ..5
4, „ Řady odborníků ??“….Koukám na ty řady odborníků....koukal jsem za dveře, pod postel, koukl jsem do koše…nikde nic!?!? Všichni jsou určitě vzděláním přírodovědci, zoologové atp. Hlavně mít titul z 50-tých až 80-tých let… to se učili určitě na hnojárně v Suchdole o škodlivém dopadu hnojení, hospodaření v lese atd… jo jo, odborníků není nikdy dost. Ale pozor! Dnes jsou odborníci všichni, hlavně, co se týká okolního prostředí! A hlavně politici!!! Ti ví všechno a mají na to papír.Od nás. Od voličů! …a politici děkují!
0/0
25.11.2005 10:48

slafas

Experiment? ..4
2, „ Proč se tyto metody nezkouší nikde jinde v ČR ?“…Protože jsme národ připos…?. ojíme se vždy jakékoliv změny…co kdyby!? Kdo kdyby!? „Tohle je přece vyzkoušený, zaručeně to přece funguje!“ …Náš úžasný podmiňovací způsob! Není to sice důvod…ale bez pokusů bychom se jako lidstvo opravdu nedostalo tam, kde jsme. Víte kde!? Proč o to ochudit přírodu….? …příroda děkuje!
3, „ Znechucení pohledem na holé vrchy ??“ … Přiznejme si , že vidět jen na chvíli, zdánlivé suché kývající se pahýly…to dostane každého, ale dívali jste se někdo pod ně…je to tam opravdu mrtvé?? Myslím, že tady by měl zafungovat zdravy rozum a zvítezit funkce nad estetikou. Děkuji!
0/0
25.11.2005 10:47

slafas

Experiment?..3
...Pohledem fabrikanta: Zahrádka začne chřadnout…“a vida, je tam nějakej sviňák vevnitř! Takže posekat, vyplenit, zasadit, prodat co jakž takž dorostlo, radovat se jak chytrá sedlák a jak vyzrát nad šmejdem, …a čekat“…no jo, ale nejak to neroste, safra…“kopnu do země a … „no jo, von je ten šmejd v zemi a leze mi na ostatní záhony“ …sejmu je i ostatní. No a dopad jsem jak Pat a Mat- záhony nikde, jen soused se blbě směje a křičí přes plaňky: „vysér se na to, naházej tam něco semen vod všeho, nech nějakej čas ležet ladem zapleněný, šmejd nebude mít co žrát a odejde do věčných lovišť. Chcípne, páč nemocný jsou tuhý, vyschlý a nechutný a malý a zdravý nežere. A kdyby přece byly malý nějak nemocný, tak je pod tou horou bordelu kolem nenajde..možná náhodou. To v případě, že mu pomůže vychytralý zahrádkář a všude kolem uklidí. …a za to děkují i zahrádkáři Kersku!
0/0
25.11.2005 10:46

slafas

Experiment?
...  tedy – společenstva, která prochází určitým vývojem, nebo již dosáhla jistých stabilních stavů), který si tak nějak hezky nerušeně existuje. Najednou se objeví něco, co může například …za přemnožení kůrovce. A kdopak to? (…jezdí to autem, chodí to do kolbenky budovat společnost, myslí si to o sobě kdo ví co a nakupuje to pečivo do mikroteňáků z ropy…bla bla, eko , bla) tak od začátku: příroda vyrobila člověka - ten pohodlí – pohodlí tzv. ekolog. zátěže a když to pěkně promíchá vítr, díky základním chemicko-fyz procesům, tu máme kyselé deště, které se odváží vymočit se nad „našimi“ jehličnatými zahrádkami v pohraničí.
0/0
25.11.2005 10:45

slafas

Experiment?
Opravdu slohová práce…gratuluji...že by maturitní? Co věta , to perla!
1, „ Experiment ??“ …. Myslíte, že se příroda bude chovat stylem…“ukliďte mě, zasaďte mě, porostu…pak třeba zase skliďte!“..není to fabrika!! Tak nejprve trocha eko-nauky : V našem okolním prostředí (třeba přírodě) fungují procesy akcí a reakcí. Vývoj Země jako takové, vždy reaguje na předchozí procesy, at uz byly samovolné, nebo se zásahem zvenčí.   A to platí i v menším měřítku, tedy jedná-li se např. o klimax (v tomto případě jednotlivé části šumavských lesů...
0/0
25.11.2005 10:44

Vtec007

Trochu tomu rozumim
Dovolim si tvrdit, ze tomuto tematu malinko rozumim,(botanik, akademie ved, obor rostlinna ekologie). Autorku bych rad upozornil, ze bezzasahove zony nebyly vytvoreny pro pokochani se navstevniku a tudiz na jejich znechuceni uprimne kaslu. Resi se zde velky problem, na jehoz reseni bohuzel neni efektivni odpoved z dob minulych. Pokud mohu hovorit za vami zminovane rozpory mezi odborniky, opravdu zde panuji. Vase tvrzeni: "Proti experimentální koncepci, podle které se nechává i přemnožený kůrovec bez zásahu, stojí řada odborníků, značná část veřejnosti, lesníci, řada politiků, dokonce i zaměstnanců parku" asi nejlepe vystihuje cely problem. Rozpory panuji zejmena mezi odborniky (cimz rozumim vedecke pracovniky) a lesniky z duvodu, ktere snad ani nemusim rozepisovat, bylo by to nosenim drivi do lesa:-). Dalsi subjekty jako verejnost a politici (az na vyjimky) tomuto tematu nerozumi, ovsem jejich hlas se k tomuto problemu zapocitava. A tak vznika situace kdy nekolik erudovanych odborniku
0/0
24.11.2005 19:30

Vtec007

Re: Trochu tomu rozumim
nejak se to tam neveslo:-( :podporuje vytvoreni bezzasahovych oblasti, znacna cast populace (nejspise z ciste esteticky duvodu, jak mi sama autorka potvrdila) a politiku (museji predevsim vyslyset hlasy volicu) je proti. "Že si "příroda poradí sama", je ubohá zástěrka pro zřeknutí se odpovědnosti. Ano, příroda je mocná čarodějka etc....": to je usmevne, naopak, nechani prirody prirode je obrovska zodpovednost. A v pripade Sumavy bych se opravdu nebal, jelikoz jak jiste vite, v techto koncinach a nadmorske vysce je les klimaxem. Velmi obecne lze myslenku bezzasahove zony vyjadri takto: Diky selekci zde klici a rostou stromy odolnejsi vuci kurovcovemu napadeni. Je to jen male procento a proto regenerace trva dele, nez kdyby se zasadili jiz predpestovane a nevhodne genotypy stromu. Tot vse. Ptat se musite, proc je Sumava napadena kurovcem.Evidentne proto,ze drivejsi management lesa nefungoval!Proto je cas na novy zpusob hospodareni...
0/0
24.11.2005 19:33

Iridium

Re: Re: Trochu tomu rozumim
Myslím, že jste to vystihl úplně přesně.
0/0
25.11.2005 8:09

Al-

Ať si tam dělaj co chtěj,
až lidstvo vyhyne bezzásahová zóna se rozšíří všude a příroda se vzpamatuje. Článek IMHO zaplacenej.
0/0
24.11.2005 9:49

Stone_Pilot

Kdo chce "chránit" les?
Komu nejvíc prospívá řízená těžba apod.? No lesákům. Vysazovat stromy, těžba, zase vysazovat, prostě job na furt. Jako myslivci - srny se přemnoží, je potřeba je střílet, srn je málo, je potřeba je v zimě přikrmovat.
Hlavně, aby se ten celý koloběh neobešel bez nich a ještě lépe to nějak hezky zdůvodnit a pasovat se na spasitele.
 
0/0
23.11.2005 20:23

gagaryn

Re: Kdo chce "chránit" les?
kde vzít ale dřevo bez toho koloběhu - "vysazovat stromy,těžba, zase vysazovat, prostě job na furt" je to prostě pěstování dřeva.
0/0
24.11.2005 12:06

Vtec007

Re: Re: Kdo chce "chránit" les?
Drevo se ma brat z poli na drevo (rozumej vysazovane lesy), ne z narodnich parku..
0/0
24.11.2005 18:44

VitaminS

To je zase kidu
Nevim, kdo vymyslel kid typu tradice se maji dodrzovat - treba ve Spanelsku par primitivnich skupin povazuje za zabavu a tradici byci zapasy. Z jakeho (rozumneho duvodu) je toto uchovanihodna tradice a ne jen po desetileti verejne konane tyrani zvirat?
0/0
23.11.2005 18:08

Ioio

Ekoterorizmus ...
Ekoterorismus není teror ekologů, ale teroro na ekosystému, popř. na životním prostředí.
0/0
23.11.2005 14:29

pinguinone

Re: Ekoterorizmus ...
.. je to vyraz slaboduchych...
0/0
23.11.2005 16:31

Ioio

Pár drobností ...
1. lesy mají různé funkce
2. odumřelé stromy mají také svou funkci
3. argumet, že tam byl vždy hezký les, je nesprávný
4. problémy jsou jen v některých částech
0/0
23.11.2005 14:27

Sarka-3

Amatérsky napsáno
Připomíná to slohovou práci žáků základní školy a stejnou vahou působí i argumenty s x-krát opakovanými kůrovci. Šumava je uměle založená převážně smrková plantáž a jako k takové bychom se k ní měli i chovat. Korunu tomu nasazuje tvrzení : Lesy v ČR patří mezi nejkvalitnější v Evropě. Již dlouho jsem se tak nezasmála.
0/0
23.11.2005 12:09

pinguinone

Re: Amatérsky napsáno
0/0
23.11.2005 12:10

solidus

Re: Amatérsky napsáno
Ano, lesy v ČR rozhodně mezi nejkvalitnější v Evropě nepatří. Jehličnany u nás nemají co pohledávat. V naší republice by měli mít zastoupení do 10%.
0/0
23.11.2005 12:18

Helena1

Re: Amatérsky napsáno
Slečno, nemáte vůbec pravdu. Vůbec nevíte nic o lese. Já mám bohaté praktické zkušenosti z kůrovcem a s článkem naprosto souhlasím.
0/0
23.11.2005 16:21

pinguinone

Re: Re: Amatérsky napsáno
..a jak to tedy je s tim kurovcem...
0/0
23.11.2005 16:26

iuos

hmm
helena a přitom je to chlap
0/0
23.11.2005 16:29

pinguinone

Re: hmm
..no z Tvyho mejlu se to nepozna...
0/0
23.11.2005 16:30

Prubojny

Ekofašos :-)))
Te je lepší výraz pro ekologické fanatiky. Jejich utopická ideologie jde proti zdravému rozumu a je stejně nebezpečná jako ideologi komunismu a nacismu. V ekofašistických organizacích jako Duha, Jihočeské matky, Greenpeace se združují fanatičtí zkrachovalci, kteří neuspěli v normálním životě a organizace samotné jsou nedůvěryhodné. Konkrétně Greenpeace založil člověk, který sám obchodoval s olivovým olejem obsahujícím dioxiny. Holt pravý "Ekolog" :-)))))
0/0
23.11.2005 9:03

pinguinone

Re: Ekofašos :-)))
..a ty dioxiny si tam jeste sam michal...komiku...
0/0
23.11.2005 10:29

Prubojny

Re: Re: Ekofašos :-)))
To je pravda a je to důkazně doložitelné. Greenpeace založil gauner, který na přírodu kašlal a jeho následovníci dělají totéž - jde jim jen o to zviditelnit se za každou cenu a příroda je jen křoví. Chá chá
0/0
23.11.2005 11:16

pinguinone

Re: Re: Re: Ekofašos :-)))
.. mas pocit ze Gp poukazuje na nespravne problemy..? ..mas pocit ,ze se angazuji na Sumave..?
0/0
23.11.2005 11:19

sova_x

Re: Re: Re: Re: Ekofašos :-)))
Tady jde spíš o to, kdo všechny ty ekoteroristické spolky platí.
0/0
23.11.2005 11:45

pinguinone

Re: Re: Re: Re: Re: Ekofašos :-)))
.. z dani to nejde...
0/0
23.11.2005 12:11

pinguinone

..prosim o preklad..
 Jenže vedení parku používalo ty koně, takže si vynutili ty vrtulníky. 
0/0
23.11.2005 8:41

solidus

Eko-logie
No a co? Je to experiment na omezeném území. Netýká se to snad celé Šumavy. Bez experimentů nelze vědecky pracovat. Je sice časově náročné, ale jak jinak zjistit, která skupina má pravdu. Bohužel, někteří aktivisté zprofanovali ekologii jako vědu natolik, že se pomalu stává mezi veřejností slovo ekologie sprostým slovem. Každý má právo na svůj názor, ale ekologie se stává vědním oborem, do kterého "vidí každý" laik. Není to tak jednoduché, jak to vypadá, je potřeba udělat celková analýza a ne hodnotit tento problém jednoduchými frázemi.
0/0
23.11.2005 8:41

fr-mottl

Re: Eko-logie
jo, 100% souhlas. Jenom takhle rozumne dokaze myslet tak 10% obyvatelstva (a to v jakekoliv zemi). Zbytek nema na vic nez fraze. A proto jsou podobne experimnety odsouzeny k nezdaru. Ti inteligentni si musi vymyslet jinou formu komunikace a i provadeni tech experimentu, aby nebili populisty ihned rozcupovani na kousky..
0/0
23.11.2005 10:15

vetrnik

Re: Eko-logie
Souhlasím, že někteří aktivisté ekologii značně zprofanovali. Také souhlasím s tím, že bez experimentů nelze vědecky pracovat. Vědcům fandím. Ale dělat ze Šumavy laboratoř, to se mi nelíbí. To by mě zajímalo, jak by taková celková analýza vypadala... Myslim, že všichni aktéři tohoto sporu nějakou svojí verzi mají.
0/0
23.11.2005 11:01

Englishman

Re: Eko-logie
Bez experimentu se nedá vědecky pracovat, ale kolik bojovníků za bezzásahové zóny jsou vědci, kterým jde o poznání? A kolik z nich naopak bezzásahové zóny veřejně prezentují jako dosažení ideálního stavu? Udělal někdo vůbec nějakou studii o tom, kde (nikoli v rámci Šumavy, ale v rámci celé republiky) tento experiment provádět? Dokumentuje se stav referenčních území podle sejné metodiky, jako stav bezzásahové zóny (raději se ani neptám, zda byly referenční plochy vůbec vybrány).
0/0
23.11.2005 11:24

solidus

Re: Re: Eko-logie
Existují zastánci i odpůrci přímo ve vědecké komunitě a je to jedině dobře. Problém je v tom, že než se na něčem shodnou, než se nalezne řešení, než se to legslativně zpracuje a uvede do praxe, uplyne řada let. A tyto organizace, ač mohou mít sebelepší úmysly, chtějí řešení hned, často se tedy uchylují k takovým postupům, které nemají s vědou nic společného. Často tyto akce nejsou domyšleny do konce a ve svém důsledku mohou naopak škodit než prospívat.
0/0
23.11.2005 12:27

Najdete na iDNES.cz