Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Havel vysvětlil studentům, proč nezakázal komunisty

V první chvíli to vypadalo, že se studenti nevejdou ani do největší posluchárny pražské právnické fakulty. V pondělí tam totiž přišel "přednášet" exprezident Václav Havel. Tisíc lidí v sále ho přivítalo bouřlivým potleskem vestoje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

antichipka

komunisti v ISO
Jakkostní norma ISO pojednává o nutnosti sebereflexe. V širokém měřítku působení politků a naší vlády jí mohou být taky komunisti. Sebe náhled, kritika, jiný názor z jiného pohledu. Nemusí se brát tak tragicky, přesto jsou přežitkem a tam taky musí zůstat, tam patří. Historie.
0/0
19.11.2005 18:47

dislektik

VÁCLAV HAVEL MŮJ PREZIDENT NA VŽDY!!!!!!!!!!!!
V.KLAUS MU NESAHÁ ANI PO MALÍČEK!!!!!!!!!!!! U NOHY!!!!!!!!!!!!
0/0
16.11.2005 18:11

fr-mottl

Re: VÁCLAV HAVEL MŮJ PREZIDENT NA VŽDY!!!!!!!!!!!!
jsem tehoz mineni a proto vzdy nazyvam meho prezidenta ..pan Dr.h.c Vaclav Havel
0/0
16.11.2005 18:56

pehosaman

Nešlo zakázat jen komunisty
Ve vládě Národní fronty byli sice komunisté ale i socialisté a lidovci. Po odstoupení Husáka si Adamec uvědomil, že když bude žádat, aby strany Národní fronty zůstaly legální, že OF staví do neřešitelné situace, pokud zakážou všechny strany tedy i lidovce, vznikne občanská válka, kdy komunisté budou mít zbraně a podporu členů ČSL, tedy katolických vesnic, jestli chce lidovce jako spojence, nesmí zakázat OF nikoho. Dnes ovšem lidovcům členství v Národní fontě vedené komunisty nikdo nepřipomíná.
0/0
16.11.2005 1:22

mtis

Re: Nešlo zakázat jen komunisty
Tys to taky koupil z první... lidovců byl v roce 89 80000 a byli na tom kádrově většinou hůře než nestraníci. Komančů bylo 1000000 a měli pod 100% kontrolou bepečnostní aparát, armádu a 100000 po zuby ozbrojených spřátelenýc armád, ale klíčovou úlohu by sehrály katolické stařenky z jižní Moravy ....
0/0
16.11.2005 4:20

Totedyne

Re: Nešlo zakázat jen komunisty
Adamec nic takového neřešil. Ten se jen snažil sestavit vládu s převahou komunistů. Jelikož OF to neakceptovala a veřejnost stála za OF, odstoupil a navrhl za sebe Čalfu. 
0/0
16.11.2005 8:57

Totedyne

Nebylo to jednoduchý
Ono to nebylo tenkrát tak jednoduchý. Kdyby Havel chtěl komunistickou stranu zakázat, museli by si tenkrát lidé vybojovat demokracii v krvavém boji. Lidem se většinou ( určitě až na vyjímky, kteří zde nyní diskutují) umírat nechtělo. Proto lidé raděli brali, že se OF dohodlo s KSČ na svobodných volbách, s tím, že obě strany budou moci přesvědčovat své příznivce. Mnozí komunisté s tím souhlasili, neboť byli přesvědčeni, že velká část společnosti je pro socializmus, i když poněkud přestavěný.
0/0
15.11.2005 22:31

Honza999

Re: Nebylo to jednoduchý
Kdo si myslí, že lidé vybojovali demokracii, nevidí si na špičku nosu. Komunisti prostě vyměnili vládu politickou za vládu finanční. Všichni ti dnešní ředitelé, manažeři, majitelé a většinoví akcionáři - co to je za lidi? Bývalí dělníci z Kolbenky? Jejich schopní potomci? Žádní takoví, zas jen političtí mafiáni - bývalí ředitelé, náměstci a tajemníci a jejich "všeho schopní" potomci (nutno přiznat, že se mezi ně "vetřelo" pár hospodářských mafiánů - bývalých vexláků, řezníků a zelinářů, kteří přece jen se dokázali otáčet trochu bystřeji než jiní). Bolševičtí mafiáni přišli na to, že znásilněnými komunistickými idejemi již lid nedokáží nadále ovládat, tak to "pustili". A stejná nomenklatura nám teď pomocí bankovních kont vládne dále a díky tomu, že nás rozeštvali, řečmi o schopných více a méně, nás ovládají mnohem snadněji a na pohled "demokratičtěji" než za totáče. A Havel? V lepším případě je to jen použitý nástroj, v horším v tom jede taky
0/0
16.11.2005 0:28

Totedyne

Re: Re: Nebylo to jednoduchý
Nebylo tomu tak. Existovali asi 3 typy komunistů:
1. Ti co odmítali změny. Patřili sem špičky stranického vedení i prostí komunisté.
2. Komunisté, kteří považovali za potřebné nebo nutné provést určité změny. Nacházeli se kromě nejvyššího stranického vedení všude. Na nižších příčkách politického vedení, v stb, v hospodářství i jako prostí komunisté. Někteří se spolu domluvily za účelem vytvoření situace, která by smetla Jakešovo vedení. Lidé se ovšem již nebáli ruských tanků a vytvořená situace smetla i tyto komunisty. Většina těchto komunistů opustila KSČ(M), někteří vstoupili do ČSSD.
3. karierističtí komunisté, kterým nešlo o politiku, ideologii, sociální spravedlnost ... ale jen o kariéru a dobré zabezpečení rodiny. Z těchto lidí se skutečně po listopadu nestali žádné socky, ale vesele pobírají managerské platy a tantiemy. Většino jim stačilo zahodit rudou knížku a své místo si uhájili. Vždyť populární ministr Dlouhý byl jejich člověk.  
0/0
16.11.2005 9:12

Totedyne

dokončení ke skupině č.3
Někteří z těchto komunistů museli svá původní místa opustit. Na "vině" nebyl ale Dlouhý, ale tlak ze spodu od místních organizací OF. K lopatě ale tito lidé nešli. Měli řadu kontaktů a zůčastnili se privatizace. Někteří vstoupili do ODS.
0/0
16.11.2005 9:15

Totedyne

Re: Re: Nebylo to jednoduchý
A co zanamenala ta poznámka o znásilněných komunistických idejích ?Že kdyby nebyly znásilněny, tak jsou v pořádku ?
0/0
16.11.2005 9:45

Honza999

Re: Re: Re: Nebylo to jednoduchý
Víte vůbec, co to jsou ty komunistické ideje? Víte (dávali jste při dějepise pozor?) v jakém společenském ovzduší vznikly?
Podíváte-li se na mraveniště nebo do úlu, tak tam vlastně komunismus funguje  se dvěma "výjimkami"... Lidé jednu z funkcí nazvali královnou, což je zavádějící, je to prostě jeden ze členů společenství, který ze všech sil a nejlépe dělá to, co nejvíce umí.. společenství je na ní závislé stejně jako ona na něm. Druhá výjimka je to, že včely po splnění úkolu vyženou trubce, ač i oni pro společenství udělali to, co udělat měli.. Zkuste zavést do mraveniště kapitalismus... jak dlouho to mraveniště vydrží??
"Komunismus" ( à la mraveniště nebo včelstvo) je vynález přírody a funguje. Kapitalismus je vynález lidí a spočítáme-li oběti kapitalismu (třeba od doby objevení Ameriky do VŘSR), mohou se bolševici i s Hitlerem dohromady stydět..
0/0
16.11.2005 10:31

Totedyne

Re: Re: Re: Re: Nebylo to jednoduchý
Oni ty včely a mravenci jsou něco jiného než lidé... Motivaci k práci máme jinou, potřeby pro život také.
A tvrdit, že "obětí kapitalizmu" je více, než měli bolševíci s Hitlerem dohromady, může jen magor.
0/0
16.11.2005 10:42

Honza999

Re: Re: Re: Re: Re: Nebylo to jednoduchý
Porovnávat člověka a mravence jako individuum může také jen magor..
Já jsem to porovnával jako společenstvo. Problém je v tom, že vezmeme-li přírodu jako vzor, měli buchom se k sobě mít spíše jako mravenci a stejně jako oni se jako společnost chovat. Kapitalismus nekopíruje z přírody tento, podle mého názoru vhodný vzor, ale dovnitř druhu (lidé) implantuje mezidruhový boj (čili rozděluje lidi na "vlky", "ovečky", "kukačky", "tasemnice", "žraloky" a "jiné ryby" apod).
Co se týče obětí kapitalismu - vemte v úvahu téměř kompletní vyhubení původního obyvatelstva Ameriky, zotročení většiny světa koloniálním systémem, zavedení otrokářského systému a mezi námi, i toho Hitlera musíme, ač byl maskován za "národní socialismus", přihodit na misku kapitalismu; kdyby neměl skrytou podporu kapitálu (tím i mocných), nikdy by se k moci nedostal. Za žádné tragedie v historii lidstva vlastně nikdy nemohl žádný -ismus, ale konkrétní lidé jdoucí po majetku..
0/0
16.11.2005 11:13

Honza999

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nebylo to jednoduchý
A zapoměl jsem dodat, že to většinou byli hodně bohatí a mocní lidé, toužící po ještě větším bohatství a ještě větší moci.
0/0
16.11.2005 11:56

Totedyne

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nebylo to jednoduchý
"Kapitalizmus .... rozděluje lidi na "vlky", "ovečky", "kukačky", "tasemnice", "žraloky" a "jiné ryby" apod)
Tak to je taky příroda, je to tedy přirozené.  Co není ovšem přirozené, že motivací člověka k práci je prospěch společnosti jako celku. Člověk pracuje pro sebe, nebo pro svoji rodinu, nikoliv pro společnost. Pud mravenců a včel je tedy jiný.
S tou druhou části taky samozřejmě nesouhlasím. Otrokářský sytém nemá s kapitalizmem nic společného naopak je velmi podobný komunizmu. Lidé ztrácí osobní svobodu, za to možná získají určitou jistotu nekvalitního jídla.
Jakž takž bych snad tedy souhlasil s tou poslední větou, ale chybí mi tam i lidé, kteří chtějí pomocí sociálního inženýrství ovládat jiné. 
0/0
16.11.2005 13:11

Honza999

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nebylo to jednoduchý
Pokračování--
A mimochodem, věří snad někdo tomu, že by bylo možné udržet kapitalismus na řetězu? Stejně, jako to nešlo u bolševických kádrů, nebude se to dařit ani u kapitálu, budoucnost ukáže.
Sociální inženýry jsem vynechal, pravda.. Ale to je prostě jen cesta těch, kteří se nenarodili v rodině s kapitálem. Začne to u ovládání jiných pomocí sociálního inženýrství (protože nic jiného není k dispozici) a skončí to stejně ovládáním jiných pomocí kapitálu. Feudalismus, kapitalismus, socialismus - vše směřuje jen k majetku a tím pádem k moci.
Máme se od mravenců hodně co učit, ostatně se domnívám, že pokud je nevyhubíme my, budou tu ještě dlouho po nás.
0/0
16.11.2005 13:47

Totedyne

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nebylo to jednoduchý
Dobře, tak si lehni do mraveniště nebo včelína a uč se.
0/0
16.11.2005 17:47

Honza999

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nebylo to jednoduchý
Tahle jedna věta Vám trvala dost dlouho... Asi Vám ji někdo poradil.
0/0
16.11.2005 18:05

Totedyne

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nebylo to jednoduchý
Já nejsem placený od příspěvku... Takže jsem mezitím musel něco dělat.
0/0
16.11.2005 18:26

Honza999

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nebylo to jednoduchý
To právě není přirozené. V přírodě vždy převládá mezidruhový boj nad vnitrodruhovým. Sloní stádo vždy chrání slabšího jedince před nepřítelem.
Přenesení boje dovnitř druhu existuje v přírodě pouze u druhů, které nežijí tzv. společenským životem, čili např. u samotářských šelem. I ty se pak většinou spokojí s vyhnáním "nepřítele" z teritoria, k boji a zabíjení dochází jen v případech nezbytně nutných. Pochopte, že člověk je tvor principiálně společenský a že je nás tolik, že teritorium prostě MUSÍME SDÍLET. Na rozdíl od šelem jsme obdařeni o něco vyšší úrovní myšlení, která by pochopení tohoto stavu mohla umožnit.
Druhá část - autor této úvahy by zasloužil žít jako dělník v textilce v roce 1847.. 16 hodin práce, dětská práce a hlad (to má k otroctví daleko blíže, než bývalý socialismus. A ke komunismu se to nedá přirovnávat vůbec - zažili jste snad někdo komunismus???). Kapitalismus puštěný z řetězu nás tam bleskurychle vrátí.
0/0
16.11.2005 13:48

Pongo

Havlovo
"NEJSME JAKO ONI" je naprosto neomluvitelné. Ať aspoň nekecá, že si to společnost nepřála... Přál si to snad každý, koho znám.
 
doporučuji blog
0/0
15.11.2005 21:57

klv

Re: Havlovo
proč plácáš takové nesmysly, v době kterou řešíte, byli komunisti všude, ve velení armády, ve velení policie , v celé státní správě, prostě na všech místech, a společnost měla vedení komunistů tak zažité že si musela zvykat na něco nového, vás ani nenapadne že by politická strana měla své buňky oficiálně v každé továrně, no a kdyby v té době někdo přišel se zakázáním komunistické strany a nebo dokonce s perzekucí komunistů, tito lidé by se už jen za strachu začali bránit, nedopadlo by to dobře, a mimochodem tenkrát jich bylo více než milion. všichni jsou dnes moudří co se mělo nebo nemělo ale s dnešního pohledu, situave tenkrát těsně po plyšáku nevypadal jako dnes,
0/0
15.11.2005 22:18

Totedyne

Re: Re: Havlovo
 Přesně, tenkrát byla od Havla odvaha žádat, aby se rozpustily lidové milice. Také nešlo hned 1. den požadovat odchod vojsk SSSR.
Dnes je tu, ale hodně chytrých, kteří by si to beze zbraní rádi s ozbrojenou VB, armádou naší a sovětskou, s lidovými milicemi a s dalšími komunisty rozdali.
0/0
15.11.2005 22:55

mtis

Re: Re: Re: Havlovo
Taky to tak vidím....nu co, pokud jsou pánové ještě pořád odvážní, můžeme jim rozdat cepy a vyslat je do KLDR a na Kubu, uvidíme jak obstojí ...
0/0
16.11.2005 4:16

karoten

Re: Re: Re: Re: Havlovo
No jasně - na misii s nima! Chce to jenom odvahu a vystoupit jako revolucionář s požadavkem zakázat zákonem Castrovy plakátky a Kimovy nudle
0/0
16.11.2005 10:04

idneol

Ta
změna volebního zákona, kterou pan Havel zakázal (ať nekecá, jak přišel na ÚS), by přinesla mnohem víc dobrýho než nějaký zákazy komunistů.
0/0
15.11.2005 19:20

mtis

Re: Ta
Myslíš 3/5 většinu ČSSD+KSČ(m) ve sněmovně?
 
Inu když si někdo, jako ty nevidí dál než na špičku oposmluvního nosu ....
0/0
16.11.2005 4:14

zo

jen tak
Je mi zcela lhostejné co si myslí studenti práv.Ti komunismus nezažili.Maximálně jako malí caparti.Takže o něm vědí houby.Neberu jim jejich názory vyčtené maximálně z knížek.Faktem ale ctění studenti je že vámi obdivovaný Havel měl obrovskou zásluhu na tom že KSČ nebyla zakázána.Celá tehdejší disidentská garnitura tuto možnost nevyužila.A tedy i oni /mimo jiných osob/mají velkou vinu na tom že tady komunisté ještě existují.Tato strana měla být postavena mimo zákon hned ještě v roce 1989, nebo nejpozději o rok později.To je fakt který jim nikdo neodpáře.Bohužel.Je to můj názor.Byl jsem stejnej zbabělec jako drtivá většina v této zemi.A právě proto mě Havel a ostatní velice zklamali tím jak se zachovali když se dostali k moci.
0/0
15.11.2005 17:05

karoten

Re: jen tak
Jo, taky si myslím že to byla chyba - za pokus to stálo. Určitě bychom se nestačili divit, jak by následnej vývoj vklouznul do naší současný reality, jako děda do bačkor.
Prostě Havel nebyl žádnej revolucionář. Chtěli jste revolucionáře? Krev? Kandelábry? Asi se neurodilo....že jo....
0/0
15.11.2005 17:28

zo

Re: Re: jen tak
Nikdo nechtěl krev.Ale je mi zle když poslouchám ty komunistický cancy ještě po tolika letech.Běda když někdo připomene Hitlera.Ale Stalin jedna z největších lidských zrůd se připomínat může.Rozum mi to nebere.
0/0
15.11.2005 17:32

karoten

Re: Re: Re: jen tak
To je důsledek měkkýho převratu, ne absence zákazu Komunistický strany.
Německo taky po válce svoje zločince krylo a kryje do dneška. Nový řád prostě nepřišel zevnutř, ale byl zvenčí okolnostmi nadiktován. Stejně tak u nás....
0/0
15.11.2005 17:38

Flat Vamp A.V.T.

Re: Re: Re: Re: jen tak
...to jsou všechno nesmysly. Německo po válce provedlo celkem důslednou denacifikaci - a i když některý náckové unikli, byl to spíš důsledek studený války. Ostatně komouši kryli zase jiný nácky a využívali je jako agenty. Naproti tomu po roce 89 tu nebyla žádná vůle komouše prezekuovat - už proto, že si jen málokdo (a já nikoho takovýho neznám) tenkrát uměl představit, že KSČ nezanikne, případně se nepřemnění na nějakou normální stranu soc-demo typu. To jenom dneska je kdekdo chytrej po bitvě.
0/0
15.11.2005 18:30

nonick

Re: Re: Re: Re: Re: jen tak
Jó, po pitvě je každej generál...
0/0
15.11.2005 20:01

weela

pro Flat Vamp A.V.T.
Naprosto souhlasim! Retrospektivou se na to kouka o neco lehcejc...
0/0
15.11.2005 21:48

karoten

Re: Re: Re: Re: Re: jen tak
Co všechno jsou nesmysly? Nacházím jedinou nepřesnost - ne Německo, ale Němci své válečné hrdiny kryli.
Stejně tak kryjí Češi své hrdiny na poli gruntovním. To je naše nejvyšší meta, mít se dobře s co možná nejvyšším rozdílem proti okolí.
Zbytek Tvýho textu mi dává za pravdu. Neexistovala dostatečná poptávka po zákazu komunistický strany.
0/0
16.11.2005 11:04

sageorg

Taky už..........
 nic nového nevymyslí a brblá si tu svou pořád dokola - nebyla poptávka,nebyla poptávka...............
0/0
15.11.2005 17:01

karoten

Re: Taky už..........
No a byla?
0/0
15.11.2005 17:25

rakoska

chran nas boze
pred navratem VH do politiky....to mu to nikdo z jeho okoli neumi rici "po lopate", ze jeho doba je pryc a nevrati se ??
0/0
15.11.2005 16:10

Kleki Petra

Re: chran nas boze
Podívej se na diskusi o jeho dopisu Putinovi a možná se budeš divit.
0/0
15.11.2005 16:27

rakoska

Re: Re: chran nas boze
uz se nedivim nicemu...diskuse k druhemu tematu je take dost "vyzivna" i kdyz pravdiva vetsinou
0/0
15.11.2005 16:46

celtic

Re: chran nas boze
soudruhu neboj, Filip s Klaunem ho tam nepustí....
0/0
15.11.2005 17:02

rakoska

Re: Re: chran nas boze
mazej do zpovednice a dolej take svecenou vodu
0/0
15.11.2005 17:11

celtic

Havel...
0/0
15.11.2005 15:46

Kleki Petra

Pokud to byli studenti třetího ročníku základní školy,
dalo by se tomu i věřit.
0/0
15.11.2005 15:37

Montaigne

Václav Havel vyjádřil v dopise prezidentu Putinovi své znepokojení
a obavy o stav lidských práv v Rusku.
Ale americké věznění a mučení lidí bez soudu, shazování fosforových bomb americkému Zrzkovi nevadí  
0/0
15.11.2005 15:25

nonick

Václav Havel:
Morální člověk, který udržoval mimomanželský vztah během těžké nemoci vlastní ženy a zmovu se oženil necelý rok po její smrti... Pacifista, který souhlasil s útokem USA na Irák... Antikomunista, který vládl s komunisty...Prezident, který zapomněl vyznamenat generála Pernického, ale vyznamenal řadu svých kamarádů...atd., atd...
0/0
15.11.2005 15:23

karoten

Re: Václav Havel:
Morální rozhodně je. O tom, v jakých mezích udržoval vztah s Dášou, víš tak akorát HO\/NO.
Pacifista rozhodně je. S útokem na Irák nesouhlasili akorát soudruzi selfdevelopeři z ODS, k nimž asi patříš.
Antikomunista samozřejmě. Nikoli antidemokrat jako soudruzi z kádrových rezerv KSČ, dnešní voliči a sympatizanti unitární politické scény.
Prezidentem samozřejmě je - zůstane navždy. Generála Pernického nepochybně vyznamená Václav Klaus - jistě neponechá tuto příležitost ladem    
0/0
15.11.2005 15:44

Kleki Petra

Re: Re: Václav Havel:
...nebo že už by to byl udělal???
0/0
15.11.2005 15:45

nonick

Re: Re: Václav Havel:
Ale za Havlovu největší chybu považuji - relativizaci ZLA... ZLA, proti kterému se (bohužel jen slovně) vymezoval... Inu: VERBA MOVENT, EXEMPLA TRAHUNT - a příkladem nám byl opravdu věru špatným! Jinak - netušil jsem, že prezidentský úřad je něco jako doživotní léno... prezidentem samozřejmě není - je to pro Vás opravdu tak těžké akceptovat realitu? Mimochodem, karoten prý pomáhá zlepšovat zrak - neslyšel jsem o žádných neblahých vedlejších účincích na centrální nervovou soustavu...
0/0
15.11.2005 20:11

Najdete na iDNES.cz