Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Žena za volantem se pomstila lidem na refýži

Tragédie na tramvajové zastávce otřásla svého času doslova celým národem. Psal se rok 1973. Oddělení dopravních nehod Městské správy VB Praha obdrželo 10. července oznámení o velké havárii. Na třídě Obránců míru najel náklaďák do lidí čekajících na tramvaj.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

eeedy

Tak třeba takhle...

Psal o ní spisovatel Hrabal, který, když seděl někde v hospodě na pivu, se tam potkal s katem, který Olgu popravoval. Popravčí říkal Hrabalovi: ,,Ta krásná slečna mi totálně znechutila mé řemeslo. Protože když ji vyváděli ven, ona se pozvracela, počurala, a když jí dali oprátku na krk, tak se pak najednou uklidnila."

0/0
17.10.2007 22:02

eeedy

Já četla

že na popravu ji museli táhnout 3 chlapi a během popravy že se pomočila. V televizi byl dokument o katovi, který ji popravoval. Říkal, že to byla nejhorší poprava, co dělal.

0/0
17.10.2007 21:42

milchama

Proč však redaktoři nenapsali,

že to byla lesba? Že by autocenzura, která jim zakazuje narušovat pozitivní obraz homosexuálů vtloukaný do hlav tohoto zmanipulovaného národa?

0/0
26.4.2006 9:06

MRmic

Kráva blbá

;-O

0/0
25.4.2006 18:18

Bouše

Ale drží se tu dlouho, potvora.    :-)
0/0
20.1.2006 14:46

bestiak

jak to bylo....
lidi,zase doplácíte na fušérskou práci novinářů, kteří rozjeli tuhle rubriku. Vickrát se to určitě nestalo, ona se chtěla pomstít lidem a chtěla aby se o te pomstě z její strany vědělo,takže o útěku nemůže být řeč. Před soudem jasně řekla že si nezaslouží nic než smrt,že uý nechce žít a že pomstila lidem,za to že ji z celého života udělali peklo. Byl to případ ojedinělý a už se jisto jistě nestal....
0/0
19.1.2006 19:46

Jaro10

Re: jak to bylo....
Máš sice pravdu, ale nakonec požádala prezidenta o milost, včetně její rodiny...
0/0
20.1.2006 10:15

_m-

Re: Re: jak to bylo....
Pokud vím, tak o milost požádala matka - proti její vůli. mimochodem - nějakou knihu s údajně autentickými výpověďmi jsem četla taky - nevím už jak se jmenovala.
0/0
20.1.2006 12:04

Clar

Re: Re: Re: jak to bylo....
O. Hepnarová žádost o milost skutečně k prezidentovi nepodala, nicméně na poslední chvíli se odvolala u soudu a žádala přezkoumání případu. Nicméně nakonec odvolání zase chtěla stáhnout, což dle dnešních úsudků psychologů znamenalo jeden z příznaků schizofrenie. Ten největší přiznak byl, že si ke konci začala myslet, že je úplně někdo jiný, říkala si jiným jménem atd...
0/0
20.1.2006 13:13

Clar

Re: Re: Re: jak to bylo....
Pokud jsi četla stejnou knihu jako já, výpovědi byly skutečně autentické, nikoliv údajně. Autor jako je R. Cílek, si určitě nedovolí nějaký švindl... V literatuře faktu je velmi uznávaná a oceňovaná osoba...
0/0
20.1.2006 13:15

_m-

Re: Re: Re: Re: jak to bylo....
už fakt nevím, jen si pamatuju, že na začátku byla novinová zpráva. To údajně jsem použila proto, že tu na začátku diskuze jsou příspěvky od člověka, který tvrdí, že Hepnarovy znal a že VŠECHNO krom té "nehody" bylo jinak - rodinné poměry, iteligence a vzdělání Olgy i datum popravy.
0/0
20.1.2006 13:30

Clar

Re: Re: Re: Re: Re: jak to bylo....
No tak tomu Babackovi neveřím ani slovo... To že hází čísla ulic atd... Myslíš, že by si to 30 let pamatoval...? A že by si autor knihy dovolil zamlčet třeba fakt, že měla bratra...? Měla pouze sestru Evu... Babacek kecá, až se mu práší od klávesnice... V jeho příspěvcích je místy až moc konkrétní a když se ho někdo přímo zeptá, tak "nechce bejt moc konkrétní aby někomu neublížil". Kydy... Mnohem víc pravdě se blížej lidi, který s ním diskutujou a říkají že kolegové znali starého Hepnara a jejich popis dost odpovídá knize...
0/0
20.1.2006 14:34

_m-

Re: Re: Re: Re: Re: Re: jak to bylo....
:-)))
0/0
20.1.2006 14:52

Clar

Re: Re: Re: Re: Re: jak to bylo....
A na začátku knihy Oprátka za osm mrtvých snad nebyla novinová zpráva, ale možná se pletu. Prý vyšla ještě jedna kniha o velkých kriminálních případech, kde Hepnarová byla jednou z kapitol.. A taky se tomu snad věnoval jeden díl Osudových okamžiků... Kamera nelže, docela bych ten díl rád sehnal...
0/0
20.1.2006 14:36

HIP_HOP_4_EVER_

no nevím jestli nechtěla žít...

Já osobně jsem proti trestu smrti věšením od té doby, co jsem věšel tu krásnou slečnu. Tak dlouho objížděla Štrosmajerák, až tam na nástupišti tramvaje bylo tolik lidí, že si dodala kuráž a napálila do nich dodávku... Než jsem ji dovedl a oběsil, podělala se mi a pomočila a pozvracela tak, že mi toto mé řemeslo zhnusila... Proto jsem proti trestu smrti." (slova kata, který popravoval O. Hepnarovou, tak jak je zachytil B. Hrabal)

(slova kata, který popravoval O. Hepnarovou, tak jak je zachytil B. Hrabal)

0/0
22.4.2006 11:48

-Faq-

omg
Jenom bych chtel vydet ty pribuzne tech lidi kdyby cetli co tady pisete! TO JE DES! Tak dobre byla nemocna, mela se jit lecit ne vrazdit.To ze ji spolecnost zavrhla ji urcite neopravnuje zabijet.
0/0
18.1.2006 17:45

Clar

Re: omg
A tys tady někde čet, že opravňuje...? Tady se píše, že kdyby nebyl každej tak povrchní, jako ty, dalo se jí pomoci a nemusela vůbec zabíjet...
0/0
18.1.2006 18:01

don čičo

Re: Re: omg
problém je, že ona pomoc nechtěla....byla zatvrzelá v to, že ji všichni nenávidí a v tom se víc a víc utvrzovala...
moc šancí na její "záchranu" nebylo...
0/0
27.1.2006 10:59

grandemi

Kolik podobných
případů se již od té doby stalo?Někteří dokonce z místa ujeli.Kdo zaručí,že něměli stejný motiv,ale na hlas vyslovili jen selhal jsem jako řidič,aby trest odpovídal výpovědi ?
0/0
18.1.2006 17:25

jandolni

Re: Kolik podobných
Tak na tohle Ti Grandemi asi nikdo neodpoví. Pokud vím, taková statistika neexistuje.
Ožralé hovado zabije tři policajty a vyvázne se směšným trestem menším než kdyby to auto ukradl.
Ožralé hovado, které určitě policajty rádo nemělo.
No Grandemi, tož tak, ale tady je téma diskuse o něčem jiném i když možná někdy dost hodně souvisí.
0/0
18.1.2006 17:49

grandemi

Re: Re: Kolik podobných
Já dobře vím o čem je diskuse a právě proto jsem si dovolil to přenést na dnešní dobu kdy se takové případy stávají za směšné tresty.Tím sice nevolám po trestu smrti,ale potom aby za smrt byl ukládán trest daleko větší a obzvláště když řidič ujede.
P.S. Projdi si diskuse a uvidíš kolik jich je mimo mísu.
0/0
19.1.2006 5:56

_m-

Re: Re: Re: Kolik podobných
Nemůžeš srovnávat zabití - ať už z nedbalosti, nebo i vědomé s dlouhodobě a promyšleně připravovanou vraždou. Navíc ať už problémy Hepnarové byly klasifikovatelné jako nemoc nebo ne, ona věděla naprosto přesně co dělá a věděla co ji za to čeká.
0/0
19.1.2006 9:46

grandemi

Re: Re: Re: Re: Kolik podobných
Jak můžeš z jistou tvrdit,že jí nikdo nenapodobil,ale následně řekl já nechtěl selhalo mne........bla,bla ?
0/0
19.1.2006 10:08

_m-

Re: Re: Re: Re: Re: Kolik podobných
S jistotou nemůžu tvrdit nic, ale když jede ožrala 120 a srazí otáčející se policejní auto - tak asi neůjde o plánovanou akci.
0/0
19.1.2006 12:11

grandemi

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kolik podobných
Za tu dobu co od činu utekla bylo těch případů bezpočet.A ne vždy šlo o opilce.Je to však skutečně jen hypotetická otázka.Nerad bych nějaké labilního jedince motivoval.
0/0
19.1.2006 17:00

Kaash

Odsoudit někoho je snadné
S velkou částí dnešní diskuze nemohu souhlasit. Autoři příspěvků postupují podobně jako se to dělalo v době té tragédie. Případ O.H. ukazuje na problémy doby, kdy byli všichni se vším rychle hotovi, nikdo nic neřešil, nikdo nedokázal nemocné osobě pomoc. Ze zlomku fakt udělat rychle závěr. Přečtěte si knihu R. Cílka Oprátka za osm mrtvých, a potom suďte. Dozvíte se tam, co O.H. vedlo k jejímu činu a jak se k ní společnost chovala. A to neberte jako omluvu jejího počínání.
0/0
18.1.2006 15:59

Clar

Re: Odsoudit někoho je snadné
Tak tak... Každej, kdo knihu četl (s tebou a mnou jsem tu zaznamenal ještě jednoho diskutéra) píše podobně... Z útržků, který jsou kdekoliv na netu si nelze udělat objektivní obrázek... Tenhle případ mě před časem natolik zaujal (mimo jiné i proto, že to byla hezká, mladá holka), že mi informace z netu nestačily a knihu jsem si objednal.
0/0
18.1.2006 16:02

jandolni

Re: Re: Odsoudit někoho je snadné
Tak Clare, mně vyčítáš povrchnost, ale co Ty? Článek Tě zaujal mimo jiné proto, že to byla hezká, mladá holka.
Já Ti to řeknu svými slovy: Měla morfologické znaky stejné jako člověk. Krásná tvář a krásné tělo, hezká mladá holka. Chápeš ty morfologické znaky? A proto někteří a nejen Ty se mylně domnívají, že o člověka skutečně šlo.
Jenomže tady je ten omyl. Úkladného vraha není možno za člověka považovat, to bychom se nikam nedostali. Úkladný vrah je něco jako bílý žralok poblíž pláže v letní sezóně. Je třeba lidi před ním chránit. Anebo něco jako potkan. Až na pár fanatických ochránců zvířat, nikoho nenapadne protestovat proti tomu, že postavím někde u potkaní díry past, která sklapne a jaký potkan byl. Fanatičtí ochránci práv zvířat sice protestují, ale my je ignorujeme.
Stejné to musí být s úkladnými vrahy. Obnovit trest smrti. Fanatičtí pseudohumanisté sice budou protestovat, ale rozumně uvažující lidé je musí ignorovat.
0/0
18.1.2006 17:39

Clar

Re: Re: Re: Odsoudit někoho je snadné
Sám nevim, proč se zdržuju, na týhle diskuzi si stejně každej mele svou pořád dokola a není šance někoho o něčem přesvědčit... Tudíž ani mě :o) Nevim, co je povrchního na tom, že mě zaujala osminásobná vražda hezký mladý holky... A že vrah není člověk...? Kolik ti je ? 16, 17...? Bohužel už musím padat, tak se zejtra mrknu...
0/0
18.1.2006 18:05

jandolni

Re: Re: Re: Re: Odsoudit někoho je snadné
Clare, vrah není člověk. Člověk nevraždí a proto je chybou na vraha pohlížet jako na člověka.
Uvědom si, že už konečně musí skončit absurdní situace, kdy pachatel má větší práva, než poškozený.
Kolik je mi let, Ti tentokrát neodpovím, protože to tady není zvykem, Ty jsi mi to taky nenapsal.
Snad jenom tolik, že jsem komunismus zažil osobně a nechtěl bych, aby se vrátil i když pivo bylo levnější.   Na druhé straně nutno konstatovat, že ne všechno za komunismu bylo špatné. Co fungovalo dobře byla Veřejná bezpečnost a také kriminály. Tehdá se tam opravdu nikomu nechtělo a takovou situaci aby se do kriminálu nikomu nechtělo by bylo třeba znovu obnovit , jinak si u nás každý bude dělat co chce a bude situace taková jaká je.
Stačí? Tak dobrou noc.
0/0
18.1.2006 22:04

Clar

Re: Re: Re: Re: Re: Odsoudit někoho je snadné
Tak já klidně napíšu, že jsou mi tři pětky, za to se nestydím, i když už bych pomalu měl začínat :o) Nechci abych tady působil jako zastánce vrahounů, protože jsem samozřejmě taky pro zpřísnění směšnejch trestů. Nicméně, že vrah je člověk je pravda, myslím že se shodnem na tom, že minimálně před činem... A mnohdy jde skutečně o takovou souhru okolností, že se vrahem může stát velký procento populace... Zabití člověka je opravdu nejhorší zločin, jakej může bejt... Ale prostě někdy je situace, kdy má někdo dlouhodobý problémy, za který třeba ani nemůže, který se v nějakým období můžou nějak vyhrotit, přidá se třeba chlast, nějaká provokace, jedinec to psychicky neunese a jebne mu v kouli a pak udělá něco, o čem si myslel, že toho nebude NIKDY v životě schopnej... Takovýhle případy se stávaj dnes a denně a takovejm lidem by měla společnost umět pomoci a předcházet tomu jebnutí v hlavě... Život je strašně komplikovanej a nevyzpytatelnej a každýho z nás může dostat na nějaký rozcestí, na kt
0/0
19.1.2006 9:50

Clar

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Odsoudit někoho je snadné
....na kterým jsme si mysleli, že se v životě nemůžeme ocitnout. Pak je ale třeba vydat se po správný cestě. V tomhle duchu jsem myslel i všechny svoje příspěvky na téma Hepnarová. Že byla šáhlá je fakt, nicméně kdybys přečetl tu knihu o ní, přemýšlíš jinak...
0/0
19.1.2006 9:51

petrelin

Re: Re: Re: Odsoudit někoho je snadné
Souhlasím, až na poslední. Nejsem proti trestu smrti, ale proti tomu, svěřit právo o tom rozhodovat, do rukou úředníka. Co takhle malá změna trestního zákona - smrt pravomocně odsouzeného za trestné činy x y nebude vyšetřována a zjišťováno cizí zavinění. Nestačilo by ? Soudce Lynch je to jistě, ale co pozůstalí?
0/0
19.1.2006 9:52

boubin1362m

Re: Re: Re: Odsoudit někoho je snadné
... dost s nadeji se snazim verit, ze ty se, bilej zraloku, do te casti rozumne uvazujicich lidi  neradis ...
0/0
20.1.2006 7:16

prtcakus

Re: Re: Odsoudit někoho je snadné
Mňa zase veľmi poznačila smrť chuderky Sharon Tate. Tak zbytočnú a absurdnú smrť si nezaslúžila. A čo teraz Manson, Watson, Atkins,....? Jediné čo si zaslúžia je smrť, ale humanista Clar si niečo nájde.... :-( Smrť ako spravodlivosť....
0/0
19.1.2006 0:30

prtcakus

Re: Re: Re: Odsoudit někoho je snadné
Neviem, či som to správne formuloval, ale chcel som zdôrazniť, že nemala zomrieť. Nejde tam o to, či si dakto takúto smrť zaslúži alebo nie.... :-(
0/0
19.1.2006 0:33

Clar

Re: Re: Re: Odsoudit někoho je snadné
To mě zase přeceňuješ... Třeba Manson si zasloužil smrt, dokonce velmi pomalou, to byj hajzl, kterýmu nebylo rovno...
0/0
19.1.2006 9:53

-Faq-

Re: Odsoudit někoho je snadné
Jasny, takze kdyz me nikdo nasere tak ja pujdu a na zastavce zabiju osm lidi. Ty ses fakt borec!
0/0
18.1.2006 17:40

Kaash

Re: Re: Odsoudit někoho je snadné
Vůbec si nepochopil, co jsem tím chtěl říct. Jednání O.H. absolutně neschvaluji, jenom jsem o tom případě četl víc, než je v tomhle článku a došel jsem k názoru, že tu věc nelze vidět černobíle. Bezesporu se jedná o obrovskou tragédii, které se ale možná dalo předejít. A možná ne - to se už nikdo nedoví.
0/0
19.1.2006 13:36

Leopold1

Cˇetli jste tohle?
Nečetl jsem celou dikusi od začátku takže nevím jestli sem už někdo nedal tohle http://www.spsmvbr.cz/cesky/os_stranky/jedlicka/muzeumzla/hepnar/hepnaro.htm zvláště poslední odstaveček je zajímavý!
0/0
18.1.2006 15:47

Clar

Re: Cˇetli jste tohle?
Píšu sem (a nejen já) už poněkolikáté a opakuju znova (pro ty co nemaj nervy číst celou diskuzi). Roman Cílek: Oprátka za osm mrvých. Kniha o Olze Hepnarové, dá se, tuším, objednat na Vltavě... Skvěle napsaná knížka, kde je všechno a teprve po jejím přečtení si lze udělat jakž takž objektivní názor. Schválně píšu jakž takž, protože, podle mě, si na tenhle smutnej příběh nelze udělat objektivní názor...
0/0
18.1.2006 15:59

prtcakus

Re: Re: Cˇetli jste tohle?
Skvôr subjektívny názor.... Nikto z nás tam nebol, takže nikto nemôže vedieť, čo sa tam odohrávalo. Človek by musel vidieť množstvo dokumentov, rozprávať sa s lekármi a inými zainteresovanými ľudmi a samozrejme stráviť hodiny s Olgou Hepnarovou aby si mohol urobiť zdravý úsudok...
0/0
19.1.2006 0:22

Clar

Re: Re: Re: Cˇetli jste tohle?
Ani studovaní lékaři, kteří trávili s Hepnarovou desítky hodin si nebyli schopní udělat úsudek... A to sami přiznali... Jinak v knize, o který píšu jsou spousty lékařskejch zpráv a vyjádření, autentické výpovědi mnoha svědků, rodiny, sousedů, kamarádů i pár lásek... A samozřejmě i výpovědi samotný Hepnarový přepsaný přímo ze soudních spisů nebo policejních výslechů... Píšeš správně subjetivní názor, ale i já jsem psal JAKŽ TAKŽ objektivní...
0/0
19.1.2006 9:57

albert10

nazor
Nevim, proc se tolik lidi fixuje na trest smrti jako nejake zazracne reseni. Zrovna tehle zenske to bylo uplne jedno, kdyz to spachala. Podstata jinde - za ukladnou vrazdu by melo byt automaticky dozivoti bez moznosti zmenseni trestu (mimo prezkoumani pripadu). Neni to otazka msty, ale ochrany pred vrahy. Dalsi vec by byla udelovat dozivoti i dusevne nemocnym vrahum. Dusevni nemoc nesmi byt duvod k propusteni po par letech a udajnem vyleceni.
0/0
18.1.2006 15:29

kiliannedory

Re: nazor
Existuje prostě dost velká skupina lidí, která se domnívá, že na každý problém existuje jednoduché řešení, no a jedním z těchto řešení je podle nich i trest smrti.
0/0
18.1.2006 15:41

prtcakus

Re: Re: nazor
Som za trest smrti, ale neberiem to ako riešenie, beriem to ako spravodlivosť, niečo čo musí bezodkladne nasledovať.... Ale určite tam je aj nejaký efekt výstrahy....
0/0
19.1.2006 0:16

Clar

Re: nazor
Přesně tak. Čin Hepnarové byl mnohými odborníky dokonce hodnocen jako justiční sebevražda, takže jí byl nějakej trest smrti srdečně u zadku (až do doby těsně před jeho vykonáním, ale to je přirozenej lidskej pud). Jestli si někdo myslí, že vraha zastaví možnost, že bude popraven, je mimo... Když se někdo rozhodne spáchat hrůznost, podvědomně počítá i s trestem. A doživotí je možná pro někoho horší než provaz....
0/0
18.1.2006 16:06

jandolni

Re: Re: nazor
Clare, to je možné, že doživotí je pro někoho horší než provaz, ale provaz stojí dvě stovky a dá se použít vícekrát a v tom je jeho veliká výhoda. Samozřejmě není vhodný tam, kde je riziko justičního omylu, což v případě Hepnarové jistě uznáš že není.
No a jestli ti vrahové trest smrti mají, či nemají u zadku jak píšeš  bych bral spíše jako jejich problém pro nás irelevantní.
Knížku si možná přečtu až budu mít čas, ale obecně ke každému vrahovi se najde plno legend, které se pokoušejí vysvětlovat jeho jednání. Výsledkem je plno petic, kterými jsou otravováni američtí guvernérové před plánovanou popravou vraha. Ovšem v Americe je běžné, že guvernér takovým nátlakům neuhýbá.
U nás je situace taková, že můžeme rozpustit policii a začít se bránit sami, protože pseudohumanisté policii a justici skoro už totálně ochromili. Za komunistů to nebývalo, aby příslušníci Veřejné bezpečnosti byli kriminálníkům tak k smíchu, jako dnešní policie a soudy.
0/0
18.1.2006 17:22

Clar

Re: Re: Re: nazor
Shodnu se s tebou v tom, že je padlý na hlavu, aby společnost platila prachy formou daní na to, aby vrahoun měl 50 let ve vězení co žrát, pít, aby měl elektriku, vodu a jeho výkaly chodili kanálem vybudovaným z peněz nás všech... Z ekonomickýho hlediska je určitě mnohonásobně výhodnější ten špagát. Jenže je eště to lidský hledisko. A nazývat trošku lidštější pohled na věc pseudohumanismem je stejně absurdní, jako kdybych tě nazval náckem, protože chceš odlišný jedince popravovat...
0/0
19.1.2006 10:03

dislektik

tak tak lidi sero u i mě a těch dnešních 5 let vydržím v poho v base :-))))
0/0
18.1.2006 14:21

Najdete na iDNES.cz