Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

28. říjen má patřit skutečným hrdinům

V pátek si připomeneme 87. výročí vzniku samostatného československého státu. Zase budeme svědky nesčetného kladení věnců. Vyslechneme si několik pečlivě připravených projevů našich pánů politiků. A budeme čekat, kohopak to pan prezident letos poctí státním vyznamenáním.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Bouše

Proč?
Všichni, kteří se zasloužili o vznik státu, byli už dávno oceněni, stejně tak jako ti, kteří bojovali za jeho svobodu. Není daleko doba, kdy bude problém takového skutečného hrdinu, jak si ho představuje autorka, najít. Proto je podle mne v pořádku, když vedle těchto hrdinů jsou oceněni i vědci, umělci či sportovci, kteří se významně zasloužili o dobré jméno našeho státu ve světě, nebo výrázně obohatili naše kulturní dějiny. Koneckonců, k tomu je také řád "Za zásluhy" (na rozdíl třeba od "Řádu bílého lva") určen. A kdy jindy by mělo k ocenění dojít, než při výročí vzniku republiky? Jiná otázka je, zda jsou vždy vybrány ty osoby, které kritéria významných zásluh splňují.
0/0
31.10.2005 6:51

Pravá Míra

Naprosto správně řečeno
Mimochodem, kromě toho, že se Jiří Šlitr o nic nezasloužil (sám by se šíleně zlobil, jsa vyznamenán), kdyby nezemřel, asi by emigroval a pak by se zasluhoval, možná....žije legenda Jiří Suchý, který komunistické sračce nikdy nepodlehl a jeho básně v čítankách po právu jsou..
0/0
29.10.2005 22:25

ewerell

Možná by jen stačilo, aby se státní ceny pro ostatní jmenovaly nějak jinak...
Celkem ty příspěvky odmítajícím dávat státní vyznamenání umělcům chápu. Ale mám na to trochu jiný názor. Jsou prostě "Umělci" a pak "mediální hvězdy". Myslím, že včera z řad umělců byli oceněni ti prvně jmenovaní. I umělci a sportovci mohou ovlivnit dějiny, proslavit svůj stát, tvrdou prací na sobě posunout hranici lidských schopností. Možná by jen stačilo, aby se státní ceny pro ně jmenovaly nějak jinak a tak by se lépe odlišily od cen dávaných jiným osobnostem. Ocenění si zaslouží nejenom smrt ve jménu vlasti a svobody, boj o holý život či vědecká práce, ale i rozdávání radosti a uměleckých zážitků pokud se tak děje dlouhodobě a za neutuchajícího potlesku publika v divadle nebo jásotu fanoušků na stadionech.
Děkuji za pochopení mého názoru
0/0
29.10.2005 21:50

stambly

re:
uplne presne vystihnuta sitace.A rekl bych ze kdyz si pockame jeste par desitem let tak dostanou vyznamenani i regina a vladko a jini podobyny vocasove ktery na nas ted cumi z bedny. Inu lajk zasne , exepert se diví
0/0
29.10.2005 11:25

tjuska

Milá paní Lustigová,
naprosto s vámi souhlasím ohledně rozlišení mediálních a skutečných hrdinů. Nicméně ti první to vždy vyhrají, protože z nich se dá vytřískat profit, kdežto z těch druhých nic. Je to k blití, ale nic s tím nenaděláte.
0/0
29.10.2005 0:40

jajaja00

Re: Milá paní Lustigová,
Souhlas. Zvláště vyznamenání pro Karlušu, dle jiného příspěvku, aktivně bojujícího písní Hej páni konšelé, by byla ostuda. Celou normalizaci na veřejnosti vystupoval vůči režimu absolutně korektně a pouze koncem šedesátých let prý uvažoval o emigraci do USA. Jenže tam by mu zřejmě pšenka nekvetla jako u nás, při radostném budování rozvinuté socialistické společnosti
0/0
29.10.2005 10:21

Najdete na iDNES.cz