Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Schválil by Ježíš trest smrti?

Začátkem devadesátých let se po obzvlášť strašných kriminálních případech vždy našel někdo, kdo jich využil k volání po znovuzavedení trestu smrti. Potom bylo dlouho ticho.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

j@ck

-
schválil by ježíš trest smrti? jak na tu otázku může kdokoliv odpovědět? ježíš je už 2000 let po smrti a všechno ostatní jsou jenom nesmyslné dohady. já osobně si myslím, že by nic takového neschválil (obzvlášt když jsou k dispozici jiné prostředky, jak bránit společnost před nebezpečnými lidmi), ale to vychází z mého skresleného a podmíněného obrazu ježíše. svatá inkvizice si v bibli našla jistě dost citací, které ji opravňovaly mučit, vraždit a upalovat lidi. já bych celý ten spolek náboženských fanatiků dávno rozpustil, v dějinách jde za ním krvavá stopa a skutečné ježíšovo poselství pochopilo jen pramálo křesťanů.
0/0
15.3.2006 9:07

František Koudelka 4.Kyju

Re: -
Mohl bych vedet odkud vis kolik krestanu pochopilo poselstvi Krista?
0/0
15.3.2006 9:39

j@ck

Re: Re: -
to je jednoduché. kdyby pochopili jeho poselství, tak by se navzájem nevraždili, neokrádali, nesoutěžili by spolu. dnes jdou lidé do kostela, kde mají plná ústa lásky, jakmile z toho kostela vyjdou ven, tak nasednou do bombardérů a jdou bombardovat irák. nikdo z nich taky nepochopil slova o živoucím bohu, místo toho uctívají prázdné symboly a modly vytesané z kamene a uzamčené v kostelích nebo prázdná slova vepsaná do ještě prázdnějších knih jako jsou bible nebo korán. náboženství lidi nesjednocují, ale rozdělují, jsou plné předsudků. stejně jako ve světském světě i v tzv. duchovním světě se odehrává ten stejný boj o moc, o postavení, o prestiž. všichni náboženští fanatici jsou přesvědčeni, že jen oni mají pravda a že jen jejich pravda je schopna spasit svět - podmínkou k tomu je ovšem konvertovat ostatní lidi na svou stranu, pokud možno po dobrém nebo i po zlém. náboženství je dle mého prázdné modlářství, sektářství. upřesním se: podle mne tzv. křesťané krista nechápou.
0/0
15.3.2006 10:43

j@ck

Re: Re: Re: -
ale co taky chápat? slova zapsaná v bibli, která si každý může interpretovat dle svého podmínění? nebo se máme spolehnout na interpretaci z vatikánu nebo si máme vybrat nějakou sektu? já si trvám na tom, že 99% křesťanů jsou zfanatizované ovce řízené centrálním demagogickým mozkem ve vatikánu a taky si trvám na tom, že bez nich by tento svět byl hezčím místem. sorry, pokud jsi křesťan.
0/0
15.3.2006 10:46

_m-

není náhodou
oko za oko, zub za zub - z nového zákona?
0/0
15.3.2006 8:26

molim

Re: není náhodou
Ne, ze Starého. Ale i ten patří ke křesťanství.
0/0
15.3.2006 8:32

_m-

Re: Re: není náhodou
Dík - ale mě šlo o toho Ježíše - a ten patří do Nového (myslím). Zvláštní, já myslela, že Starý zákon je k lidským chybám smířlivější.
0/0
15.3.2006 8:34

molim

Re: Re: Re: není náhodou
Bůh starého zákona sám sebe nazývá bohem žárlivým, na mnoha místech hlásá pomstu, vybíjení celých národů, sám ničí lidstvo potopou, Jobovi neprávem  vymlátí celou rodinu i s dobytkem, když byl uvěřil Satanovu našeptávání atd., atp. Soucit se narodil právě až s Ježíšem - dalo by se říci, že Ježíš je personifikovaný Boží soucit.
0/0
15.3.2006 8:38

_m-

Re: Re: Re: Re: není náhodou
dík za stručný popis - Bibli mám v nočním stolku už asi 10 let, ale ani k letmému pročtení se nějak nedokážu donutit (budiž mi malou omluvou, že posledních několi let nějak vůbec moc nečtu - budu s tím muset něco udělat)
0/0
15.3.2006 8:41

molim

Re: Re: Re: Re: Re: není náhodou
Notoricky doporučuju pro lepší pochopení příslušné problematiky a symboliky přečíst si od C.G. Junga "Odpověď na Joba". Skvělé !!!
0/0
15.3.2006 8:43

j@ck

Re: Re: Re: Re: Re: Re: není náhodou
Jung je zajímavé čtení, ale jde víceméně o sugestivně napsané spekulace. obzvlášt intenzivně jde z jeho děl cítit thanatofobie, kterou tento psycholog bezpochyby trpěl.
0/0
15.3.2006 9:03

molim

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: není náhodou
Snad s výjimkou čisté matematiky (a Bůh ví, jestli) jsou všechny (i vědecké)  teorie jen sugestivně napsané spekulace, které jsou na hony cítit tím, čím byl podvědomě jejich autor. Přes to, že svět může každý vnímat jen ze svého subjektivního hlediska, svým subjektivně zabarveným chápáním (a ty mršky fotony na toho pozorovatele reagují a řadí se až podle toho, jak na ně civí) , prostě vlak nejede.  
 Mimochodem, i toto je jednou z Jungových podnětných myšlenek.
0/0
15.3.2006 9:07

j@ck

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: není náhodou
jung má určitě pravdu a určitě to byl velký a podnětný psycholog. kvantová mechanika ani tak nezávisí na pozorovateli jako takovém, jako spíš na uspořádání experimentu - tj. principiální možnost zjištění dráhy ničí interferenční jevy (vědomí jako takové tam zas takou roli nehraje)
0/0
15.3.2006 9:15

molim

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: není náhodou
No, co jsem slyšel, je mezi samotnými kvantovými fyziky asi 8 různých škol (názorů), a to nemluvím o filosofickém výkladu toho, co kvantová mechanika zjistila. Takže i tady je interpretace závislá na tom, jak to Vy, já či on chceme interpretovat .
A já se podle svého "chtění" držím těch názorů, které skutečně i někteří kvantoví fyzikové zastávají, že realita se tvoří až v interakci s pozorovatelem, i když i to má samozřejmě svá určitá pravidla (jak "fyzikální", tak "psychologická" - a ty úvozovky proto, že na této roviě už fýzis a a psyché splývají...)
0/0
15.3.2006 9:30

j@ck

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: není náhodou
interpretací kvantovky je skutečně dost (myslím že je jich víc než 8). ale jsou i kauzální interpretace - například velmi zajímavé interpretace od Davida Bohma a jeho teorie holopohybu nebo transakční interpretace. třeba Einstein nebyl nikdy schopen přijmout Kodaňskou interpretaci. problém s kvantovkou je ten, že fyzikové nejsou filosofové, aby domýšleli důsledky a filosofové kvantovce většinou nerozumí. mně je podle mého "chtění" nejbližší interpretace Davida Bohma, podle které existuje realita nezávisle na pozorovateli. btw: věříte, že existuje měsíc, pokud se na něj zrovna nikdo nedívá?
0/0
15.3.2006 9:36

molim

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: není náhodou
Věřím, že existuje, dokud je o tom tzv. konsensuální shoda. Kdyby tomu nevěřila většina, tak neexistuje. Velmi zjednodušeně řečeno.
0/0
15.3.2006 9:39

monstrum

Dobro a zlo
Vražda je to jen tehdy, když to budete vy sám považovat za vraždu a dělat si z toho výčitky. Když ho zabijete úplně bezmyšlenkovitě, jakobyste to dělal denně a nemáte z toho špatný pocit a výčitky a ani nehrozí, že by nějaké přišly, tak je to v pořádku, spáchali jste neutrální čin a možná i dobro
0/0
14.3.2006 21:51

Alex1963

Schválil by Ježiš trest smrti?
Ježis sám bude ľudí súdiť ako sudca aj odsudzovať do večnej smrti.
Boh prikázal Noemu žs ten kto zavraždí človeka, má byť zabitý človekom. A Božie slovo nemožno zrušiť.
Za úmyselnú vraždu=smrť. A to je poprava.
Toť vsjo.
0/0
14.3.2006 21:49

REKINM

Re: Schválil by Ježiš trest smrti?
To si Ježíše pleteš s Bohem, máš v tom zmatek, jsi nějaký křesťan samouk.
0/0
14.3.2006 21:55

Alex1963

Re: Re: Schválil by Ježiš trest smrti?
Ježiš JE BOH ktorý sa stal človekom. Ty si si zrejme neuvedomil jednu vec, že Ježiš je Boh, ten ktorý stvoril všetko, bol predtým než bolo všetko a na zem prišiel kvôli nášmu hriechu, aby zaň zaplatil. Čiže je TEN ISTÝ Boh, ktorý hovoril v CELEJ biblii, a tak mu patria aj VŠETKY výroky ktoré som napísal. (ak neveríš že Ježiš z Nazareta je Boh, ktorý sa stal človekom, vlastne nie si kresťan. ((1 Ján 5:20  ... Ježišu Kristovi. To je ten pravdivý Bôh a večný život..))
0/0
21.3.2006 8:00

j@ck

-
Blahopřeji, pane autore. Jste po dlouhé době prvním křesťanem, který mi dokázal, že i mezi křesťany se občas vyskytne myslící člověk, který pochopil skutečný smysl Ježíšova poselství a neulpívá na pouhých slovech a vnější formě. Vaši nemyslící spoluvěřící však ve jménu Ježíše v průběhu historie napáchali taková zvěrsta, že Ježíšovo srdce z toho musí krvácet.
0/0
16.10.2005 13:43

pavliCZECH

Re: -
a co vy? věříte či nevěříte? i mezo křesťany se občas vyskytne myslící člověk..... vaše slova mě přesvědčila, že o křes´tanech nic nevíte, proto se prosím do nich nenavážejte, děkuji
0/0
17.11.2005 22:44

molim

Re: -
Souhlasím s autorem všude tam, kde mluví o převzetí dospělé zodpovědnosti a podílu na tvorbě sama sebe a svého světa.  Logicky mi z toho ale vyplývá, že do toho patří i možnost uzákonit trest smrti, a nést z toho plynoucí zodpovědnost.
Tím neříkám, že takovéto právní uspořádání mezváhradně schvaluji, ale lidstvo nemá evidentně problém s humanitárním bombardováním, bombarduje křesťanský  vládce země, který se v tomto odvolává na "boží" rady, nechápu tedy dost dobře, proč se odpůrci trestu smrti nesoustředí spíš na tuto oblast.
0/0
15.3.2006 8:36

lemax

Jezis to nemohl schvalit, byl zavrazden jeste nez to stacil oznamit co je spravne!
0/0
16.10.2005 7:15

Júlinek šíšal

Re: Jezis to nemohl schvalit, byl zavrazden jeste nez to stacil oznamit co je spravne!
nojo ... prý to bylo tou pokleslostí práva tehdejší nejcivilizovanější společnosti ... prý snad dokonce dalo o tom hlasovat ...
0/0
16.10.2005 8:34

Beranal

Poprava je vražda ???
Jedno nechápu, dle našich postmoderních evropských humanistů je poprava vraha jakási “vražda”. Když Lubina při loupežném přepadení vzal rukojmí mohla ho Policie naprosto legálně odtřelit jako psa a to bez soudu a pouze na základě toho že by se domnívala že je rukojmí ohroženo na životě. Potom by se ukázalo že on ty vyhrůžky nemyslel vážně že ta zbraň nebo výbušnina byly jen makety atd.., tedy by vlastně podle výše uvedené humanistické logiky došlo k vraždě prakticky “nevinného” člověka. Nebo co takoví vojáci ve válce, kde ti mají absolutní jistotu když střílejí, házejí bomby, vypouštějí střely že nezabijí nevinného ??? Ono absolutně vyloučit nevinné oběti nelze nikdy, to by se museli zakázat veškeré lidské činnosti. Nechápu ten opravdu “svatý” humanistický zápal pro usvědčené zločince, stát se obětí justičního omylu a být popraven to je asi taková pravděpodobnost jako že vyhraju 5x za sebou první cenu ve Sportce. Kolik bylo za posledních 100 let v 
0/0
16.10.2005 5:14

Beranal

Re: Poprava je vražda ???
ČR takovýchto justičních omylů (justiční omyly nebyly politické procesy v 50 letech, to byly politické vraždy) ???
0/0
16.10.2005 5:15

Júlinek šíšal

Re: Poprava je vražda !!!
Dítě dítě, máš to nějaké popletené ... policajt nemůže nikoho jen tak odstřelit jako psa, neboť - jak poměrně správně díš, v civilizovaných podminkách nikdo včteně policie nemůže být souběžně obce, soudce a kat. Policajt má akorát předepsáno v určité situaci použít zbraně k odvrácení ...atd., a oprávněnost každého takového použití se proto vyšetřuje extra zřízenou institucí. Tohle tvé právo nemá ani soud , i ten má jen povinnost aplikovat aktuálně stanovené právo. A  právě kvůli zmíněným povinnostem mají oba instituty onu ochranu práva, kterou ty si pleteš s nějakým jejich právem. Doufám, že při svý zde prokázaných vlohách netoužíš být policajtem,ani soudcem, ani jinak se domoci ybrojního pasu. Ačkoliv v jednom postu bys uplatnění našel - mohl bys být kat.
0/0
16.10.2005 6:02

Júlinek šíšal

Re: Re: Poprava je vražda !!!
pardon: obce jest míněno žalobce ...PS: to, že se tebou požadováné někdy někde děje, ještě neznamená, že je to legální, ale nejspíše to svědčí o mizerném právním vědomí podobných nositelů práva, asi jako jsi ty..
0/0
16.10.2005 6:05

Beranal

Re: Re: Poprava je vražda !!!
Šíšale, šíšale ty humanistický bolševický agitátore jaký je prosím tě rozdíl mezi výrazem že policajt v určité situaci může někoho odstřelit jako psa, protože se domnívá že došlo k ohrožení na životě rukojmího a výrazem že policajt může v určité situaci použít zbraně k odvrácení nebezpečí atd., což zase jasně znamená že může v určité situaci sám rozhodnout a někoho odtřelit jako psa. Tady do toho motat jestli se jedná o právo nebo ochranu práva (ono zkrátka při té tvé ochraně práva má ten policajt v určité situaci právo i zabíjet a to bez soudu). Zákruty tvého humanistického myšlení jsou z logického hlediska těžko pochopitelné.
0/0
16.10.2005 6:25

Júlinek šíšal

Re: Re: Re: Poprava je vražda !!!
ten rozdíl je evidentí i polokreténu - použití zbraně nemá účel ani cíl zastřelit ohrožujícího, nýbrž zabránit mu v dalším páchání ...o nějakém zastřelování není a nemůže být ani slova - a na tom nic nemění, zdali se policjt takto dobře trefí nebo netrefí. Podobně policajt nemá takovou možnost rozhodovat - policajt má předepsánou, kdz se takto rozhodnou má a kdy nemá. Pokud o tom neví, pak je to vada jeho, jeho cvičitelů nebo pokleslého právního řádu.  taky neumím pochopit, že takto primitivní příslušník doby kamenné může být na netu ...
0/0
16.10.2005 7:00

Beranal

Re: Re: Re: Re: Poprava je vražda !!!
Už se opravdu směju, ono zabránit někomu kdo má např. rukojmí v dalším páchání ...... to se dá jenom prostou střelou přímo do hlavy, tedy zcela úmyslným a prostým zastřelením zločince, pokud dojde k netrefení zločince tak to je katastrofa, viz např. únos těch sportovců na olympiádě v Mnichově. Jestli má policajt toto předepsáno že může v určité situaci udělat tak má prostě právo to udělat.
0/0
16.10.2005 7:35

Júlinek šíšal

Re: Re: Re: Re: Re: Poprava je vražda !!!
milý skine, právo počítá s možností úmrtí zločince v důsledku uplatnění metod nařízených ochráncům práva. Proto i ono vyšetřování a proto i ona jejich ochrana v takých situacích navíc. Ale v žádném případě vyspělé právo nenařizuje výslovně zastřelení a použití zbraně nařizuje jen jako poslední naději na úspěch. Můžeš si myslet, že je to právo, ale ona je to navíc povinnost, i kdyby v popisu stálo, že "může".... A cílem skutečně není zastřeli, nýbrž zabránit ... A není pravda, že zastřelením pachtele trestné činnosti není nikdo vinnen a stůl je čistý - pravdou je, že výsledkem vyšetření odpovědnost za takový případ přebírá za ochránce společnost, takže on je nevinný ...Fakt nemůžu za to, že tvé právní vědomí je na úrovni njújorského policajta ze špatného akčního filmu. Jestli chceš prospět spravedlnosti a demokraci, prosím tě, hlaš se raděj k náckům nebo k oně tebou referovaným koroptvím, ti to zanli podle tvýho gusta ...
0/0
16.10.2005 8:03

Beranal

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poprava je vražda !!!
Já jsem skin Doufám že ty děláš s tímhle myšlením někde v justici. Tam takové bláboly konstruují soustavně, např. dokážou vykonstruovat že spisovatel Beneš, starý pán který žil celý život bezúhonně je zločinec, který někoho ohrožuje. On si dovolil agresivnímu řidiči který mu otevřel dveře jeho auta a sprostě mu nadával vyhrožovat sebeobranou a replikou pistole neschopné střelby. Řekl bych že s tím svým myšlením s tou soudkyní Jurečkovou určitě souhlasíš. Já jako člověk který se řídí rozumem a nikoliv humanistickými bláboly bych řekl že starý pán klidně mohl hrozit skutečnou zbraní, to by byla stále ještě přiměřená sebeobrana. Pokud někdo psychicky neunese to, že starý pán dodržuje předepsanou rychlost, vyskaku
0/0
16.10.2005 8:31

Beranal

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poprava je vražda !!!
vyskakuje z auta a chodí někomu nadávat a vyhrožovat tak by vůbec neměl vlastnit řidičský průkaz a za to nadávání a vyhrožování by ho měli přiměřeně potrestat.
0/0
16.10.2005 8:32

Júlinek šíšal

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poprava je vražda !!!
no ... po pravdě řečeno, to vskutku nevím ... promiň ... ale tady a teď se tak chováš ... teda pokud nejsi to druhé ...
0/0
16.10.2005 9:12

Beranal

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poprava je vražda !!!
Ještě bych dodal, kdyby jsi byl ty tím newyorkským policajtem s tím tvým "právním" myšlením tak tvoje životnost policajta by byla maximálně 3 měsíce, potom už by byl jenom policejní pohřeb
0/0
16.10.2005 8:47

Júlinek šíšal

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poprava je vražda !!!
však taky v NY je to pokleslé už delší dobu ... a krom jiného proto taky nejsem v něm policajtem ...
0/0
16.10.2005 9:14

Júlinek šíšal

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poprava je vražda !!!
mimochodem ... nechtě jsi tvrdit, že NY je celý peleší lotrovskou , jenž si nezaslouží nic jiného než vypálit? ...
0/0
16.10.2005 9:17

Beranal

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poprava je vražda !!!
Jakými duševními pochody jsi toto prosím vydedukoval. Řekl bych že v NY platí zákon, tam si nikdo na policajta vytasit zbraň nemůže dokonce si nemůže ani dovolit policajtovi odmlouvat. Tam mají zřejmě interní policejní směrnice, že v takovém případě pachatele mohou okamžitě zneškodnit několika střelami velké ráže. Když je výjímečně pachatel rychlejší tak tam zase mají zákony že ten pachatel skončí v plynové komoře nebo na elektrickém křesle a žádný postmoderní humanista ho nezachrání.
0/0
16.10.2005 9:30

Júlinek šíšal

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poprava je vražda !!!
... už jsem se lek, že jsi něco jako ti rorýsi ... nojo - on zatím policajt, jedno jestli veřejný, tajný nebo krypto ...  ... však už taky nejmíň půlce amíků tenhle pokleslý policejní stav jde na nervy ...
0/0
16.10.2005 9:36

Júlinek šíšal

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poprava je vražda !!!
... už jsem se lek, že jsi něco jako ti rorýsi ... nojo - on zatím policajt, jedno jestli veřejný, tajný nebo krypto ...  ... však už taky nejmíň půlce amíků tenhle pokleslý policejní stav jde na nervy ...
0/0
16.10.2005 9:57

lemax

Re: Re: Poprava je vražda !!!
Julinku sulinku, zase tlachas nesmysly, pokud nevis ze poplicajt te muze strelit, i v pripade ze drzis v ruce pouhou rozbitou flasku! No radsi si dej jeste jedno pivo ty hospodskej kecale!
0/0
16.10.2005 7:14

Júlinek šíšal

Re: Re: Re: Poprava je vražda !!!
milé dítě, sice může, ale pak bude dokazovat, že nic jiného mu nezbývalo ... teda jestli se to nestane v tvém stétě s pokleslým právem, které tak miluješ ...
0/0
16.10.2005 8:06

lemax

Nemohl by ani, tento snek nikdy neexistoval! (ani po smrti)
0/0
14.10.2005 9:46

inzinierbula

A co oběti?
Četl jsem názor, že nepotrestání nebo "mírné" potrestání viníka je projevem neúcty k oběti. Pokud by byla vina nezvratně a nade vši pochybnost prokázána, nebyl by trest smrti odplatou ani výstrahou ostatním, ale hlavně ochranou společnosti před podobným činem téhož jedince v budoucnu. Nezvratný důkaz mohou poskytnout moderní kriminalistické metody. Přesto ale může zůstat určitý stín pochybnosti. Za nezvratný důkaz viny lze tedy považovat pouze dobrovolné přiznání. Potíž je jen v tom, že pod hrozbou trestu smrti se nikdo dobrovolně nepřizná. Z toho plyne, že je to složitý problém a vždy existuje určité riziko odsouzení nevinného. Otázkou ovšem je, jak velké je toto riziko ve srovnání s tím, že zločinec, který si trest smrti opravdu zaslouží, po propuštění z vězení nespáchá svůj či znovu. Pobyt ve vězení by mu přitom byl svým způsobem odměnou (za svůj čin by zaplatil jen ztrátou svobody) hrazenou z peněz jeho potenciálních příštích obětí. A jak ty k tomu p
0/0
14.10.2005 9:43

inzinierbula

Re: A co oběti?
přijdou?
0/0
14.10.2005 9:45

gagaryn

***
i kdyby schválil tak by to byl jen jeden hlas do diskuze.
0/0
14.10.2005 8:31

dislektik

já myslím že myslím rozhodně NE
0/0
13.10.2005 17:43

celtic

Ježíš...
by smrt neschválil....
0/0
13.10.2005 17:15

Najdete na iDNES.cz