Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Zabili eutanazii

Může lékař usmrtit nemocného, který trpí a přeje si při plném vědomí rychlý a bezbolestný konec? Je to jeden z největších etických problémů moderní civilizace. Strach z pomalého, nedůstojného a bolestného umírání je totiž noční můrou nás všech, kteří se jinak cítíme pány prostoru i času.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Člověk_JK

Příní při "plném vědomí"?
Nemocný, který trpí může těžko zvážit své přání - ač by byl  při plném vědomí - nemá jasnou a svobodnou mysl. (To je podobné jako s vyslovením "pravdy na mučidlech".) Mimochodem cítit se pánem prostoru i času může jenom blázen
0/0
13.10.2005 8:48

manin

Utrpeni
Nemoznost rozhodovat o ukonceni sveho zivota je proste absurdni. Cernokabatnici by nejradeji abychom vsichni trpeli na krizi ale utrpeni jim klidne prenecham.
0/0
13.10.2005 8:10

Ccecil

je to snadné
je to snadné svést vše na křesťanské demokraty, ale co tak připravit takovou novelu, která by přímo nevybízela ke zneužívání? A co tak lépe definovat eutanázii, kterou si někdo plete s neochotou, respektive nemožností udržovat život za každou cenu?
0/0
12.10.2005 17:11

babacek

Eutanázie
je zrovnatak zneužitelná  když její moc dostane do ruky člověk na úrovni Lubiny,jak podotkl p.Komárek.Když se podrobněji podíváme jaký chaoz je v našem trestním právu tak pochybuji,že by mohl v součastnosti být ustanoven zákon který by plně zajistil zneužití.
0/0
12.10.2005 14:50

pedr64

Jsem zastáncem
euthanázie. Vadí mi, že se vždy mluví jen o pacientech s bolestmi. Představuji si, že po úrazu ležím od krku dolů ochrnutý a jediným smyslem života je koukat do stropu. Nevím, jestli takový pacient trpí bolestí fyzickou, ale psychická musí být strašná.V tomto případě bych chtěl mít možnost o sobě rozhodnout.Druhým aspektem je však to, že i když budu mít podle zákona možnost o euth. požádat, těžko nějaký zákon přinutí lékaře mi v tom pomoci proti jeho přesvědčení.
0/0
12.10.2005 11:25

TrueRobos

Re: Jsem zastáncem
viz Million Dollar Baby. "Chci odejít, dokud ještě slyším potlesk a volání." A mimochodem, ať jsem za zlého: Ježíš věděl, jaký osud ho z rukou Římanů očekává. Pokud tedy neutekl ze zahrady Getsemanské, aby si zachránil život, efektivně spáchal sebevraždu. Ovšem duchovně založení lidé rozlišují sebevraždu a sebeobětování, i když jde v obou případech efektivně jen o vědomé rozhodnutí se pro smrt. Všechna zvířata si jsou rovna, ale některá jsou si rovnější. A všechny sebevraždy jsou stejně zavrženíhodné - s výjimkou těch, které jsou chváleny a velebeny.
0/0
12.10.2005 16:29

TomášM

Re: Jsem zastáncem
když seš ochrnutý od krku dolů, tak s pečí běžnou v českém zdravotnictví máš maximálně 3 roky života. Pak umřeš na následky proleženin (zápal plic, infekce, gangréna atp.) Myslíš že se budeš povalovat na posteli která je konstruovaná tak abys neměl proleženiny, na speciální matraxi drahé jaxviňa a sestry tě budou co hodinu polohovat? Si radši dají kafíčku. Takže bys moc dlouho netrpěl. Ukaž mi někoho v ČR kdo přežil víc jak 3 roky. Neexistuje. Maximálně tak nějakej pracháč v USA co si zaplatí ošetřovatelky.
0/0
13.10.2005 1:57

Najdete na iDNES.cz