Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Smrt je vítězství nad utrpením

Když jsem téměř před pěti lety obhajoval své stanovisko k eutanazii, vysloužil jsem si od řady kolegů kritiku, ale zároveň podporu od spousty čtenářů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

dislektik

SMRT JE VYSVOBOZENÍM OD UTRPENÍ
a né vítězství!!! vítězí se nad smrtí!!!!!!!
0/0
10.10.2005 6:57

GUG

K eutanázii jen jedno:
Slyšel jsem vyprávění od lidí, kteří se starali o umírajícího člověka. Můžu vám říct, že já mít doma takovou zrůdu, tak ji zabiju sám.
0/0
7.10.2005 19:15

zuza0007

Re: K eutanázii jen jedno:
zrůdu ???  myslíš lidskou bytost ??
0/0
7.10.2005 19:20

MKN

Re: K eutanázii jen jedno:
Zrůda jste v první řadě Vy...
0/0
9.10.2005 11:50

_m-

Re: K eutanázii jen jedno:
Doufám že se dočkáš stáří.......
0/0
10.10.2005 8:54

scorsess

euthanazie a korupce
Jelikož jsme národ skoro odjakživa úplatný, hrozí nebezpečí, že by se možnost euthanazie mohla také stát prostředkem k likvidaci např. nepohodlných svědků...možná to vypadá paranoidně, ale všude ve světě panují obavy z možného zneužití - ani u nás tomu není jinak a bohužel i mezi lékaři se najdou tací, kdo si rádi nějaký ten úplatek vezmou...Náš národ ještě zdaleka není morálně zralý a má co dohánět. 
0/0
7.10.2005 16:21

Macchiavelli

Urcite by diskuzi prospelo
kdyby se ji ucastnili pouze ti co videli v bolestech a "hovnech" umirat nekoho blizkeho. Ti ostatni jsou jen trapni kibicove  
Howgh (mam zpozdeni, sakra)
0/0
7.10.2005 14:55

Ccecil

Zásadní otázka
Zásadní otázka je, co si vlastně pod pojmem euthanazie představíte. Někdo lpí na udržováním "života" za každou cenu a jakékoliv odchýlení od této strategie považuje okamžitě za eutanázii.  Myslím, že tento extrém není vhodný a je přímo škodlivý. Nejedná se o euthanazii, jak někdo mylně uvádí a ani třeba dobrovolné vysazení léků není sebevražda či euthanazie. Jiný pohled na věc je žádost o smrt relativně zdravého člověka, který se cítí sám, nebo jen jako přítěž své rodiny.Ve druhém případě je žádost o smrt  nepatřičná a jako taková je takto chápaná euthanazie eticky nepřijatelná.
 
Euthanázie má ještě další rizika a to jako cestu k odstranění nepohodlného člověka, který může být tak psychicky zpracován, že se smrtí souhlasí, jen aby už měl pokoj.
0/0
7.10.2005 14:43

babacek

Re: Zásadní otázka
Malý dotaz:Nepopíráte tímto tedy Hypokrata?
0/0
7.10.2005 16:05

Deleter

Re: Re: Zásadní otázka
myslíte asi Hippokrata, že?
Víte, zkuste si tu přísahu najít a pak zkuste najít jediného lékaře, který ji bezezbytku dodržuje. Hodně štěstí
0/0
7.10.2005 16:14

babacek

Re: Re: Re: Zásadní otázka
Omlouvám se za chybu.
A i když jsem to napsal z hrubkou tak její obsah mne je znám a musím vám sice dát za pravdu,ale to je právě to,že není prostor pro uvedení eutanázie do praxe když se nedodržuje ani ..........
0/0
7.10.2005 16:21

Deleter

Re: Re: Re: Re: Zásadní otázka
ano to máte pravdu. Přesto ovšem pochybuji, že za současného stavu politické scény přichází do úvahy skutečné řešení tak závažného tématu. Během tak krátké doby, jako jsou necelé čtyři roky před volbami to přece není možné.
0/0
7.10.2005 16:39

babacek

Re: Re: Re: Re: Re: Zásadní otázka
Myslím,že to není záležitost pouze politiků.Ale,celá společnost ještě není natolik vyzrálá aby se taková věc nezneužívala.( Pouze můj osobní názor)
0/0
7.10.2005 16:48

Deleter

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zásadní otázka
v podstatě by se dalo říct: "... taková věc ještě více nezneužívala". Bohužel taková situace, a vyplývá to z reakcí, tu je.
0/0
7.10.2005 17:12

Ccecil

Re: Re: Zásadní otázka
Z jakého důvodu?
0/0
9.10.2005 22:34

babacek

Re: Re: Re: Zásadní otázka
Co z jakého důvodu?Z jakého důvodu to není jen věcí politiků,nebo proč není ještě společnost na takovou věc vyzrálá?
0/0
10.10.2005 6:14

Englishman

Euthanazie jen na žádost pacienta?
Před sedmanácti lety jsem dělal asi rok poskoka na ARO. Za tu dobu se mohlo mnohé změnit, ale moc tomu nevěřím - přístroje se dají vyhodit nebo koupit, ale myšlení lidí se předělá těžko. Moje 17 let stará zkušenost z jedné poměrně špičkové nemocnice je: euthanazie je běžná a nedělá se na žádost pacienta, ale pro pohodlí sester nebo doktorů. Kdyby se to, co jsem tehdy zažil, stalo po roce 89, utíkám okamžitě na policii s trestním oznámením. Snad ještě horší než načerno praktikovaná aktivní euthanázie mi přišel opak: sestry na nočních nedávaly umírajícím pacientům předepsané morfium, aby jim neumřeli během služby.
0/0
7.10.2005 12:02

mcms

Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
Musím Vás ujistit, že tyto praktiky stále u nás existují. Moje skušenost,z které mi bylo a je na blití, byla z mojich náštěv na Gerondo oddělení Bohnického ústavu. Mojí babičku tam odvezli z nemocnice na Bulovce s chybnou diagnozou tzv. stařecké demence (nedělní směna si zřejmě chtěla užít klidný večer). Jak jsme se pozděli dozvěděli, jednalo se mozkovou mrtvičku. Při mých skoro každodenních návštěvách na gerondo jsem byl světkem změn, kdy se z jěště relativně čiperných stařečků a stařeček postupně stávaly jen ležící živé mrtvoly dopované sedativy. V případě mojí babičky jsme později zjistili, že léky které jsem tam osobně donesl ihned po hospitalizaci, jí nebyly dávány a místo toho dostavala jen den ode dne silnější "uklidňující" léky. Mezi léky, které měla každý den dostávat, byly i životně důležité srdeční léky. Když jsem mohli jasněji poznat probíhájící změny a odvezli jsme ji do soukrového sanatoria u Klatov, pro její srdce byla už pozdě. 
0/0
7.10.2005 13:50

mcms

Re: Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
Byl sem světke i takových prasečin, kdy v noci zemřelá pacientka ležela na pokoji s dalšími dvěma babičkami ještě 3 hodiny po raní vizitě. Proto bych rád upozornil všechny, aby si na toto oddělení daly velký pozor a rád vzkázal místnímu personálu z Bohnického Ústavu oddělení Gerondo, že to jsou nejsprostší lidský hieny jaký jsem v životě viděl. Jestli je ještě nějdy potkám, a že si je pamatuju, tak z nemocnice jen tak nevylezou.
0/0
7.10.2005 13:50

_m-

Re: Re: Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
V Bohnicích je to vůbec....... Můj syn se taky léčil na psychiatrii - naštěstí v PCP - to je jiný kafe. Když byl navštívit spolužáka na "normálním" oddělení přišel úplně v šoku - je to už 2 roky, ale nikdy mi o tom nevyprávěl, jen mi řekl - mami netušíš jaké jsem měl štěstí........
0/0
7.10.2005 13:59

Ocelota

Re: Re: Re: Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
Souhlasim. Taky jsem byla v Bohnicích, díky bohu jen jako návštěva. Pavilon byl celý den zamčený, pacenti si nesměli během dne ani lehnout, omezený počet křesel u televize a jedna malinkatá společenská místnost. Tam by se zbláznil i normální člověk, natož člověk, který není úplně psichycky v pořádku. Pokud jde o eutanasii, tak s ní naprosto souhlasim. I zvíře, když se nemůže hýbat nebo je vážně nemocné, se nechá utratit, aby netrpělo. Ale u lidí to nejde. Slyšela jsem názor, že to není humánní. A nechat někoho trpět v bolestech snad je?
0/0
7.10.2005 15:47

zuza0007

Re: Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
podobné zkušenosti mám s pracovníky LDN v Motole...sestřička přijde k nemohoucímu dědovi s obědem....za pár minut přijde znovu..dědovi vynadá, že nic nesnědl ( děda chudák ani nevěděl čí je, natož aby se hýbal ), sebere talíř a odejde...a ti ostatní se bojí personálu cokoliv říct...
0/0
7.10.2005 14:05

Deleter

Re: Re: Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
moje prababička byla dočasně umístěna v LDN v Brně. Ze sice špatně, ale pohyblivé staré dámy udělali ležáka naučeného na pleny. Kdo to ale měl tušit
0/0
7.10.2005 16:00

babacek

Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
Musím se přidat i(i když se mne to netýkalo bezprostředně) já.Traumatologie, pavilon,,G´´ FN Královské vinohrady.Naprosto stejné,sedativa a opět jen sedativa byla podávána nemocným.Veškerá péče byla zaměřena na estetiku lůžek a pokojů což zřejmně mělo léčbu nějak nahradit.Co se dělo po 22.00 hodině ani popisovat nebudu protože by stejně nikdo neuvěřil.
0/0
7.10.2005 16:13

zuza0007

Re: Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
myslím, že ti, co s tím mají už své zkušenosti, určitě ano....když ještě děda ležel v nemocnici, před tím, než ho dali do LDN ( a my si ho pak radši vzali domů ), jsme ho byly s mamkou navštívit. Na chodbě nikdo, ani sestřička, abychom se nahlásily, tak jsme šly do pokoje. Po chvilce jsme přes dveře slyšely, jak se baví dvě sestřičky...ta jedna říkala : bylas na 12 ??..ta druhá : kde ?? a odpověď : no tady, jak umírá ten pán...a tohle hezky nahlas, vůbec jim nevadilo, že je slyší ostatní pacienti nebo ten dotyčný ( děda naštěstí spal )
0/0
7.10.2005 16:18

babacek

Re: Re: Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
I když  mám podobné skušenosti dovolím si vám popsat jiný příklad.
Měl jsem infarkt a když jsem se po hubou kroutících saniťácích dostal do nemocnice o které se říkalo,že se tam chodí umírat.(Praha 10 Vršovice Oblouková,dnes LDN)Tak mne sestra natočila EKG poté zvedla telefon a řekla ,,paní doktorko mám tu mladého chlapa a je to infarkt jako prase´´.Paní doktorka byla v minutě dole koukla na křivku EKG a řekla,na saniťáka čekat nebudu a pomohla mi na pojízdné křeslo a už jsem jel na ARO.Tam už se mne dostalo péče.Pak si již pamatuji,že jsem měl v noci nějaké obtíže a byla u mne sestra.Až ráno když jsem nějak procitl mne spolupacienti řekli,že u mne proseděla celou noc,a nemusela.A i když jsem v kritikách na toto téma tvrdý je toto zkušenost která mne říká nejsou všichni stejní.
0/0
7.10.2005 16:33

zuza0007

Re: Re: Re: Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
jj, to neříkám...já třeba sama za sebe ( když já jsem byla u lékaře nebo v nemocnici hospitalizovaná ) si vůbec nemůžu stěžovat. Ale je pravda, že co se týká péče o seniory, máme co dohánět ( ne technicky ).
0/0
7.10.2005 16:37

babacek

Re: Re: Re: Re: Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
Žít se chce mladému jako starému,mimo pacienty kteří nemyslitelně trpí je snad nesporně jisté.Ale,je to snad stav celé společnosti kdy máme soucit jen z těmi kteří jsou nám blízcí a na ostatní jaksi kašlem.Morálka jde do háje.
0/0
7.10.2005 16:45

zuza0007

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
a to je právě to smutné...chápu, že při tom, s čím se zdravotníci denně setkávají, musí být trošku otrlí, aby to vůbec vydrželi, ale co je moc, je moc....
0/0
7.10.2005 16:48

babacek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
Být nad věcí je nutnost lékařů a vůbec všech co přichází z pacientem do kontaktu.Ale,to nemá nic společného z otrlostí a následném pouhém tlumení bolesti a někdy ani to ne.
0/0
7.10.2005 17:03

zuza0007

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
ale vždyť já ti neodporuju...tu otrlost jsem také myslela ve smyslu být nad věcí....jinak píšeme víceméně o tom samém, jen každý trochu jinak...
0/0
7.10.2005 17:06

babacek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
Pardon.Já jsem jen dodal,já souhlasím.
0/0
7.10.2005 17:21

zuza0007

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
tak to promiň, vypadalo to, jako když jsem řekla něco špatně, tak jsem si to špatně vyložila...
0/0
7.10.2005 17:26

babacek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
Nic klid.Je pátek a večer teprve začíná.
0/0
7.10.2005 17:37

zuza0007

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
pro mě ne...  
0/0
7.10.2005 17:40

babacek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
Práce?
0/0
7.10.2005 17:44

zuza0007

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
hmmm...sice už není nic na práci, ale kosmeticky tu být musím..až do 2 do rána...
0/0
7.10.2005 17:45

babacek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
Tak to přežij v klidu.Když máš net tak ti to uteče.
0/0
7.10.2005 18:02

zuza0007

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
doufám, díky
0/0
7.10.2005 18:07

_m-

Re: Re: Re: Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
No ono to asi bude v lidech - a v jejich otrlosti, měls kliku. Obloukové bych se bála jako čert kříže, babička tam umřela. Byla už stará a velmi nemocná, ale vadilo mi, že nám doktorka řekla - ona teď zrovna spí, ale stav se výrazně zlepšuje - a kyž nad ránem zemřela, řekli nám potom spolupacienti, že "spala" vlastně byla v komatu 2 dny. Óno se to jistě špatně říká, ale tu poznámku o zlepšování si mohla odpustit.
0/0
7.10.2005 16:38

babacek

Re: Re: Re: Re: Re: Euthanazie jen na žádost pacienta?
Moje maminka tam zemřela též.
0/0
7.10.2005 16:45

skeptik681

dotaz na autora: pověřený správce mého bytí
Dovoluji si dotaz na autora článku: Situace, kdy jsem schopen dát průkazně najevo svoji vůli je poměrně jasná. Myslím tím mně a autorovi, protože jsme pravděpodobně názorově na stejné lodi. Ale jestli se něčeho děsím, pak je to situace, kdy můj duch zemře dřív než tělo a stane se ze mě "živá mrtvola". Nějak mě neuspokojuje vědomí, že mi to bude jedno. Kdyby to šlo, tak bych se proti takovému stavu taky velmi rád pojistil. To je ovšem asi problém, i když si umím představit funkční řešení. Jako jeden z možných nástrojů bych viděl to, že bych za plného vědomí, třeba teď hned, pověřil nějakou osobu, ke které mám patřičnou důvěru, právem rozhodnout o mém bytí či nebytí v těchto nebo podobných nebo jinak sporných případech. Zajímalo by mě, jestli se tento institut někde uplatňuje, nebo jestli byl alespoň někde diskutován. Mám ale ten pocit, že to nic nového není, a že snad byl tento motiv zpracován i beletristicky. Jednalo se, tuším, o pověření reciproční a pochopitelně neformální.
0/0
7.10.2005 11:49

saldo

Pane
doktore Bočku, jsem rád, že na stránkách iDnesu zazněl na téma euthanasie konečně lidsky rozumný názor. Po řadě příspěvků náboženských, filozofujících a od reálného života odtržených pokrytců se zde setkávám s vyjádřením člověka, který měl možnost být u mnoha trpících nemocných, čekajících na smrt jako na vysvobození. Jsem zvědavý na reakce tradičních oponentů.
0/0
7.10.2005 11:26

TrueRobos

Re: Pane
Řada náboženských antieuthanasních spolků vytváří dojem, že Bůh je vlastně sadista a ten, kdo trpí, my za to má být ještě vděčný. Tuto interpretaci striktně odmítám. Je zvrácená. Nechat trpět nevyléčitelně nemocného proti jeho vůli je stejné, jako ho aktivně mučit. Je to kruté a nemilosrdné. Tito lidé ať opravdu nemluví o dobru a o milosrdenství. Je vyloučeno, aby Bůh byl zároveň milosrdný a zároveň vyžadoval udržení života i za takovýchto podmínek.
0/0
7.10.2005 15:38

pinguinone

Re: Re: Pane
...  popiras existenci zazraku...
0/0
7.10.2005 16:19

skeptik681

hodně přesvědčivé
Osobně v této otázce nijak zvlášť nepotřebuji být přesvědčován, ale řekl bych, že je článek hodně přesvědčivý. Autor asi opravdu ví, o čem mluví. Velká spousta lidí, bohužel, jedná systémem "jiná funkce, jiný názor". Možná se i ten nejmilitantnější odpůrce bude nakonec eutanazie dožadovat.
0/0
7.10.2005 11:22

Najdete na iDNES.cz