Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Strážník dostal za postřelení řidiče podmínku

Jindřichohradecký soud dal podmínku strážníkovi, který loni postřelil řidiče. Šofér prý nerespektoval jeho pokyn k zastavení. Strážník Vladan Simandl podle rozsudku zneužil svou pravomoc, pět let nesmí pracovat u městské policie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Corwin_x

Nazor
No jestli byl ozralej, mel ho zastrelit a bylo by o hovado min. S MP nemam zadne (rozumejte ani kladne ani zaporne) zkusenosti, zato s ozralyma prasatama ano. Kdyz byl dost velkej hrdina, aby nalitej sed za volant, tak se nesmi divit ze nejakou koupil, navic kdyz k tomu nereagoval na vyzvy k zastaveni
0/0
29.9.2005 16:39

Kladýnko

no nevím.....
Z toho co jsem o tom tenkrát četl, tak to bylo trochu jinak. Strážník "měl podezření" že muž je opilý a když tento nasedl do vozu, snažil se mu zabránit v řízení (pochybuji, že MP má na něco takového právo, navíc bych rád věděl, z čeho městský vymatlanec usoudil, že je řidič pod vlivem). Řidič na něj kašlal a odjel, načež ho MP začala pronásledovat, zablokovala mu autem cestu a hrdinný strážník z metru vysypal do auta a neozbrojeného řidiče celý zásobník, což představuje při pravděpodobné zbrani ČZ 75/85 pěkných 15 ran. Tak že pro vás spravedlivé dole, když pominu, že to nebyl policista, ale příslušník MP, což je banda individuí, kterým nepatří zbraň do ruky (mám zkušenosti pouze s pražskou MP), se zachoval naprosto neadekvátně a měl dostat minimálně 4 roky natvrdo. A navíc, když to vezmu z vašeho pohledu, tak je to neschopné hovado, protože z jednoho metru, patnácti ranama........to by ho zabil i slepej.  
0/0
29.9.2005 15:02

231

Re: no nevím.....
a) vzhledem k tomu, že ožralý byl tak to strážníci odhadli správně.
b) zabránit ožralému v řízení vozidla do určité povinnost každého občana (pokud to je v jeho silách) 
c) to že ho z jednoho metru neodstřelil,  také může svědčit o tom, že ho odsřelit nechtěl
Pokud máte dojem, že MP jsou banda individuí, zkuste emigrovat někam, kde je to lepší.
0/0
29.9.2005 15:43

Z-S

Re: Re: no nevím.....
Az se nejakemu mpkovi znelibis a ten te zkope za domeny dopravni prestupek (jako nedavno pripad z Chebu) nebo te nejaky bude zastavovat patnacti ranama, muzes emigrovat jinam kde je to lepsi, pokud to prezijes, vole.
0/0
29.9.2005 15:56

Kladýnko

Re: Re: no nevím.....
a) A byl ožralý? Jak to víte?
b) O této povinnosti jsem teda neslyšel - morální povinnost, to ano, takovému člověku bych asi zkusil domluvit, ale rozhodně bych ho nerozstřílel.
c) Člověk který se alespoň trochu ovládá, tak nevystřílí 15 nábojů pro výstrahu, to svědčí o naprosté nepříčetnosti. Navíc zodpovědný a rozumný člověk ze zbraně ráže 9mmLuger na ulici mezi lidmi nevystřelí, protože nikdy neví kam to poletí, taková střela hravě proletí např. vzrostlým stromem a letí dál! Klidně mohl sestřelit nějaké dítě o 500m dál. Mám silný dojem že např. pražská MP je banda individuí, které by k normální policii většinou nevzali, navíc se nejedná o organizaci sloužící k ochraně života a majetku občanů, ale o organizaci sloužící k vylepšování městského rozpoččtu stíháním malicherných přestupků za každou cenu. V podstatě neco jako za minulého režimu populární "šedý mor". Jo a emigrovat se nechystám......
0/0
29.9.2005 16:03

231

Re: Re: Re: no nevím.....
a) vycházím, z různých článků a p. láha v žádném nepopíral, že by nepil a dokonce strážníkům tvrdil, že řídit bude jeho přítelkyně. Nemám chuť otravovat známé v JH aby mi informace zjistily, ale rád se nechám přesvědčit od Vás. Vy víte odkud, že opilý nebyl, případně, že se strážníci neměli důvod domnívat, že opilý je
b) obecně by šel (za určitých okolností aplikovat Občanský zákoník §415 - předcházení škodám), ale nemám chuť s Vámi o tom polemizovat, tak vám z hlediska občana, dávám za pravdu.
 
0/0
29.9.2005 17:17

231

Re: Re: Re: Re: no nevím.....
Co se týká obecní polici, je to trošku jiné protože podle zákona č. 533199Sb. (Zákon o obecní policii) §7:
1) Strážník je v pracovní době povinen v mezích tohoto zákona provést zákrok nebo úkon, nebo učinit jiné opatření, je-li páchán trestaný čin nebo přestupek či jiný správní delikt anebo je-li důvodné podezření z jejich spáchání.
2) Strážník je i mimo pracovní dobu povinen v mezích tohoto zákona provést zákrok
a §7 odst.5 dodává Každý je povinen uposlechnout výzvy zakročujícího strážníka
Okolnosti konkrétního použití zbraně nemohu posuzovat, a protože nemám informace.
0/0
29.9.2005 17:17

Borgh

No kdyby ho trefil pořádně...
...mohlo bejt o jedno bezcenný hovado míň...
0/0
29.9.2005 14:33

oracle29

Já bych mu taky navrhnul odměnu za neohroženost.
Že má řidič problémy to mi přijde při jeho způsobu jednání docela spravedlivé - který slušný zaměstnavatel by se ho nezbavil?
0/0
29.9.2005 13:46

mikeK

stát se ale stará o své pracovníky!!!
Tohle se stát kdekoli na západě tak onen policista dostane metál a onen řidič se dlouho ve z basy nepodívá... Ano lámání na city, že přišel o zaměstnání je hezké, ale příčina je v tom, že několikrát nereagoval na signály Policie ČR ani na střelbu... Několikrát za sebou porušil zákony! A když pak policista sáhne po pistoli, k čemu jí kurňa asi mají mít?! Kdyby tenhle ožrala, který i postřelený ujede několik kilometrů než ho dopadnou náhodou někoho srazil, někomu něco udělal, tak se vina svalí na Policii a když se Policie snaží něco udělat je zase špatná... Myslím, že v tomto případě konala správně a to co se stát snaží žalobou policisty dokázat opravdu netuším, akorát podkopávat morálku sebe sama a ostatních, pak tu každý bude jezdit jak chce, jelikož si každý policista řekne, že zasahovat mu za to nestojí!
0/0
29.9.2005 12:51

Fanda Šmanda

Re: stát se ale stará o své pracovníky!!!
Naprostý souhlas, jen s jednou vyjímkou - stát tímto projevil medvědí službu nejen svým zaměstnancům, ale všem slušným občanům. Nechci být zlý, ale kdyby toho soudce (nebo jemu blízkého člověka) sejmul nějaký ožrala za volantem, tak by možná začal myslet hlavou a ne (s prominutím) prdelí.
0/0
29.9.2005 12:58

Z-S

Re: Re: stát se ale stará o své pracovníky!!!
Mestsky straznik neni zemestnancem statu, ale mesta! A kdyz jsou jeho pravomoce omezene, tak to ma respektovat (a prenechat to statnim kdyz je potreba) a ne si hrat na serifa, soudce i kata v jedne osobe!
0/0
29.9.2005 13:03

231

Re: Re: Re: stát se ale stará o své pracovníky!!!
Tak ho tedy měli nechat jet? Co měl podle Vás tedy ten strážník dělat. Když už je někdo tak zlitej, že ani není schopen racionálně uvažovat, nemá na silnici co dělat, protože je nebezpečnej svému okolí.
0/0
29.9.2005 14:20

Ahasver

Re: Re: Re: Re: stát se ale stará o své pracovníky!!!
Nesundavat botičku, dokud nepřijedou státní. Tak jako všude jinde.
0/0
29.9.2005 14:41

231

Re: Re: Re: Re: Re: stát se ale stará o své pracovníky!!!
Já botičku na autě ještě neměl, ale mám dojem, že až mi MP nandá, tak mi jí po zaplacení pokuty a manipulačního poplatku zase sundá. Ona na to potřebuje svolení státní policie???
 
P.S.  Jestli mu měli sundat botičku nebo ne, nemá vliv na otázku zda se může střílet po blbci, který je tak zlitej, že nerespektuje příkaz k zastavení.
0/0
29.9.2005 15:05

Ahasver

Re: Re: Re: Re: Re: Re: stát se ale stará o své pracovníky!!!
MP hlavně nemá ze zákona oprávnění zjišťovat, jestli je někdo pod vlivem nebo ne. Pokud má strážník podezření (i když velmi silné a důvodné jako zde), může domělého opilce pouze zdržet do příjezdu PČR. Přestupek a botička je na to ideální. Btw. sejmutí botičky není nijak vázáno na zaplacení pokuty ani jiného poplatku.
0/0
29.9.2005 16:20

Ahasver

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: stát se ale stará o své pracovníky!!!
ehm ... domnělého.
0/0
29.9.2005 16:23

231

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: stát se ale stará o své pracovníky!!!
Asi jsem se špatně vyjádřil. P. Bláha špatně parkoval tak dostal botičku. Vy píšete, že mu ji neměli sundavat, ale nevysvětli jste z jakého titulu. Domnívám se, že mi ji těžko můžou nesundat, zvláště, když tvrdím, že bude řídit přítelkyně.
S tím zadržením do příjezdu PČR máte pravdu, ale pokud je někdo zavolantem a rozjede se, tak je to zadržení trochu komplikované a §7 zákona o obecní policiji přikazuje strážníkum zasáhnout.
Takže když to zrekapituluji.
Špatně zaparkuji, a dostanu botičku. Zavolám strážníků, ty přijedou a já jim řeknu, že za chvíly přijde přítelkyně a ta mě odveze. Oni mi ji sundají, já sednu do auta a jedu. Co by ste dělal na místě strážníka Vy? Nesundat botičku dost dobře nemůžete, a když sednu do auta, v okamžiku když tu sundanou botičku uklízíte, nemáte šanci mi zabránit.
0/0
29.9.2005 17:36

Ahasver

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: stát se ale stará o své pracovníky!!!
Normální strážník, který nachytá opilce za volantem ihned volá PČR, protože dobře ví, že sám to řešit nemůže. Pokud chce opilec odjet, zdrží ho pod nějakou záminkou na místě. V tomhle případě to bylo úplně jinak, Bláha odjel, MP za ním v civilním autě (!), honili se spolu přes půl města, u něj před domem čekala opět MP (bez státnch), pak byla ta kanonáda, Bláha zase ujel, už jenom kousek a tam pro něj teprve přijela PČR. Myslíte, že je to tak správě? :-/
0/0
29.9.2005 18:31

231

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: stát se ale stará o své pracovníky!!!
Jak vypadala ta honička nevím, já u ní nebyl a samozřejmě obě strany říkají co se jim hodí. Osobně si myslím, že si pan Bláha myslel, "že těm debilům ujede". Pokud opravdu za ním jel civilní favorit, chápu že jel dál. Když ho, ale zastavili a vylezli z aut, byli v uniformách (aspoň to z různých článků vyplívá, a nikdo to nepopírá). Rozhodující podle mě je co se dělo v tento okamžik. Buď hned střílely a pak je rozsudek oprávněný, nebo, se p. Bláha zkusil rozjet a je (podle mého názoru) oprávněná střelba. Samozřejmě záleží i na dalších okolnostech. Hlavně na tom co může být ve směru, ve kterém střílí.
Pokud chce opilec odjet nemusí ho strážník držet záminkou, ale může i násilím. Jeho (tj. násilí) přiměřenost případně posoudí soud. P. Bláha ale tvrdil, že odjet nechce. Pak je těžko někoho zdržovat. Buď u něj můžete hlídkovat, nebo mu věřit, ale pak nezabráníte tomu, aby sedl do auta a rozjel se.
0/0
29.9.2005 19:44

albert10

Re: stát se ale stará o své pracovníky!!!
Az na to, ze se nejednalo o policii CR, ale o mestskou policii. A v tom bude asi ten hlavni problem.
0/0
29.9.2005 13:01

Mak1

Re: stát se ale stará o své pracovníky!!!
Problémem je, že na něj nestřílel policista, to by bylo všechno v pořádku. Ale střílel na něj příslušník Městské policie - to jsou ti, kteří mají dbát na to, aby psi neznečisťovali chodníky ...  A docela se děsím toho, jak jim zvyšujou pravomoci - např měření rychlosti. To si asi budeme muset počkat, než pár lidí zastřelí aby je globálně zrušili.
0/0
30.9.2005 7:59

wo_co_go

co k tomu dodat...
snad jen aby tento řidič až bude opilý  a nikdo ho nezastaví přejel někoho z uvedeného soudu...pro redakci: a co řidič? kolik dostal za najíždění na policajty, za ujíždění před policajty, za opilost za volantem?...kdyby byla vaše informace takto úplná, možná by opadlo to znechucení nad tím, co vše je tady možné...nakonec se zdá. že nebezpečný opilec za volantem je vlastně chudák....hm...
0/0
29.9.2005 12:49

Najdete na iDNES.cz