Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Červená čára přes zákoník práce

Bez práce je už několik let půl milionu lidí. Dlouhodobě nezaměstnaných přibývá. Pro tyhle lidi, často zoufalé, navrhovaný zákoník práce není. Nepomůže jim. Nesnižuje ani motivaci firem zaměstnávat na švarcsystém. Zaměstnavatelé se budou dál držet při zdi a další lidi do práce jen tak nepřijmou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

vovov

Zákoník práce ...
podle reklamní agentky ODS Jany Bendové obsahuje jedinou větu:
Zaměstnanec je povinen držet hubu a makat !
0/0
26.9.2005 14:09

vovov

Početní úloha:
Když se prodlužuje věk odchodu do důchodu, přibývá nebo ubývá nezaměstnaných ?
A proto hurá s ODS do důchodu v 70 letech !
0/0
26.9.2005 14:07

byrokratkiller

co neni videt pres ruzove bryle...
"Bez práce je už několik let půl milionu lidí. Dlouhodobě nezaměstnaných přibývá. Pro tyhle lidi, často zoufalé, navrhovaný zákoník práce není. Nepomůže jim"
Pravdive, ale naivni. Zakonik prace se prece nepise pro nezamestnane. Ten se pise pro zamestnane, kteri se obavaji konkurence z rad nezamestnanych, studentu, ucnu a cizincu. Zejmena pak pro odborove predaky, kterym dava politickou moc.  A v neposledni rade, regulace mezd obsazena v zakoniku prace vytvori problem masove nezamestnanosti, a stat ma dalsi zaminku pro rozsirovani sveho aparatu a jeho pravomoci. vzdyt oni prece "musi resit" socialni problemy!!!
0/0
25.9.2005 18:55

chejava

Na co zákoník!
Zaměstnanci mají makat a držet hubu. Už aby si všichni uvědomili, že vlastnictví výrobních prostředků je rozhodující. Zaměstnanci umí brát pouze prachy a také je ihned utratí. My jsme riskovali, brali úvěry a oni nyní chtějí za to málo co odvedou stále více. Soustružník, kalič, truhlář, inženýr, mistr, uklízečka. Všechno vyžírkové.
0/0
24.9.2005 8:19

babacek

Re: Na co zákoník!
Již jsem ve svém životě viděl převrácený komedianský vůz,hada blejt,ale takového kus vola jako vy ne.
0/0
24.9.2005 11:30

huhu007

No...
1. že by se u nás někdy něco jako zákoník práce dodržovalo, o tom nemám nejmenší iluze. Většina zaměstnavatelů na něco jako zákon z vysoka prdí, i když by jim nepřinášelo žádné těžkosti jej dodržovat, líné a nevýkonné soudy je v tom jedině podporují. Blbý zákon je tedy pouhopouhou populistickou reflexí na dosud probíhající zvůli a notorické nedodržování smluv ze strany zaměstnavatelů. Pokud bude tato praxe přetrvávat dál, bude zákoník zakový, že se už nevyplatí podle něj pracovat zaměstntncům ani zaměstnávat zaměstnavatelům
2. co kdyby novinářská lůza místo propagandistických žvástů místní kravičky raději uveřejnila paragrafované znění onoho zákona?
Z toho vyplývá jediné: v českém bordelistánu prakticky nikdo zákonník práce nedodržuje a to je větší problém, než to, jaký zákoník máme. Ale kravka Bendová to asi moc nechápe.
0/0
24.9.2005 7:57

mpet

Re: No...
zakonik prace dodrzuji ti poctivi. ti kteri jej nedodrzuji jsou bud to vyzirkove nebo ti poctivi, ktery stat uz pekne dlouho kali :-/. Podle Tebe ta .... Bendova to napsala moc hezky .
0/0
24.9.2005 8:44

komunisti_sou_svine

No to bude asi tím těch kteří to vymýšlí a prosazují se to jaksi netýká.
Pač jaksi nikdy nepracovali ani pracovat nechtějí a asi ani nedokoží pochopit že někdo pracovat chtít mohl :-(
0/0
23.9.2005 23:48

Kirken

Pí Bendová...
...je jedna z mála seriózních novinářek, která zjevně chápe to, o čem píše.
0/0
23.9.2005 14:05

MilanMilanMilan2

Re: Pí Bendová...
To je ovšem velmi ojedinělý názor.
0/0
25.9.2005 21:07

vovov

Omyl!
Pí Bendová není žádná seriozní novinářka, ale reklamní agentka ODS !
0/0
26.9.2005 14:10

Bouše

Proč to ČSSD dělá ?
Protože dnešní ČSSD je jenom pár nabubřelých arogantních bolševiků, v čele s buldozerem Paróbkem
0/0
23.9.2005 13:09

Janhura

Re: Proč to ČSSD dělá ?
Protože není nikdo jiný tak ideově blízký komunistům. (Já jim říkám "komunisti narůžovo".)
0/0
23.9.2005 13:21

Bouše

Re: Re: Proč to ČSSD dělá ?
Však už je taky noha v nohávě, tu novelu zákona o převodu nemocnic protlačili socani jen za pomoci komančů. Bude zajímavé, jaké budou mít logo, až se sloučí. Asi růže, ale místo šípků bude mít třešničky, tzv. třešňová růže
0/0
23.9.2005 13:29

Zwerg

Je to správné?
Je správné, že zaměstnanec smí dát svému zaměstnavateli výpověď bez udání důvodů?
 
Je správné, že zaměstnanec si smí najít lepší (lépe placené, s lepší perspektivou...) pracovní místo a jednoduše zaměstnavateli oznámit, že mu dává v rámci výpovědní doby výpověď bez udání důvodů? Proč v takovém pořípadě není zaměstnanec povinen dát svému zaměstnavateli nekolikaměsíční odstupné?
 
Proč nemá stejné právo také zaměstnavatel vůči zaměstnanci?
0/0
23.9.2005 13:02

byrokratkiller

Re: Je to správné?
zamestnanci maji vic hlasu pri volbach. staci?
0/0
25.9.2005 18:39

hzahza

Já jako zaměstnavatel
uzavřu smlouvu s zaměstnancem a je v zájmu nás obou toto dodržovat. Nevím, proč bych měl uzavírat nevyváženou smlouvu, kdy jedna strana bude mít výrazně větší zvýhodnění, než druhá.    A na námitku, že někdo příjde do práce a už jí nemá, proč bych to jako podnikatel proboha dělal, pokud pracovník dělal jak má.
0/0
23.9.2005 10:29

Janhura

Re: Ty jako podnikatel v socialistické společnosti
máš na čele nálepku potenciálního lumpa, kterému jde jen o mrzké zisky - jak se nedávno vyjádřil Paroubek.
Zatím není v širokém povědomí společnosti fakt, že jenom a výlučně zisky podnikatelů a z toho odvozený daně jeho firmy a jeho zaměstnanců financují chod nemocnic, armády policie, státní správy včetně Paroubkova platu.
0/0
23.9.2005 12:10

good_luck!

Re: Re: Ty jako podnikatel v socialistické společnosti
Jane Nesmíš na to tak hurá.
Pokud by jen a výlučně Zisky podnikatelů a z toho odvozené daně něco ve státě financovali, tak máme stát někde na úrovni středoafrického státu dlouho po rozkradení "imperiálního" panství.
Většinu státních příjmů tvoří různé odvody placené zaměstnanci, popř. skrytě zaměstnanci (různá pojištění), popř. daně ze spotřeby. A dále jsou to daně majetkové, opět nezávislé od vztahu podnikatel/nepodnikatel. 
0/0
23.9.2005 12:26

Kleki Petra

Re: Re: Re: Ty jako podnikatel v socialistické společnosti
Promiň, ale co je podle tebe "odvod placený zaměstnancem"? Podle mě je to
 
a) část mzdy, která je zaměstnanci vyplácena zaměstnavatelem v podstatě ze zisku, hradí dílem zaměstnavatel, dílem zaměstnanec. Pořád jsou to ale peníze vyprodukované zaměstnanci při činnosti firmy, tedy zisk.
 
b) část platu (tedy ve státní správě apod.). Tam jde jen o odevzdávání rozpočtových prostředků získaných z převážné části ze zisku při podnikání, tedy jen přelévání bez podstatného vlivu na stav rozpočtu.
 
Dalšími prostředky, které jsi měl v tomto zúženém pohledu zřejmě na mysli, jsou daně z příjmu právnických osob, ale to opravdu nejsou jediné prostředky, které zaměstnavatelé do rozpočtu odvádějí.
0/0
23.9.2005 12:48

jerryy

Re: Re: Re: Re: Ty jako podnikatel v socialistické společnosti
0/0
23.9.2005 15:34

Janhura

Re: Tedy z druhé strany - polopaticky
Pokud by soukromé firmy přestaly produkovat "mrzký" zisk a propustily by zaměstnance nebylo by pak z čeho platit jak píšeš "všelijaké odvody, různá pojištění, daně ze spotřeby, daně majetkové ..."
Neměli by na to ani státní zaměstnanci, protože oni nic neprodukují, berou jenom "přerozdělený" peníze ze soukromýho sektoru.
0/0
23.9.2005 13:18

František Koudelka 4.Kyju

Re: Re: Tedy z druhé strany - polopaticky
Jo,jo , je to divné, že spoustě lidí nedochází, že bohatství vzniká prací a ne přerozdělováním .
0/0
23.9.2005 13:28

Janhura

Re: Re: Re: Tedy z druhé strany - polopaticky
Když to nebyl schopen pochopit ani předseda vlády Špidla a jeho asistentka mu to musela vysvětlovat (prezentováno v novinách), tak čemu se už divit ...
0/0
23.9.2005 14:42

chejava

Jak k tomu příjdu?
Vyrazil jsem mazlíka, protože se v pracovní době věnoval většinou Internetu. Nyní se se mnou soudí a stojí to další prachy za advokáta. Už aby vyhrálo ODS.
0/0
23.9.2005 9:35

Beranal

Re: Jak k tomu příjdu?
Pokud jsi ho písemně nevaroval dle zákoníku práce a nedal jsi mu šanci se "polepšit" tak budeš mít možná smůlu, oni ti ho tam vrátí a ještě mu zaplatíš ušlou mzdu.
0/0
23.9.2005 9:47

Beranal

Netržní vztahy
Já nechápu jednu věc, proč zaměstnavatel nemá normální právo které by mít určitě měl. Tedy dát normální výpověď pracovníku lemplovi bez uvedení důvodu a zaměstnat si někoho lepšího. U těch zaměstnanců takto vůbec nefungují tržní vztahy, na těch místech takto mohou sedět lemlové a ti lepší chodí na úřad práce. Nedávno jsem četl případ kdy doktor propustil svou sestru se kterou nebyl asi vůbec spokojen, soud mu ji tam vrátil a teď musí pan doktor dělat takové nedůstojné kličky že to místo jako že zruší a propustí ji legálně dle zákoníku práce a potom jako zase si udělá nějaké jiné místo a přijme si sestru po jaké touží. To je normální kocourkov, v některých věcech ty zaměstnavatele docela chápu.
0/0
23.9.2005 8:05

GUG

Re: Netržní vztahy
Jak by se ti líbilo, kdybys ráno přišel do práce a šéf ti řekl, že máš padáka bez udání důvodu? Přitom bys vůbec nemusel být lempl, stačilo by např., kdyby šéf chtěl obsadit tvé místo nějakým svým kamarádem. Už dnes pokud někdo chce vyhodit zaměstnance a nemá zákonný důvod, dělá mu v práci takové peklo, že zaměstnanec raději odejde sám.
0/0
23.9.2005 8:43

231

Re: Re: Netržní vztahy
A nezdá se Vám lepší výpověď bez udání důvodu s výpovědní lhůtou 3 měsíce, než po měsíci pekla odejít "dohodou"?
Na druhou stranu, vy šéfovi můžete říct končím a na důvody se mě neptejte. Věřte, že když děláte na velké zakázce (před koncem roku instituce utrácejí a zakázky se množí jak obvinění, proti Krejčířovi) a odejdou Vám dvě baby s rizikovým těhotenstvím na neschopenku a vy musíte najednou sehnat schopného člověka a čekat až se zaběhne, není to žádná sranda. A když zakázky nevyřídíte, může Vám to zkazit jméno a to se projeví na dalších objednávkách. Ale to socani ve vládě nikdy nepochopí.
0/0
23.9.2005 8:54

jajaja00

Re: Re: Re: Netržní vztahy
Nazývej věci pravými jmény. Namísto "socani ve vládě" je správně "bolševici ve vládě". Vždyť mimo Paroubka (který byl tajný komunista) a Sobotky (neměl na to věk) jsou to všichni.
0/0
23.9.2005 8:57

231

Re: Re: Re: Re: Netržní vztahy
Znáte to?
-koho budeš volit?
-komunisty.
-to samozřejmě,. ale kterou partaj.
0/0
23.9.2005 10:22

GUG

Re: Re: Re: Netržní vztahy
Pro výpověď ze strany zaměstnance bez udání důvodu platí výpovědní lhůta 2 měsíce od 1. následujícího měsíce (mimo zkušební dobu), což je snad dost dlouhá doba na to, aby se zaměstnavatel přizpůsobil. Co se týče zdravotních komplikací, onemocnět může každý včetně vás a zaměstnavatel s tím prostě musí počítat. Nebo si snad myslíte, že paní s rizikovým těhotenstvím má být propuštěna z práce a umřít hlady, jen abyste měl větší zisk?
0/0
23.9.2005 9:02

Kleki Petra

Re: Re: Re: Re: Netržní vztahy
Co je ti nejasného na tom, že rovnost účastníků pracovněprávních vztahů by měla platit i naopak? Zedy dostane-li zaměstnanec obdobmnou výpověď, nemá podle tvého tvrzení náhodou dost času, aby se přizpůsobil? A o paní s rizikovým těhotenstvím už radši nepiš, nesvědčí to o dobré znalosti ani současné úpravy.
0/0
23.9.2005 9:33

Beranal

Re: Re: Re: Re: Netržní vztahy
Je potřeba si uvědomit že zaměstnavatel nemůže nahrazovat sociální funkce státu. Ta paní s rizikovým těhotenstvím určitě hlady nezemře protože dostává nemocenskou. Nevím ale proč by jí měl zaměstnavatel držet místo, když musí třeba investovat velké peníze aby zaškolil náhradu. Co bude paní dělat po mateřské dovolené to by měla být už jen její věc, žádný zákoník práce by neměl nutit zaměstnavatele řešit tady za stát problémy mateřství a rodičovství. Ty rodiny má podporovat stát a nemůže to přesouvat na firmy.
0/0
23.9.2005 9:45

231

Re: Re: Re: Re: Netržní vztahy
Laskavě mi nepodsouvejte co jsem nenapsal.
a)psal jsem o výpovědní lhůtě při výpovědi dané zaměstnavatelem
b) nenapsal, jsem že někdo na nemocenské by měl být propuštěn, ale že zaměstnanec může dát výpověd bez udání důbvodu, a vůbec ho nemusí zajímat jestli s tím firma bude mít problémy, nebo ne.
Každý zákon je jenom kompromis a není špatné znát pohled na věc z druhé strany. (I když ten ocení jen ten kdo chce nad věcí přemýšlet.)
P.S. Vážně si myslíte, že když je někdo propuštěn z práce, že musí umřít hlady?
0/0
23.9.2005 10:13

Beranal

Re: Re: Re: Netržní vztahy
Tohle to je věc kterou opravdu zaměstnanci nechápou. Já sice zaměstnance nemám ale mám termíny které musím dodržet, když je potřeba tak musím dělat v nemoci, ve svátek, 16 hodin denně. Pokud bych si na toto vzal zaměstnance tak bych musel platit dva - jednoho na práci a jednoho rezervního.
0/0
23.9.2005 9:04

briza

Re: Re: Re: Netržní vztahy
Ja sice v zadnych odborech nejsem, byt nechci a svou pozici v zamestanni zakladam na tom co umim, ale dokud budou exitovat "podnikatele" co jsou ochotni davat na stejnou vahu misek lidsky zivot (rizikove tehotenstvi) a soukromy zisk je mozna dobre mit zakonik prace takovy jaky je.
0/0
23.9.2005 9:29

briza

Re: Re: Re: Re: Netržní vztahy
melo byt ... "misku vah"
0/0
23.9.2005 9:30

231

Re: Re: Re: Re: Netržní vztahy
To jste asi něco špatně pochopil. Nikdy to tady na misku vah nedával lidský život a ani zisk.
0/0
23.9.2005 10:16

briza

Re: Re: Re: Re: Re: Netržní vztahy
On uz ten slovnik o ledacos vypovida o vztahu k zamestnancum. Mozna neodchazeji na neschopenku kvuli rizikovemu tehotenstvi dve "baby", ale nastavajici matky. A to tehotenstvi taky nevypuklo ze dne na den, ze? Jeste, ze nedelam u maleho ceskeho "podnikatele".
0/0
23.9.2005 10:39

Beranal

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Netržní vztahy
Nejlepší je dělat ve státní správě tam je dodnes za naše peníze normální socialismus. Flákání, marodění, mateřské dovolené, žádná snaha o sebevzdělávání, prakticky nulová možnost o tu práci přijít, tam to je je opravdu pro ty matky ideální. U těch malých českých "podnikatelů" je ten problém že když má někdo 5 zaměstnanců tak si něco takového nemůže dovolit, tedy např. přijímat a zaškolovat opakovaně budoucí matky a držet jim místa, zaměstnávat zaměstnance stále nemocné, zaměstnávat zaměstnace neschopné atd.. Trh je trh a firmy dělají to co je efektivní a nedělají to co je povede ke krachu. Pokud je někdo handikepovaný tak se má stát starat o to aby ty nevýhody nějak vyrovnal aby i tito lidé měli právo pracovat a žít. 
0/0
23.9.2005 11:03

briza

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Netržní vztahy
Nedelam ve statni sprave. To jen na okraj. Nezastavam se flakacu. Ovsem specialne diskriminacni vztah zamestnavatelu k zenskym kvuli moznemu tehotenstvi je vec, kterou z principu odsuzuji i kdyz jsem zatim svobodny, bezdetny (a ateista) takze se me to jakoby zatim netyka (a i kdyby - rodinu bych ze sveho platu v pohode uzivil). V tomhle jaksi ceska spolecnost jeste nevyrostla z porevolucni puberty.
0/0
23.9.2005 12:42

Beranal

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Netržní vztahy
To není diskriminační vztah to je normální ekonomická úvaha. Já osobně kdybych se dostal do situace že bych si musel opravdu vzít normálního zaměstnance, tak ta moje práce je tak náročná že ten zaměstnanec by měl pro mě cenu tak po půlročním zaškolení. Aby si potom ten zaměstnanec odešel na mateřskou dovolenou a já jsem si potom půl roku zase školil jiného na dobu určitou abych po mateřské zase mohl vzít toho původního, který bude stále běhat po doktorech s dítětem a stále na nemocenské, v práci nebude myslet na práci ale na rodinné problémy, to není žádná diskriminace, takovýhle zaměstnanec nemá žádnou reálnou cenu. Jasná je jedna věc matka s dětmi má sníženou pracovní schopnost a nemá na trhu práce cenu jako jiný zaměstnanec. Toto ale má řešit stát, a nikoliv firmy.
0/0
23.9.2005 13:09

231

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Netržní vztahy
1) nevím odkud jste ale jsou oblasti, kde výraz baba není hanlivý. (např. neznám ženu která by se urazila po výroku, že je fajná baba)
2) výraz baby napovídá, že se jedná o menší firmu, kde se všichni znají, a kde panují výborné vztahy (výraz nastávající mamtky patří tak na vnitro, nebo do státní zprávy)
3) to že mi odcházejí "baby na mateřskou svědčí o tom, že nediskriminuji uchazeče o zaměstnání (aspoň ne potenciální maminky)
4) těhotenství nevypukne ze dne na den, ale neschopenka, je otázka návštěvy lékaře. To vám napřed zaměstnankyně sdělí, že je v "jináči" a několik dnů, týdnů či měsíců jsou bez problémů a najednou máte neschopenku na stole. A musíte se s tím vyrovnat, neboť zákazník (a to můžete být i Vy) se neptá.
P.S. Opravuji: těhotenství často "vypukne" v noci tj. ze dne na den
0/0
23.9.2005 12:20

Beranal

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Netržní vztahy
Já také myslím že ten výraz "baby" nebyl vůbec urážlivý, spíš mi v tomto případě připadá opravdu takový roztomilý rodinný.
0/0
23.9.2005 13:15

Beranal

Re: Re: Netržní vztahy
To by se mi nelíbilo, ale nutilo by to ty zaměstnance aby se snažili aby se jim něco takového nestalo. Já jsem například živnostník ve věku ve kterém by mě personalisté prohlásili za nepoužitelného, mám své zákazníky a tu práci pro ně dělám tak dobře a za takovou cenu, že vůbec nemám strach že by mě někdo vyměnil za svého kamaráda. Když je někdo dobrý a konkurenceschopný tak žádnou takovouto ochranu nepotřebuje. Když má podnikatel právo vypovědět smlouvu mě tak proč by neměl mít to právo vypovědět smlouvu zaměstnanci. Ty můžeš taky ráno přijít do práce a říci zaměstnavateli že sis našel něco lepšího, tento stav není spravedlivý, viz ta situace toho doktora, jak chceš nutit toho doktora aby zaměstnával sestru kterou nechce a kterou není s ní spokojen.
0/0
23.9.2005 9:00

Kleki Petra

Re: Re: Re: Netržní vztahy
Kromě toho zákoník práce (i v nové verzi) obsahuje ustanovení o rovnosti účastníků pracovně právních vztahů, což tedy tohle určitě není. O odborech ani nemluvím. Kromě toho, pokud by zaměstnavatelé opravdu měli možnost propouštět zaměstnance bez udání důvodu v například tří nebo čtyřměsíční výpovědi, rozhýbal by se trh práce a podle mě by to částečně snížilo i nezaměstnanost, aspoň u těchm kteří pracovat chtějí a jsou ochotni s v práci rozkrájet. O výkonnosti jednotlivých firem ani nemluvím.
0/0
23.9.2005 9:14

jerryy

Re: Re: Netržní vztahy
Sorry ... ale jseš vedle ... podnikatel kerej vyrazí "fungujícího" zaměstnance někým o kom není přesvědčen, že bude přínosem je blb. Naopak rozumnej podnikatel si nechá i člověka se kterým není 1100% spokojenej pokud nemá jistotu (a tu nemá nikdy) že si pomůže obsazením místa někým jiným. Vyhození člověka je o jeho penězích a jeho míře rizika, který tím podstoupí!!!
0/0
23.9.2005 15:38

jerryy

Re: Re: Re: Netržní vztahy
... mrška ... jen 100%
0/0
23.9.2005 15:43

Soami

Re: Re: Re: Netržní vztahy
Převedeno do matematiky:zaměstnanec, se kterým jsem spokojen na, dle Vašeho, slušných 80% a odvádí obdobnou práci, přináší do firmy např.16tis hrubého zisku denně. (např. dispečer v malé dopravní firmě). Svou výkoností 80% připravuje zaměstnavatele o 4tis denně, tzn. cca 1mil ročně. A to jen proto, že se budu držet přísloví lepší vrabec atd. Vy naivko, vy určitě nepodnikáte :-)
0/0
23.9.2005 23:09

Najdete na iDNES.cz