Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Za deště a chladna mohou hurikány z Atlantiku

Sezóna hurikánů nad západním Atlantikem zamíchala s počasím i nad Evropou. Kvůli chladu zahájila dokonce včera Pražská teplárenská topnou sezonu. Průměrné teploty totiž klesly pod 13°C, které stanoví zákon.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

miromax

zjištění
Globální oteplení způsobuje chladna.
0/0
20.9.2005 13:55

donald007

I ten největší vůl
jistě chápe, že klima po době absolutní industrializace 19. a 20. století, nemůže být globálně nedotčeno. Takže z praktického hlediska je naprosto jedno jak se tomu říká. Jestliže se na tomto shodneme, pak se shodneme i tom, že pokud se s tím něco neudělá (sama Země už to regeneračně nezvládá) bude to totální konec. Opět je jedno, jestli za 20, 50, 100, nebo 200 let.
 
0/0
20.9.2005 13:35

Englishman

Re: I ten největší vůl
Tak to jsem asi vůl. I když - k žádné absolutní industrializaci v 20., natož 19. století nedošlo, takže to se mnou zase tak strašné možná nebude. Horší to možná bude v 21. století po industrializaci Číny a Afriky - jestli k tomu ovšem dojde. A vliv na klima? Ten má především zemědělství.
0/0
20.9.2005 13:45

Carlo111

Jaký chlad a deště proboha?
Nevím co se nám to snaží meterologové, klimatologové a jiní "odborníci" namluvit. Třeba se pamatuju začátky září kdy nebylo takřka jediný den hezky. Třeba takový rok 2001. Tenhle rok je proti tomu úplně super.
0/0
20.9.2005 11:12

Hrdý Budžes

Nejvíce se vždycky bojím těch, co nepochybují.
0/0
20.9.2005 5:45

Lord of the Clitoris

Radane, Radane
Radane Huthe, Radane Huthe, kam az jsi to dopracoval  I ty uz zastavas takove nevedecke teorie o globalnim otepleni, podobne jako tvuj kolega Metelka  Copak jsi neslysel slovo vsevedouciho pana prezidenta, ze sklenikovy efekt je nevedecka hypoteza  A ty do toho pletes jeste hurikany nad Atlantikem
0/0
20.9.2005 2:20

Englishman

Re: Radane, Radane
Skleníkový efekt a globální oteplení způsobené emisemi není nevědecká hypotéza - je to hypotéza vědecká, ale naprosto neověřená. Nevědecké je jen odvolávat se na ni jako na něco, co je pravdivé (ať už tím termínem myslíme cokoli).
0/0
20.9.2005 9:25

djrhedy

Re: Re: Radane, Radane
Skleníkový efekt existuje a globální oteplování kvůli emisím není naprosto neověřená hypotéza. Díky prvnímu vůbec existujeme na týhle planetě a díky druhýmu se teplota zvyšuje (viz simulace drtivé většiny modelů). Co se týká nejasnosti, je jediná v tom, nakolik se na oteplování (za posl. 100 let o necelý stupeň) podílí člověk a na kolik jde o přirozený jev v chování Země.
0/0
20.9.2005 9:48

Lord of the Clitoris

Re: Re: Re: Radane, Radane
A je, zase se ozval nejaky "odbornik" klimatolog. Ze by si Metelka zmenil nick
0/0
20.9.2005 12:18

Englishman

Re: Re: Re: Radane, Radane
Globální oteplování kvůli emisím je hypotéza neověřená. Ověřeno je jen to, že když v minulosti bylo globálně tepleji, tak v atmosféře bylo více kysličníku uhličitého a naopak. Zda to první bylo způsobeno tím druhým, to druhé tím prvním nebo obojí něčím třetím, se N_E_V_Í. V podstatě se ani neví, zda k oteplování opravdu dochází. Měření v coivilizovaných oblastech jsou nepoužitelná, protože déle než pár desítek let se měří jen v Evropě a v USA, navíc ve středověku bylo v Evropě výrazně tepleji než dnes. Jiné metody "měření" teploty v historii nejsou zcela průkazné. Jsem pro snížení emisí (méně smardu, šetření fosilními palivy) a nevylučuji, že hypotéza o globálním oteplování způsobené emisemi může být do jisté míry pravdivá, ale vydávat neověřené hypotézy za jedinou pravdu odmítám.
0/0
20.9.2005 13:40

hplc2

Re: Re: Radane, Radane
Už jsem to jednou psal, ale znovu. Globání otepování začalo koncem doby ledové. Je opravdu překvapivé, že led jedou roztaje, taje-li stenou rychlostí tisíce let. Myslím tuny ledu za rok. Vědci za mnoho peněz vymysleli, že za to může člověk. Jak jsou geniální. No za ty prachy. No až led roztaje tak se začne rychleji ohřívat i voda a vzduch. K roztavení ledu je třeba tepla i když teplota zůstane stejná. A tím bych považoval za prokázané, že doba ledová skončila, protože led tušil že ve 20. a 21. století budeme pálit moc fosilních paliv. A ještě jedna poznámka vodní pára, které bube v atmosféře čim dál více je také plyn se skleníkovým efektem. (horší než oxid uhličitý) Proto moc nevařte, ježto produkujete vodní páru. Nevědecky poznamenám když led není voda se mění ve větší míře v páru (díky slunci) a efekt oteplení je ještě větší. Oteplování planety sluncem je však zanedbalelné jak tvrdí vědci můžou za to lidi.
0/0
20.9.2005 12:22

Englishman

Re: Re: Re: Radane, Radane
Ledovce rozhodně netají konstantní rychlostí. Ve středověku bylo Grónsko zelené, v 19. století bylo pokryté ledem.
0/0
20.9.2005 13:48

Velky Exorcista

Re: Re: Re: Re: Radane, Radane
Je nepochubne, ze se za poslednich 100 let zvysila globalni prumerna teplota vzduchu (mereno ve 2 m nad zemi) o 0.6 st C a toto oteplovani se stale zrychluje. Drtiva vetsina pocitacovych simulaci jednoznacne prokazuje souvislost mezi emisemi sklenikovych plynu a rustem prumerne teploty troposfery (napr. sratosfreta se ochlazuje). Ani oteplovani tropsfery vsak neni vsede stejne a jsou mista, kde dojde i k ochlazeni. Ano, najdou se i takovy zabednenci, co bodou tvrdit, ze tomu tak neni (napr. pan Brezina nebo genialni "vedec" vseho druhu pan prezident). Nicmene si pripomenme, ze jsou jeste lide, kteri popiraji vznik cloveka z opice a veri v jeho stvoreni Bohem . Proste blbec se vzdy najde
0/0
20.9.2005 15:24

hplc2

Re: Re: Re: Re: Re: Radane, Radane
Ani největší počítač na světě ani všechny dohromady nejsou schopny vypočítat teplotu, tlak a rosný bod na další dva dny. Teprve něco simulovat. Morový sloup také pomáhá proti moru jako počítač ve vyhodnocení tisíciletých historií. Jen nevim jestli římani měřili ve stupních °C nebo°F.
0/0
20.9.2005 16:53

Velky Exorcista

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Radane, Radane
Mylis, se nejen ze pocitacem dokazeme spocita teplotu, tlak, rosny bod (asi mas na mysli teplotu rosneho bodu, ze?) ale jeste stovky dalsich parametru atmosfery, a to nejen na ty 2 dny, ale celkem dobre na 10 dni. Dokonce si takove vypocty muzes provadet doma na PC-cku, viz napr. projekt http://www.cs.cas.cz/~eben/MM5/. A nemusis k tomu mit zadny superpocitac, jak se nam snazi namluit nekteri lide z ČHMÚ . Pokud jde o klimatickou predpoved, jedna se o klimatickou predpoved 2. druhu podle Lorenzovi klasifikace (ale to ti asi nic nerekne, takze je to jako v tom porekadle o hazeni perel s v i n i m). Strucne receno se divame, co se stane, kdyz se do klimatickeho systemu vnese porucha napr. ve forme 2xCO_2 koncentrace. Jako vysledek pak nedostavame predpoved ve smyslu predpovedi ze dne na den napr. na 100 let, ale "jen" jakysi scenar. Ale podrobnostmi te nebudu zatezovat, evidentne jsou nad tvou
0/0
20.9.2005 21:49

Velky Exorcista

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Radane, Radane
pokracovani: nad tvou mozkovou kapacitu
0/0
20.9.2005 21:51

hplc2

Re: Re: Re: Re: Radane, Radane
To je pravda, protože  včera nešel proud a roztál mrazák. Omlovám se. To jsem si neuvědomil, že to z toho plyne. Jen to dále potvrzuje teorii globáního oteplení, protože v lednu 2004 byla zima ve městě Fň a tam se se tání také zastavilo. Položím složitou otázku. Tři kosky ve sklenici ledu. Každý den dodáme tepla k roztavení právě jedné. Kolik jich roztaje? Právě jedna. Nebo 20% první, 30% druhé,50% třetí. Další den zase jedna. Ale která? Jsi opravdu chytrý Englishman. Nicméně po třetím dni není led žádný. Tento den je významný globální oteplení má plné obrátky roztálo 100% zbývajícího ledu. (pokud je teplota 0 stupňů celsia) A pak div se teplota začne stoupat. A pak zapnou proud je všechno OK.
0/0
20.9.2005 16:46

Najdete na iDNES.cz