Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Františkáni se soudí o zahradu v centru Prahy

Církev usiluje o navrácení pozemků v centru Prahy, kde se nachází veřejně přístupná Františkánská zahrada. Řád už podal žalobu na určení vlastnictví pozemků. Radnice musela přerušit úpravy dětského hřiště v zahradě. Františkáni ale ujišťují, že zahradu před lidmi nezavřou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

177156

Vo co go?
jestli chtějí Františkáni zahradu a nevyhovuje jim rozšíření dětského hřiště, jistě se zde shodneme, že mají plné právo proti tomu bojovat. Jestli zvolili způsob "restituce"-tedy "vraťte nám naši starou zahradu" nebo "my tu větší hřiště z takových a makových důvodů nechceme, prodejte nám ten pozemek", je jen na nich. Obecně ale mohu říci, že soukromý vlastník čehokoli je lepší než obecní či státní vlastník čehokoli. Já nejsem z Prahy, ale Františkáni inevadí a jejich vlastnictví zahrady taky ne.
0/0
24.8.2005 15:14

celtic

jsou jen...
dvě varianty...1) s Františkány, nebo 2) s bolševiky....vyberte si sami
0/0
24.8.2005 14:44

m.fanta

Nutně s františkány netřeba, ale s bolševickým myšlením určitě ne. To je OK.
0/0
24.8.2005 14:48

celtic

Re: Nutně s františkány netřeba, ale s bolševickým myšlením určitě ne. To je OK.
samozřejmě myšleno v kontextu vrátit, nevrátit...
0/0
24.8.2005 14:54

Regalat

Dovolím si napsat něco za nás františkány
Když už nás tady někteří častují urážkami, aniž vědí, o co jde. Používáme nevelký pás zahrady při klášteře, jakési minimum zázemí, kde místo i pro parkování. Teď po letech nám má i tento nevelký kus odebrán - že by z takové lásky k maminkám a dětem? Jedno menší dětské hřiště už tam je a nikdy jsme proti tomu neřekli ani ň. Ale Praha 1 potřebuje akutně politické body před volbami, aby se kryla před občany (nebudu dále rozebírat). K tomu i její přístup, kdy jsme tu jakoby z milosti a hrozí placení vysokých nájmů. Policie nás chodí kontrolovat, jestli tam můžeme parkovat... Konečnou logickou obranou je tedy soud. Ale vůbec nejde o ten zbytek velmi dobře obhospodařované zahrady. Ať je tak v provozu dál. Ale myslím, že máme právo se bránit tlaku, který je na nás vyvíjen, a teď i tlak za pomoci médií. Už se třepu na tu kampaň. Pokoj a dobro všem. A nevěřte každé kampani.
0/0
24.8.2005 9:40

baronfonlempl

Vážení a milí vespolek.
Víra je prospěšná věc pouze do stupně uvědomění si vlastní maličkosti v běhu světa. Nic víc. Víra v jakékoliv písmo, ať je to bible, korán, tóra a jiné je pouhá hloupost a tupost člověka...
0/0
24.8.2005 0:52

m.fanta

Tvůj příspěvek se nevěnuje tématu a ještě nesděluješ nic než urážky.
0/0
24.8.2005 14:47

PavelKoran

0/0
24.8.2005 0:39

m.fanta

Re: a další odkaz
Britské listy nejsou konzervativní list, ale souhrnem povětšinou levicově zaměřených komentářů. V některých dílčích věcech lze se s autory sohlasit, ale daleko spíše jde o historicko právnický pouťový řetízák. Točí se z toho hlava a nejdůležitější fakt zasvítí nakonec: Církev žádný majetek nevlastní, protože nedošlo k odluce církve od státu (1. příspěvek) a vrátit majetek nelze, protože demokracie je založena na rovnosti možností a restitucemi by ˇkatolická církev měla zvýhodněnou pozici před jinými (2. článek). Pavle, jako autor příspěvku "je to dobytek" bys měl napsat omluvu těm, o kterých jsi psal, a sehnat si i jiné podklady než z BL.
0/0
24.8.2005 15:02

PavelKoran

0/0
24.8.2005 0:36

PavelKoran

je to dobytek
Jo tak to jim jde. Dožadovat se majetečku, opět si pod sebe hrabat. Přitom z legislativního hleiska je velice nejasné, jestli církvi najetek skutečně PATŘIL nebo jej jenom spravovala. Preláti to ohýbali vždy podle potřeby. A o podstatě věci už vůbec nejde psát bez nadávek. Kvůli pár nerudným dědkům si nemají datí z centra kde hrát. Ať jdou do hajzlu!
V mém rodném městě Českých Budějovicích (kde už zaplaťpámbu nebydlím) je u slepého ramene řeky Malše velká zahrada, kterou dosud vlastní stát, biskupství nějak dosáhlo její uzavření a tak v místech kam chodily maminky s dětmi a s kočárky teď pustne zeleň a jeptišky tam pro pana biskua pěstují rajčata. Ten tam prý chodí rozjímat!
Je to banda syčáků.
0/0
24.8.2005 0:32

Dan 1

Re: je to dobytek
No jestli jsou mladé a hezké, tak co by si pan biskup v křovinách nezarozjímal... Napřesrok budou tlačit kočárky jebtišky.
0/0
24.8.2005 0:43

m.fanta

Re: Re: je to dobytek
??? To je diskuse k článku ???
0/0
24.8.2005 14:41

orlík

Re: je to dobytek
Je vidět, že nejste z Prahy, pak byste takou zhovadilost nepsal : ve Františkánské zahradě již hřiště pro děti a maminky JE ! V současné situaci jde o jeho ROZŠÍŘENÍ a to až pod okna kláštera, který opravdu měl pouhý pás za zdí podél oken ! Navíc ve večerních hodinách se zde (po vzoru Czechtechu) koná Šlehtechy "dětí" ve věku okolo 20 let s pomocí injekčních stříkaček. Chcete také mít takovou kulturu přímo před očima každodenně ?
0/0
24.8.2005 14:25

orlík

Re: je to dobytek
A jestli znáte trochu více než povrchně historii - pak byste musel seznat, že kostel Panny Marie Sněžné byl založen v době vlády Karla IV. zároveň se založením Nového Města Pražského r. 1348 (8.3.) a tato parcela byla od počátku určena ke stavbě kostela, který má vyšší klenbu než chrám sv. Víta na Hradě a který byl za husitských válek pobořen a jehož věž, která již stála v místech dnešního pomníku Josefa Jungmanna byla proto zbořena. Tak dlouho to je ! Dnes se velice dobře zpochybňuje majetek z dávných dob, když v dubnu roku 1950 komunisti vybrakovali všechny knihovny a archivy v klášterech, staleté knihy házeli vidlemi na vozy od hnoje a skladovali ve sklepeních, kde podléhali a do dnes podléhají plísni a protože to byla ostuda před celým světem, tak v roce 1953 založili takzvaný Památník národního písemnictví. Něco uchováno je, ale to množství...škoda slov !
0/0
24.8.2005 14:36

MilanMilanMilan2

Tak buď mám peníze
a chci něco,o co se budu starat lépe než stát (kraj, město...)a nebo peníze nemám a neotravuju se svými požadavky na restituce či co. Kdyby Františkání řekli: máme tolik a tolik dotací od řádu či církve obecně, budeme se o to starat tak a tak, ještě by jim každý poděkoval a město by ušetřilo za údržbu.
0/0
23.8.2005 22:57

demokratic

Re: Tak buď mám peníze
Proboha co to do toho motáte ? To s tím přece vůbec nesouvisí  Prostě co bylo ukradeno, musí být vráceno a basta (ať je to cokoli), a vůbec nelze do toho motat, zda na to (údajně) někdo má nebo nemá... Když vám někdo ukradne auto, tak podmínkou jeho vrácení také nebude to, zda máte či nemáte (a kdo o tom bude rozhodovat ?) na benzín... (Do toho přece nikomu nic není !)
0/0
23.8.2005 23:08

MilanMilanMilan2

Re: Re: Tak buď mám peníze
Když mi ukradnou auto, tak jsem ho měl, tak jsem ho jednak měl a jednak do toho nikomu nic není. Ale do prostoru, kudy prochází dost lidí, je každému dost.
0/0
23.8.2005 23:13

baronfonlempl

Re: Re: Re: Tak buď mám peníze
Co bylo ukradeno, musí být vráceno. Všechen velký majetek byl nakraden, "za každým velkým majetkem hledej zločin" - toť Motto Kmotra. Vracet byse tedy mělo v podstatě všechno všem. Z toho plyne, že i nic nikomu.
0/0
23.8.2005 23:28

MilanMilanMilan2

Re: Re: Re: Re: Tak buď mám peníze
Víš, právní fundamentalismus je krásná věc. V republice žijí potomci rodu Švamberků. Co kdyby se chytli té krásné ideje: "co bylo ukradeno, musí být vráceno" a požádali jejich rodu po Bílé hoře ukradené majetky: Orlík, Ronšperk (Poběžovice), Zvíkov, Třeboň, Nové Hrady (t.j. skoro celé Novohradské hory), Rožmberk a Libějovice. Nějakých 50.000 hektarů atd. Proč ne, státu, obcím či soukromníkům to prostě sebereme a basta.
0/0
23.8.2005 23:48

baronfonlempl

Re: Re: Re: Re: Re: Tak buď mám peníze
A o to kráčí v historii "lidstva". Každý momentální držitel je posledním zlodějem předmětného majetku, jedná-li se o majetek větší než malý... Vrátí-li tedy stát františkánům, nedělá nic jiného, než že vrací předešlým zlodějům.
0/0
23.8.2005 23:53

demokratic

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak buď mám peníze
Další důkaz, že s vámi komunisty se nedá mluvit... A soudíte-li, že "každý momentální držitel je posledním zlodějem předmětného majetku", (což je nehorázné tvrzení, hodné tak bolševiků), soudíte jiné patrně podle sebe, a uniká vám, že v normálních zemích a normálních režimech se majetek získává (myslím legálně) buď
a) koupí
b) darem
c) zděděním
Zloději (a to jak ti jednotliví, tak ti organizovaní v různé strany a systémy toto jim umožňující) to ovšem  vidí jinak... (To ovšem nic nemění na tom starém dobrém tvrzení že "vše co bylo ukradeno musí být vráceno"...
0/0
24.8.2005 0:04

baronfonlempl

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak buď mám peníze
Majetek, myšleno větší, než malý,  se, vážený pane, po celé dějiny lidstva získává převážně nelegálně. Ve všech zemích a režimech. Drobný příklad. Kenedyové mají majetek, pocházející z nezákonného obchodu s alkoholem.
0/0
24.8.2005 0:14

demokratic

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak buď mám peníze
Nemůžete všechny lidi soudit podle sebe a svých  soudruhů ... Jak vidím, tak kdyby se dostali k moci lidi vašeho "zvláštního ražení", to by jste zas kradli cizí majetky až by to hučelo, a dokonce by jste se za to patrně ani nestyděli, že ? (když je dle vás stejně každý majetek ukradený...) Na co tedy máme právo, zákony, polici, atd. když krást (i organizovaně) se (dle vás) vlastně "může"... , zločinci potrestáni nebudou ( ), a jejich na majetek má nárok každý, kdo si jej ukradne...( ) Vy bolševici jste zhouba světa...
0/0
24.8.2005 1:12

PavelKoran

Re: Re: Tak buď mám peníze
Nikdo jim nic neukradl. Podle dosavadního výkladu šlo vždy o to, že majetek pouze spravovali ale nevlastnili. Vypadá to dost revolučně, tím spíš že tento postoj razí i soudruh Ransdorf, ale je to tak.
0/0
24.8.2005 0:33

RodoDendron

Proc jim ho nedat?
Jsem pro aby se vydal majetek tem, kteri ho vlastnili, pripade jejich potomkum... Pokud v tomto state nemohou spolu zit a po sobe dedit chlapi, melo by se s tim neco udelat, nemyslite ? ;)
0/0
23.8.2005 19:24

Júlinek šíšal

Re: Proc jim ho nedat?
 po sobe dedit chlapi, ...a jejich potomci ... pomóc ... kloni dou
0/0
23.8.2005 19:43

GhorX

Re: Re: Proc jim ho nedat?
Šúlinku, je-li muž homosexuál, neznamená to, že je automaticky impotentní.
0/0
23.8.2005 19:46

baronfonlempl

Re: Re: Re: Proc jim ho nedat?
No dobře. Je to však obecně muž? Není, je to zmetek přírody. Příroda je lajdák...
0/0
23.8.2005 22:41

RodoDendron

Re: Re: Re: Re: Proc jim ho nedat?
Zmetek prirody je blbec...
0/0
24.8.2005 9:13

demokratic

Vždycky platilo (a doufám, že platí dá, zvláště v demokracii), že vše co bylo ukradeno MUSÍ být vráceno...
Vždycky platilo (a doufám, že platí dál, zvláště v demokracii), že vše co bylo ukradeno, MUSÍ být vráceno, tak jaképak kecy...
0/0
23.8.2005 19:21

Manstein

Re: Vždycky platilo (a doufám, že platí dá, zvláště v demokracii), že vše co bylo ukradeno MUSÍ být vráceno...
Dalsi cernobily pohled. Polostatni komunisti ukradli polostatni cirkvi jeji zahradu pred 55 lety. Jde o majetek, ktery je z principu ztratovy ( verejne pristupna zahrada, ktera potrebuje 2 miliony rocne jen na nejnutnejsi udrzbu ). Po letech se o nej konecne nekdo stara ( Praha 1 ). Tak je potreba opet ukrast ukradene polostatni obci a predat to polostatni cirkvi, ktera se o to podle vlastnich slov starat nebude. Jak ceske ...
0/0
23.8.2005 19:31

demokratic

Re: Re: Vždycky platilo (a doufám, že platí dá, zvláště v demokracii), že vše co bylo ukradeno MUSÍ být vráceno...
Ale to s tím přece vůbec nesouvisí   Jednou je to něčí (byť jim to přechodně někdo ukradl) a tedy se jim to musí vrátit... Pokud bychom připustili takovéto - základní právní jistoty relativizující  - "argumenty", jako že si na provoz ten majitel (čehokoli) údajně nevydělá (co je nám po tom ?), tak bychom třeba ukradená auta vraceli jen těm, kteří v nich jezdí dost často, aby se jim to (podle nás) vyplaácelo, nebo jak ? A když by někdo někomu ukradl peněženku, tak bychom jí vrátili jenom tomu, kdo by prokázal, že ty své peníze chtěl řádně (to ovšem posoudíme my) investovat ? Vždyť takovéto hledisko je přímo bolševické...
0/0
23.8.2005 22:02

WILLDA

Kristus vincit Kristu regnat, Kristus imperat
Zřejmě Kristus kladl svým následovníkům na srdce aby se hlavně  strali o majetek
0/0
23.8.2005 18:34

dislektik

Re: Kristus vincit Kristu regnat, Kristus imperat
TO JSOU BOŽÍ STATKY
0/0
23.8.2005 18:37

RodoDendron

Re: Re: Kristus vincit Kristu regnat, Kristus imperat
ale jdi, ty jsou v nebi, na Zemi vladne Satan...
0/0
23.8.2005 19:22

Manstein

Re: Kristus vincit Kristu regnat, Kristus imperat
Ale oni se o nej nechteji starat ( viz clanek ). Oni jej chteji jen vlastnit. Ze by to potrebovali jako zastavu na nejaky uver ( a casem z toho bude treba "Erste Bank Garten" :-). Staci si vzpomenout, co vyvadely sestry Vorsilky s provozni budovou Narodniho divadla.
0/0
23.8.2005 18:38

celtic

Re: Kristus vincit Kristu regnat, Kristus imperat
Hezky okecaná komunistická krádež....bolševiku
0/0
23.8.2005 18:43

celtic

existují...
jen 2 postoje. Buď pro Františkány nebo pro bolševiky  Vše ostatní je jen okecávání normální zlodějny
0/0
23.8.2005 18:17

_m-

Re: existují...
Nechci tě urazit, ale přesně tvoje příspěvky jsou názornou ukázkou bolševického myšlení (i když obarveného na modro).
0/0
23.8.2005 18:31

celtic

Re: Re: existují...
To už je to okecávání zlodějny...
0/0
23.8.2005 18:32

_m-

Re: Re: Re: existují...
To je tvůj názor. enom bolševik vidí věci černobíle.........
0/0
23.8.2005 18:33

celtic

Re: Re: Re: Re: existují...
konkrétně komunistická krádež církevního majetku je jasně černobílá...
0/0
23.8.2005 18:36

dislektik

Re: Re: Re: Re: existují...
bolševik vidí černobíle a já vždy myslel že RUDĚ :-))
0/0
23.8.2005 18:36

_m-

Re: Re: Re: Re: Re: existují...
vedeš 1:0 :-)))
0/0
23.8.2005 18:37

dislektik

Re: Re: Re: Re: Re: Re: existují...
JENOM :-))
0/0
23.8.2005 18:40

_m-

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: existují...
zatím! počkej zítra!!!!!!!
0/0
23.8.2005 18:45

dislektik

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: existují...
nevím jestli zde budu práce boužel.-))
0/0
23.8.2005 18:47

Manstein

Re: existují...
Ani jedno z toho neni nazor. Nic to totiz neresi. Resit je potreba finance na udrzbu zahrady ( ty 2 mil. rocne ). Nejde o to, kdo zahradu vlastni ( stejne je volne pristupna ), ale kdo se o ni stara. To je pro mne "moralni" majitel, bez ohledu na soudni klicky a obstrukce.
0/0
23.8.2005 18:33

celtic

Re: Re: existují...
majetek ve vlastnictví a správě církve, bývá udržovaný....
0/0
23.8.2005 18:40

Najdete na iDNES.cz