Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Lékaři za zmrzačení chlapce nemohou, rozhodl soud

Za doživotní zmrzačení nyní sedmiletého Martina Koláře nebude nikdo potrestán, rozhodl soud. Před pěti roky lékaři v pražské nemocnici Bulovka chlapce operovali kvůli bolestem břicha, Martin má ale od té době trvale poškozený mozek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pstrosatko

Nevím, zda jsou
lékaři vinní či nevinní v tomto případě, ale vím o jiných případech a vy určitě také a už jste někdy slyšeli, že by byli za někdy odsouzeni? Pokud se jedná o něco, kde se nedá popřít jejich chyba, jako třeba, že vyoperovali pravou ledvinu místo levé, ztratí se dokumentace, pokud je potřeba posudek jiného lékaře, tak vám ho nikdo proti kolegovi nevypracuje.
0/0
12.8.2005 19:42

flopps

bulovka
Jsem lékař a trochu mě tady zarážejí ty uvahy. Oba pány lékaře neznám, ale z vlastní zkušenosti vím jedno, co se děje na sále ví lékaři a sálové sestry. Čili, co se ze sálu vynese a jak se kdo za koho postaví je jen mezi těmito lidmi. Podobných chyb se stává mnoho, někdy i vinou lékaře. Na povrch však vyplave...jedna setina. Ohledně anesteziologa, je to velmi nárořná profese, mnohdy se takový člověk rozhoduje v setině vteřiny a samozřejmě se očekává, že 100 % jeho rozhodnutí bude správných. není tomu tak. Českému zdravotnictví by výrazně pomohl tzv. step režim..krokový režim...přijdeš do nemocnice s bolestí břicha...naásledně se krok po kroku musí provést serie vyšetření..i když se ukáže v průběhu těchto vyštření, že problém je banální...že se jedná třeba o větry...tyto kroky se musí dokončit..proč? vyloučí se tím jakýkoliv problém a samozřejmě...pro lékaře a nemocnici je to alibi pro případné soudní tahanice.. tyto režimy jasně definují časy a jednotlivé vyšetření..tzn. mám bolest
0/0
12.8.2005 18:33

j@ck

-
Trochu mne mrzí to porovnávání lékaře a řidiče tramvaje a jejich zodpovědnosti. Oba mají svou zodpovědnost a oba by měli nést následky za nedbalost. Avšak na to, aby se z vás stal řidič tramvaje, vám stačí 2 měsíce autoškoly (samozřejmě obrazně), kdežto na to, aby se z vás stal erudovaný chirurg potřebujete projít 6-ti letým mučením studia medicíny, poté musíte absolvovat dvě těžké atestace a spoustu praxe na sále.
0/0
12.8.2005 18:19

j@ck

Re: -
řídit auto dovede s prominutím každý blbec, kdežto operovat lidi či se rozhodovat správně ve stresových situacích už každý nedokáže. vy, co tady mluvíte o lékařských chybách, byste si měli zkusit jednu páteční noc služby na chirurgické pohotovosti. v jednu chvíli se vám tam sjedou dvě sanitky, jedna z nich veze bouračku, jiná opilého bezdomovce po pádu na hlavu s otřesem mozku a do toho vám řve dítě, které pokousal pes. Vy všechny tyto věci řešíte, ošetřujete a rozhodujete, zda přijmout do nemocnice či nikoliv. O každé z těchto věcí musíte napsat podrobnou zprávu, která má právní hodnotu a za kterou nesete odpovědnost.
0/0
12.8.2005 18:24

j@ck

Re: Re: -
řízení auta či tramvaje si rychle zautomatizujete a je to poměrně snadná činnost, kdežto jako lékař musíte být ve střehu pořád a pořád musíte být bdělý. každá situace a každý člověk je jiný. snadno se říká po boji: ten doktor to měl znát, vždyť to píšou v každé učebnici. každá nemoc se může projevovat netypicky a vás ani nemusí napadnout, že je něco špatně. například slepák se může projevit jenom bolestí pravé kyčle, bez bolestí břicha či nálezu v krevním obrazu. přesto kdybyste toho člověka pustili domů a on zemřel, tak na druhý den budete v novinách jako největší idiot, který ani nepozná slepák.
0/0
12.8.2005 18:28

j@ck

Re: Re: Re: -
říká se, že doktoři jsou lakomí, mají platy 30.000,- a řvou, že chtějí více. já jsem ale v nemocnici 300-350 hodin měsíčně, to je dvakrát víc než vy, kteří závidíte číslo 30.000,- proč bych neřval a proč bych nevyhrožoval odchodem do zahraničí? já prostě nejsem spokojený s tím, že jsem ohodnocen na hodinu o 50 korun víc než řidič tramvaje. zajímavé že všude na západě tohle chápou a přijde jim to jaksi přirozené. jenom tady platí, že čím má člověk větší zodpovědnost, tím míň peněz.
0/0
12.8.2005 18:36

Jean-Jacques

Re: Re: Re: Re: -
V Čechách stále přetrvává uvažování z časů předrevolučních, kdy na kvalifikaci, náročnosti práce a odpovědnosti nezáleželo a tak ještě mnoha lidem přijde divné, že lékař mívá v civilizovaných zemích výrazně vyšší plat než ten řidič tramvaje.
0/0
12.8.2005 18:42

jackrozpik

Re: Re: Re: Re: -
momentalne pracuji v New Yorku jako emergency medical technician (sanitni technik)a studuji na licenci na zdravotni sestru coz je neskutecny zahul, vzdy me tedy nastve kdyz si uvedomim kolik u nas doktori berou. 30 000? to je snad vtip ne? jak je to vubec mozne? kdo je za to zodpovedny? 16 let po kretenskym komunistickym rezimu a nic se v teto oblasti nezmenilo? to je urazka vsem co jsou mistri nejnarocnejsi profese na svete.
0/0
12.8.2005 19:54

S.P.Q.R.

Mě by zase zajímalo ...
... proč v České republice může dělat předsedu senátu každý verbálně inkontinentní ichtyl ... Aby soudce po projednání jednoho a navíc nejasného případu vypustil z úst větu "Ten případ svědčí o nedobrém stavu českého zdravotnictví.", tak to už musí být kapitální kousek. Hlavně že české soudnictví funguje bezvadně, že ...
0/0
12.8.2005 15:30

Kleki Petra

Re: Mě by zase zajímalo ...
Hlavně že o tom všechno víš a dokonale do toho vidíš, jsi perfektně seznámen se spisovou dokumentací a Dimun je tvůj nájemník. Saša Sotolář je skutečný profík a jeden ze soudců, ke kterým lze mít výhrady stěží. Ten tvůj příspěvek byl inkontinentní tak nějak spíš  svěračově.
0/0
12.8.2005 15:34

S.P.Q.R.

Re: Re: Mě by zase zajímalo ...
Milá indiánská babičko, soudce, který veřejně prohlásí takovou větu, buď chyběl na hodinách logiky nebo jenom planě mele a je mu jedno, co je obsahem jeho slov. Hodnotit z pohledu jednoho případu úroveň celého resortu - a to veřejně a z pozice soudce - to chce opravdu dost silné nervy. Pozdravuj Sašu a vyřiď, ať jde příště plivat jiným směrem ... tolik moje výhrady k jeho osobě.
0/0
12.8.2005 15:46

Kleki Petra

Re: Re: Re: Mě by zase zajímalo ...
Zatímco ty, milý senáte a lide římský, z jedné věty, kterou navíc ještě otiskne zrovna idnes, pověstná svou přesností, označíš úplně normálního profíka za verbálně inkontinentního ichtyla. Bravo, tleskám tvé objektivitě.
0/0
12.8.2005 15:50

S.P.Q.R.

Re: Re: Re: Re: Mě by zase zajímalo ...
I jedna věta bohatě stačí, aby u mě člověk ztratil kredit. Takovéto věty prostě profíci neříkají ... Myslíš, že tu citaci si v redakci vymysleli? P.S.: Ona i ta druhá věta z té citace se tváří tak, že autor má za sebou dvě atestace a nejméně kandidaturu z chirurgie ... pochybuji, že to takhle podbarvené stálo ve znaleckém posudku ...
0/0
12.8.2005 16:06

Kleki Petra

Re: Re: Re: Re: Re: Mě by zase zajímalo ...
Tohle nemá cenu. Ani jeden jsme do spisu neměli možnost nahlédnout. Ale nemusím do něj vidět, abych se stejně jako ty z průběhu toho ošetření popsaného v tomto článku mohl vyjádřit stejně kategoricky na adresu českého zdravotnictví. Nedělám to proto, že o věci vím jen to, co mi napsal zdejší plátek. Sotolář má těch informací podstatně víc. A mně prostě vadí a dráždí takovéto okamžité odsudky šmahem, které jsou vynášené absolutně bez znalosti konkrétní věci. Abych mohl zhodnotit Sotolářovu kompetentnost nebo nekompetentnost , na to bych potřeboval mít k dispizici stejné materiály, jako on. Uzavřu to tím, že jen doufám, že průběh lékařské péče o toho chlapce byl buď redakcí mylně nastíněn, nebo se jednalo o naprosto ojedinělý exces. Neboť to byl, lidově řečeno, v každém případšě pěkný prů*er.
0/0
12.8.2005 16:14

S.P.Q.R.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mě by zase zajímalo ...
Stejně jako já podle tebe nemohu hodnotit Sotolářovu kompetentnost, protože mám málo informací, tak i Sotolář sotva může hodnotit úroveň českého zdravotnictví, neboť i on má na to málo informací (zas tak komplexní asi ten spis není). Nehledě na to, že předseda senátu nemá v náplni práce hodnotit ze svého omezeného úhlu pohledu úroveň jiného resortu. Nikdo se ho na to neptal, vztah ke konkrétnímu projednávanému soudnímu případu je irelevantní a svůj soukromý názor může prezentovat jinými prostředky. Jestli jsou ty věty autentické, tak o profesionalitě pana soudce velmi pochybuji ...
0/0
12.8.2005 16:30

Kleki Petra

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mě by zase zajímalo ...
No, ukončeme to. Asi se neshodneme, ale respektuji tvůj názor na věc. Mám jiný, ale za to, abys mohl hlásat ten svůj, se budu brát do roztrhání těla!
0/0
12.8.2005 16:33

S.P.Q.R.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mě by zase zajímalo ...
Nápodobně ... taky se asi roztrhnu :-)
0/0
12.8.2005 16:48

jejkap

Pro Magdalenu a Kleki Petru
Nestoji nahodou ta otazka trochu jinak... Meli by lekari nest trestni odpovednost (tedy moznost byt obzalovani) za chybu, jako je tato? Preci je rozdil mezi zmrzacenim v aute a neumyslnou chybou lekare - za predpokladu, ze ten lekar dela svou praci nejlepe, jak umi. Kolik chyb denne udelate vy? Ja ve sve profesi hodne, a to nenesu zadnou moralni odpovednost, maximalne financni.
Podle me by pochybeni lekaru melo byt trestano spise financne (za vyse uvedeneho predpokladu spravneho postupu podle vlastniho svedomi), podobne jako v USA.
0/0
12.8.2005 13:52

Assfinger

Re: Pro Magdalenu a Kleki Petru
Ano, souhlasím! Již dávno si říkám, že to napůl socialistické zdravotnictví stojí za pi.. . Věřím, že posoudit jestli se v podobných případech jedná o úmysl, pochybení z nedbalosti nebo něco podobného je docela složitá věc. Většinou to funguje tak, že lékař lékaři ruce meje. Holt návštěva je tak trochu jako ruská ruleta, občas někoho trefí kulka..!
0/0
12.8.2005 14:07

_m-

Re: Pro Magdalenu a Kleki Petru
Nikdy jsem nepsala o tom, že lékař by měl nést trestní odpovědnost a být kriminalizován za chybu. Ale jaký je rozdíl mezi tím, když přehlídnu v autě stopku (podotýkám, že já nejsem řidič) a tím, když vynechám - tedy přehlídnu -nebo špatně zhodnotím nějaké důležité vyšetření? Před časem jsem byla na gynekologické operaci. těsně před operací se mě na čtvrtém ultrazvukovém vyšetření zeptali - kde vás to bolí? Já na to že vlevo. A mladinký doktor, možná ještě medik pravil - já to taky vidím vlevo, ale tady v těch třech zápisech je napsáno vpravo. Sebral odvahu a přivedl nabručeného profesora - a ejhle, bylo to vlevo. V mém věku by se nic nestalo, kdyby mi vzali vaječníky oba, ale co kdyby to byla třeba ledvina? Docela by mě zajímalo jestli byli ti tři odborníci, kteří mě ultrazvukovali během uplynulého půl roku aspoň upozorněni na to, že udělali chybu. A podobných zkušeností máme všichni hafo. Potom se nediv, že když někomu zemře dítě, nebo nese trvalé následky, tak se obrátí na soud -
0/0
12.8.2005 14:08

_m-

pokračování
- co mu zbývá? Netvrdím, že všichni doktoři jsou lemplové, to si ani nemyslím a znám jich pár i osobně, ale dokud bude většina z nich brát pacienty jako kusy a ne jako lidi nemáme jinou obranu.
0/0
12.8.2005 14:09

j@ck

Re: pokračování
ty strany jsou věčný problém. je to pořád dokola - l. dx., l. sin., levo, pravo. překlep se stát může vždycky a i mně se stal víc než jednou. proto se každého pacienta ještě na sále před operací a před uspáním ptáme, jestli to je ta správná strana. někdy se ho ptáme několikrát a asi si o nás myslí, že musíme být úplně blbí. zatím se nám to nikdy nestalo, že bychom zoperovali špatnou stranu a doufám, že se to nikdy nestane.
0/0
12.8.2005 14:19

_m-

Re: Re: pokračování
To přeju upřímně tobě i tvým pacientům :-)))
0/0
12.8.2005 14:21

jejkap

Re: Re: Pro Magdalenu a Kleki Petru
Tohle ja vsechno chapu, ale lekare prece jen nelze srovnavat s ridicem. Bez ohledu na to, ze lidi jsou ruzni. Podle me by hlavne mela fungovat mimotrestni naprava ujmy, z velke casti hrazena z "povinneho ruceni" profesni odpovednosti, ale z citelne casti take z platu/majetku lekare. Rozhodne ne trestni odpovednost - dovedete si to predstavit, za PROFESNI pochybeni dostavat obsilky k soudu?
Nechavam stranou pripady, kdy lekari zjevne nedodrzi predepsany postup. Nemocnice by mely mit system "rizeni jakosti" s presne danymi procedurami, aby se nemohlo stat to, co Vam. Ale pokud jde o pochybeni ve stresove situaci na prijmu ambulance, tam podle me skutecnetrestni pravo nema co delat.
0/0
12.8.2005 14:25

Kleki Petra

Re: Re: Re: Pro Magdalenu a Kleki Petru
Já s tím nemůžu souhlasit. Jsem ten poslední, kdo by měl tendenci kriminalizovat lékaře a ani to nedělám. Jen trestní zákon prostě platí pro všechny, a nedbalostní porušení důležité povinnosti vyplývající z povolání není výjimkou. Takže: kdo posoudí, jestli lékař jednal ve stresu a sáhl vedle zcela mimoděk, nebo si prostě nepřečetl údaje z předoperačního vyšetření, protože se večer předtím trochu pařilo? Vím, že to budou jen výjimečné případy, ale i mezi lékaři, stejně jako mezi příslušníky ostatních profesí, jsou flinkové, jen věřím, že jich je na procenta řádově méně. Takže povinnost k finančním náhradám? Jistě, ale ta by měla ležet spíš na nemocnici, ale výrok soudu, podle kterého se například lékař výše uvedeného jednání nedopustil může mít nesmírný význam pro něj i třeba příbuzné zemřelého.  Jako prevence proti výrokům typu "doktoři mi zabili syna". A dojde-li ke druhému případu, tedy uznání viny, mnohdy to má pro pozůstalé větší význam, než pár set tisíc.
0/0
12.8.2005 14:35

jejkap

Re: Re: Re: Re: Pro Magdalenu a Kleki Petru
To neni pravdu, rozhodujici je vyrok soudu per se, ne jeho trestnepravni nebo obcanskopravni povaha. Zapis v trestnim rejstriku je velka komplikace pri hledani dalsiho zamestnani (lekar je kvuli pochybeni propusten, ale nemuze potom delat ani obchodniho zastupce farmaceuticke firmy nebo zacit podnikat).
Povinnost financni nahrady by mela lezet hlavne na tom, kdo se chyby dopustil - na zamestnavateli, pokud chyba je systemova, a na samotnem lekari, pokud chyba je individualni. A penezity trest je pro vsechny zucastnene rozhodne lepsi nez podminka nebo vezeni.
0/0
12.8.2005 14:52

jejkap

Re: Re: Re: Re: Re: Pro Magdalenu a Kleki Petru
Pokud jde o ten trestni zakon, samozrejme plati pro vsechny, ale je otazkou doktriny a judikatury, zda by pochybeni lekare (jakozto zcela specificky pripad) melo byt kvalifikovano jako trestny cin. Nejde o nejake formalni vyjimky, ale pohled spolecnosti na praci lekaru.
0/0
12.8.2005 14:54

Kleki Petra

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro Magdalenu a Kleki Petru
Já myslím, že ve skutečnosti nejsme názorově nijak daleko od sebe. Také si myslím, že by mohla pro lékařské nedbalostní trestné činy existovat specifická úprava, jsem si i vědom závažnosti záznamu v rejstříku trestů, jenže ty pořád uvažuješ v kategorii chyby ve stresu a vůbec nepřipouštíš taková jednání, která hranice trestního zákoníku opravdu překračují, a k těm dochází naprosto nepochybně. Pokud se tedy někdo trestného činu dopustí, proč by mne měla zajímat otázka komplikací v profesním životě? Druhá věc je ta, že pro tyto účely by jistě byl nejvhodnější právě peněžitý trest, pochopitelně vedle povinnosti k náhradě škody, který by zaplacením byl zahlazen. Čili bez záznamu v RT. Ale paušalizovat lékařský stav a jako takový jej vyjímat z trestní odpovědnosti přece není možné. Když udělá botu pilot dopravního letadla, mohou být následky ještě fatálnější. Měli by proto mít piloti zvláštní postavení? A co kontroloři jaderných elektráren atd.? V zásadě bychom ale asi společnou řeč našli.
0/0
12.8.2005 15:08

_m-

Re: Re: Re: Re: Re: Pro Magdalenu a Kleki Petru
Nechci se hádat, ale....."dovedete si to predstavit, za PROFESNI pochybeni dostavat obsilky k soudu?"........ co řidiči z povolání, srojvedoucí, pokladníci a vůbec lidi pracující s penězi - tam všude může dojít při profesním pochybení k trestnímu stíhání. Těch profesí je určitě víc. Ten tramvaják z Karláku má taky na triku "jen profesní pochybení..........
0/0
12.8.2005 14:57

Kleki Petra

Ten titulek je ale zase STUPIDNÍ!!!
V tom článku je jasně řečeno (a bude to určitě i v odůvodnění rozsudku), že lékaři za zmrzačení MOHOU, jen se nepodařilo prokázat, kteří z nich. To, že nelze prokázat příčinnou souvislost, ještě neznamená nevinu všech zúčastněných lékařů, jen důkazní nouzi ohledně dvou z nich.
0/0
12.8.2005 9:39

maly33

Re: Ten titulek je ale zase STUPIDNÍ!!!
Zajimalo by mne, za kolik lze zaridit, ze nejde prokazat KDO? Nase justice je presne to, na co uz upozornoval Jan Hus - koupis si odpustek a jses cistej.
0/0
12.8.2005 10:01

Kleki Petra

Re: Re: Ten titulek je ale zase STUPIDNÍ!!!
Chci jen říci, že teď třeba zrovna používáš termín "justice" nepřesně. Pokud není žalován ten správný podezřelý, nebo není tomu správnému podezřelému už v přípravném řízení před podáním obžaloby dostatečně prokázána vina státním zástupcem, justice nemá jinou možnost, než jej zprostit obžaloby. Takže díra byla, alespoň pro tentokrát, jinde, než u soudu. Soud nemá sám možnost říci - tenhle to nebyl, ale odsuzuji toho, kdo nebyl obžalován.
0/0
12.8.2005 10:28

Assfinger

Re: Re: Re: Ten titulek je ale zase STUPIDNÍ!!!
Ha! moudrý Apač "promluvil"...odsuzuji tě k nepodmíněnému odnětí svobody brouzdání po internetu v trvání 7 let ve 2.nápravně-výchovné skupině...Proti tomuto rozhodnutí není přípustné odvolání!
0/0
12.8.2005 14:18

pepe999

Tak kdyz za to nemuzou
doktori, tak za to muze asi ten chlapec, ne. Vypliva to z rozhodnuti soudu. Snad kdyz se cokoliv stane, tak nekdo musi nest zodpovednost. Nic se nedela samo od sebe. V demokratickych statech by ti felcari uz nesahli na skalpel a platili jak mourovati, ale to jenom v demokratickych statech, nikoliv v bolsevistanu...
0/0
12.8.2005 8:24

_m-

Re: Tak kdyz za to nemuzou
Nemusí - je to blbý, ale nemusí. Ovšem tady mi to připadá poněkud na hraně. Doufám, že se to bude panu anesteziologovi vracet ještě dlouho.
0/0
12.8.2005 8:27

SaraSL

Re: Tak kdyz za to nemuzou
Taky mám děti a taky bych se soudila  Na druhou stranu neznáme všechny okolnosti.Jak rychle se o operaci muselo rozhodovat? Normálně si člověk obchází předoperační vyšetření i 1/2 dne a lékaři se,bohužel,někdy musejí rozhodovat během několika vteřin.Myslím,že větší vinu má nemocnice,kde ho 2x odmítli.Tím uteklo strašně moc času.
0/0
12.8.2005 8:44

pepe999

Re: Re: Tak kdyz za to nemuzou
Tech chyb je asi vice, ale chirurg by mel snad neco umet. Vypada to, ze se to stalo na stole. Tady je problem naseho zadarmo zdravotnictvi. Lekari berou malo, protoze nemocnice nemaji penize. Az se zacne priplacet na vsechno, tak ubyde simulantu a hned to bude vypadat jinak. Jestli bude mit chirurg 100000,- mesicne, pak taky musi nest zodpovednost. Tady ten pripad je uz pase, ale urcite budou dalsi....
0/0
12.8.2005 8:47

j@ck

Re: Re: Re: Tak kdyz za to nemuzou
a co se stalo na stole? nemáš o tom ani nejmenší páru, tak čím jsi si vlastně tak jistý? pokud srovnáš statistiky ze západních zemí a z ČR, tak jsme na srovnatelné úrovni co do úspěšnosti operací a jejich komplikací. myslíš že v americe nebo německu se podobné případy nestávají? možná tam jsou smečky právníků, kteří se na podobných případech živí jako hyeny, ale přesto to nezmění fakt, že v medicíně si nikdy nemůžeš být ničím na 100% jistý.
0/0
12.8.2005 9:03

pepe999

Re: Re: Re: Re: Tak kdyz za to nemuzou
Odpoved uz za me napsala Madla nize. Proste udelali chybu a meli by za ni platit, teda pokud mozno vsichni. Myslim i ty doktory, kteri ho poslali 2x ze spitali domu...
0/0
12.8.2005 9:06

SaraSL

Re: Re: Re: Tak kdyz za to nemuzou
Samozřejmě souhlasím,že chirurg by měl něco umět.Ale ta zpráva je tak všeobecná.Co mu teda vlastně operovali?Břicho je dost rozsáhlý pojem.Navíc je v článku:"....byl Martin až na drobné potíže úplně zdravý".Jaké obtíže? Nepíšou,jestli byla operace akutní.....ale asi ano.Možná opravdu neměli čas mu udělat rozsáhlé předoperační vyšetření.Možná měli času dost a neudělali to
0/0
12.8.2005 9:33

j@ck

Re: Tak kdyz za to nemuzou
ale pepe, z rozhodnutí soudu vůbec nic nevyplývá. každý organismus reaguje jinak a můžou se objevit neočekávané reakce či okolnosti, na které člověk předem nemohl pomyslet. každá operace má své komplikace, které jsou řídké a přece se stávají. znám jednoho chirurga, který při operaci zemřel, protože už se neprobral z anestezie. tam bys asi neočekával zanedbání, po kterém tady tak voláš. případ toho kluka je samozřejmě strašná tragédie pro něj i pro rodinu, ale to se stává. jak to ve skutečnosti bylo nevím ani já a ani ty, a tak nezbývá než věřit soudu, že k zanedbání nedošlo.
0/0
12.8.2005 8:59

_m-

Re: Re: Tak kdyz za to nemuzou
No tak pokud umím číst, soud jasně řekl, že k zanedbání došlo - předoperační vyšetření nebylo v pořádku - ale nelze prokázat, že k poškození mozku došlo v souvislosti s operací. Tedy ne že jsou nevinni, ale že jim nelze vinu prokázat - a to je malinko rozdíl.
0/0
12.8.2005 9:03

j@ck

Re: Re: Re: Tak kdyz za to nemuzou
možná, já jsem ten článek přečetl jenom letmo včera. já nevím, jak to bylo a nebylo a nakolik jsou vinni nebo ne. pepe ale soudí bez sebemenších znalostí toho případu.
0/0
12.8.2005 9:05

pepe999

Re: Re: Re: Re: Tak kdyz za to nemuzou
Soudim podle toho co ctu. To tak obvykle byva. Sice jsem u toho nebyl, ale reaguji jenom na to co ctu. Jestli je to pravda nevim, ale reakce je na clanek a z neho vypliva, ze udelali chybu pri predoperacnim vysetreni a pak uz bylo vymalovano. Bohuzel jim to nikdo nedokaze, coz se stava u takovych pripadu velmi casto....
0/0
12.8.2005 9:08

j@ck

Re: Re: Re: Re: Re: Tak kdyz za to nemuzou
jaká konkrétně byla ta chyba v předoperačním vyšetření? novináři o tom ví taky houby a podle toho ty jejich články vypadají - vyvolat emoce a senzaci za každou cenu. neudělali mu to vyšetření vůbec? nebo mu jenom vzali standartně krev a základní biochemii a provedli vyšetření dětským lékařem? nebo neprovedli nějaké jiné specializované vyšetření, které provést měli?
0/0
12.8.2005 9:11

pepe999

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak kdyz za to nemuzou
Cituji: "Další chyby se staly i poté, co byl chlapec přijatý do nemocnice a před samotnou operací. Na vynesení verdiktu nad konkrétními osobami to však nestačí," Pražští lékaři se rozhodli nakonec Martina operovat. Právě tehdy se ale podle žalobkyně dopustili první výrazné chyby - chlapce důkladně nevyšetřili. Ja nevim co se dela pri predoperacnim vysetreni, ale oni jsou za to placeni, tudiz to maji delat zodpovedne. Tady jde o lidsky zivot, tak snad to kuwa musi delat poradne. Ja jsem taky placenej za dobre odvedenou praci a zmetky mi vycitaji, ale nejde o lidsky zivot.....
0/0
12.8.2005 9:16

j@ck

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak kdyz za to nemuzou
no a to je právě ten rozdíl. nejde o lidský život. já jsem zrovna po službě, celkem 32 hodin v práci. včera během odpoledne a během noci jsem měl něco kolem 30 pacientů na chirugické pohotovosti - akutní břicha, 3 pády ze žebříku z několika metrů, bouračku, zlomeniny. v každém případě se musím rozhodovat, zda pacienta pustit domů nebo hospitalizovat. můžou tam být vnitřní poranění či krvácení do mozku, která se nemusí projevit (nemůžu přece každému člověku dělat CT). mám prostě spoustu zodpovědnosti. do toho jsem nevyspalý, zavalený spoustou papírů a nasraný sprostýma ožralcema, které mi tam přiveze sanitka když se poperou. mám štěstí, že jsem dnes nemusel jít na sál operovat (i to se stává). za to všechno beru 100 Kč/hodinu a ještě poslouchám, jak je všechno špatně. fakt paráda dělat tady doktora. tys nikdy žádný zmetek neudělal? každý doktor někdy během života udělá chyby, které jsou třeba neumyslné, proto to dovede chápat i u kolegů. jsem si jistý, že je to mrzí.
 
0/0
12.8.2005 9:23

pepe999

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak kdyz za to nemuzou
Za 100/hod delam taky a zmetky sem tam tak jsou. Je fakt, ze ten clanek je dost obecnej a kazdej doktor se musi ohradit, kdyz nezna fakta. Ja jsem vychazel z clanku, tam bylo napsano, ze udelali chybu. Nevim jakou a navic kazde telo se chova jinak, jak jsi tady napsal. Moji dva spolupracovnici jsou doma uz asi pul roku a nikdo nevi, co s nima je. Maji problemy se zaludkem myslim. To je jedno, lekarum jejich praci nezavidim a na pohotovosti uz vubec ne. Tady uten pripad se proste stal a asi se stat nemusel, tak se nediv reakcim. Ja bych doktorum dal penez dost, ale musela by byt reforma a muselo by se platit. Pak bys byl dobre placeny a tudiz bys mel podavat lepsi vykony(samozrejme obrazne receno, protoze doktor musi podavat dobre vykony porad)...
0/0
12.8.2005 9:40

_m-

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak kdyz za to nemuzou
Je mi líto, ale odpovědnost za chybu musí nést každý, tedy i lékař i kdyby bral 5,00 na hodinu a dělal 48 hodin denně. U lékaře má chyba jistě mnohem fatálnější následky než u uklízečky, to ale není problém pacientů (zatím). Viděla jsem kdysi na toto téma vynikající francouzský film, bohužel je to už tak dávno, že si nepamatuju ani název filmu, ani jména herců, ale právě tam byl řešen problém lékaře, který po velmi náročném dni (vlastně 2 i s noční pohotovostí) a velmi těžké a úspěšné operaci kamarádova syna udělal drobnou chybu a přehlédl drobnost (malinkatou výduť tuším v bříše) při vyšetření pacientky. Bohužel několik týdnů stačilo, aby se problém zvětšil a žena zemřela. Nevím, jak dopadl soud, ale ten člověk svoji zodpovědnost přijal - narozdíl od většiny českých lékařů, kteří dokážou jen křičet "pojďte si to dělat sami za ty peníze!" Myslím že o to jde většině přispěvatelů - ne dostat chirurga do kriminálu a donutit jeho resp. celou lékařskou veřejnost brát pacienty vážně.
0/0
12.8.2005 10:53

Kleki Petra

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak kdyz za to nemuzou
Madlo, dneska perlíš. To myslím smrtelně vážně.
0/0
12.8.2005 10:55

Najdete na iDNES.cz