Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Slavný Baťa zůstává neustále kolaborantem, jiní ne

Není kolaborant jako kolaborant. Alespoň z pohledu tuzemské spravedlnosti, která i v demokratickém polistopadovém období k nápravě poválečných křivd přistupovala hodně rozdílně. Dodnes není úplně jasné proč.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

rezistin

Snad se jednou...

při našich soudech dožijeme i toho,že z Henlaina udělají antifašistu a bojovníka proti Hitlerovi.Jak je vidět,je možné asi vše.Teď už jen se přihlásit o restituce...[>-]

0/0
16.11.2007 11:51

petyo

Tak toto podepisuji
Pane Jane, smím-li Vás tak oslovit, jak moc by jsme dnes Vás, Vaše vize, schopnosti a osobnost potřebovali. Omlouvám se Vám ve jménu všech slušných občanů České republiky, za všechna příkoří Vám Vaší milovanou vlastí způsobená, pro kterou jste toho tolik vykonal a vytrpěl. Vlast na Vás nezapomněla a nezapomene!   Velká čest a velká úcta Vaši památce a Vašemu dílu!   < style="FONT-SZE: 16pt; FONT-FAM
0/0
4.8.2005 12:58

karateka

http://mbelza.sweb.cz/jan%20bata.htm
Přátelé, zaměřte se na následující website http://mbelza.sweb.cz/jan%20bata.htm, ve které naleznete velmi zajímavé informace o celé kauze a především pak "Otevřený dopis Tomáši Baťovi mladšímu" od stále ještě žijící dcery Jana A. Bati EDITY a jejího manžela, oba brazilští občané. Snad to otevře oči mnohým......
0/0
4.8.2005 11:07

Moravský Slovák

Re: http://mbelza.sweb.cz/jan%20bata.htm
No je to síla, o tom dopisu jsem nevěděl, ale především z veřejného vystupování pana T. Bati při jeho návštěvách v ČR jsem vypozoroval, že jeho vztahy s příbuznými nejsou zrovna ideální. Ale jestli nyní chce světu oznámit, že se před šedesáti lety dopustil krádeže majetku svého strýce, velmi mu v tom fandím. Vzhledem k tomu, že v krádeži pokračoval i po r. 1990 neoprávněnými restitucemi, nelze hovořit o promlčení a mohl by taky zbytek svého života strávit v kriminále. Myslíte, že to by bylo tím pravým očistěním jména J. A. Bati?
0/0
4.8.2005 11:28

mr603

Re: http://mbelza.sweb.cz/jan%20bata.htm
To mě teda Tomík zklamal, taky jsem do toho tak moc nenahlédl. Ale pochybuji, že by se po 60 letech dalo něco změnit. Pochybuji, že vrátí, co si vzal neprávem. Leda tak ta omluva...
0/0
4.8.2005 12:00

petyo

Re: http://mbelza.sweb.cz/jan%20bata.htm
Hustý.
Ono se ovšem stačí podívat na výsledky Baťových závodů v letech 1932-1938 a potom v letech od roku 1946 a hned je jasné kdo je pan podnikatel a kdo zloděj.
0/0
4.8.2005 12:18

1_130_202_135

Re: Re: http://mbelza.sweb.cz/jan%20bata.htm
Ale no tak.....
Můžu proti sobě postavit výsledky Svitu v roce 1985 a 1995 a tvrdit, že komunisti byli správní hospodáři?
0/0
4.8.2005 13:07

mr603

Re: Re: Re: http://mbelza.sweb.cz/jan%20bata.htm
To je ale přece o úplně něčem jiném... Neplést "koše s baňama", prosím! Když už jsme u toho Svitu, pokud vím, tak zkrachoval kvůli nesplaceným dluhům z bývalého Sovětského Svazu, není-liž pravda.
0/0
4.8.2005 13:13

petyo

Re: Re: Re: http://mbelza.sweb.cz/jan%20bata.htm
Možná jsem to špatně napsal. Samozřejmě nejde porovnávat čísla. Ale zatímco za Jana Bati šel podnik strmě nahoru, stavěli se nové pobočky, nové prodejny, zaměstnávali se desítky tisíc nových lidí, tak za Tomáše Bati ml.se pobočky po světě zavírají a bankrotují. A na to že Tomáš Baťa junior je zloděj a lhář už dnes existují listinné důkazy. Po válce se spolčil s komunisty a připravil Jana Baťu o jeho podnik.
0/0
4.8.2005 14:15

mr603

Re: Re: Re: Re: http://mbelza.sweb.cz/jan%20bata.htm
Souhlas, ale v současné době se na zavírání poboček dá dívat taky jako na levnou konkurenci z Číny & Vietnamu atp. Na to nezapomínat.
0/0
4.8.2005 14:20

petyo

Re: Re: Re: Re: Re: http://mbelza.sweb.cz/jan%20bata.htm
Bylo by naivní si myslet, že Baťa boty v Číně nevyrábí nebo nenakupuje.
0/0
4.8.2005 16:45

Josef II

Re: Re: Re: Re: Re: http://mbelza.sweb.cz/jan%20bata.htm
Za  leta meho pobytu v cizine, jsem se vzdy, ac laik, zajimal o obuvnickou vyrobu. Mohu vsem sdelit, ze Bata uz davno nic neznamena co se vyroby samotne tyce. Snad jen v prodeji Bata jeste trochu boduje, ale uz ani tam se neudrzi dlouho. V Evrope se nikdy jeho vyroba nedokazala ani priblizit italske a svycarske kvalite. V zemich 3. sveta (Indie,Pakistan, Brazilie,Peru) zas nikdy nedokazal konkurovat cenou . Kdyz si dnes T. Bata prohlizi kvalitni a lacine vyrobky cinske, tak mu musi byt jasno, ze to je posledni hrebik do rakve jeho svetoveho imperia.  
0/0
4.8.2005 16:52

petyo

Re: Re: Re: Re: Re: Re: http://mbelza.sweb.cz/jan%20bata.htm
Jde vidět kam T.Bata jr. dovedl impozantní dílo svého otce a strýce, opravdových BAŤŮ a ne Batů.
0/0
4.8.2005 18:29

Dr No

Pokud vás to zajímá blíž,
podívejte se na http://web.mvcr.cz/sbirka/1945/sb09-45.pdf.  (a případně na další tam uvedené http://www.sbcr.cz/tzv dekrety pana Beneše). Kdo si po tom ještě bude myslet, že u nás byla po květnu 1945 demokracie a že president Beneš byl slušný člověk, asi netuší, co je to demokracie a slušnost.
0/0
4.8.2005 9:04

lss

Benes, Benes
Nie je problem v deretoch, ale v postoji Benesa. Uz pred 1.sv. vojnou mal akesi pochybne vztahy, mozno i dohody? so Stalinom. Vzdy mu slo iba o jeho osobu, a preto sa nevahal spojit trebars i s komunistami po vojne v rieseni istych otazok. Ten poctivy, statocny vlastenec pan Bata i Tomasov stryc padli do nemylosti prave pre svoje bezvyhradne vlastenectvo. Tento nedostatok pan Bata ostro vytykal prave Benesovi v Londyne. Bata ponukal velku financnu podporu na odboj. Uz len to, ze Benes utiekol z Ceskoslovenska do Londyna a nie na Slovensko, ktore nutne tiez potrebovalo pomoc, ktore nezabrali nemci, ale zacali ho zaberati Madari a Poliaci, bola vlastne vlastizrada Ceskoslovenska. Takych nebezpecnych svetkov sa bolo predsa treba zbavit, tak donutili Tomasa Batu na financne podvody a konfiskaciu a co najhorsie, jeden z ajvacsich vlastencov a osvietencov ceskeho naroda sa stal kolaborantom. Urcite si ma co spytovat svedomie i p. Tomas, ze mlcky prijal tuto Benesevsko-kumunisticku
0/0
5.8.2005 10:08

lss

pokracovanie
hru. Na teketo protinarodne pocinanie potreboval Benes podporu, a velmi silnu. Jediny, kto to bol ochotny urobit a bol relativne silny, boli komunisti. Zdvihli hodenu rukavicu a chovanie sa Benesa v 1948 nie je z tohto pohladu ziadnym prekvapenim alebo vynutenim okolnosti.
0/0
5.8.2005 10:13

mr603

Ostuda
Je ostuda tohoto národa, že není ochoten a schopen se ani 15 let po "revoluci" rovně vypořádat s nespravedlivými politickými procesy, kterými si soudruzi připravovali cestu k absolutní moci, kterou zde pak vykonávali dalších 40 let! J.A.Baťa byl vlastenec, který celou válku podporoval odboj proti Němcům, a je hanba, že z něj ještě nebyla odstraněna nálepka kolaboranta. Politici, honem s tím něco udělejte!
0/0
4.8.2005 8:30

Moravský Slovák

Re: Ostuda
Předvším to vypovídá mnohé o charakteru pana T. Bati "juniora". Tak on má důkazy o tom, že obvinění jeho strýce bylo falešné? A pročpak s nimi přichází až teď a ne třeba v r. 1990, kdy mu sakra vyhovovalo, že českou stranou byl považován za jediného dědice firmy. A nebo třeba v r. 1994, kdy jeho sestřenice podaly žádost o přezkoumání procesu vedeného s jejich otcem? A nebo třeba před půl rokem, kdy na otevření rekonstruované jednadvacítky byl pozván pouze T. Baťa, zatímco z příbuzných J.A. Bati nebyl pozván nikdo. A pokud jde o ocenění, možná Vám uniklo, že po J.A. Baťovi byla nedávno pojmenována ulice ve Zlíně. Takže nejspíš už za kolaboranta považován není.
0/0
4.8.2005 9:08

mr603

Re: Re: Ostuda
Vztahy mezi Tomášem juniorem a jeho strýcem Janem byly napjaté už kvůli majetkoprávním tahanicím o firmu. Základním faktem je, že otec Tomáše odkázal firmu svému nevlastnímu bratru Janovi, nikoli svému synovi. Během války měl ale Jan strach, že mu továrnu seberou Němci, a půjčil(!) akcie na dobu války svému synovci, který do Čech poslal svou matku, a sám zůstal v Kanadě. Matka pak firmu formálně řídila po dobu války. Po válce měli akcie opět vrátit strýcovi, což se nestalo. Následoval sice soud, který Tomáš junior vyhrál, ale vztahy klesly na bod mrazu. Není se co divit, že Tomášovi j. trvalo tolik let, než se sám za sebe odhodlal a dokázal postavit i tomuto jednoduchému faktu, že jeho strýc kolaborantem nebyl.     Mimochodem, není pravda, že z příbuzných Jana A. nebyl nikdo pozván na slavnostní otevření jednadvacítky. Jeho příbuzní pozváni byli, ale odmítli přijet s tím, že dokud nebude právně očištěno jméno jejich slavného předka, po němž nese v jižní Americe jmén
0/0
4.8.2005 9:34

mr603

Re: Re: Ostuda
jméno mimochodem i most přes řeku Paraná a byl navržen na Nobelovu cenu míru, tak nepřijedou. Zlínská radnice sama jaksi zrušit dekrety prezidenta Beneše nemůže, tak zareagovala aspoň symbolicky tak, že pojmenovala po Janovi jednu z ulic v bývalém areálu Baťovy továrny. Takže formálně je Jan stále považován za kolaboranta a je na čase, abychom se postavili minulosti čelem a soudní cestou zrušili stále platný rozsudek z roku 1947, kdy byl Jan odsouzen k 15 letům a propadnutí majetku.
0/0
4.8.2005 9:41

Moravský Slovák

Re: Re: Re: Ostuda
Ono možná příbuzní J.A. Bati odmítli přijet na otevření rekonstruovaného mrakodrapu, který byl postaven v době, kdy firmu vedl J.A.Baťa, protože je uráží být opět až ti druzí za T. Baťou, který je před lety okradl a obvinění J.A. Bati se mu k tomu velmi hodilo. Pokud se k tomu má někdo postavit čelem, pak je to především T. Baťa. to co zatím předvádí je jen dosti hloupá šaškárna.
0/0
4.8.2005 9:49

mr603

Re: Re: Re: Re: Ostuda
Absolutní souhlas, proto si myslím, že je dobře, že Tomáš junior v sobě našel odvahu a na prahu života a smrti se rozhodl, že udělá pořádek a zamete si před vlastním prahem. Na jednu stranu je pravda, že je odsouzeníhodné, že mu to tak dlouho trvalo, na druhou stranu je třeba ocenit, že se k tomu vůbec odhodlal. Osobně bych jej neodsuzoval, těžko říct, jak bychom se chovali na jeho místě...
0/0
4.8.2005 9:59

Moravský Slovák

Re: Re: Re: Re: Re: Ostuda
Možná je chvályhodné, že pan Baťa pod vědomím, že nikdo není nesmrtelný chce dosáhnout jakéhosi smíření s nejbližšími příbuznými, kterým ublížil, ale řekl bych, že to vzal za nesprávný konec a především nějak mu chybí pokora. Nejsem věřící, ale být knězem, jemu bych rozhřešení nedal.
0/0
4.8.2005 10:16

mr603

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ostuda
To bych se neodvážil tvrdit, těžko soudit, ale každopádně by se měl udělat pořádek u nás, v našem právním systému, a jméno Jana Antonína by se mělo očistit. Rozsudek by měl být zrušen. Když to šlo u p.Macešky, jistě to musí jít i u Jana Bati. Chce to jen politickou vůli. Nezavírat oči před minulostí. Politici, dělejte s tím něco!
0/0
4.8.2005 10:26

Moravský Slovák

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ostuda
Očistit jméno křivě obviněného je opravdu v kompetenci našich úřadů. A co dál? Budou taky napraveny restituční křivdy které z toho vznikly? Bude pan T. Baťa vyzván k navrácení majetku, který neopráněně restituoval? A bude majetek vydán právoplatným dědicům J.A.Bati? I to je v kompetenci našich úřadů. A opravdu bych rád viděl, jak se pan T. Baťa postaví k tomuto.
0/0
4.8.2005 10:32

mr603

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ostuda
Problém je ten, že v Americe proběhl po válce soud, kdy se obě strany o majetek soudily, a soud vyhrál Tomáš Baťa junior a jeho dědicové, takže osobně pochybuji, že by s tímto české úřady cokoliv nadělaly. Zde jde spíše o morální očistu Jana Antonína, která mu právoplatně patří...
0/0
4.8.2005 11:24

Moravský Slovák

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ostuda
Jinými slovy, pan T. Baťa dělá gesto, o kterém je předem přesvědčen, že jej nic nebude stát. Ach, jak ubohé.
0/0
4.8.2005 11:33

lss

SUD?
Ale treba vediet, ze za vyraznej podpory komunistov a Benesa, ktori zabezpecili falsovanie dokumentov a zastrasovanie svetkov?? Tym porazeni nakoniec muselei zachranovat uz ani nie majetok ale zivot.
0/0
5.8.2005 10:18

Najdete na iDNES.cz