Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ústecký masakr

Před šedesáti lety vybuchl v Krásném Březně muniční sklad a vzápětí v Ústí nad Labem vybuchl podle jedněch lidový hněv, podle jiných zuřivost lůzy či z pozadí organizovaný pogrom.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jejkap

Pane Steigerwalde
Proc by soucasni Nemci meli neco zakryvat? Jestlize mluvi o tom, ze jim napriklad nejaky cesky "hrdina" zastrelil tetu, jak to bylo popsano v clanku v MF Dnes, nejde jim o nejakou vinu naroda a dalsi vznesene blaboly, ale proste o osobni tragedii. Co do toho tahate nejakych sest let?
Ti lide-jednotlivci jsou stejne politovanihodnou obeti nacismu, jako jsem ja obeti komunismu.
0/0
1.8.2005 10:31

MilanMilanMilan2

K Ústí nad Labem
1) Dodnes nejsou zmapovány všechny podklady k této smutné události. 2) Jestliže si dnes připouštíme, že celý případ není našemu národu ke cti, může nás jen posílit. 3) Jsem zvědav, zde se pánové s Wittikobundu někde veřejně sejdou a též budou litovat vzniku a důsledků nesnášenlivého a zcela nedemokratického německého nacionalismu, bez kterého by ke sledované události nikdy nedošlo.
0/0
31.7.2005 21:02

jejkap

Re: K Ústí nad Labem
A co ten mluvci jejich spolku, co dva dny predtim litoval nemeckych zverstev v Terezine a Lidicich?
0/0
1.8.2005 10:28

MilanMilanMilan2

Re: Re: K Ústí nad Labem
Co vlastně řekl? Omluvil se za něco? Přiznal, že oni, Němci, rozpoutali ten tanec dnes zvaný 2. světová válka? Zatím žel nic...
0/0
3.8.2005 18:03

bluewind

Ostré vědomí konfliktu
Ostré vědomí konfliktu mezi Čechy a Němci ovlivňovalo každodenní život obou národností (sudetští Němci měli postavení říšskoněmeckých občanů). Češi se drželi v ústraní, Němci byli povzneseni nad jakýkoli zbytečný kontakt s „méněcennými“ Čechy. V roce 1942 už bylo zřejmé, že pokud Češi opět získají nezávislost, národní soužití mezi Němci a Čechy bude sotva možné. Nacistický teror, popravy, každodenní zatýkání, pomalá agónie bezmocného českého národa čítajícího 7 406 000 osob zesílila nepřátelství Čechů ke všemu německému. Požadavek odsunu sudetských Němců se stal vůdčím principem demokratického hnutí odporu. Na druhé straně naprostá většina sudetských Němců přijímala blížící se porážku nacistů s hlubokým zklamáním. Celková bilance českých ztrát v průběhu okupace dosáhla přibližně 360 000 osob včetně 68 000 až 77 000 Židů zahubených pouze v samotných českých zemích.
0/0
31.7.2005 16:30

bluewind

pevnéný základ pro existenci českého národa a republiky ve střední Evropě
Nacistické inferno ve východní Evropě a partnerství mezi nacismem a většinou sudetských Němců v jeho příšerném vyvrcholení vytvořilo příznivou půdu pro přijetí principu odsunu velmocemi. Poučení z těchto událostí bylo jasné. Spojenecké mocnosti dospěly k rozhodnutí využít odsunu jako prostředku k vyřešení problému hranic a národností ve střední Evropě a k vytvoření pevného základu pro trvalé uspořádání zaručující trvalou existenci českého národa a republiky. Tak jako samotná válka s ničením německých měst a anexí východních německých území, nebyl ani odsun morálním problémem nebo lokálním incidentem, ale faktem mezinárodní mocenské politiky.
0/0
31.7.2005 16:28

jejkap

Re: pevnéný základ pro existenci českého národa a republiky ve střední Evropě
A jak to souvisi se znasilnovanim zen a vrazdenim nemluvnat?
0/0
1.8.2005 10:26

bluewind

příčiny a následky
Tak jako všude v okupované Evropě, léta nacistické okupace vytvořila obrovský rezervoár lidového hněvu. V posledních týdnech nacistické nadvlády byly spáchány některé z nejhorších německých ukrutností, obvykle jednotkami SS. Pece v koncentračních táborech pracovaly dál a zápach krematorií naplňoval ovzduší až do posledního okamžiku. V české venkovské krajině zanechávaly dlouhé pochody smrti hrozné stopy – mrtvoly Židů a politických vězňů. Právě bezprostředně po zhroucení nacismu docházelo ke špatnému zacházení, obtěžování, bití a zabíjení Němců. Tyto politováníhodné činy byly skoro nevyhnutelným jevem doprovázejícím konec nacistického útlaku ve Francii, Norsku, Jugoslávii, Polsku, Itálii i na jiných okupovaných územích.
0/0
31.7.2005 16:25

jejkap

Re: příčiny a následky
Ve Francii ani Norsku neprobihaly zadne organizovane masakry nemeckych civilistu (zen a deti). To se delo pouze u nas na kolaborantskem Balkane.
0/0
1.8.2005 10:26

1_Venca

Historii nezměníme - poučme se...
...jedinou rozumnou myšlenku (doufám, že bude uváděna více v praxi) vidím v posledním odstavci.
0/0
31.7.2005 14:37

Jirka Š. Svejkovský

Ano. Češi páchali zvěrstva. Ale ano, i Němci páchali zvěrstva. Jenomže Nemci byli okupanti, v tom je ten rozdíl ...
0/0
31.7.2005 13:24

jejkap

Re: Ano. Češi páchali zvěrstva. Ale ano, i Němci páchali zvěrstva. Jenomže Nemci byli okupanti, v tom je ten rozdíl ...
A ty jsi byl komunisticky kolaborant a mohl jsi za studenou valku. Presto bych ti nezavrazdil dite.
0/0
1.8.2005 10:27

Jirka Š. Svejkovský

Re: Re: Ano. Češi páchali zvěrstva. Ale ano, i Němci páchali zvěrstva. Jenomže Nemci byli okupanti, v tom je ten rozdíl ...
Jo? My se známe? Asi z uličního výboru ... Nejde o to, kdo komu zabil dítě. Jde o to, že se z Němců delají nevinní chudáčci, kteří za to vlastně vůůůbec nemohli ...
0/0
3.8.2005 16:51

Franfišek Dobrota

Další masakry nevinných lidí
 Je smutné období naší historie... Kdo ví o dalších masakrech v NÁCHODĚ či POSTOLOPRTECH ? Hrůza, jak se mohli naši zfanatizovaní občané chovat...
0/0
31.7.2005 13:14

Najdete na iDNES.cz