Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Porodnost roste. Bude to stačit?

Podle odhadu statistiků se letos narodí možná i sto tisíc dětí. Přitom ještě před pěti lety to bylo o desetinu méně. Pro českou ekonomiku a společnost z toho vyplývá hned několik zpráv.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Maranitka

Zase ta úžasná myšlenka,
že si lidi nemůžou děti dovolit. To mě fakt bere. Jako by otázka, jestli mít nebo nemít děti, byla záležitost ekonomické kalkulace... Jestli tak někdo argumentuje, tak prostě proto, že ty děti nechce, což neříkám jako odsudek, protože to je každýho věc. Ale netvrďte mi, že si lidi nemůžou děti dovolit. Je jasný, že množství peněz pro domácnost se s dětmi citelně sníží, ale to jiné nebude a kdo děti chce, tak si je pořídí, že by je neuživil, to snad opravdu nehrozí...
0/0
29.7.2005 15:44

Martin Friedrich

Re: Zase ta úžasná myšlenka,
Nejde o to ze by si lidé nemohli dítě dovolit to jistě mohou, ale společnost je za to ekonomicky trestá nikoli podporuje. Pak to tedy s porodností vypadá jak to vypadá. Krom toho, žádný rodič si nepřeje aby jeho dítě vyrůstalo na úrovni životního minima, a tak musí zkrátka volit kompromis ... což je menší počet potomků.
0/0
29.7.2005 17:36

pepe999

Re: Zase ta úžasná myšlenka,
Vrat se do Chanova.....
0/0
29.7.2005 17:44

j@ck

-
ten pan paroubek je učiněný zázrak. ve funkci se ještě ani neohřál a už dokázal zvednout porodnost.
0/0
29.7.2005 14:12

pepe999

Re: -
Nojo, cikani zacali zvysovat svoji reprodukci na maximum. Ja deti nemam a delat si dite do teto doby je sobectvi vuci tomu diteti, protoze bude muset zaplatit ty dluhy prasozm*da a jeho nohsledu......
0/0
29.7.2005 17:47

Beranal

Důchodový systém
Ono v tomhle systému založeném na vykořisťování rodin se nemůže rodit nikdy dostatek dětí (pro prostou reprodukci je 100 000 dětí hodně málo (stále chybí tak 50 000 dětí ročně). A to je taky otázka jaká je dnes kvalita té porodnosti, já bych o té kvalitě hodně pochyboval. Aby ty budoucí předpokládané důchodové výnosy nebyly spíš nepředpokládanými náklady (kriminály, sociální dávky, invalidní důchody).
Na rodiny s dětmi se přesunula po r. 1989 většina nákladů souvisejících s výchovou dětí (ty náklady dříve hrazené společně se privatizovali, pro rodiče se nastolil tvrdý kapitalismus) ale zapomnělo se kupodivu a privatizovat i ty související výnosy (tedy výnosy z plnění důchodových povinností těchto dětí - tedy ty peníze z tzv. důchodového pojištění, tam se zůstalo v hlubokém socialismu a přerozdělování).
Ono kdybychom nastolili takovéto podmínky firmám, tedy že by firmy hradili ze svých zdaněných peněz všechny náklady, nemohli si uplatnit ani odpoč
0/0
29.7.2005 14:04

Beranal

Re: Důchodový systém
uplatnit ani odpočty DPH a na druhé straně bychom veškeré výnosy znárodňovali a přerozdělovali mezi všechny podle nějakých nesmyslných kriterií, tedy nejvíce těm co ty náklady vůbec nenesli, tak se velmi rychle nevyrábí, nestaví, neposkytují služby. U těch dětí jenom lidské půdy způsobují že ten kolaps není tak rychlý. Potom o tomto mluvit jako o dané skutečnosti se kterou se nedá nic dělat, protože lidé změnili způsob života to je myšlení idiota a ne ekonoma.
Skutečnost je dnes taková že se zde dělají důchodové a zdravotní dluhy (ten zdravotní systém ten je úplně stejný jako ten důchodový a hrozí mu úplně stejný kolaps) v mnou kalkulované výši 200 – 300 miliard ročně, ono ty peníze co se neinvestovali do dětí tak by se měli naspořit. Místo toho se to prožírá v konzumu s naivní představou že to tady ti nepočetní potomci jednou všechno uhradí.
Zde může být důchodová reforma jenom jediná, privatizovat i ty důchodové výnosy. Potom bud
0/0
29.7.2005 14:05

Beranal

Re: Re: Důchodový systém
Potom bude mít každý dvě možnosti, buď vychovat kvalitní potomky kteří se o něj ve stáří postarají (což by snadno zorganizovala každá komerční pojišťovna) a nebo si celý život velmi a velmi masivně spořit srovnatelné peníze (tedy peněžní náklady co hradí rodiče + i ty ohromné náklady nepeněžní). Potom by ta investice do dětí nabyla znova toho podstatného smyslu který po celá staletí měla a to vymírání v Evropě by se určitě zastavilo.
0/0
29.7.2005 14:06

Najdete na iDNES.cz