Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Úskalí evropské identity

V současnosti tak dramaticky schvalovaná (či neschvalovaná) Evropská ústava je mimo veškerou pochybnost založena na hypotéze existence evropské identity, která přesahuje národní identitu jednotlivých členů EU či je těmto národním identitám nadřazena.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jejkap

Polemika
Tak kdyz vam jde o tu polemiku, tak tady je:
Klaus umyslne manipuluje s pojmem "nationality", ktery v zapadnim (anglosaskem, ale i francouzskem) pojeti vyjadruje prinalezitost k politicke jednotce (to, co se u nas nazyva "statni prislusnost"), zatimco stredoevropska "narodnost" (Nationalität) je zalozena na stredoevropskem romantickem pojeti pudy a krve, ktere v minulem stoleti ponekud zdegenerovalo v nemecke politicke praxi.
Evropska identita existuje v realite, vyznavaji ji obcane na zapad od nasich hranic, obyvatele Beneluxu, Francouzi (bez ohledu na ne evropske ustave), ale treba i ja a mnoho Cechu, nemluve o pobaltskych narodech. Anglicane jsou "EU Nationals", Francouzi maji na obalce pasu napsano na prvnim miste "Union européenne". Identifikace s Evropou je zalozena na necem, co velmi dobre funguje 50 let a diky cemu je pro jakehokoli zapadniho Evropana, se kterym jsem hovoril, nepochopitelna jak Klausova argumentace - ma-li mo
0/0
16.6.2005 16:10

DedecekHribecek

Re: Polemika
       To jste mne pobavil. Snad mi nebudete tvrdit, že v pojetí anglosaském není definován i onen pojem půdy. Doufám, že mi nebudete tvrdit, že Klaus porpaguje onu definici národnosti na bázi krve. Mohl by jste mi sdělt jak se tyto dva principy projevují či neprojevují na konkrétních činech či Klausových výrocích?
0/0
17.6.2005 7:41

jejkap

Re: Re: Polemika
No, to doufam, ze jsem vas pobavil. Tak zkuste Anglicanovi rict, ze jeho prinalozitost k narodu je zalozena na "Blut und Boden", velmi rychle vas pozene. Samozrejme, ze "nationality" je zalozena na konceptu uzemi, ale ne na tom, ze "narod" vychazi z jeho pudy.
Z konceptu "uzemi" vychazi i evropska identita, a neni na tom nic spatneho.
Pokud jde o tu slozku krve, prectete si o Klausovych "old-timers" a pristehovalcich. S timhle kdyby vylezl kdekoli v USA nebo zapadni Evrope, dostane sutrem do hlavy. Jedini, kdo zastavaji toto pojeti, jsou Haider a Le Pen. Pekne dekuju.
0/0
17.6.2005 10:04

DedecekHribecek

Re: Re: Re: Polemika
     Proč bych měl zkoušet říkat angličanovi podobná slova. To že mne požene je možné. Otázkou je ale to zdali si to bude nebo nebude ochoten přiznat. Budiž Vám přičteno ke cti, že jste vycouval z toho území. Kdyby jste tak neučinil tak by jste popíral všechny války o území které narody vedli.
      Připomínám, že jste to byl Vy kdo tady vytvořil dva přístupy k pojmu národnost (Každý národ má jakýsi koktejl obou zmiňovaných přístupů a v žádném národě neabsentují). Nikde jsem nezaregistroval takové Klausovi teorie na zákldě krve. Mohl by jste mi dát odkaz? Klaus je egoista ale zcela jistě není taj hloupý aby něco takového hlásal. Vždy jsem viděl neochotu u jeho oponetů se nad jeho myšlenkami zamyslet. jeho oponenti byli vzdy až nápdně ochotní jeho slova rychle překroutit a potupit.
0/0
17.6.2005 11:36

tac

bolševický účetní
hlavní tunelář ví vše nejlépe a všude byl dvakrat tak jaké diskuse jsme blbci a pan profesor ůčetnictví (nic jiného nezná kecá že je ekonom ale to se na vysoké škole antonína zapotockého neučilo takle dějiny dělnického hnutí o tom má jistě soudruh Klaus velké znalost) nám to vysvětlí
0/0
16.6.2005 12:39

Kolokol

Re: bolševický účetní
Co to blábolíš?
0/0
16.6.2005 12:49

jejkap

Re: Re: bolševický účetní
Tak si to precti, ten clovek mel propadnout ve treti tride obecne skoly ze slohu.
A navic je to primitivni nacionalista.
0/0
16.6.2005 15:54

Blackshield

Re: bolševický účetní
No ty konkrétně blbec jsi, tak co se ti na tom nezdá?
0/0
16.6.2005 16:50

Kirken

Co to?
Diskuse se mi ukazuje pouze po vložení příspěvku..
0/0
16.6.2005 12:10

Kirken

To jsem zvědav, ....
...zda si místní klausožrouti vytačí v reakci na tento článek s obvyklými plky  typu "hradní narcis, ochránce tunelářů" apod., anebo se zmůžou na věcnou polemiku. A taky by mě zajímalo, proč to Junge Front maže a musím to sem dávat podruhé.
0/0
16.6.2005 12:08

wolich

....
Kua, zase ten jeho fašiziodní ksicht !!
0/0
16.6.2005 11:40

fr-mottl

typicky nazor lidi, kteri nikdy nevytahli paty
vsichni emigranti, kteri prozili velkou cast zivota v zahranici ale presto alespon 20 let v komunismu jsou evropane a maji pouze tu evropskou identitu. Duvod je ten, ze patrne poznali (alespon tak to zduvodnuji), ze veskera "narodni" identita je jen neco, s cim mohou politikove bezvadne manipulovat. Maji tu vyhodu, ze poznali tu svou "identitu" z druhe strany a proto ji mohou kriticky hodnotit. Pan profesor by se po*ral, kdyby musel podstoupit tu zkousku, a odejit nekam do neznama navzdy. O identite se to keca, kdyz se muze clovek vratit domu a bez rizika zvanit nesmysly...
0/0
16.6.2005 11:16

Kirken

Re: typicky nazor lidi, kteri nikdy nevytahli paty
Ty jsi emigrouš, hochu? Nebo to víš taky z doslechu?
0/0
16.6.2005 12:14

fr-mottl

Re: Re: typicky nazor lidi, kteri nikdy nevytahli paty
vim to z doslechu, ale musim priznat ze se jedna o lidi s rozhledem a casto s vyssim vzdelanim.
0/0
16.6.2005 12:37

DedecekHribecek

Re: typicky nazor lidi, kteri nikdy nevytahli paty
        To je zjednodušování a okamžitě Vám řeknu proč. Domníváte se, že všichni nuceně naszení se po pobytu v německu stali Němci nebo evropany? Patříte do kategorie oponentů kteří si neuvědomují o čem Klaus píše a kritizují ho z neznalosti.
       Ztotožnění se s něčím není jenom v pobytu na jiném místě. Jedná se i o to vyznávat společné hodnoty a onen objekt i trochu obdivovat a vážit si ho.
0/0
16.6.2005 12:32

fr-mottl

Re: Re: typicky nazor lidi, kteri nikdy nevytahli paty
byt nucene nasazen a emigrovat je diametralni rozdil. Kdyby meli Evropane tu moznost, zit s rodinou 5 let v jine zemi a poznat cizi rec a kulturu, pak by zjistili, ze ti ostatni nejsou o nic horsi a ani o nic lepsi. Ale vedeli by urcite jiste, ze je mnohem lepsi si koupit syr na trhu v le Grand Bornand a pochopili by, proc maji zemedelci ve Francii nejen podporu vlady ale i vetsiny obyvatel. Lide, kteri zerou jen veprovou s knedlikem to nemuzou pochopit a proto by bylo potreba vytahnout ty paty.
0/0
16.6.2005 12:47

DedecekHribecek

Re: Re: Re: typicky nazor lidi, kteri nikdy nevytahli paty
       To Vám děkuji, Ve svém příspěvku poukazem na rozdíl mezi nuceným nasazením a emigrací potvrzujete to co píšu. Není to o tom, že někde fyzicky jsem ale o tom jak se myšlenou evropanství ztotožním. Proto také oni Vaši evroani nejsou evropany jenom pouhým pobytem - emigrací.
0/0
16.6.2005 13:24

xGarpT

Né že bych byl klausožrout
ale vyjádření, že lidská práva jsou abstraktní hodnota je něco, co mi docela nahání husí kůži - je to vyjádření tak na úrovni Grebeníčka. Ono se dá říct, že se za Klause coby presidenta většinou stydím, když si přečtu některá jeho vyjádření. Jediné, co se dá ocenit je konzistence jeho názorů - vlastních cest, odporu k lidským právům (viz kdysi případy s dalajlámou nebo Rushdiem, jeho návštěvy v na Kavkaze).
0/0
16.6.2005 10:36

DedecekHribecek

Re: Né že bych byl klausožrout
     Co Vám nahání husí kůži když nekdo řekne o tom, že jsou lidská práva abstraktní? Ptám se co je na tom grebeničkovského? Navíc nevím jak jste přišel na to, že Klaus neuznává lidská práva.
      PS: možná by jsme mohli začít u toho co si představujete pod slovem abstraktní.
0/0
16.6.2005 11:10

xGarpT

Re: Re: Né že bych byl klausožrout
Samozřejmě je to zkratka. Ale narážím na to, že Klaus je známý upředňostňováním ekonomických zájmů před kontroverzními otázkami lidských práv. A měl jsem na mysli hlavně to, že já se identifikuji více s lidmi, sdílejícími stejné hodnoty jako já než s lidmi, co bydlí ve stejné ulici. Zjednodušeně řečeno, je mi jedno, kdo odkud je. A co se významu slova abstraktní týče - dejme tomu že v tomto případě jej chápu jako něco, co nemá reálný základ a existuje pouze jako nenaplnitelná fantazie se kterou se nelze identifikovat..
0/0
16.6.2005 12:57

DedecekHribecek

Re: Re: Re: Né že bych byl klausožrout
      A nezdá se Vám, že takto skratkovtě se vyjadřovat není zrovna nejšťastnější? Jenom kvůli tomu, že Klaus dává větší důraz na ekonomiku neznamená, že není demokrat a že popírá lidská práva.
      K abstrakci. Nezdá se mi, že by Vaše chápání abstrakce bylo to pravé. Pak by pro Vás bylo abstrahování jako myšlenkový postup "znereálnění, či zfantazírování". Já chápu tento výrok o abstraktiních lidských právech jako cosi co existuje obecně ale každý člověk to naplňuje něčím zcela jiným. Srovnejte kupříkladu svobodného člověka a vedle něho dejte nějakého muslimského fundamentalistu. Konkretizace slova lidská práva vyzní zcela jinak v podání obou zmiňovaných.
0/0
16.6.2005 13:16

DedecekHribecek

Re: Re: Re: Né že bych byl klausožrout
       Zaujala mne jedna věc kterou jste napsal a se kterou souhlasím ".... že já se identifikuji více s lidmi, sdílejícími stejné hodnoty jako já než s lidmi, co bydlí ve stejné ulici ....". V tom je problém evropy. Kupříkladu Holanďané prosazují liberální přístup oproti preferenci jakéhosi socializmu ze strany Francie. To je také jeden z důvodů proč je evropan jako Yetti. Všichni o něm hovoří, nikdo ho neviděl a ti co si mylí, že jím jsou nemohou dokázat že jím jsou.
0/0
16.6.2005 13:21

xGarpT

Re: Re: Re: Re: Né že bych byl klausožrout
Já měl na mysli spíše hodnoty týkající se základních svobod a občanských práv a v tom si myslím,že se Holanďané a Francouzi moc neliší. Ještě k té abstrakci - samozřejmě souhlasím s Vámi ohledně té definice, měl jsem na mysli spíše opakovanou bagatelizaci lidských práv ze strany p. Klause a označování lidských práv za abstraktní, stejně jako ekologii coby třešničku na dortu. Samozřejmě že fundamentalisté, přesvědčení o své pravdě nemohou v zásadě nikdy uznat základní lidská práva, protože nemohou akceptovat nikoho, kdo nesdílí jejich pojetí světa. A nemusí to být (a nejsou) jen muslimové a jiní náboženští fanatici, stačí si občas přečíst názory lidí na různých fórech a výroky politiků, které končí u toho, že člověk zastávající opačný názor je idiot (a k tomu někdy nemá daleko ani náš president).
0/0
16.6.2005 16:47

DedecekHribecek

Re: Re: Re: Re: Re: Né že bych byl klausožrout
       Jenom lidské svobody. To je přesně onen havlovský přístup. Bazírování takřka jen a jen na lidských svobodách. Aby spolu takováto evropa mohla žít pospolu jedině za předpokladu, že budou jiná témata než lidské svobody zakázána. Aby vznikla ona evropská identitamusí být nalezen společný jazyk ve všech zásadních oblastech a ne jen v lidských právech.
      Bagatelizace lidských práv. Podívejte Klaus nepoužívá pojem lidská práva ale svobodný a sebevědomý občan, ochrana demokratického státu a demokratické ústavy jako jakéhosi společenského koncesnu. To bych zase měl označit Havla za bagatelizátora státu a prosazování pouliční demokracie typu roku 48.
       Tady je problém v tom, že Kaus je pro mne daleko větší filozof než Havel. jeho myšlenky není zcela jednoduché pochopit (sám stím mám mnohdy problém) a proto ho jeho odpůrci bez pochopení rychle odsuzují.
0/0
17.6.2005 7:15

DedecekHribecek

Re: Re: Re: Re: Re: Né že bych byl klausožrout
       Podívejte v debatě směšujete Vaši definici lidských práv a definici lidských práv onoho fundamentalisty. Vy používáte svoji konkrétní představu a srovnáváte ji s představou fundamentalisty. Tady nemůže dojít ke konsenzu. Oba by jste se asi shodli nad onou abstraktní definicí lidských práv. Zcela jistě by jste si vjeli do vlasů při jejím konkretizaci. Omyl i fundamentalista má svoji množinu kterou definuje jako lidská práva. Může to být třeba šaria.
      Stejně tomu je v evropě. Evropada se shoduje na oné abstraktní definici společné evropy. Když se ale začne konkretizovat tak najednou není zájem.
      Velice pěkně se stejný problém rýsuje při středu Havlovy a Klausovi definice lidských práv.
0/0
17.6.2005 7:31

Borgh

Hlupák zůstane hlupákem.
0/0
16.6.2005 10:29

3listek

Re: Hlupák zůstane hlupákem.
To jsi poznal sam na sobe?
0/0
16.6.2005 11:04

Kirken

Jsem zvědav,...
...zda si místní klausožrouti v reakci na tento článek vytačí s plky typu "hradní narcis a ochránce tunelářů" nebo se nedej bože taky zmohou na nějaký polemický názor.
0/0
16.6.2005 9:53

Vifon

Re: Jsem zvědav,...
Noo, ještě nedorazil Celtic....
0/0
16.6.2005 10:01

Najdete na iDNES.cz