Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Starosta učí ministra Sobotku počítat

Ministr financí Bohuslav Sobotka by na základní škole z počtů nejspíš propadl. Myslí si to alespoň starosta Jindřichovic pod Smrkem na Liberecku Petr Pávek. A rozhodl se, že ministra v počtech proškolí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Franfišek Dobrota

0/0
14.6.2005 9:07

VVER1000

Re: Názor odbornice
po přečtení je myslím vhodné celou diskuzi dole smáznout
0/0
14.6.2005 11:28

Nou_coment

Re: Re: Názor odbornice
Souhlas, a podle vzoru : "když chci psa být, najdu si vždy hůl", lze hodnotit i podstatu obdobných sporů. Arogance nad argumenty - tudy rozhodně nevede cesta k dosažení lepších podmínek pro žití občana v ČR.
0/0
14.6.2005 11:50

ePampi

Byrokracie ...
Tedy ačkoli neuznávám 'otevřené zesměšňování', ať už se jedná o kuchařku, ouřady nebo ministra, tak po přečtení těch dopisů od Sobotky a Pávka jsem nabyl dojmu, že s byrokracií a hloupostí se fakt asi jinak bojovat nedá
Dost mne také překvapuje, že obec, která se z vlastních prostředků celá zaplatí a ještě jí cca 25% příjmů zbude  a je tedy nezávislá na státních dotacích (viz. přiložené kalkulace v dopisu pana Pavka), dostane od Ministerstva financi potazmo Ministra financi jako takoveho v podstate vyhruzny dopis, ze ji statni dotace mohou byt odebrany. Z hlediska zdraveho rozumu mi to prijde mi to absurdni. Byrokracie u nás nabývá Kocourkovských rozměrů
Ackoli mi to prijde jako boj s vetrnymi mlyny, drzim panu starostovi a jemu podobnym palce v boji proti statnimu aparatu byrokratu ...
0/0
14.6.2005 8:40

CuoreSportivo

Ach ten Sobotka
Vždyť je to právník a jak známo ze školy rovnou do ministerského křela. Protože v praxi by se neuživil. A právníci jak známo neumí počítat vůbec, proto jsou právnící. Ti neznají stranu MD a D, ale jeno beru.
0/0
13.6.2005 15:43

vlaska

No nazdar !!!!!
Když takovýmto způsobem vypočítává, pan ministr, zadluženost obcí, tak asi podobný vzoreček bude mít na zadluženost státu, na růst HDP, na různé výpočty objemu exportu, atd. Jestli všechny vzorce jsou tak logické jako tento, tak jsme možná v těžkém průseru a ani o tom nevíme.
0/0
13.6.2005 12:56

Jarrod

Ministerstvo má pravdu
No já nevim, ale pokud jenom výdaje na splátky dluhu tvoří třetinu rozpočtu jakékoliv organizace, nezdá se mi to moc zdravé. A to, že obec každoročně ušetří 8 milionů a výše splátek stále dosahuje 30 % rozpočtu je při nejmenším na pováženou. Kam ty peníze jdou?
Jak asi musí být tato obec zadlužena? Má ještě vůbec nějaký nezastavený majetek? A co se děje teď - prohlubuje se zadluženost?
Mě se tedy ten výpočet nezdá až tak nelogický, ikdyž je pravda, že vytržený z kontextu (bez znalosti dalších údajů) je pouze orientační a pouze na něm bych nestavěl. Jako první varování ale použitelný je.
0/0
13.6.2005 8:39

Pimpil

Re: Ministerstvo má pravdu
Presne tak, ani mne neprijde vzorec nijak nelogicky; jestli oni z 12 milionu davaji 4 na splatky dluhu, tak obec je zadluzena dost - z ceho by dluh platili, kdyby meli jen tretinu prijmu treba pristi rok ? Co udelaji s dalsimi 8 miliony, je jejich vec, neni to ale zadny argument.
0/0
13.6.2005 10:16

František Koudelka 4.Kyju

Re: Re: Ministerstvo má pravdu
No argument je ten, že obec má 8 mio přebytek a 27 mio dluhy což nejsou nijak alarmující čísla, problém je v tom, že ministerští úředníci asi nemají čas se podívat do příloh, které sami posílají a je to docela tristní.
0/0
13.6.2005 10:51

Jarrod

Re: Re: Re: Ministerstvo má pravdu
problém je v tom, že pokud má obec přebytek, tak jím očividně dluh neumořuje a bude-li tento přebytek vykazovat i nadále, tak jí bude zkrácen rozpočet o oněch 8 mil. a to pak teprve bude řevu.
0/0
13.6.2005 12:48

František Koudelka 4.Kyju

Re: Re: Re: Re: Ministerstvo má pravdu
Ale obec dluh umořuje a to více než 3 mio ročně a tipnul bych si, že to je tolik kolik jim říká splátkový kalendář, jestliže mají střednědobý dluh na 15 let tak by ta čísla seděla. MF jim chce sebrat dotace kvůli předluženosti což je blbost a přijde na to asi každý kdo si kromě toho jejich přitroublého indexu přečte i strukturu dluhů a příjmů obce. Prostě bych to chápal jako pomocné kritérium a ne jako jedinou a posvátnou krávu.
0/0
13.6.2005 12:59

lopatol

Re: Ministerstvo má pravdu
Splatky jdou na umoreni pujcky, za niz starosta vybudoval vetrnou elektrarnu, ktera obci slusne vynasi. Holt pan starosta na rozdil od jinych umi pocitat a investovat, coz se ocividne vetsine podelanych blbecku, kteri misto chytrych investic pouze utraceji dotace, nelibi. Nez zacnes kritizovat, mel by ses obeznamit se situaci a mj. i dalsimi zajimavymi projekty pana starosty.
0/0
13.6.2005 11:32

Jarrod

Re: Re: Ministerstvo má pravdu
No původně jsem svůj příspevek nebral jako kritiku onoho pana starosty, ale jako obhajobu ukazatele zadluženosti, ale nedá mi a musím reagovat.
"Zajímavé" projekty pana starosty jsou OK potud, pokud jsou rozumně financovány. Tady se ale jedná o obec a o těžko kontrolovatelné veřejné prostředky a vyšší opatrnost je na místě (kdyby šlo o soukromou společnost, tak ani neceknu, protože investice jsou záležitost vlastníků a když investují špatně, je to jejich blbost).Taková výše zadlužení ale v pořádku není.Když pan starosta říká, že ročně ušetří 8 mil., tak to podle mne znamená, že je to zisk (mimochodem zisk u rozpočtovky je podivný, ale budiž) a ne výdaje na umořování dluhu! Zisk je to hezký, což o to, ale co s ním? Obec nemá akcionáře, takže dividendy jsou blbost. Jistá rezerva pro další roky je OK, ale nechávat každý rok 8 mil. stranou ?!?Navrhuji státním orgánům zkrátit rozpočet této obce o 8 milionů, neboť je očividně nevyužije.
0/0
13.6.2005 12:43

František Koudelka 4.Kyju

Re: Re: Re: Ministerstvo má pravdu
A dát těch 8 mega lemplům, který rozfofrují všechno do mrtě?
0/0
13.6.2005 13:00

Jarrod

Re: Re: Re: Re: Ministerstvo má pravdu
No OK, tak třeba investovali dobře, třeba ne - nemám údaje pro finanční analýzu. Neznám strukturu jejich příjmů a výdajů, neznám jejich majetek a zdroje jeho financování. S 30% cizího kapitálu by se dalo ještě klidně v pohodě pracovat (někde jsem dokonce četl, že i 50 % je OK a v praxi existují soukromé subjekty, které jsou na tom ještě hůře), ale u obce je to o držku. Ten člověk už za 4 roky starostou být nemusí a jeho peníze to taky nejsou, takže u takovýchto subjektů je ostražitost na místě (známe i případy, kdy se nic nekontrolovalo a najednou bylo pozdě). Co když přijde nějaká živelná katastrofa a najednou bude potřeba financovat něco jiného? Postavte most přes říčku za 8 mega - no to těžko. Zafouká větřík a ta elektrárna spadne - kde budou příjmy pak? A banka nepočká!
Když jste tak dobře obeznámen se situací, tak mi prosím vysvětlete, co dělá obec s těmi přebytečnými 8 mil., které neutratí? To si s tím tapetuje radnici, nebo co?
0/0
13.6.2005 13:35

František Koudelka 4.Kyju

Re: Re: Re: Re: Re: Ministerstvo má pravdu
Přečti si ten dopis celý, tam starosta píše co musí udělat, třeba na to soustřeďují prachy.
0/0
13.6.2005 14:16

Jarrod

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ministerstvo má pravdu
Na to jsem moc línej a mám lepší věci na práci, než číst dopisy nějakého starosty ministrovi. A vůbec mi to může bejt ukradený - moje obec to neni, tak ať se o to stará ten, koho je to starost.
0/0
13.6.2005 15:45

Jarrod

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ministerstvo má pravdu
Ale stejně ten idex blbost není! Na tom si trvám!
0/0
13.6.2005 15:45

František Koudelka 4.Kyju

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ministerstvo má pravdu
Sice jsi línej si o tom něco přečíst, ale stanovisko uvařit z vody línej nejsi, slušná taktika.
0/0
14.6.2005 4:25

Jarrod

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ministerstvo má pravdu
No to promiň, ale mám vystudovánu obchodní akademi, následně ESF na MU a nyní pracuji jako financial controller, takže si dovoluji tvrdit, že o finanční analýze a uplatnění jistých ukazatelů něco vím. Pokud jde o financování obcí, zde žádný expert nejsem, to přiznávám, ale pokud budeme vycházet z praxe, tak si myslím, že taky nejsem úplně mimo mísu.
Jinak nějký Jindřichovice pod Smrkem mi jsou ukradený i s panem Pávkem. Pokud to vyjde, tak je to dobře, ale pro mě to nic neznamená, no a pokud se to pos..., tak je mi to taky úplně putna.
Moje taktika nebyla "očerňovat" nějkýho motorkáře a abych se přiznal, vlastně jsem k této diskuzi přistupoval zcela bez taktiky a nezamýšlel jsem se s ní nikam dostat. Tuto nesmyslnou debatu posouváš dále jenom ty těmi svými hovadinami, kterými se pokoušíš toho motorkáře bránit, ale vlastně ani nevím před čím, protože já se snažím obhajovat platnost onoho indexu!!! Ať chceš nebo ne, ten index zkrátka o něčem vypovídá!!!
0/0
14.6.2005 8:38

bami

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ministerstvo má pravdu
"nyní pracuji jako financial controller"....na Ministerstvu a tvůj nadřízený je Sobotka a jsi jeden z těch úředníků, co vymýšleli ten vzorec. Teď už chápu, proč má podle Tebe "Ministerstvo pravdu".
0/0
14.6.2005 10:05

Jarrod

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ministerstvo má pravdu
Ne, na ministerstvu nepracuji. Nevím, kdo ten ukazatel vymyslel a prosadil. S politikou ČSSD nesouhlasím, zastávám spíše liberální názor, ale tento index se mi nezdá jako úplná blbost!
Vám se snad zdá normální, když třetina veškerých vašich výdajů jde na umožovájí dluhu? No vám možná ano a jestli na vás vyběhne exekutor, když krátkodobě nebvudete schopna splácet své závazky, tak ok, je to váš problém a doufám, že vás vyhodí na ulici.
U obce je to jiný problém, protože zastupitelstvo nerozdává, pardon, neinvestuje ze svého, a neručí vlastním, ale obecním majetkem, a když se stane průser, tak za to zaplatí především občané oné obce, ale protože ji nakonec stát padnout nenechá, tak všichni občané ČR, tedy i já a já nechci platit za případná špatná rozhodnutí nějakého ...
Jinak se omlouvám za použití anglického názvu mé pozice, ale oficielně se ta pozice tak jmenuje - česky by se to dalo nazvat jako finační kontrolor, ale jelikož se mi tento překlad nelíbí (neví
0/0
14.6.2005 10:31

delvete

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ministerstvo má pravdu
Hele, Jarrode, Ty finanční kontrolore :-), nejde o třetinu veškerých výdajů, ale o třetinu příjmů. Buď zdráv!
0/0
16.6.2005 22:55

hplc2

Re: Re: Re: Ministerstvo má pravdu
To je správná evropsko-komunistická úvaha. Peníze je třeba utratit abych měl dotaci i příští rok. A politik měl větší možnost rozdělovat cizí peníze. Roste jeho důležitost a také moc si  něco vydělat.
0/0
13.6.2005 16:18

Jarrod

Re: Re: Re: Re: Ministerstvo má pravdu
To neni komunistická úvaha. Takhle zkrátka funguje veřejná správa. To, že si z toho jistí politici dělají svůj business a používají to jako důkaz své výkonnosti a prospěšnosti je možná smutné, ale je to tak.
Jak bys to řešil ty, ty chytráku?
0/0
14.6.2005 8:32

Succuba

zase jeden chytrák, co dostal post
To je přesně vidět jak se čeští lidé zviditelnují přes média. Pán starosta má hlavu ve hvězdách a má pocit že je chytřejší než lidé co v tom pracují každý den. Mezi ministrem a obyčejným starostou je obrovský rodíl jak ve zkušenostech tak zodpovědnosti (zodpovědnost především). Napsat mu dopis a pak se vytahovat veřejně, to je teda kabrňák. Tady nikdo do těch účtů nevidí. Ale každopádně v této zemi platí, že zloděj řve nejvíc. Tak jak to bude?
0/0
12.6.2005 20:31

fredy

Re: zase jeden chytrák, co dostal post
Toho starostu náhodou znám, férovějšího chlapa jen tak nepotkáš. On, ač dost mladý, dělá hlavně pro druhé. Lidé jej v obci proto mají rádi. Prostě umí. Ono se to většinou totiž na obci moc ocurat nedá, jako ve vládě. Tam to lidé rychle poznají.
Pan ministr Sobotka mu nesahá ani po kotníky, ale to poznáš, až bude za rok pelášit z ministerstva financí. To bude kostlivců ve skříních.
0/0
12.6.2005 20:49

Succuba

Re: Re: zase jeden chytrák, co dostal post
no já to myslela hlavně v tom smyslu, že kdyby pan starosta seděl na místě pana ministra že by tahle nevykřikoval. Každý je chytrý jak ráno když nemá takovou zodpovědnost.
Jestli je férovej chlap, díky za každého člověka tohodle formátu v ČR
0/0
12.6.2005 20:53

František Koudelka 4.Kyju

Re: Re: Re: zase jeden chytrák, co dostal post
Podívej Lúco, ministr Sobotka je právník a od něj žádné oslnivé početní výkony neočekávám, ale právě proto, že má takovou zodpovědnost, tak by tam měl mít lidi, kteří se alespoň trochu vyznají v elementární ekonomii, koneckonců je to jejich práce, jestliže má na MF bandu blbů je to smutné a je to jeho zodpovědnost. Jen tak na okraj, zhovadilost této metodiky by měla dojít každému kdo není zcela zbaven selského rozumu.
0/0
13.6.2005 7:34

xblack13

Re: Re: Re: Re: zase jeden chytrák, co dostal post
, Přesně tak, obec ušetří 66% z rozpočtu, ale protože 33% utratí, tak má ministerstvo "varovně zdvižený prst". To je k smíchu. Chyby dělá každý, ale přiznat je nedokáží jen hlupaci. Ministerstvo by mělo říct: Promiňte, k této politováníhodné události dochází maximálně 2x ( 3x,4x,5x... však to znáte:-) ) za daset let. A je to vyřízeno.
0/0
13.6.2005 7:41

František Koudelka 4.Kyju

Re: Re: Re: Re: Re: zase jeden chytrák, co dostal post
Možná radí obcím ať přestanou platit dluhy.
0/0
13.6.2005 7:42

pleoner

Re: zase jeden chytrák, co dostal post
Snad se soudruh velkomožný ministr uvolí a vyšle třetího podvezíra, který pomýlené domorodce osvítí paprskem moudrosti a oni pochopí, že sice nemohou rozumět globálním problémům, ale že o moudrosti páně soudruha ministra nelze pochybovat.
0/0
12.6.2005 20:58

GhorX

Re: zase jeden chytrák, co dostal post
Kdybyste si o té kauze něco přečetla, tak bych to nenapsal. Ale takhle... Jste hloupá koza.
0/0
12.6.2005 21:22

Succuba

Re: Re: zase jeden chytrák, co dostal post
jo a vy ovce
0/0
12.6.2005 21:47

pleoner

Po nich potopa
Vzorec je naprosto v souladu s tím, jak se ČSSD chová obecně. A sice ve stylu, po nás potopa. „Ukazatel dluhové služby“ bude nulový, když dluhy zaplatí až ten co přijde po nich.
0/0
12.6.2005 20:11

murjel

Hezké, potom jsme všichni
v ..... Když už neumí počítat ani pracovníci ministerstva financí, což je ostatně známo již delší dobu, pak nás potěš Bůh. Když to takhle vykazují ven do EU, tak se nedivím, že EU řve z plna hrdla. To by se dalo kvalifikovat jako poškozování dobrého jména České republiky a urážku občanů České republiky, protože podle jejich hloupého a vymyšleného vzorce jsme všichni zadluženi až nad hlavu. Skvělé řešení, jak vytáhnout z daňových poplatníků další peníze.
0/0
12.6.2005 19:48

brubru

hamba..
tak se na to podivejme,, nas pan ministr  sice nevypada na uplneho blbce,, ale jestli si za tim vcetne mluvciho stoji.. holt.. asi u socanu bude zitra uz davno predevcirem..  jezis.. to je hamba... . a pak se nekdo divi.. kdyz za hranici sundavam CZ....
0/0
12.6.2005 17:45

jajaja59

Re: hamba..
on nevypadá, on JE
0/0
12.6.2005 18:31

ant.

Co dodat?
Zřejmě podle stejných(nebo podobných)vzorců počítají soc.dem.odborníci i pokles nezaměstnanosti a zadluženosti,případně se dozvíme od s. Paroubka,jak neuvěřitelně rychle roste naše reálná mzda-o 1/3 za šest let,to znamená,že nyní si za mzdu koupím všeho o 1/3 více,zdá se mi,že s.Paroubek je asi z jiné planety.
0/0
12.6.2005 17:19

kasavaros

Vzorec je takto nastaven a tak to prostě je.
Proti tomu se nedá nic namítnout, ale pomoc je jednoduchá: stačí prostě neplatit dluhy, a hned je index zadluženosti nulový.
0/0
12.6.2005 17:12

Jarrod

Re: Vzorec je takto nastaven a tak to prostě je.
No index nulový bude, ale banky si to dlouho líbit nenachají a uplatní své zástavní právo. Index bude stále nulový, ale celá obec půjde do pr.... , tedy do soukromých rukou.
0/0
13.6.2005 8:42

kasavaros

Re: Re: Vzorec je takto nastaven a tak to prostě je.
alre ministerstvo bude spokojeno
0/0
13.6.2005 9:06

Jarrod

Re: Vzorec je takto nastaven a tak to prostě je.
No index nulový bude, ale banky si to dlouho líbit nenachají a uplatní své zástavní právo. Index bude stále nulový, ale celá obec půjde do pr.... , tedy do soukromých rukou.
0/0
13.6.2005 8:43

kasavaros

Re: Re: Vzorec je takto nastaven a tak to prostě je.
A V V VO TOM TO JE
0/0
13.6.2005 9:07

jajaja59

A to není vše.
Dnes jsem slyšel soudruha Paroubka, že v rámci šetření ve zdravotnictví uvažuje o zrušení zdrav. pojišťoven a výhledově chce ponechat pouze jednu. Ano, ano, potíráním konkurence k nižším cenám. Ať mi s. Paroubek a s. Emmerová také nalajnují kolikrát denně mám chodit kakat, abych byl zdráv. Hovada.
0/0
12.6.2005 16:41

Rebby

Re: A to není vše.
Ano a ještě by mohli znárodnit všechny fabriky na léky v ČR, aby mohli srazit cenu léčiv na minimum... Burani komunistický...
0/0
12.6.2005 16:55

jajaja59

Re: Re: A to není vše.
On si málokdo uvědomuje, že bolševik měl své lidi nastrčeny ve všech dvou ostatních partajích, např. Paroubka v ČSS, Svoboda byl úplně bezpartijní atd. ....
0/0
12.6.2005 18:30

jekul

Re: A to není vše.
jak konkurence zdravotních pojišťoven probíhá
0/0
12.6.2005 17:06

pleoner

Re: Re: A to není vše.
Jak soudruzi dovolí. Přesně v socanském stylu: 1) zmrvit to 2) a pak se divit, že to nefunguje.
0/0
12.6.2005 18:09

GhorX

Re: Re: Re: A to není vše.
Ten systém vznikl v letech 92/93, zjistěte si, kdo tehdy vládl.
0/0
12.6.2005 18:14

Najdete na iDNES.cz