Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Sen o rychlé integraci

Ne, které řekli voliči ve Francii a Nizozemsku evropské ústavě, se netýkalo jen textu, který si ostatně jen málokdo z voličů zevrubně prostudoval. Problém je spíš v tom, že představy o rychlé a bezbolestné integraci Evropy, plod euforie po poměrně snadném zhroucení sovětského (rozuměj ruského) impéria, narazily na tvrdou realitu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Dr No

..........
..... nemá šanci uspět politik, který by prosazoval výše zmíněné věci, zato populisté, kteří hrají na nacionalistickou strunu, nemají nikde o voliče nouzi....
0/0
6.6.2005 21:15

Dr No

Problém není v kulturní a ekonomické vyspělosti,
tyto rozdíly by  při úpném otevření trhu a volném pohybu pracovních sil nehrály žádnou významnou roli. Problém je v tom, že "sprostý lid" všech zemí světa a tedy i Evropy byl a je  krmen po dlouhá desetiletí vlasteneckou a nacionalistickou propagandou ze strany politiků všemožných stran, využívajících tuto levnou demagogii ke snadnému získávání poularity u lidí mdlejšího rozumu. To má za následek, že většina lidí je nakažena xenofobií a nacionalismem (a také vlastenectvím, což je jen krycí název nacionalismu). V takovém prostředí lze těžko prosadit jedinou rozumnou formu unie - naprostou volnost pohybu lidí, kapitálu a zboží, bez idiotských dotací a nesmyslného přerozdělování, které dokonale ničí tržní prostředí a také bez obludné byrokracie, která by nejraději lidem předepisovala i to, jakou barvu má mít jejich toaletní papír. Díky zmíněnému nacionalistickému uvažování většiny evropanů však nemá šanci uspět politik, který by prosazoval výše zmíněné v
0/0
6.6.2005 21:14

vlákno

s tím nemohu než souhlasit
Ale zkuste něco takového: "...celkového hlubokého zkulturnění nově přijatých postkomunistických zemí. " říci našim eurofóbistům, "suverénistům" nebo národovcům. Na něco takového oni nikdy nepřistoupí, stejně jako na hledání skutečných problémů současné EU, které pan Doležal naznačuje. Strach o ztrátu státní suverenity nebo národní identity opravdu není ta správná příčinna dnešních problémů.
0/0
6.6.2005 12:03

Asmar

hlasování ano/ne
Podle mého názoru většina řadových občanů obsah navržené ústavy nezná a ani není schopna se v něm orientovat a při hlasování je hlavně ovlivňuje: -současná osobní životní situace -podvědomý strach z ohrožení, ze změny, z neznáma -masáž sdělovacích prostředků V podstatě se subjektivně rozhodují stylem "bližší košile než kabát" a představy o tom, že by při rozhodování o svém ano/ne brali v úvahu nějaké vzdálené vznešené cíle jsou podle mého názoru iluzorní.
0/0
6.6.2005 10:17

Najdete na iDNES.cz