Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nizozemci zřejmě smetli euroústavu

Nizozemci rozhodli o euroústavě. K referendu se dostavilo více než 50 procent voličů. Volební místnosti se zavřely ve 21:00, konečné výsledky by měly být známy brzy ráno. Podle nejnovějších odhadů byla euroústava v Nizozemsku odmítnuta 62 procenty voličů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

babacek

Narcis boduje
antinarcisté mají protažené huby.
0/0
2.6.2005 20:49

Mak1

Referendum
u nás by bylo dobré vyhlásit co nejdřív. Předpokládám, že kdybychom řekli NE, tak by Paroubek taky odstoupil ( jako ve Francii ). Nebo snad nééé ???
0/0
2.6.2005 8:41

leonel

Re: Referendum
  mooožná
0/0
2.6.2005 9:43

ant.

Re: Referendum
Komiku!Francie je civilizovaný stát s určitou politickou kulturou.Paroubek je člen ČSSD-tím je řečeno vše.
0/0
2.6.2005 16:35

DanSed

Velké sousto
Snahou o jednomyslné schválení úEU si EU vzala moc velké sousto. dosáhnout jednomyslného konsenzu tolika států v tak různých fázích rozvoje a s tak rozlišnými zájmy je utopie a byl by zázrak, kdyby se to povedlo. Velkým problémem se stává nedůvěryhodnost celého procesu, kdy se "účelově" mění pravidla (viz řešení německého a francouzského deficitu, úvahy o zrelativizování pravidla, že ústavu musí ratifikovat všichni, jinak nevstoupí v platnost). Myslím, že řešení je takové, aby politické reprezentace připravily co nejkvalitnější ústavu pro evropskou integraci, natolik univerzální, aby nezávisela na tom, kdo bude členem, a pak se provedlo najednou referendum ve všech státech a členy by se staly ty státy, kde by ústavu schválily alespoň dvoutřetinovou většinou. Takový útvar by pak měl větší mandát a tím pádem i sílu. Pro případ, že by někdo zůstal stranou, byly by v ústavě zakotveny mechanizmy rozšiřování. Vytvoření ústavy by ale měla předcházet veřejná diskuse o vizi, jak by měla
0/0
2.6.2005 8:21

4omega

Pokračovat dále ve schvalování ústavy..
..znamená absolutně ignorovat realitu a místo řešení vážných věcí typu "proč se tak stalo" se snažit přesvědčit lidi, aby se nakonec nechali zlomit. Navíc dopady jejich jednání se silně negativně projeví v ekonomice, což je vidět na masivním pádu eura, jenž jistě bude po NL referendu dále pokračovat.
Páni politici by si měli uvědomit, že tímto naopak většinu lidí ještě více poštvou proti ústavě a dokonce EU jako celku.
 
Takže, politici v bruselu, ale i ve Strakově akademii, začněte konečně řešit problémy a makat a ne zavírat oči a nadále prosazovat neprosaditelné
0/0
2.6.2005 7:46

tajemník z letícího ostrova

off topic
Evropskou ústavu ve středu v nizozemském nezávazném referendu podle neoficiálních konečných výsledků odmítlo 61,6 % hlasujících; pro se vyslovilo 38,4 % účastníků plebiscitu.
Nizozemsko se tak po Francii stává druhou členskou zemí EU, jejíž obyvatelé euroústavu odmítli.
Ačkoli bylo referendum nezávazné, premiér Jan Peter Balkenende se vzhledem k vysoké účasti zavázal, že bude verdikt občanů respektovat. Podle agentury ANP hlasovalo 62,8 % voličů.
Oficiální výsledky budou podle agentury Reuters známy 6. června.   :))))
0/0
2.6.2005 6:34

zhost

Re: off topic
po vcerejesku to vypada tak, ze se nebude opakovat referendum ve Francii a v Nizozemí, ale naopak v zemich, kde ustavu schvalil parlament, napr. Rakousko, a podle vseho nazor lidi zni NE
0/0
2.6.2005 6:49

tajemník z letícího ostrova

Re: Re: off topic
dalsi schvalovaci procesy euroustavy jsou bezpredmetne ...podle poslednich zprav evropska mena ztraci na sve hodnote a dolar naopak posiluje ...same spatne zpravy pro EU ...Francie a Nemecko to pekne pokazili   :)))))
0/0
2.6.2005 7:11

tajemník z létajícího ostrova

Re: Re: Re: off topic
proc myslis ze pokazili, duplikate?
0/0
2.6.2005 7:48

Modracek

Co bude s eurem?
Dolar jde nahoru a euro do p**ele.  
 
0/0
2.6.2005 6:29

jardamat

EU
Takže asi Nizozemská královna nebude moci jezdit do zahraničí. ( ještě že tam nemají Paroubka ),
0/0
2.6.2005 6:22

ouagadougou

asi je moc brzy
ti, co tady jásají, že francie a holandsko odmítly "socialistickou" eu, by si měli uvědomit, že je to právě naopak. francouzi i holanďani bojují za svou evropu plnou sociálních jistot, nejde jim o nějakou ústavu, ale bojují proti reformám, novým členům v unii (tedy i nám!), liberalizaci služeb a pracovního trhu atd. evropa je teď dost nejednotná, takže by asi bylo rozumnější s další integrací počkat do doby, kdy se poměry trochu ustálí. na francouze i holanďany to je prostě moc velký fofr, přestávají rozumět, o co jde, a tím pádem přestávají evropský projekt podporovat.
0/0
2.6.2005 2:38

Thyronx-

Co ma za ukol Unie?
Unie ma hajit zajmy vsech lidi statu ktery nema dostatek sil ci chute je hajit sam. Napriklad : Kazdy ma pravo pracovat a zit kde se mu chce.To je jedna ze zakladnich svobod a prav. Mate tu moznost v ramci EU neomezenou? Mate odpovidajici plat "domorodcu"? Nedela Vam nekdo problemy sve sny uskutecnit? Podle toho se pozna jestli funguje demokracie a nebo Unie. Polovicata reseni svedci o necem jinem. Ochrana sveho pracovniho trhu zakony v ramci statu a nerespektovani zakladnich svobod Unie, je o vsem jen ne o demokraticky zalozeneUnii.
0/0
2.6.2005 0:55

kuny

Odmítám Evropskou federaci
Proč?... Třeba proto, že si myslím, že není třeba další politicky silný stát, který bude sklouzávat k prosazování svých zájmů ve světě naúkor slabších (jako to často dělá USA). Třeba proto, že nechci jinou hymnu a jiného presidenta. Třeba také proto, že nechci žít v jedné zemi s Němci (a to prosím proti nim nic nemám). Také proto, že jsem v první řadě Čech a potom až Evropan. Pokud přesto chtějí politici Evropu spojovat a federalizovat, ať to udělají přirozenou a nenásilnou cestou, která ruší bariéry mezi zeměmi. Ať se napřed zruší pasy jako celek, ať se zaveda ta jedna měna (to už probíhá), ať telefonní hovor ze Strážného do Philipsreutu (cca 5 km) je místním hovorem a ne mezistátním! Ať se ve školách unie zavede jednotně povinná výuka angličtiny, případně esperanta jako prvního cizího jazyka EU akceptovaného všemi zeměmi. Ať je všude tento druhý jazyk používán stejně jako národní jazyk.
0/0
2.6.2005 0:45

kuny

Re: Odmítám Evropskou federaci
Za padesát let možná vzniknou generace lidí, které si začnou říkat Evropané a začnou se pokládat za Evropský národ! Pak bude možné Evropu federalizovat. Ne dříve!
0/0
2.6.2005 0:49

komunisti_sou_svine

ups
?
0/0
2.6.2005 0:53

kuny

Re: ups
Trochu jsem se zasnil, ale tvrdím, že za současného stavu žádná evropská federace ani možná není! Bylo by to jen násilné sjednocování shora, nikoliv přirozené sloučení sousedů! Je potřeba zachovat volný svazek s volným pohybem osob, zboží a kapitálu! Pokud budeš systematicky odbourávat bariéry mezi národy - a ty tvoří zejména jiný jazyk, pak někdy možná vytvoříš prostředí, ve kterém si lidé začnou říkat evropané a budou svolní s vytvořením federace. Ne dříve! Zejména ne v době, kdy si polovina Němců myslí, že sjednoceni Německa byla chyba a polovina obyvatel unie zase myslí, že rozšíření bylo moc velké a tudíž špatné! Zrychlování procesu integrace tam, kde není společná vůle, pouze vytváří větší odpor!
0/0
2.6.2005 1:11

idnesKROKODYL

A co na to rekne soudruh Parobek ?
A co na to rekne soudruh Parobek ? Budeme dal pokracovat ve vyhazovani milionu korun na vymyvani mozku a cile 'proevropske vlady' - fuj, je s toho spatne od zaludku. Uz at jsou volby.
0/0
2.6.2005 0:40

Zubrsu

Re: A co na to rekne soudruh Parobek ?
Soudruh Paroubek má nějaký "zánět sena v celé hlavě" takže: nevidí, neslyší ani nevnímá realitu dnešní doby.
0/0
2.6.2005 7:30

Destroyer7

Re: A co na to rekne soudruh Parobek ?
Coby mazaný kocour by jsi měl vědět, že paRoubek a s ním celá ČSSD hodlá podstatnou část oněch 200 milionů použít na svou předvolební kampaň. Proto se za každou cenu drží toho nesmyslu.
0/0
2.6.2005 7:38

Thyronx-

Co mne zaujalo???
Tohle: ........."Politici však už oznámili, že je hodlají respektovat, pokud účast překročí hranici 30 procent."...... A copak na to Cesti politici? Ti nerespektuji sve volice od doby kdy dostali "mandat"... I kdyby 100% Cech vyjadrilo odlisny nazor nez vlada, tak ta dnesni koalicni hodla respektovat jen sve platy,nazory, a svuj svet koryt. Paroubek by se mel za sve vyskakovani na prezidenta omluvit i verejnosti a ne jen Klausovi. Paroubek je kaspar ktery nic nedokazal a nicim za rok nebude. Dochazi mu evidentne para a jeho elan vyprcha v pristich tydnech jak para nad hrncem. Vlada je nefukcni, neni o ni slyset, reformy jsou nulove, populisticke sliby snizovani dani chatre jsou tez asi v nedohlednu, zdravotnictvi se potapi, skolstvi ma zoufalou uroven. Zadluzeni roste do obrovskych cisel a uspechy ekonomiky jsou postaveny prave na onom zadluzeni. Jen uroky cini 50 miliard Kc rocne. A co Spidla na volby ve Francii a Holandsku? Nic. Asi ma starosti.....
0/0
2.6.2005 0:38

jirka02

Budu stručný
     Je to naprosto v pořádku. Nizozemci dali také jasně najevo, že evropský superstát s jednotným řešením pro všechny a všechno je nesmysl. Evropská únie - ano (jako Evropa států a národů), ale Spojené státy evropské zcela jistě ne!
0/0
2.6.2005 0:02

celtic

Re: Budu stručný
Integraci a globalizaci nelze zastavit, snad je přibrzdit třeba válkou nebo terorismem. Národní státy jsou přežitkem 19. a 20.století
0/0
2.6.2005 0:04

ettienne

Re: Re: Budu stručný
"Jsem přesvědčen, že za 50 let již nebudou lidé uvažovat z hledika zemí"
Joseph Goebbel, 1940¨
"Das Europa der Zukunft", projev českým intelektuálům, 11. září 1940
0/0
2.6.2005 0:13

dicky75

Re: Re: Budu stručný
Jasně tydýte, ale stále národní  státy existují. Portugalec nemá nic(!) společného se Švédem, Čech nic společného se Sicilanem. Jak chceš tvořit společný stát? Buďme dobří sousedi, obchodujme volně, ale nevnucujme si navzájem např. společného prezidenta, to bychom se nedohodli. 
0/0
2.6.2005 2:27

jajinka01

Re: Re: Budu stručný
A taky vždycky když se několika národům vnutil společný stát, následně to končilo větší či menší tragedií. Takže společnou Evropu ano, ale postupně se zachováním národních identit. Federace k tomu není nutná. Navíc, kdo euústavu aspoň trochu četl, tak ví, že z větší části zahrnovala již podepsané dokumenty, jen to paragrafové a článkové znění bylo v jiném pořadí a v jiném složení vět. Takže již přijaté dokumenty platí, ten tragický pláč není nutný.
0/0
2.6.2005 7:52

ODSfuuj

Re: Budu stručný
SPOJENÉ STÁTY EVROPSKÉ ZCELA JISTE ANO !! a to co mozna nejdrive, jestli chceme zachytit narustajici naskok USA a hrozbu Ciny
0/0
2.6.2005 0:28

kuny

Re: Re: Budu stručný
Hloupost! západoevropské země náskok USA od války stáhly velice rychle. To, že se teď plácají ve svých socialistických systémech je jejich chyba a federalizace EU to nezmění! Navíc, USA určitě Evropě neutíká. Jedna věc je růst HDP, druhá věc je skutečnost. Já tam půl roku žil a pokud USA má být ta světová špička, tak říkám dvě věci: Buďme rádi za ČR takovou, jaká je, a není kam spěchat!
0/0
2.6.2005 0:32

Thyronx-

Re: Re: Budu stručný
Bud strucny chlape::::::: USA je nedosazitelny cil pro EU. To proste nejde budovat socialni Unii a prosperovat. Pokud myslis ze ano, prosim jmenuj stat. Aleo to nejde.... USA by strasne rada usilovala o propojeni mezi USA a EU. Chtelo by to ovsem ekonomicky i politicky silnou EU. Samotna EU stejne jako samotna USA nezmuzou nic proti nastupujici ofenzive ekonomik Asie (Cina,Indie,Japonsko a dalsi)... Jestlize jim lze konkurovat, tedy jedine spojenymi silami. V soucasne dobe ale EU resi zcela opacne problemy nez silnou ekonomiku EU. Prosim uvedomte si ze ekonomicky rust je zalozen na nizke dani, volnem trhu, a nezasahovani statu ci Unii do zalezitosti ktere mu neprislusi. Volny otevreny trh regulovany pouze konkurenci ( s vyjimkou "dumpingu"). Az se tohle v EU povede, tak to nebude o konkurenci mezi USA a EU ale o spolecne konkurenci zbytky sveta - specialne Asie. Kapisto?
0/0
2.6.2005 0:46

Templ

Re: Re: Re: Budu stručný
Máš pravdu...ostatně tomu nahrává i rozdíl mezi ústavou USA a EU. Zajímalo by mě, kolik z nás by dokázalo ústavu EU vůbec přečíst, nemluvě o pochopení.
0/0
2.6.2005 10:33

kuny

Re: Budu stručný
Souhlas!
0/0
2.6.2005 0:29

celtic

přátelé...
doufám že ČR bude v té V.I.P. Evropě, která bude mít ústavu a bude spolurozhodovat o našem kontinentu
0/0
1.6.2005 23:57

parohubek

Re: přátelé...
Pokud bychom tam byli podle aktuálního znění euroústavy, tak nikoliv jako V.I.P. anóbrž jako N.I.P.
0/0
2.6.2005 0:06

jirka02

Re: přátelé...
Celtíku! Já naopak doufám, že budeme (vlastně už jsme) v exkluzivním hospodářském a obranném klubu, ale o svých záležitostech si budeme rozhodovat sami!
0/0
2.6.2005 0:06

celtic

Re: Re: přátelé...
to nám přeci nikdo nebere...
0/0
2.6.2005 0:07

jirka02

Re: Re: Re: přátelé...
Ale zcela jasně ano. Bruselští eurokraté!
0/0
2.6.2005 0:21

vaclavj1

Re: Re: přátelé...
Obranu bych snad radeji prenechal NATO.
0/0
2.6.2005 0:09

kuny

Re: přátelé...
Přečti si tohle... To je model EU, se kterým se ztotožňuju já!
0/0
2.6.2005 0:27

dicky75

Re: přátelé...
Ústava neplatí, pokud ji neratifikuje všech 25 zemí.Tak o čem plácáš?
0/0
2.6.2005 2:29

Tryskomys Muf

Tupost
97% lidi tady nadava na EU ustavu, ackoli ji nikdy necetli, a pravdepodobne ani neotevreli. Nadavate na ustavu jen proto, ze se to zrovna nosi, a ze to prosazuje vlada CSSD ? Zkuste pouzivat mozek a premyslet ! - To je ten organ, ktery ma clovek vyvinutejsi narozdil treba od ovci ! (Predem dekuji za nadavky do bolseviku a komunistu).
0/0
1.6.2005 23:57

ettienne

Re: Tupost
francouzi a nizozemci jsou ovce a nemaji radi paroubka.. mno ..aha...
0/0
2.6.2005 0:05

jirka02

Re: Tupost
Nejsem ani bolševik ani komunista (oba dva názvy jedno značí) ani nadávat nebudu. Jenom upozorním, že někteří lidé nemají mozek vyvinutější zvířat. Ale může jít i o příznivce evropské ústavy!
0/0
2.6.2005 0:28

ettienne

.
Tváří v tvář klasající konkurenceschopnosti, nízkému růstu, masové nezamestnanosti a sklerotickým, často zkorumpovaným politickým strukturám chtějí evropské země reprodukovat své současné systémy na nadnárodní úrovni, místo aby je reformovaly u sebe doma.. Lidé, kteří se stavějí proti evropské intergraci, jsou časro obviňováni z pouhé negace, z toho, že nepřicházejí s pozitivními alternativami k navrhovanému evropskému plánu - otázkou je, jestli vůbec nějaký plán má existovat... Plánování, společných prostorů (ať těch bohužel uskutečněných -RVHP, či diky bohu neuskutečněných -lebensraum) uz tu bylo dost ...
0/0
1.6.2005 23:47

komunisti_sou_svine

Re: .
já chci říší béeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
0/0
1.6.2005 23:49

bjerndi

Re: .
pokud nejsi pro ses debil pokud ses pro jsi osvicenec :-)..politika nasi vlady!
0/0
1.6.2005 23:49

dicky75

Re: .
A zamyslel se někdo, proč to všechno do Maastrichtu tak fungovalo? Jelikož šlo "jen" o dobré sousedské vztahy, obchod atd. V této chvíli si lidé v Evropě prostě nepřejí SSE. Nechme to tak, jak to docela dobře fungovalo.
0/0
2.6.2005 2:34

bjerndi

Holandani maji vyborny fotbalisty..
...pivko a hlavne ROZUM!!!!!
0/0
1.6.2005 23:46

Bajeasar

Ústava neústava..
, Francouzi (zamindrákovaný po válce) a Nizozemci (je-li to ještě vůbec konzistentní národ) jsou nejhorší verbež v Evropě... Takže jejich hlasováním bychom se neměli nechat rozházet.
0/0
1.6.2005 23:38

mikeel

Re: Ústava neústava..
A vy budete mít asi mindrák z dokonalosti, že?
0/0
1.6.2005 23:40

Najdete na iDNES.cz