Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Švédové už si v restauraci nezapálí

Zemí, kde si kuřáci na své jen tak nepřijdou a zapálit si budou moci pouze ve vyhrazených prostorech, pod širým nebem nebo doma, přibývá. Do protikuřáckého tažení Evropy se zapojilo také Švédsko, kde vstupuje v platnost zákaz kouření v barech a restauracích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

babacek

Jsou užitečné zákazy.
Tento patří mezi ně.Proč však my Češi musíme být ve všem prospěšném poslední, opravdu je mne záhadou.
0/0
2.1.2006 8:44

vandor

Hezky se to tady čte...
...   hele, vy, co jste proti kouření v hospodách   ...   je vás tady dost   ...   tak místo rozumování se dejte vždy dva tři dohromady (z jedné obce či lokality) a kupte, postavte či pronajměte si nějakou knajpu, hospodu, restauraci či bar (vše samozřejmě nekuřácké) úspěšně je provozujte   ...   a pak vás může hřát u srdce, že jste udělali něco nejen pro sebe ale i pro další lidičky ve vašem okolí  ... ...  
0/0
1.6.2005 23:53

milchama

Re: Hezky se to tady čte...
To si udělejte vy, kuřáci. Vy jste anomálií, která obtěžuje ostatní...
0/0
2.6.2005 8:02

jiand38

Re: Re: Hezky se to tady čte...
 my už si je udělali,jenom nám tam teď chdí nekuřáci a potom si na netu stěžují
0/0
2.1.2006 8:04

BedlamW

Re: Re: Re: Hezky se to tady čte...
I kdyz jsem nekurak, tak hodnotim tvou reakci za velmi vtipnou!!
0/0
2.1.2006 8:08

babacek

Re: Re: Hezky se to tady čte...
Tak tentokrát s vámi souhlasím.Včetně té anomálie.
0/0
2.1.2006 8:46

Borgh

Kouření je totální humus, kterej může provozovat jen úplnej vymaštěnec.
A ještě s tim obtěžuje ostatní. Už aby to zatrhli i tady.
0/0
1.6.2005 22:52

tajemník z letícího ostrova

aloha
letim na ostrov...
0/0
1.6.2005 17:07

Deleter

To je opravdu hrozné!
Všichni nešťastní nekuřáci, kteří musí chodit do zakouřených hospod, již pozorují vážné známky závislosti a někomu už se i poškodilo zdraví!!! Děsivé! Škoda jen, že skutečné důkazy, jako obvykle, chybí.
Skutečnost je taková, že nekuřákům až zas tak moc to kouření nevadí, protože kromě pindání na netu nedělají  vůbec nic pro pro své právo vychutnat si své oblíbené pivko v hospodě plné křišťálově čistého vzduchu. Ani ty nekuřácký hospody nepodporují, tak co pak chtějí?Připomíná mi to známého, který se vášnivě rozohňoval nad úrovní hluku na koncertech. Poškozuje to sluch? Ano! Nutí ho někdo tam lézt? Ne! Rozhodnutí je na něm...
Michalma, protože jsme již několikrát poznali, že se nám nedaří vést spolu rozumnou debatu, tak jenom: skutečně mě štveš, že si osobuješ právo diktovat všem lidem v zájmovém podniku jejich chování. Tvoje právo je nejít do hospody. <- to je tečka 
 
0/0
1.6.2005 17:07

milchama

Re: To je opravdu hrozné!
Moje právo je jít do hospody, kde nebudu obtěžován bezohlednými závisláky, kteří otravují ovzduší jiným, bezohlednými hráči na hudební nástroje, kteří útočí na můj sluch atd. Právo nebýt obtěžován je přece vždy před právem obtěžovat jiné. A hospody nejsou žádným zákonem vyhrazeny kuřákům, dokonce ani historickou tradicí. Kuřáci jsou novum. Před Kolumbem bys u nás v žádné hospodě kuřáka nenašel...
0/0
2.6.2005 8:06

milchama

Re: Re: To je opravdu hrozné!
Hospody nejsou zájmovým podnikem kuřáků tak, jako koncert koncert zájmovým podnikem milovníků hudby.
0/0
2.6.2005 8:09

milchama

Re: Re: Re: To je opravdu hrozné!
Na koncert chodí totiž lidé, kteří chtějí poslouchat hudbu. Do hospody chodí však nechodí takto jednotné "publikum". Chodí tam lidé, kteří při konzumaci nápojů a jídel chtějí kouřit, ale chodí tam také lidé, kteří při této konzumaci nechtějí kouřit a nechtějí být kouřem obtěžováni. Tedy kuřáci nemají právo je obtěžovat svým bezohledným chováním. Něco jiného by bylo pokud by nekuřák přišel do kuřárny (prostoru, kam se chodí výhradně za účelem kouření, podobně jako na koncert za účelem poslechu hudby) a domáhal by se toho, aby ho kuřáci přestali obtěžovat kouřením. Tam by to bylo vskutku nesmyslné a mělo by se mu říci: nelez sem, když ti to vadí. Kuřárna je totiž pro kouření vyhrazena . Hospoda však takto vyhrazena není a proto v ní kuřáci nesmí obtěžovat nekuřáky. Už je ti to jasné???
0/0
2.6.2005 8:18

tajemník z letícího ostrova

.
kuraci si muzou zapalit doma ...v restauraci se muzou opit  :))))
0/0
1.6.2005 16:38

hovnival-

@@
to je dobre. prestoze si  rad zapalim, zakaz koureni v hospodach je velice dobry. tady uz to funguje asi 2 roky a nikomu to nevadi. naopak - je to mnohem lepsi.
0/0
1.6.2005 16:23

vejmelka2

Dement....
jseš maximálně ty!!! Co mě je po Bhutánu, Zélandu a USA ty demente?! To jsou jiný světadíly a kultury! Jde mi oto, že mediální kampaň, která se u toho vede, je v Evropě dělaná stylem, kdo nezakáže kouření, jde proti nám (EU). Proč to nenechaj na lidech, racionální (pro tebe rozumný) člověk se rozhodne sám jestli kouřit, nebo ne. Ať cigára klidně zdražej na 70Kč, já si na ně vydělám, co udělaj ostatní je mi jedno, ale ať nezakazujou kouření v restauracích. Snaž se pochopit ten rozdíl.  
0/0
1.6.2005 15:30

milchama

Re: Dement....
Člověk se sám rozhodne, zda kouřit nebo ne? Pokud nebude zakázáno kouření v restauracích, tak to nebude dost dobře možné, neboť nekuřák se nebude moci rozhodnout, zda pasivně kouřit nebo ne. A proč by závislostí kuřáků mělo být omezováno jeho právo chodit do restaurací a nebýt obtěžován?
0/0
1.6.2005 15:35

milchama

Re: Dement....
Právo nebýt poškozován přece musí mít přednost před právem poškozovat jiné (byť ne prvoplánově)...
0/0
1.6.2005 15:40

vaclavj1

Re: Re: Dement....
To pravo mate uz dnes, mate totiz pravo do te hospody nejit.
0/0
1.6.2005 17:53

milchama

Re: Re: Re: Dement....
Ale mám také právo do ní jít a nebýt obtěžován kouřením, hlukem hostů, kteří hrají na hudební nástroje atd. Jedině v případě, že by majitel vyvěsil štít s nápisem: "Tato hospoda je určena pro kuřáky", pak by platilo, že když nechci být obtěžován kouřem, nemám tam chodit. Jinak ne. Hospoda totiž není zařízením určeným primárně ke kouření....
0/0
2.6.2005 8:25

leonel

Re: Dement....
 vejmelko vejmelko ten slovník a peníze k tomu, za tím něco bude
0/0
1.6.2005 17:59

j@ck

-
pěkný je v této souvislosti citát w. churchilla: "v poslední době jsem toho v tisku četl o škodlivosti kouření tak moc, že jsem se rozhodl přestat číst."
0/0
1.6.2005 15:14

Maxx-IP

Diskuse tu má opět stejný průběh, jako vždy, když jde o kouření.
Opět se tu do krve rvou náruživí kuřáci s militantními nekuřáky o to, kde zakázat a kde povolit kouření. A nikodo se nezajímá o to, jak (je-li dosud kuřákem) si pomoci k odnaučení, jak (je-li nekuřákem) pomoci kuřákům zbavit se závislosti. Přitom, kdo by měl mít na tom největší zájem, je stát (namísto vydávání nesmyslných zákazů) a VZP. Prevence, v tomto případě odvykací kůra, by totíž pojišťovnu přišla nesčíslněkrát levněji než léčba následků kouření.
0/0
1.6.2005 15:04

milchama

Re: Diskuse tu má opět stejný průběh, jako vždy, když jde o kouření.
To by napřed většina kuřáků musela mít zájem s kouřením přestat. Já však znám spoustu kuřáků, které přestat s touto závislostí ani nenapadlo....
0/0
1.6.2005 15:08

chrtil

Re: Re: Diskuse tu má opět stejný průběh, jako vždy, když jde o kouření.
no jo, ale my kuřáci a alkoholici jsme vlastně tahouni ekonomiky
0/0
1.6.2005 15:09

Maxx-IP

Re: Re: Diskuse tu má opět stejný průběh, jako vždy, když jde o kouření.
Jakožto bývalý kuřák vím, že nemáš pravdu. V podstatě každého  kuřáka (krom začínajících puberťáků, kteří chtějí dohonit "v mužnosti" své obdivované idoly, neboť "cigareta dělá chlapa") jeho zlozvyk štve a rád by se ho zbavil. Bavil jsem se o tom s mnohoa kuřáky a všichni, narzodíl od alkoholiků, kteří říkají "mám to pod kontrolou, když budu chtít, tak chlastat nebudu", přiznávají, že je to hloupý, neužitečný a drahý zlozvyk, jen vědět, jak z toho ven. 
0/0
1.6.2005 15:27

milchama

Re: Re: Re: Diskuse tu má opět stejný průběh, jako vždy, když jde o kouření.
Já znám takových lidí minimum. A pokud někdo takhle mluví, často jsou to jen alibistické řeči. Ve skutečnosti s tím přestat nechce. Tím však nepopírám, že je řada takových, kteří se toho zbavit chtějí.
0/0
1.6.2005 15:38

Brundi

Re: Re: Re: Diskuse tu má opět stejný průběh, jako vždy, když jde o kouření.
Ono je chtit a chtit... Nikdo nebude financovat nejakou odvykacku, ktera ma dost malou pravdepodobnost uspechu a zavisi do velke miry pouze na vuli kuraka, ktera, jak znamo, v techto pripadech nebyva nejsilnejsi... :-/ Pojistovnam nikdo nemuze vycitat, ze toto nefinancuji.
0/0
1.6.2005 15:57

Maxx-IP

Re: Re: Re: Re: Diskuse tu má opět stejný průběh, jako vždy, když jde o kouření.
Vyčítat slabou vůli závislému na droze je totéž jako vyčítat ztrátu imunity tomu, kdo má HIV pozitivní. Právě ta závislost odbourává vůli člověka neužívat drogu a léčba závislosti spočívá ve znovuvytvoření té vůle. Riziko pro VZP, pokud by odvykací program a jeho publicitu zavedla, by bylo jen v tom, že určité procento mít úspěch nebude. Ale mnihonásobně by se  vložená investive vrátila v snížení počtu nemocných a tím i nákladů na jejich léčení. Vždyť léčení kardiovaskulárních chorob, mozkových příhod a nádorových onemocnění jsou obrovsky nákladné.
0/0
1.6.2005 17:20

Brundi

Re: Re: Re: Re: Re: Diskuse tu má opět stejný průběh, jako vždy, když jde o kouření.
Tak zase prr. Nikomu nic nevycitam. Ze je to o vuli se nakonec shodneme. Naopak pojistovnam nikdo nemuze nic vycitat, protoze o mnohanasobnem vraceni nakladu by se mohly vest sahodlouhe diskuze a vsechno by to bylo jen v rovine cisteho teoretizovani. Tezko se dnes, pri pusobeni tolika skodlivych vlivu, zjistuje prima pricinna souvislost, mezi tim kterym onemocnenim a prave kourenim. Tim samozrejme nepopiram skodlivost koureni, jen mluvim o "presnych" statistickych vypoctech... Krasny den.
0/0
1.6.2005 17:36

Maxx-IP

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Diskuse tu má opět stejný průběh, jako vždy, když jde o kouření.
A to je důvod, aby pojišťovna škudlila na nepravém místě? Vždyť odvykání skoro nic (finančně) nestojí ve srovnání s léčbou těch zmíněných chorob. Jen odborný personál, který je však potřeba u každé léčnby (středně zdravodního  personálu mnohem víc) a žádné vybavení v miliardových hodnotách, žádné medikamenty. Což to nestojí za to?
0/0
1.6.2005 17:48

Brundi

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Diskuse tu má opět stejný průběh, jako vždy, když jde o kouření.
Vkladate mi do ust neco, co jsem nerekla. Nerikala jsem nic o skudleni. A nehodlam polemizovat o tom, jestli neco stoji nebo nestoji za to.
0/0
1.6.2005 19:21

chrtil

hmmm
kuřáci v katakombách, stejně jako první křesťani budeme předhazováni lvům
0/0
1.6.2005 13:09

gagaryn

Re: hmmm
a Marlboroman je váš Ježíš.
0/0
1.6.2005 13:24

chrtil

Re: Re: hmmm
a jeho učedníci, Start, Mars, Spart, Palmal, Chesterfield a ten co tančí s velbloudem
0/0
1.6.2005 14:09

leonel

co nezapálí,
oni si tam už ani neškrtnou
0/0
1.6.2005 12:49

231

Zákoník práce
Počkejte až nějakému číšníkovi - nekuřákovi dojde, že zákoník práce v §133 (Povinosti zaměstnavatele) odst. 3 se říká:
Zaměstnavatelé jsou povinni dbát, aby zdraví zaměstnanců nebylo ohrožováno kouřením na pracovištích. Za tím účelem jsou povinny zabezpečovat dodržování zákazu kouření na pracovištích stanoveného zvláštními předpisy a stanovit zákaz kouření na pracovištích, kde pracují také nekuřáci.
To bude teprve šou. Pokud ho vyhodí, musí to u soudu prohrát (zaměstnavatel), a pokud mu dá výpověď  pro nadbytečnost, stejně to bude pár měsíců nekuřácká hospoda (aspoň občas).
0/0
1.6.2005 12:17

monstrum

Re: Zákoník práce
Jo to jednou visel nápis na jednom pracovišti proti kouření. Zaměstnanci kolem chodili tak dlouho až se dohodli, že pod nápisem se kouřit nesmí, ale dva metry od nápisu to už neplatí. A kouří se tam vesele dál.....
0/0
1.6.2005 12:20

leonel

Re: Re: Zákoník práce
zákaz kouření v okruhu x metrů. (nápis na onom pracovišti nesplňoval všechny požadvky)
0/0
1.6.2005 12:23

monstrum

Re: Re: Re: Zákoník práce
Ne neyblo tam napsáno nic o metrech. Prostě zaměstnanci zákaz ignorovali.
0/0
1.6.2005 13:49

231

Re: Re: Zákoník práce
To je ta sranda. Pak by mé pracoviště bylo jen pod tím nápisem a cokoliv by kdo po mě chtěl udělat jinde, měl by smůlu.
Problém je, že se u nás na předpisy a zákony s***e a místo vynucování jejich dodržování, se vymýšlí další. Napřed je potřeb dodržovat ty současné předpisy a pak se uvidí co je třeba zrušit, a co dále zakázat.
0/0
1.6.2005 16:36

Eskel2

Re: Zákoník práce
zákoní práce §133 odst. 3: Zaměstnavatel je povinen pro zaměstnance se zdravotním postižením zajišťovat na svůj náklad technickými a organizačními opatřeními zejména potřebnou úpravu pracovních podmínek, úpravu pracovišť, zřízení chráněných dílen, zaškolení nebo zaučení těchto zaměstnanců a zvyšování jejich kvalifikace při výkonu jejich pravidelného zaměstnání.
0/0
1.6.2005 16:39

j@ck

-
já osobně jsem nekuřák a nechápu, co těm kuřákům na tom kouření chutná, jaký jim to přináší požitek. když jím v restauraci jídlo a mí kamarádi nebo kolegové u toho kouří, tak mi to vadí. líbat se s někým, kdo je kuřák je jako olizovat popelník a je to nechutné. co někoho nutí utrácet peníze za to, že má žluté prsty, smrdí na sto honů a riskuje své zdraví hned v několika ohledech? (napří. mnohanásobně vyšší riziko hned několika karcinomů - plic, močového měchýře, prostaty, riziko okluzivní choroby dolních končetin, což může a skončit amputací atd...)
0/0
1.6.2005 12:11

Sneezy

Re: -
No vidis, nekouris, tak to nechapes... Neznas silu dopaminu, znas akorat silu nikotinu...
0/0
1.6.2005 12:54

j@ck

Re: Re: -
jaktože neznám sílu dopaminu? dopamin mám ve svém mozku (a nejen tam) jako neurotransmiter, stejně jako serotonin, noradrenalin, GABA, glutamát a spousty jiných. je pravda, že mechanismus libých pocitů při kouření nikotinu se někdy vysvětluje uvolněním dopaminu v mozku, avšak jedno varování : libé pocity to způsobuje jenom na počátku, při pokračujícím návyku kuřák ztratí schopnost pociťovat rozkoš a kouří už jenom proto, aby se vyhnul nepříjemným pocitům. to nezní moc optimisticky, co? navíc je známo, že psychická závislost na nikotinu je asi tak stejně silná jako na heroinu, takže je to tvoje volba, když se ti líbí být otrokem tabáku.
0/0
1.6.2005 13:19

80E-seven

Re: -
no vidis, hysterko. tak si zapal a pochopis.
0/0
1.6.2005 13:07

j@ck

Re: Re: -
občas jsem kouříval marihuanu - z toho narozdíl od tabáku alespoň něco bylo.
0/0
1.6.2005 13:20

Adblock

Re: -
To já zase nechápu jak může někomu chutnat bílé víno. Já piju výhradně červené. Bílé je jako ocet. A už vůbec nechápu jak si může stát dovolit rejpat do kuřáků a zdražovat jim věčně cíga, když by nebýt jich už byl dávno v hajzlu. Daně vybrat neumíme, tak musíme naopak kuřákům lézt až do slepého střeva, protože jako jediný trochu slušný zdroj příjmů pro státní kasu si zaslouží náš obdiv a respekt. Z marjánky má stát pokud vím leda kulový...
0/0
1.6.2005 13:49

j@ck

Re: Re: -
jj, přesně jsi tady popsal ten důvod, proč jsou drogy jako alkohol a nikotin legální a tolerované a jiné, které nejsou o nic nebezpečnější (jako marihuana), jsou mimo zákon. peníze a nic jiného. já jsem ve svém příspěvku nic nepsal o zakazování, já jsem jenom psal, že nechápu, proč lidé kouří a že mě to nikdy neoslovilo.
0/0
1.6.2005 14:43

Maxx-IP

Re: -
Těžko o věci může diskutovat, kdo nepochopil, že nikotin je návyková látka. Rozdíl oproti alkoholu či jiným drogám je jen v tom, že ničí pouze tělesné zdraví, nikoliv duševní. Platí tu však totéž co u jiných návykových látek - zákazem se dosud žádná závislost nevyléčila.
0/0
1.6.2005 14:57

Brundi

Re: Re: -
Zakazem se nevylecila zavislost, ale zprijemnil se zivot mnoha nekurakum. :-) To ze ho zneprijemnil nekurakum, muze byt jenom motiv pro to, kourit prestat. Stejne to, pres vsechny podpurne pripravky, zavisi nakonec hlavne na kurakove vuli..
0/0
1.6.2005 16:03

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.