Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Hus a Žižka byli velcí Češi

Musím reagovat na článek inženýra Petra Dejmala Hus a Žižka nebyli největší Češi (MF DNES 27. 5.). Musím říci, že k této anketě mám taktéž několik výhrad.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

camelopardalis

Jan Žižka
Nemá snad cenu rozebírat osobu Jana Husa. Spíš bych se vrátil k Janu Žižkovi a husitství obecně. České země jako jedny z mála povstaly proti tehdejšímu nárůstu amorálnosti, zpupnosti v církvi i v obecném životě. Jakmile k tomu došlo (a jistě více lidí i dnes cítí, že to bylo správné), nebylo cesty zpět. Ta "drzost a troufalost" by byla potrestána velice tvrdě v jakémkoliv případě! Zikmundem i vlastními pány. Zahynulo by velice mnoho lidí, hodně vesnic by vzplálo, mnozí by byli "zposlušněni" nejtvrdšími prostředky. Bojovat/nebojovat? Je směšné nahlížet na onu dobu z dnešního pohledu (snad pacifisty-p.Dejmal). Název filmu Proti všem nebyl marný. Žižka, člověk v mnoha ohladech se zastřenou minulostí (loupežníka? loupícího některým pánům, žoldnéře? v řádách různých vojsk), ukázal své schopnosti a ze země vydupal jedno vítězství za druhým, až se tehdy zpupné panstvo začalo bát a muselo mnohé přehodnotit.
0/0
31.5.2005 21:13

MilanMilanMilan2

Dejmalův článek
Je svým způsobem dnes typický. Očima dneška hodnotí děje, na které TEHDEJŠÍ jejich účastníci hleděli úplně jinak. Dejmal naprosto nepochopil, jak Husovi současníci nahlíželi na církev, resp. její tehdejší institucionální podobu. Již odpustkové bouře v roce 1412 jasně ukázaly, že ji berou jako zkorumpovanou moc, která ztratila jakékoliv morální oprávnění někoho vést či poučovat. Stav církve (včetně trojpapežství) byl jedním z hybatelů reformace. Myšlenkově a vzdělanostně (znalost bible mezi prostým lidem !!!) byly Čechy a Morava vlivem Husova učení na vrcholu Evropy a tudíž tehdejšího světa.
0/0
31.5.2005 18:54

jajaja59

Nechci s nikým polemizovat,
ale oběma pánům zřejmě uniklo, že ve veřejnoprávní televizi nemá takováto "anketa" co dělat.
0/0
31.5.2005 17:30

Trencherman

^^^
Nechci polemizovat s tím, jak dalece měl nebo neměl Hus pravdu. Spíše bych chtěl uvést jakousi paralelu z moderní doby: V roce 1968 se část komunistů v čele s Dubčekem pokusila zavést u nás tzv. socialismus "s lidskou tváří". Tenkrát celý národ viděl v Dubčekovi poloboha a kdyby v té době byla anketa o největšího Čechoslováka, zcela určitě by ji vyhrál, nebo by se umístil hodně vysoko. Dneska po něm a po celém "pražském jaru" ani pes neštěkne, protože viděno dnešníma očima, šlo jen o pokus reformovat komunistickou stranu, a ta je dnes na indexu. S Husem to bylo podobně, ten se zase pokoušel vrátit lidskou tvář církvi. Ale byla to především bible, ne český národ, komu zůstal věrný. Proto pro mne nemůže být největším Čechem.
0/0
30.5.2005 22:50

Josef II

Re: ^^^
Konecne se Cesky narod dostava k tomu, aby zvazil velikost nekterych svych osobnosti. Jine narody uz timto procesem prosly. Tak na pr. pro Nemce byl HITLER tim nejvetsim velikanem asi po jedno desetileti. To naproti nemu NAPOLEON mel o neco delsi zivotnost. Byl pro Francouze velikanem temer dve stoleti. Na kazdeho, ale jednou (drive ci pozdeji) dojde.
0/0
30.5.2005 23:27

seppikub

Re: Re: ^^^
Napoleon je "hrdina"  do dneska. Adi uz dlouho ne !!
0/0
31.5.2005 20:25

pancho10

Jan Hus?
Z pohledu 21.století také souhlasím.ale kdyby tahle anketa byla v roce 1848,1915,1918.1938.....1989 tak si myslím že úhel pohledu na Jana Husa bude vždy dobový.Sám přiznávám že nemám tolik informací abych se k tomuto problému mohl nějak lépe vyjádřit.Ale zase je fakt lidé kteří by volily třeba nějakého fotbalistu jako nejlepšího Čecha jsou asi trochu IQ v mínosovém stavu.Já si myslím že to bude Karel IV.
0/0
30.5.2005 22:13

alacham

souhlas
naprosto s autorem článku souhlasím...
0/0
30.5.2005 21:56

Najdete na iDNES.cz