Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Vzestup extrémů neohrozí jen ústavu

Francouzský boj o unijní ústavu ukazuje, že v Evropě opět sílí politické krajnosti - a že mohou mít velkou šanci uspět. To bylo zjevné ještě předtím, než byl vyhlášen výsledek nedělního francouzského referenda o euroústavě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Dan 1

To je neuvěřitelné,
co redakce pustí do tisku a na internet. Mohl bych s každou větou polemizovat, ale neudělám to. Takovýto článek za to nestojí.
0/0
31.5.2005 18:26

jajaja59

Autor a ostatní hurá chytrolíni by si měli uvědomit že:
ústava USA nevznikla ze dne na den a bylo to x států stejného jazyka, které (jako kontinent) zažily jednu válku - Sever vs. Jih, že v Evropě je států malinko více, různých zřízení, různé historie, mnoha válek a odlišných jazyků. Proto jaksi není reálné v relativně krátké době, která proběhla nějakou ústavu přijmout. A je možná pouze moje chyba, že jsem nepochopil, k čemu je evropská ústava nutná.
0/0
31.5.2005 18:22

Mickey Mouse

Nelze než nesouhlasit!
Proboha , to je blábol!
Kdo hlasuje proti ústavě není přece proti integraci. Jde jen o to, jestli vůbec má smysl integrace shora nadiktovaná. A vlastně bez obsahu, aby nikoho moc nepobouřila.
Já více věřím na integraci zdola. Postupnými kroky a jednotlivými smlouvami s jasným cílem a účelem. Taková integrace nepotřebuje tolik úředníků v Bruselu. A ještě bude snadno obhajitelná, protože bude stále zřejmý užitek, který z ní všichni budou mít.
0/0
30.5.2005 10:58

Adalbert Moudrý

Nelze než souhlasit,
protože se stačí podívat na to, kdo je proti "unijní ústavě" u nás. Na jedné straně komunisté, na druhé straně Narcis z Hradu ze svým zastydlým pojetím nacionalismu 19. století. Možná je inteligentním ekonomem (i když 4 biliony Kč, které si vyžádala sanace bank a jiné hříchy jeho vlády, o tom nesvědčí) ale složitostem vývoje společnosti, historii lidstva a civilizačním proměnám Evropy vůbec nerozumí. Pokud chceme obstát v ekonomické i kulturně-sociologické konkurenci s USA, s Čínou a asijskou ekonomikou vůbec, nezbývá Evropě nic jiného než se stále více integrovat. Jestli někdo tento naprosto nutný (v zájmu záchrany budoucnosti Evropy) a do určité míry i zákonitý proces nabourává, je buď ignorantem nebo přímo záměrným škůdcem a není rozhodující, z jakých pozic tak činí. Autor má pravdu, že je "unijní ústava" klíčovým kompromisem dneška; a není jistě náhodou, že v boji proti ní se spojily všechny síly, kterým je společné právě to, že vyznávají extremismus různého zbarvení.
0/0
30.5.2005 8:21

babacek

Francouzi rozhodli správně!
0/0
30.5.2005 8:05

Adalbert Moudrý

Autor má zcela pravdu,
0/0
30.5.2005 7:58

Depek

snad i kvůli takovým článkům,
raději smlouvu o Euroústavě nebrat.
0/0
30.5.2005 7:41

Pravy_Juice

:)))
tohle je neskutečně tendenční článek, kterým pan Mocek dokazuje právě jen tu svoji pravdu bez ohledu na nějaké argumenty odpůrců ústavy :). My, co s ústavou nesouhlasíme, jsme prostě komunisti, nacisti, nebo jiný extrém :). CO si to vlastně dovolujeme ??? nesouhlasit s moudrými evropskými politiky, kteří tak sqěle ovládají umění kompromistu  a co víc, my si dokonce dovolujeme i protestovat, ... no tak to né, toto né :))), je třeba označit všechmy odpůrce jako extremisty a taky jako proti extremistů zasáhnout. :) Pan Mocek, dík za tento článek :)).
0/0
30.5.2005 7:37

dolnolibchavak

Kompromis
Je správně řečeno, že ústava je kompromisem. Ale z toho také vyplývají její problémy při schvalování. Ústava je totiž psána tak, aby měla šanci projít ve všech státech. Nikoliv tak, aby přinášela něco zásadního. Z toho také vyplývá možnost dvojí a víceré interpretace (ve Francii je málo levicová, u nás zase hodně). Ona ve skutečnosti není ani taková ani maková. Ona dává velkou volnost a záleželo by až na bruselských úřednících, zda a jak by se k ní postavili - či levicově nebo pravicově.
0/0
30.5.2005 7:26

Najdete na iDNES.cz