Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Přijímačky na práva budou letos nové

V letošním roce budou přijímací zkoušky na právnickou fakultu Univerzity Karlovy vypadat podstatně jinak než v minulých letech. Zkouška bude jednokolová, formou písemného testu a bude probíhat najednou v 17 městech republiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

amos77

hrozné přijímací testy
Letošní přijímací testy považujeme za hrozné! Jednak bylo slibeno PF UK, ze zveřejní okruhy k všeob. přehledu, žádné nezveřejnili. Uvedli 6 otázek, ty jsme porovnali s naší databázi a doporučili studentům , aby se naučili všech 1302 vyřešených loňských otázek. Potvrdilo se, byly tam všechny. Problém číslo dva je logika. Konečně loni PF UK mělo čisté, hezky připravné testy z formální logiky, kt. byly jednoznačné a pro studenta práv přínostné. Nyní byl v logice takový divný paskvil, kt. prostě logici nikdy za logiku nepovažovali a nebudou. Prostě to byla obdova testů studijních předpokladů. Všeobecné předpoklady, pokud byly speciálně připraveny pro PF UK, tak nechápu, proč má mít student práv předpoklady, které uřčují rychlost vozu, čtení grafu, průměr kružnice atd. To by se možná hodilo na VŠE či jinou technickou školu. Právník má mít cit pro jazyk, skvěle zvládnout čestinu, vyjadřování, logiku, paměť a základní historický přehled. Jinak si dejte pozor na některé zdejší příspěvky,
0/0
16.6.2005 15:18

amos77

VŠEOBECNÝCH PŘEDPOKLADŮ od KamPoMaturite.cz rady č. 3
VŠEOBECNÝCH PŘEDPOKLADŮ, kde se lze oprávněně ptát, proč by k „všeobecným předpokladům“ adepta právnických studií měly náležet znalosti matematického charakteru, jakkoli i na nich lze testovat schopnost úvahy. Pokud jde o úlohy pojmového či verbálního myšlení, není proč namítat, neboť sémantický vhled i ovládání jazyka, které jsou takto prověřovány by zajisté měly náležet k výbavě studenta kteréhokoli oboru, poněvadž jsou předpokladem porozumění textům.
0/0
1.6.2005 13:48

amos77

Rady 2 od www.KamPoMaturite.cz
Příklad vhodným a přiměřeným způsobem prověřuje dovednost v práci s pravdivostními vztahy a ve vyvozování závěrů z daných informací. I třetí text, totiž Zadání 3, je (narozdíl od většiny brněnských) zvolen skutečně velmi dobře a zejména podobu otázek lze pochválit, neboť prověřují přesně to, co by prověřovat měly, má-li jít o „kritické myšlení“: rozlišení výkladu popisného, argumentace, srovnání a vysvětlení, rozpoznání hlavního námětu pojednání a identifikaci důvodů k uváděným tezím, tj. především předpokladů a důsledků, či definic, jsou-li zmiňovány.
 
0/0
1.6.2005 13:47

amos77

Rady jak na to od KamPoMaturite.cz
Hodnocení povahy testu a podoby příkladů : Porovnáme-li ukázkové příklady části LOGIKA s úlohami brněnskými, můžeme s uspokojením konstatovat, že jsou tentokrát vybrány velmi vhodně. Zadání 1 představuje úryvek v přirozeném jazyce, který nutno co do obsahu opravdu přesně pochopit, ale k řešení není zapotřebí žádný formální logický aparát či symbolismus. Zadání 2 již vyžaduje poněkud formálnější přístup, jelikož jde o umělou slovní úlohu, avšak je v zásadě řešitelné opět bez jakéhokoli symbolismu. S tou výhradou, že znalost výrokové logiky by tentokrát byla zjevnou výhodou.
0/0
1.6.2005 13:46

amos77

Rady jak na to
Především je třeba zdůraznit toto : všechny ukázkové příklady se nejvíce blíží té podobě testu, kterou používala Masarykova univerzita Brno v roce 2004 . Odkazy na jednotlivé oddíly se proto týkají těchto verzí testů !! Neznamená to ovšem, že zadavatel nesáhne k příkladům starším nebo že se jim některá nová, neznámá zadání nebudou podobat. Opakujeme: Nelze než vřele doporučit návštěvu internetových stránek této školy, kde zadání loňských a předloňských testů, včetně řešení, je k dispozici k nahlédnutí i ke stažení.
0/0
1.6.2005 13:44

Najdete na iDNES.cz