Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Začalo hlasování o 7 divů Česka

Hledání 7 českých divů vstoupilo do finále: začalo hlasování. Ještě v pátek čtenáři rozhodovali o tom, kdo se dostane mezi třicet kandidátů, z nichž vzejde sedm vítězů. Vybrali jihočeský zámek v Hluboké nad Vltavou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

CeDik

zelená hora
lidi.....prosím Vás, jako Žďárák,.......přece nenecháte vypadnout tak úžasnou stavbu!!!
0/0
2.9.2005 9:42

reeree

Karlův most???
No nejvetsi ulet je podle me Karluv most! Proc by mel byt divem nechapu...
0/0
1.9.2005 21:39

gagaryn

Re: Karlův most???
PROTOŽE JE POSTAVENEJ Z VAJEC ????
0/0
2.9.2005 9:04

mazlikuzlik

to jsou věci
Zírám.Tak on vypadne i kostel na Zelené hože u Žďáru nad Sázavou.Unikátní Santiniho stavba-barokní gotika-zapsaná na seznamu UNESCA.
0/0
1.9.2005 14:29

Juryj

Bunkry
Pohraniční opevnění by se do sedmičky určitě dostat mělo. Ovšem Pražáci si opět musí nominovat svůj úžasný Karlštějn. Je sice populární  i v zahraničí, ale co na něm je? Přestavba z 19. stol., interiér vybrakovaný... Bunkry musí bodovat. Je to chlouba ČSR  a navíc byly nejdokonaleší na světě. Dejme jim proto hlas a buďme vlastenci.
0/0
1.9.2005 10:16

marquis

Re: Bunkry
V údolí berounky u Karlštejna se pár řopíků zachovalo, takže když vyhraje Karlštejn, jako by tam to opevnění bylo :o)
0/0
1.9.2005 16:03

czechian

Re: Bunkry
Odkdy je Karlštejn v Praze?
0/0
1.9.2005 17:31

jarazesokola

divy nedivy
Unika mi jak se podarilo Karlstejnu dostat tak daleko. Mozna ze prazaku je tady nevic :-). btw je to opravdu velmi prumerny hrad. nevim presne kdy rici o necem ze je to div,ale melo byt neco zvlasniho technicky tezko proveditelneho ci na svou dobu unikatniho. A to bohuzel Karlstejn fakt neni...
0/0
31.8.2005 13:44

Kyki

Re: divy nedivy
ze by byl karlstejn v praze? :) neni. nauc se zemepis. jinak spis nez karlstejn me udivuji ty betnovy nesmysly, at uz elektrarna, jested, nebo opevneni. ty ve finale nemaji co delat. na druhou stranu chybi lednice, coz je nehorazne, ta tam patri.
0/0
31.8.2005 15:10

The Wicker Man

Nenechte padnout opevnění!
NENECHTE PADNOUT OPEVNĚNÍ!!! Vyjádříte tak úctu našim předkům, kteří budovali opevnění v době ohrožení naší vlasti rozpínavostí Německa.
0/0
31.8.2005 11:36

xFuky

Re: Nenechte padnout opevnění!
 Vážený kolego, nerad bych se Vás nějakým způsobem dotkl, ale to nemáte ani špetku rozumu, abyste vymyslel svůj vlastní příspěvek?
Mám totiž takový dojem, že tento jsem již někde viděl (respektive někam psal...).
Zaráží mne, že se s mým textem na nejmenovaném serveru o druhé světové válce shoduje naprosto vše, včetně počtu vykřičníků (neberu v potaz "zkrouhnutí" textu...).
S pozdravem
Jan Fukala
0/0
31.8.2005 17:10

Juryj

Re: Re: Nenechte padnout opevnění!
Může to být opsaná, neautroská fráze, ale naprosto pravdivá. Za bunkry
0/0
1.9.2005 10:17

xFuky

Re: Re: Re: Nenechte padnout opevnění!
Jistě, já pochopitelně hlasuji pro opevění rovněž, nicméně pokud někdo doslova osmahne můj text bez jakéhokoliv vysvětlení, opravdu mne to nenechává klidným.
I když, pokud je někdo podobným způsobem schopen napsat knihu, či článek....
J.F.
BETONU ZDAR!
0/0
1.9.2005 13:07

Azazel333

Re: Re: Re: Re: Nenechte padnout opevnění!
ještě docela nedávno :) před několika sty lety
bylo opisování zcela běžné - dokonce původní autor měl radost, že jeho dílo stojí jiným za opisování a zvyšovalo to jeho prestiž
holt se časy trochu změnily :/
0/0
2.9.2005 9:02

fel_low

Plzeň
Měl bych tady sedm divů Plzně:
1) Zbourané Výstaviště jako pomník blbosti Sdružení zakladatelů
2) Torzo hotelu Diplomat na místě zbořené rondokubistické městské nemocnice
3) Hotel Centrál, dříve Ural, citlivě zasazený do západní fronty náměstí
4) Kousky dálnice ve středu města, končící svedením do jednoho pruhu
5) 30 let trvající rekonstrukce budovy muzea, jejíž novostavba v 19. století byla hotova za 3 roky
6) Nejhlučnější a nejsmradlavější křižovatka v centru města v celé republice ("U Práce" - mimochodem, když se dáte u Práce doleva, skončíte na Borech, když doprava, tak v Pekle...)
7) Kalous na radnici. Plzeňáci chápou, neplzeňákům: takovej malej provinční Igor Němec.
0/0
31.8.2005 8:30

Leenah

Re: Plzeň
Jakožto takyPlzeňačka bych přidala ještě pár tipů, ať dáme prostor hlasujícím:
8) Zúžená Klatovská silnice, v níž stojí stovky "blikačů" tak, že se nedá projet
9) Úžasný kruhový objezd před Novou Hospodou, který výrazně "urychlil" a "zbezpečnil" provoz na výpadovce na západ
10) všemi milovaný a obdivovaný Dům "hrůzy u Radbúzy"
11)politikařením zavánějící osud Vojenské nemocnice.
12) - zaplaťbůh se nekoná - plánované fontány na Náměstí Republiky
Divům zdar!!!
0/0
2.9.2005 9:47

Padrn

Ještě jednou k opakovaným zamyšlením nad způsobem hodnocení
Podle mě, přesná kritéria daná nebyla a nezbývá než vycházet z toho, co si kdo představí pod pojmem "div". Technik může vnímat jako "div" to, na čem obdivujeme technické řešení, i když připouští, že po estetické stránce to nestojí za řeč. Ale pro někoho jiného může být "divem" a úžasem vzdychne nad tím, co ho ohromí svojí krásou, byť by to bylo technicky primitivní a nevyžadovalo to větší zručnost než má každé malé dítě. Spousta lidí si "div" spojuje především s něčím velkolepým a pokud možno i rozměrově gigantickým. A pro většinu lidí se plno takovýchto kritérií intuitivně prolíná. Jestliže je toto veřejná anketa, promítá se do ní toto různé vnímání toho, co kdo považuje za div. Proto je nesmyslné se tady rozčilovat, že ti hloupí lidé nevědí, co mají hodnotit
0/0
30.8.2005 14:49

21TrAC

nechápu
Proboha, lidi, rozumíte slovnímu spojení 7 divů česka???
 
Tady nejde o nejhezčí stavby, nejhistoristější, největší, nejdražší,... Tady jde o stavby, nad kterými jen tiše zasténáte, jak tohle dokázali postavit (viz 7 divů světa), stavby jedinečné a impozantní.
Z tohodle pohledu tam měli bejt Vítkovice, takhle unikátní a ojedinělí komplex průmyslových budov z přlomu století 19. a 20. (je jasné že né jenom z tohodle období). Ervěnický koridor... Umíte si představit vybudovat desítky kilometrů dlouhý a až 150 vysoký. Chápu, je to "ošklivá komoušká" stavba, ale vám se nezatajuje dech a nevěřícně nekroutíte hlavou, že ten hřeben před váme, 150 vysokej, je uměle vytvořenej...?
Rybník Rožumberk. Chápu, že pro Vás je to jen obyčejnej Bahňák na ryby, ale umíte si představit, jak tenhle bahňák vyrubali v době, kdy znali max. motičky, sekyrky a meče a je to i dnes největší český rybník? Umíte si představit, jak s motyčkama a sekyrkama hloubej tenhle největ
0/0
30.8.2005 14:24

fel_low

Re: nechápu
Nejsem si jist, jestli to myslíte vážně, ale pokusím se vám věřit. Takže odzadu: Výstavba soustavy rybníků na Třeboňsku v 16. století byla jednoznačně nejzávažnějším zásahem do jihočeské krajiny, srovnatelným snad jen se stavbou Temelína. Narušila tisíciletý ekosystém a v současné době je vážnou hrozbou pro okolní osídlení, protože místo aby plnila zádržnou funkci v případě povodní, je díky zastaralé a nefunkční struktuře hrází a odvodů vody nebezpečná. jediný div, který tu vidím, je v tom, že třeba Svět ještě nespláchl Třeboň o pár kilometrů po výpusti. Dále - ervěnický koridor je tak obludné vítězství arogance nad zdravým rozumem, že mu není rovna. Možná by stálo za to si uvědomit důvody, pro které byl postaven, a bude po nadšení. A v zásadě totéž platí o vítkovickém šrotišti. Ke srovnání těchto divů se 7 divy starověku prosím: jmenujte jediný z těch starověkých, který drasticky změnil krajinotvorné a klimatické poměry v místě vzniku, nebo který jiným způsobem tolik uškodil...
0/0
31.8.2005 8:06

21TrAC

Re: Re: nechápu
Ale právě v tom je chyba!
 
Tady nehlasuje  o nejkrásnější stavbu. To bych i pak zavrhnul Erv.koridor a dal hlas K.most, Karlštejnu,.. tady nehlasujeme o správnosti té či oné stavby, o jejím vhodném umístění do krajiny atd. to bych pak taky asi volil zámečky a hrady, které do krajiny zasahujou nejméně..
 
Vy to bohuže stále nechápete, o oc se tu hůasuje. Hlasuje se tu o stavby, kde si řeknu "ty brďo, jak tohle dokázali vymyslet, popřípadě postavit, jak tohle dokázali..." a né "jéé, to je ale hezkej, do krajiny bezchybně zakomponovanej zámeček. Jé, ten mosteček je ale rozkošnej, jak tam už ty staletí stojí... Jéé, Karlštejn je ten nejhezčí hrad"
 
Já uznávam, že Karrlštejn i jakýkoliv zámek a hrad je nesrovnatelně hezčí než třeba Erv. koridor, ale Erv. koridor, Vítkovice, elektrárna Dlouhé Stráně, opevnění, ... stojí za náš údiv. Hrady a zámky jsou jen krásné a historické stavby, kde nevim, co je na nich s porovnáním
0/0
1.9.2005 11:20

Azazel333

Re: nechápu
A nemyslíš, že je věc každého co považuje za div? Co ti dává právo poučovat ostatní co mají obdivovat a co ne?
0/0
2.9.2005 8:53

hyperactive

nechápu...
musim se přidat k ostaním zdejším pisálkům a říct že opravdu nechápu jak se tak daleko mohl dopracovat třba karlštejn nebo hluboká, ano opravdu to jsou kýčovité stvby stavěné z rozmaru dřívějších panovníků...ale takových je v české republice mnoho a často i hezčích... Za to neparosto nechápu jak ste mohli vyřadit lednicko valtický areál a chrám sv. Barbory To sou totiž společně Karlovým mostem a dlouhýmy stráněmy opravdové divy
0/0
30.8.2005 10:36

faust77

Dlouhé stráně
Nechápu vás, kteří odsuzujete dlouhé stráně. Doporučuji podívat se na nějaké stránky, které tento technický unikát popisují. Byl jsem tam a není to žádný bubák. Prostě technická lahůdka, myslím si že vhodně zasazená do krajiny, s krásným výhledem. Díky komu si myslíte, že sedíte u počítače.....Díky elektřině...tak se chyťte za hlavu...
0/0
30.8.2005 9:41

Kyki

Re: Dlouhé stráně
ve stoleti pary staveli parni pocitace. steampunk
0/0
31.8.2005 15:14

Iridium

Mých 7 divů
Bez rozlišení pořadí:
Svatá Barbora
Pernštejn
Karlův Most
Dlouhé stráně
Opevnění
L-V areál
Bazilika sv. Prokopa v Třebíči
Jak tu už někdo správně poznamenal, mají to být divy, nikoli hezounké kýče, jakými jsou Karlštejn či Hluboká
 
0/0
30.8.2005 7:50

majklos123

Dlohé stráně-hrůza
Nepochopím, jak se mohly dostat do finále Dlouhé stráně, pro ně snad mohl hlasovat jenom někdo, kdo to neviděl na vlastní oči. Je to hnusný zásah do přírody, o kterém se tvrdí, jak je úžasně zasazen do krajiny - kdo někdy viděl kopec uříznutý, jak podle pravítka, ten asi ví o čem je řeč.
0/0
29.8.2005 21:45

marquis

Jsou mnohem větší hrůzy...
...je fakt, že horní nádrž vypadá z dálky nepřirozeně, ale z blízka už to tak zlé není. Kdyby kopec zvenku byl zalesněn, za pár let nebude stavba z dálky vůbec vidět.
Ale mezi divy je především proto, že je to impozantní stavba - je fascinující, když se z hladiny zvedá mlha, jako by se vařila ve velikém kotli. Antické divy byly na čas svého vzniku mnohdy také megalomanská monstra, takže proč největší přečerpávačka u nás ne ?
Mimochodem je z ochozu nádrže krásný výhled
0/0
29.8.2005 23:03

hyperactive

Re: Jsou mnohem větší hrůzy...
to je perfektní nápad...zalesnit ten kopec, představ si pak třeba letecký pohledy kde by byla prakticky uprostřed lesa obrovská vodní nádrž :)
0/0
30.8.2005 10:30

alinek_2002

Největší div v ČR
je to, že jsme ještě neskončili jako v Argentině. Státním bankrotem...  Možná již brzo...
0/0
29.8.2005 11:26

Robin Ood

a opevnění jde do hajzlu....:-/
zajímalo by mě kdo dával hlasy Hluboké....
0/0
29.8.2005 11:01

Iridium

Re: a opevnění jde do hajzlu....:-/
Ti samí, co Karlštejnu a co vykopli "Barboru", bezpochyby největší z těch divů.
0/0
30.8.2005 7:51

mpixel

Re: a opevnění jde do hajzlu....:-/
Já hlasoval pro Hlubokou a Stráně. Opevnění je jenom tuny betonu, který nikdo nikdy nepoužil.
0/0
31.8.2005 23:03

Iridium

Re: Re: a opevnění jde do hajzlu....:-/
Hluboká je kýč. A o opevnění asi moc nevíte. Dokonce ani to, že část byla použita. Sice až v pětačtyřicáteém a Němci, ale velmi se osvědčila.
0/0
1.9.2005 9:42

labakan1

tak fakt nevím
tak se to blíží do finále. mám svého favorita a zatím se mu daří. a když to nevijde, tak se z toho neposeru, jako někteří. čus
0/0
27.8.2005 10:01

labakan1

Re: tak fakt nevím
mám tam chybu, sakra. příště si to po sobě přečti, troubo
0/0
27.8.2005 10:01

ruty

Re: tak fakt nevím
taky mám favorita a zatím se mu nedaří :-(
0/0
29.8.2005 11:59

abysser

fůůj Hluboká...
hkasujte raději pro opevnění nebo pro zelenou horu!!!, které jsou v "červeném"
0/0
27.8.2005 5:11

Iridium

Re: fůůj Hluboká...
Už se stalo, ale jeden z mých velkých favoritů - sv. Barbora už je venku. Nechápu, jak mohla vypadnout, když trapná Hluboká a Karlštejn se tam drží jak přibitý.
0/0
30.8.2005 7:38

wezr

Moc nechápu,
co je za div Karlštejn. Vždyť dnes je většina hradu z 19 století. Moc původního tam nezbylo. Souhlasím, že mnohem větší hodnotu má Barbora v Kutné hoře.
0/0
26.8.2005 20:56

Azazel333

Re: Moc nechápu,
Podle mého osobního soukomého a subjektivního názoru (a o to přeci jde, ne?;)
je Karlštejn nejkrásnější hrad na světě. A pranic mě nezajímá z jakého století je většina hradu ;)
0/0
27.8.2005 21:52

ian69

Re: Moc nechápu,
2Wezr: no já myslím, že v interiéru se dochovaly krásné a původní části. Jinak je jasné, že vyhraje to, co znají Pepíci a ti toho, jak je známo, moc meznají - Karlštejn, Hluboká, Hradčany... Se divím, že tu není i Konopiště a Lány
0/0
28.8.2005 12:15

ToM_CZ

7 divů pepíků
Nevim , co je tak k udiveni na Karlove moste, nebo treba na prazskem hrade?!!! Nekdo si tuhle anketu spletl s nevim cim!!
0/0
26.8.2005 17:42

czechian

Re: 7 divů pepíků
Další zhrzený malý moraváček si léčí své komplexy. Něčeho takového, jako je preference Čech, by si zdravý mozek nevšimnul.
0/0
26.8.2005 20:56

ian69

Re: Re: 7 divů pepíků
2czechian: no už jen to, že někdo dal přednost Hluboké před Lednicí s Valticemi je k zamyšlené, kdo v této anketě hlasuje. Btw. Pražský hrad žádný div není (jsou tu zajímavé kouty, to ano) - je to ale jen slátanina staveb z různých období, které vícemeně sjednotila nudná kasárenská fasáda. A Tvůj nick - LoL!
0/0
28.8.2005 12:12

czechian

Re: Re: Re: 7 divů pepíků
Ani mi tolik nejde o Hlubokou nebo Lednici - svůj názor na přeživší historické stavby jsem vyjádřil o několik stránek zpátky. Ani jedno z toho není div. Takovému kritériu podléhá tak maximálně elektrárna Dlouhe Stráně, Ještěd, Rožmberk (potažmo celé jihočeské rybníkářství), vltavská kaskáda, Schwarzenberský kanál a Strahov. Problém zakladatele tématu je jasné napadání určité části národa. A proč vlastně ne, když se "pepíci" skoro nebrání? Je jim to totiž jedno, nechtějí se zahazovat s někým, kdo neumí nic jiného, než nadávat. Stále ještě doufám, že mlčící většina moraváků bezdůvodně nenapadá své sousedy.
0/0
28.8.2005 19:47

Xlendi

pokračování
freewarový program. Kdyby měl z iDnes někdo zájem, napište mi, rád Vám řeknu, jak to lze snadno udělat. Třeba se Vám takto podaří anulovat duplicitné hlasy pro tu elektrárnu nebo aspoň pro příště tomu zabráníte. 
0/0
26.8.2005 16:00

ToM_CZ

Re: pokračování
Ta elektrarna je mnohem zajimavejsi nez Prazsky hrad! Tak tady nemel sracky!
0/0
26.8.2005 17:43

PaFr

Re: Re: pokračování
Nevim, proc zrovna hned pouzivat sprosta slova. Ja souhlasim s puvodnim prispevovatelem. Ta elektrarna je neco strasneho, takovy zasah do prirody je spis na kriminal nez na jakekoliv oceneni. Prazsky hrad je svetovy unikat. Vetsi hodnotu maji mozna Pernstejn nebo Sv. Barbora, ale Prazsky hrad je skutecne jedinecny. Pokud se mezi 7 divu dostane Jested nebo pohranicni opevneni, neurazi me to. Ale ta elektrarna, to by bylo na me uz skutecne silne kafe.
0/0
27.8.2005 21:22

Xlendi

TOP 7 a Dlouhé Stráně
Právě že nehlasovali Pražáci ani Brňáci či Moraváci, ale nějací podvodníci (viz ta elektrárna Dlouhé Stráně nebo ten nesmysl u Ždáru). Objektivně - nad Prahu opravdu není. Dovedl bych si představit mnohem víc památek z Prahy, které mezi TOP7 patří, dobře, že jich tam autoři nedali na začátku tolik.  Mezi opravdových TOP7 by podle mě patřily:
1) Pražský hrad
2) Karlův most
3) Pernštejn
4) Český Krumlov
5) Telč
6) Kutná Hora včetně Barbory
7) no a ten Karlštejn (je to sice zvenku totální komerční kýč, ale je tam přeci jen Kaple sv. Kříže a to je opravdu něco mimořádného)
Jinak že je anketa chráněna proti Anketa je chráněna proti mnohonásobnému hlasování - samozřejmě že není! Já jako počítačový skorolaik objevil velmi jednoduchý způsob, jak někdo musel hlasovat v případě toho uříznutého kopce. Je opravdu geniálně jednoduchý. Stačí mít k tomu flash disk či vlastně stačí i obyčejná disketa a jeden freewar
0/0
26.8.2005 15:57

Queribus

Re: TOP 7 a Dlouhé Stráně
Touto anketou se ale nevybírá nejhezčí památka, já zase preferuji Ještěd...
0/0
26.8.2005 20:29

Najdete na iDNES.cz