Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Benešova socha, Stoiberova slova

Co je větší provokace? Volání po tom, aby byly zrušeny Benešovy dekrety, nebo odhalení jeho sochy? Zákon "Beneš se zasloužil o stát", nebo slova o tom, že vyhnání sudetských Němců bylo chladnokrevnou etnickou čistkou?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Dan 1

Komárku, vy tendenční pisálku,
"Stoiberův projev, který znovu vyjádřil na víkendových dnech landsmanšaftu, je slova evropštější a modernější". Chápu, že je pro vás špatně zastíraný nacismus evropský a moderní, jeste za to koneckonců placen. Byly doby, kdy jste SRN nemohl přijít na jméno a taky to vynášelo, že ano? Že vám není stydno.
0/0
17.5.2005 17:54

killy

Pane Komárku.
Vy jste byl ve čtyřicátýmpátým o toho všeho? Vy jste žil v Sudetech po osmatřicátým? Že to tak perfektně všechno chápete a rovnáte do správných mezí ? Ne ? Tak nekecejte do toho, co znáte jen z doslechu.... Mě se to týkalo jen okrajově (odsunuli tetu, co si vzala Němce), ale domnívám se že nejen já, ale i dost zde diskutujících o tom všem mají jasný názor.
0/0
17.5.2005 14:49

medved_cz

Odsun byl v rozporu s Ceskoslovenskym i mezinarodnim pravem!
Trestem za vlastizradu totiz tehdy byla podle zakonu CR i mezinarodnich konvenci smrt. A zaroven podle mezinarodne platneho valecneho prava (ktere plati behem a bezprostredne po valce) musi obzalovany prokazovat svou nevinu (na rozdil od civilniho prava, kdy se prokjazuje vina). A tak tomu i bylo - kazdy z tzv. "Sudetskych nemcu" mel moznost prokazat, ze nespachal vlastizradu. V opacnem pripade NEDOSTAL trest podle zakonu nalezejici, ale mnohem mirnejsi vyhosteni a zabaveni majetku. A dokonce mu bylo umozneno odejit s celou rodinou...
0/0
17.5.2005 13:31

masa1

Re: Odsun byl v rozporu s Ceskoslovenskym i mezinarodnim pravem!
A navíc jsme jaksi místo válečnýžch reparací dostali majetek sudetských němců. To jen tak na okraj. Jinak p. Komárek je horší než Benešova socha a Stoiberova slova dohromady.
0/0
17.5.2005 14:43

Dan 1

Re: Odsun byl v rozporu s Ceskoslovenskym i mezinarodnim pravem!
Odsun byl v souladu s mezinárodním právem.
0/0
17.5.2005 17:50

_m-

Re: Re: Odsun byl v rozporu s Ceskoslovenskym i mezinarodnim pravem!
díky
0/0
17.5.2005 18:03

Kirken

Sehr geehrter Herr Komarek...
...aus Junge Front Heute, nelezete svým německým chlebodárcům do análního otvoru trochu moc okatě?
0/0
17.5.2005 11:32

Horolezec-29

Pane Komárku :-)
vy jste tragéd... Historii 2. sv. války znáte pouze z dějepisu ZŠ! CH JO!  Pište, prosím, o českých politicích, to vám jde lépe, nikoliv o problému Sudet... Nezapomínejte na to, že Sudetští Němci začali rozvracet ČSR již od doby, co se k moci dostal Hitler, to oni se přihlásili dobrovolně k německému občanství, k Hitlerovi, k nacismu, ačokoliv byli státními příslušníky  ČSR!
To oni se odlišovali od ostatních tím, že nosili na rukávech hákové kříže, zdravili se nacistickým pozdravem, a mluvili v Čechách německy, najednou poněmčovali svá jména atp. Vyhnání Sudetských Němců bylo to nejlepší řešení v té době, na kterém se dohodly všechny vítězné mocnosti. 90% sudeťáků tehdy zradili ČSR, tedy svou vlast: Měli jsme právo jim říci: JDĚTE! :-)
Pane Komárku, pasoval jsem vás na stejnou úroveň jako oba tragédy Posselta a Stoibera, pro které je otázka SUDET pouze vděčným předvolebním tématem  :-)
0/0
17.5.2005 10:25

jajaja59

Re: Pane Komárku :-)
Jen na okraj. Tušíš, která politická strana (koalice) byla za 1. republiky druhá nejsilnější ? A tušíš, která politická strana (koalice) neměla odpovídající zastoupení v parlamentu ?
0/0
17.5.2005 11:43

Vatik

Odhad možného.
Po válce vládla všeobecná nevraživost vůči všemu německému. Německé (a sudecké do toho patřilo také, o tom není sporu) obyvatelstvo bylo terčem útoků jak lidí, kteří si chtěli vyřizovat své účty, tak lidí, jejiž minulost za protektorátu nebyla právě čistá a oni si ji chtěli tímto způsobem vylepšit. Troufám si odhadnout, že pokud by se nevyklidilo pohraničí od sudetských němců, pak by ztráty na lidských životech a majetku byly ještě vyšší (zvláště pak na životech) a dnes bychom byli právem kritizování německou stranou, že jsme něco podobného dopustili. Podle mého soudu byl odsun správnou věcí, která ovšem byla nesprávně provedena.
0/0
17.5.2005 10:16

Ahasver

Vážený pane Komárku,
0/0
17.5.2005 10:01

Ahasver

...
Vaše srovnání postojů má něco do sebe, je však trochu od věci. Upřímné a kajícné přiznání viny je jedna věc, účinná lítost věc druhá. K účinné lítosti samozřejmě patří nutnost držet hubu. Pokud to Edmund Stoiber sám nechápe, nemůže se divit, že jeho slova budou v nejlepším případě ignorována.
0/0
17.5.2005 10:10

_m-

Já vím
pane Komárku, že se říká koho chleba jíš, toho píseň zpívej - ale nepřeháníte to trochu: Opravdu si myslíte že je povinností politiků kterékoli země, chtějí-li postavit před ministerstvem zahraničí sochu prvnímu ministru zahraničí své země ptát se sousedů jestli jim to nevadí? Proč vám nevadí socha Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí - víte jak asi musela bolet pravé katolíky. Jsme samostatní nebo ne?
0/0
17.5.2005 9:16

campos

Benešova socha
Tak tu máme zase problém se sousedem ... ale vlastně i sami se sebou. Než se začneme dohadovat o tom, zda postavit či nepostavit Benešovi sochu, uveďme si několik historických fakt:
1)Masaryk, Beneš a Štefánik se nejvíce zasloužili o vznik samostatného státu Čechů a Slováků 2)Beneš se jako ministr zahraničí zasloužil o to, že naše republika měla svého času ve světě dobré jméno 3)po Masarykovi se stal druhým českým prezidentem a i když mu mnozí vyčítají Mnichov 1938, historie mu dala za pravdu v tom, že spoléhat se tehdy na pomoc SSSR by bylo nerozumné 4)Beneš v Anglii nerezignoval a postupně pracoval na vytvoření poválečné vlády
Že má T.G.M. svoje sochy nejen v ČR, ale i ve světě nám nepřipadá zvláštní. Zasloužil se výraznou měrou o samostatný stát ... proč tedy nepostavit sochu Benešovi? A nikdo jiný než my sami o tom nemá právo rozhodovat - je to pouze a jedině věc našeho státu.
0/0
17.5.2005 8:52

Depek

Už zas Komárku?
Co si takhle občas přečíst něco jiného než agenturní zprávy? Doporučoval bych kniku : Rozumět dějinám. Vyšla letos. Možná byste se dozvěděl něco zajímavějšího, než jste sám schopný napsat. Například to, že podle jednoho z norimberských zákonů měl protektorát Č+M přestat existovat hned po vítězném konci. Ještě jeden příklad, všechny německé spolky a sdružení na českém území byli organozovány v jakési jejich národní frontě, všechny měly ve stanovách vedoucí úlohu NSDAP a loajalitu vůči vůdci. Jiný příklad, v Praze těsně před koncem války zastavil transport z koncentračního tábora, který Němci převáželi kamsi od fronty. Protože vojáci ten transport už nehlídali, dostalo se nějakých 700 vězňů mezi lidi, kteří si je rozebrali a odvozili je do nemocnic a domů. Co za zvěsti tito osvobození vězni vykládali, to je vám snad jasné. Aspoň doufám, že je vám to jasné. No a v této atmosféře vznikaly Benešovy dekrety.
0/0
17.5.2005 7:47

jejkap

Re: Už zas Komárku?
A co to ma spolecneho s vrazdenim jednotlivcu? Asi takova logika, jako ze tvoji prarodice volili v roce 46 komunisty a tvuj strejda byl v armade, ktera mela zautocit na Zapadni Nemecko, tak bys mel viset na klandru...
0/0
17.5.2005 8:22

Depek

Re: Re: Už zas Komárku?
To jsi ty Komárku? Ale ne, to nejsi ty. Takovouhle komárkovinu nevyklopíš, ani když tě nic nenapadá.
0/0
17.5.2005 9:11

Isbjoerna

Re: Už zas Komárku?
"...podle jednoho z norimberských zákonů..."
 
Ktery zakon konkretne mate na mysli?
0/0
17.5.2005 9:33

Depek

Re: Re: Už zas Komárku?
Já to číslo a ročník někde najdu a pak vám ho napíšu. Ale dnes to nebude.
0/0
17.5.2005 9:41

Isbjoerna

Re: Re: Re: Už zas Komárku?
Nürnberger Gesetze vysly v platnost 15. September 1935; tykaly se Zidu a Nemcu v Nemecku, Protektorat Böhmen und Mähren neni v techto zakonech zminen ani jednim slovem; jiz proto, ze pri vydani techto zakonu (jeste) neexistoval.
0/0
17.5.2005 10:42

Depek

Re: Re: Re: Re: Už zas Komárku?
Já se podívám který to byl. Vím celkem dobře, kde jsem ho viděl a kde ho najdu. Věřte nevěřte, doma si příruční sbírku zákonů třetí říše opravdu nepěstuji.
0/0
17.5.2005 10:59

eat_this

Sochu Benese beru jako cerny humor.
Benesova socha je absurdismus a uchvatna blbost. Doufam, ze to byl napad jen jednoho Cecha. Coz je pravdepodobne a tim padem i mnohem smutnejsi, nez by se zdalo.
Proboha, je rok 2005!!! CR je clenem EU. Cesi asi jeste nejsou normalni.
0/0
17.5.2005 6:53

Bouše

Re: Sochu Benese beru jako cerny humor.
Taky nejsem příznivcem soch politiků, protože názor na ně se mění podle vládnoucího režimu a leckdy je kvůli tomu nutno sochy bourat. Nehledě k tomu, že málokterý politik za postavení sochy skutečně stojí. Beneš byl náš prezident a rozhodně to nebyl žádný diktátor ani tyran a je jenom naší věcí, zda se rozhodneme mu sochu postavit.. Pokud někdo jeho osobnost zpochybňuje takovým způsobem, jako bavorský ministerský předseda Stoiber, hraničí to s urážkou celého našeho státu. 
0/0
17.5.2005 7:47

jajaja59

Re: Re: Sochu Benese beru jako cerny humor.
V žádném případě neadoruji francouze, ale proč oni mají portréty VŠECH svých bývalých představitelů pěkně v řadě ?
0/0
17.5.2005 11:47

_______________________________

Re: Sochu Benese beru jako cerny humor.
Je rok 2005. Co chtěj po Češích Němci ? Jsou normální ?  Nebo nacisticky fetišistický ?
0/0
17.5.2005 8:24

Najdete na iDNES.cz