Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Rusko oslavilo výročí války obří přehlídkou

Pompézní oficiální oslavou a obří vojenskou přehlídkou si Moskva připomněla šedesáté výročí porážky Německa ve druhé světové válce. Pozvání prezidenta Putina přijaly desítky státníků z celého světa. Putin v projevu vzdal hold sovětským bojovníkům proti nacismu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

1991

cesi
Nechapu proc je  tady tolik debilnich prispevku od lidi kteri nebyli nikdyve valce anebo v Rusku a vubec nevedi o cem mluvi?
0/0
17.5.2005 18:04

tajemník z letícího ostrova

Re: cesi
Rusko je zeme se slabym hospodarstvim  ...politicky ztraci tato zeme vliv na deni ve svete  :)))
0/0
17.5.2005 18:17

tajemník z letícího ostrova

off topic
Rostoucí politické napětí mezi Moskvou a Varšavou se projevuje i na kulturním poli. Poláci začali vracet lístky na baletní představení slavného moskevského Velkého divadla, čímž nejznámější ruskou scénu donutili zkrátit polské turné. Zrušeno bylo šest z 15 představení.  :)))
0/0
11.5.2005 6:04

Unguided Missile

Ách jó ...
Kdo má radost z rostoucího napětí, dostane dříve nebo později pořádnou šlupku . Víš?!
0/0
16.5.2005 19:04

Pravy_Juice

to Zpravodajec007 a další
co tu vlastně řešíte ?. Dokážete si vůbec představit o čem tu mluvíte ? co to je válka ?. Co to je jít do boje, co to je jít na smrt ?. Asi nikdo z nás to nezažil. Rusko mělo ohromné ztráty, a taky hlavní podíl na porážce Německa, Rusové jsou na to samozřejmě hrdí, protože jinak sami ví, že těch věcí, na které můžou být opravdu hrdí, jinak moc není. Rusové bojovali o bytí a nebytí, a zaplatili strašlivě. A ještě jedna věc, kdyby Němci dobyli Rusko, tak by ruský národ přestal existovat, v naci plánech byli po židech na řadě Slované, a tedy nejen Rusové.A potomci Čechů, ktěří ve velké většině pracovali pro Hitlera za zvýš. potravinové příděly, kteří se navzájem udávali gestapu, kteří čekali, až je někdo osvobodí, je teď kritizují :). To už mají mnohem větší právo Lotyši, Estonci, Poláci atd. kteří si to pěkně vyžrali.
0/0
10.5.2005 22:29

Pravy_Juice

doplnění: to Zpravodajec007 a další
 Když Němci dobyli část Ruska, Ukrajinu a Bělorusko, tak se tam dopouštěli neskutečných věcí, zabíjeli a upalovali ženy a děti a kdekoho... oběti šly do miliónů. Když Rusové dobyli část Německa, dopouštěli se také zločinů, ovšem zločinů, které se nedají porovnat s těmi nacistickými. A ačkoliv jsou podle některých zdejších přispěvatelů hrozní primitivové, tak nevyvraždili půlku německého národa.
Takže jen tak... kdyby jste se snažili myslet objektivně.
0/0
10.5.2005 22:32

Vifon

Re: doplnění: to Zpravodajec007 a další
Když se to vezme opravdu objektivně, tak zločiny páchané na civilním obyvatelstvu zvlčilou vojenskou lůzou jsou prostě zločiny, ať je spáchal Němec, Rus, Lotyš Slovák nebo Čech...........
0/0
10.5.2005 22:41

Pravy_Juice

Re: Re: doplnění: to Zpravodajec007 a další
to nebyl hlavní smysl mého příspěvku a taky jsem mluvil o míře, ne o tom,  zločiny nejsou zločiny pokud je spáchá Rus či Němec :)
0/0
10.5.2005 23:01

wildge

Re: doplnění: to Zpravodajec007 a další
Nechci bourat rude myty, ale bezte se zeptat na Ukrajinu, jak to vypadalo. Kdyz prisli Nemci, Ukrajinci je vitali jako osvoboditele. Bohuzel, velmi brzo zjistili, ze Nemci nejsou o nic lepsi nez Rusove. ---- Tesne pred valkou komousi vyvrazdili na Ukrajine _miliony_ zemedelcu naprosto otresnym zpusobem - vyhladovenim. ---- Take taktika spalene zeme ustupujici Rude armady nebyla pro obycejne lidi nic skveleho. Chudaci si totez prozili jeste jednou, kdyz pozdeji se stejnou taktikou ustupovali Nemci. ---- Rusove nevyvrazdili pulku Nemecka, ale umyslne vykrvacet varsavske povstani nechali.
0/0
11.5.2005 1:15

Pravy_Juice

Re: Re: doplnění: to Zpravodajec007 a další
klidně bourej rudé mýty :))). Já proti tomu nic nemám :). Btw s většinou toho, co jsi napsal já souhlasím. Nemám pocit, že bych předchozím příspěvkem nějak zvlášt popíral věci, které jsi popsal. Co se týče taktiky spálené země, tak pro Čecha je to nepředstavitelná věc, ale pro Rusa ne, já jsem zase četl a slyšel, že lidé zapalovali své domy sami od sebe. Možná jak kde, :) nevím.
Varšavské povstání vyvolala AK, Armija Krajowa.... Stalin měl eminentní zájem nechat právě AK vykrvácet, btw AK už předtím bojovala nejen proti Němcům ale i proti postupující Ruské armádě na východě Polska. Oni to Poláci z AK mohli celkem čekat, že Rusové budou jednat takto. Takže Rusové tenkrát nechali Němce, ať se vyřádí, a Ti se teda vyřádili dosyta.
O tomhle všem by se dalo povídat dlouho. Já ještě chci podotknout, o co vlastně v té válce šlo, o co vlastně šlo hlavně Němcům. Na to se asi už zapomnělo... :)
0/0
11.5.2005 18:17

zpravodajec007

Re: to Zpravodajec007 a další
Nechápu, co tady řešíš ty, protože reaguješ naprosto mimo mísu. Já jsem nepolemizoval s ruskými ztrátami (třebaže díky ruskému velení mnohdy naprosto zbytečnými a nesmyslnými) ani s ruským podílem na porážce Německa. Jen jsem tu k nelibosti některých soudruhů uvedl pár odkazů ukazujících, že bez spojeneckých dodávek zbraní, surovin a dalšího materiálu by na tom Rusko bylo zvláště v úvodních fázích války dost zle a dost možná by prohrálo bitvu o Moskvu a tím i celou válku. Nic na tom nemění Ivanova snaha vytvořit dojem, že Rusko vlastně ani žádné dodávky nikdy nepotřebovalo a že britští, američtí a další námořníci umírali v konvojích nejspíš proto, že je bavilo kličkovat v severních mořích mezi německými submarínami.
 
Když je řeč o národech porobených Ruskem a německých zvěrstvech, tak tady udělal Hitler velkou chybu. Tyto národy (Ukrajinci, pobaltské národy) Němce zpočátku vítaly jako osvoboditele ...
0/0
11.5.2005 0:10

zpravodajec007

Re: Re: to Zpravodajec007 a další
... a v prvních fázích války docházelo k četným dezercím z Rudé armády. Všichni už měli bolševiků plné zuby. Kdyby se Němci nechovali jako dobytkové a využili situace, válka by se rozhodovala a rozhodla dávno před bitvou o Moskvu.
0/0
11.5.2005 0:12

wildge

Re: Re: Re: to Zpravodajec007 a další
S timhle se da souhlasit. Pro Nemce bohuzel, nackove valcili kvuli ideologii, nikoli kvuli zisku. Kdyby u toho Nemci vic premysleli, tak ani Leningrad, ani Moskva a ani Stalingrad by nemely sanci. Ale to jsou kdyby, ta v historii neplati. ---- Rusove vyhrali predevsim diky tomu, ze presvedcili Brity a Americany, ze komunismus (a stalinismus) se na rozdil od fasismu a nacismu da tolerovat. Dalsim duvodem bylo, ze zajmy SSSR ve vychodni Evrope mohl Zapad obetovat (uplne stejna taktika jako vuci Hitlerovi).
0/0
11.5.2005 1:23

Pravy_Juice

Re: Re: Re: to Zpravodajec007 a další
nemám čas reagovat moc obsáhle, jen - ano, v něčem máš pravdu. Jenže já jsem nepsal o komunistech a Stalinovi, já jsem psal o ob. Rusech, a ruském národě..  zas tak mimo mísu nejsem. Dneska je totiž Rus pro našince nadávka, a na jejich podíl ve válce proti Německu se rádo zapomíná, nebo se zpochybňuje. Za chvíli to bude tak, že se tu bude tvrdit, že nás Němci chránili před chátrou mongolů z východu :). Uvidíš, že ano :). A právě to, jaké měli Němci vlastně cíle, co vlastně chtěli získat válkou, co Chtěl Hitler, to se zamlčuje, na to se zapomíná. Němci šli na východ kvůli lebensraumu, neměli cíl osvobodit tamní obyvatelstvo od bolševiků, jejich cíl byla likvidace či otroctví pro nové německé pány. Takže proto se Němci chovali jako dobytek, (tedy spíš hůř). Možná měli bejt chytřejší, mám pocit, že mnoha lidem v Česku je hrozně líto, že nebyli chytřejší a ty zasr. Rusáky nevyhladili.
0/0
11.5.2005 17:55

Pravy_Juice

doplnění
 Jenže oni k Rusům řadili i Čechy, jakto pro většinu Čechů je dnes asi strašně urážlivé :). Takže by nás po vítězné německé válce potkal podobný osud. A Američané a Britové nepomáhali Rusům protože jim byli snad sympatičtí :)))), ale jen proto, že chtěli porazit Německo. W. CHurchill tenkrát prohlásil, že by se proti Hitlerovi spojil i s ďáblem ( no Stalin k němu neměl daleko :))) ). Kdyby totiž Hitler dobyl Rusko, tak by byli Amíci i Tomíci na tom dost špatně. Neříkám, že by nemohli vyhrát, ale dost pravděpodobně by je Hitler + Japonsko porazili. 
0/0
11.5.2005 17:59

Pravy_Juice

Re: doplnění
Hhlavně jsem chtěl naznačit, že Rusové si nezaslouží paušální opovržení. Ona to je blbost i z více hledisek, než jen historického. A taky jsem chtěl říct, že když my Češi hodnotíme kriticky něčí válečné výkony, tak to zní dost směšně a trapně :). Už i proto, že jsme nic takového nezažili, a mám obavy, že když by k něčemu došlo, tak bychom stejně nebojovali. ( max. až kdyby to bylo vyhráno, na konci bychom kopali do mrtvoly - viz slavné pražské povstání )
0/0
11.5.2005 18:05

zpravodajec007

pro Ivana
Já jsem ke všemu, co jsem tu tvrdil, uvedl odpovídající odkazy. Ty jsi ve svých reakcích neuvedl ani jeden, takže to zatím mohu považovat za pusté výmysly. Také jsi nenapsal nic o tom, čí motory byly v mnohých ruských tancích či letadlech, nic o klíčových materiálech či surovinách (dříve zmíněný wolfram či střelný prach), kterých měl SSSR nedostatek.
 
A že jste za to museli platit, mě nechává v klidu. Však jste to v podstatě ani nedávali ze svého, ale ze zlata, které vytěžili bezprávní otroci v gulazích na řece Kolymě a v dalších zlatonosných regionech.
0/0
10.5.2005 20:01

tajemník z letícího ostrova

off topic
Internetový obchod i letos ve Spojených státech kvete. V roce 2005 se zvýší o 21 procent na 142,5 miliardy dolarů. Růst trhu se ale zpomalí a tento trend bude pokračovat, uvedl dnes internetový portál IT Facts s odkazem na studii společnosti eMarketer.
Vloni dosáhl obrat internetových obchodů v USA 117,7 miliardy dolarů a proti předloni se zvýšil o 25,2 procenta. Trh poroste i v následujících letech a jeho obrat v roce 2008 eMarketer odhaduje na 232,1 miliardy dolarů. Tempo růstu se ale zpomalí na 16,5 procenta.   :-))
0/0
10.5.2005 19:12

1991

Re: off topic
K cemu to bylo?Asi k tomu ze v unoru dluh USA dosahl 7,500,000,000,000 USD,to je opravdu skvele
0/0
10.5.2005 19:40

tajemník z létajícího ostrova

Re: off topic
koukam klone, ze provadis svoji americkou agitacku vsude :)))))) i ty malej dusevni chudacku :)))
0/0
10.5.2005 19:43

Superex

Rusko
Hlubokým otřesem pro Rusko byl v roce 1991 rozpad Sovětského svazu, kdy doslova během několika dní Rusové zjistili, že již nežijí v mohutné a respektované říši, nýbrž ve vyrabovaném souostroví, které vše prohrálo.   
 
0/0
10.5.2005 12:08

1991

Re: Rusko
???To jako jen pro rusy?A pro ukrajince,belorusy,armeni aj.?Snad nechces tvrdit ze SSSR byl statem ktery prali jen rusove?Ovsem ceska zavist nezna meze,az vstoupimi do EU tak vas pohltime
0/0
10.5.2005 18:33

Superex

Re: Re: Rusko
Jediným státem, který se chce připojit zpět k Rusku je Bělorusko. Už začni hltat.    
 
0/0
10.5.2005 18:36

1991

Re: Re: Re: Rusko
Ne,vubec jsi me nepochopil,az vstoupime do EU,coz je taky Svaz Tak vas tehdy obsadime bez sebevetsiho odporu.A Ukrajina se taky bude muset se pripojit k Rusku,nebo prestane existovat v te podobe jako dnes a rozpadne,stejne tak Kazachstan aj.Proste jde o cas kdy to pomalu zacne vracet tam kam by melo.
0/0
10.5.2005 19:04

Superex

Re: Re: Re: Re: Rusko
Začni se omývat ledovou vodou.   
 
0/0
10.5.2005 19:07

1991

Re: Re: Re: Re: Re: Rusko
Jsem rad ze nas podcenujete.Stejne jako v roce 68
0/0
10.5.2005 19:11

Templ

Kdo se to posmíval heslu
"Poručíme větru, dešti"? Ministr obrany to umí....  Letadla rozehnala mraky a počasí mělo po ftákách...
0/0
10.5.2005 10:17

Superex

Re: Kdo se to posmíval heslu
A příroda má taky po ptákách. Ty chemikálie nebyly jedlý.   
 
0/0
10.5.2005 11:41

Superex

Rusové
Rusové jsou neschopní primitivové. Porazili Německo a dneska je jejich životní úroveň jen zlomkem největší evropské ekonomiky, která byla před 60 lety v troskách.    
 
0/0
10.5.2005 6:03

1991

Re: Rusové
Cesi jsou neschopne primitivove proto jich porad nekdo okupoval,a jejich kultura,veda a politicky vyznam je jen zlomkem toho co ma Rusko
0/0
10.5.2005 18:34

wildge

Re: Re: Rusové
Hmm. A co ma Rusko? A co by mohlo mit, kdyby to nebyli Rusove, ale normalni civilizovany narod?
0/0
10.5.2005 19:34

Superex

Re: Re: Re: Rusové
 
 
0/0
10.5.2005 22:02

Pravy_Juice

Re: Re: Re: Rusové
dovolím si odpovědět. Tzv. Normální civilizovaný národ by velmi pravděpodobně nepřežil už ani Mongoly, Rusové jsou prostě odolní a jsou jací jsou... Ale rozhodně bych netvrdil, že jsou to primitivní hovada, jak tady píše jeden afektovaný homosexuál.
0/0
10.5.2005 22:07

Pravy_Juice

Re: Rusové
Rusové jsou neschopní primitivové ? Ty jsi ale blbec. Krom toho si sám odporuješ...
0/0
10.5.2005 21:59

Pilat

To co dokazal jeden Rus
pro mir vydalo za 1000 Cechu priposranych Cechu. Panove tak si setrtew ty svoje klapaky na dalsi zejdlik pive a nechte rusa rusem.
0/0
10.5.2005 4:19

Vifon

Re: To co dokazal jeden Rus
Á, YNTELYGENT a znalec promluvil!!!!!!
0/0
10.5.2005 5:00

Templ

Re: To co dokazal jeden Rus
...a nejsi deratizátor?
0/0
10.5.2005 10:19

wildge

Jeste v pulce 90. let
Jeste v pulce 90. let se Rusove ve skolach ucili, ze Finsko napadlo Rusko. A pak se divte, ze tu jsou lidi, co netusi, co za hovada v SSSR vladlo (a zdaleka to nebyl jen Stalin - to byl jen produkt doby, stejne jako Hitler v Nemecku).
0/0
9.5.2005 22:38

zpravodajec007

Počteníčko pro našeho Ivana
... Teprve o čtyři dny později byl ve městě vyhlášen výjimečný stav, a k obraně města povolán generál Žukov. Horečně stahoval reservy a díky prvním britským dodáv kám a německému odkladu útoku, se mu podařilo vytvořit poprvé sovětskou leteckou převahu . Dorazily i britské a americké tanky.
Měsíční oddech do 15. listopadu, nařízený německým velitelstvím Wehrmachtu tento boj prohrál. Přidala se zima. Obklíčená Tula se nevzdala a 29 kilometrů od centra Moskvy došel německé ofensivě dech. Některé průzkumné jednotky se dostaly až do moskevských předměstí, ale po ztrátách 155 000 mužů (zejména pomrzli) 800 tanků a 300 děl, nemělo OKW už žádné reservy.
0/0
9.5.2005 21:18

zpravodajec007

Re: Počteníčko pro našeho Ivana
... Žukov zahájil útok 5. prosince, a po počátečním úspěchu ho 6. prosince rozšířil. Poprvé v této válce museli Němci ustupovat. Fronta se vzdálila Moskvě o 100 až 250 kilo metrů.
8. prosince podepsal Hitler rozkaz převádějící německé jednotky do stavu zimního klidu.
Bitva o Moskvu, byť vybojovaná britskými Hurricany a americkými Hawky a Airacobrami, britskými tanky Valentine a Matilda a americkými Stuart (z dodávek pro Británii) byla nejvýznamnějším faktorem dosavadní války.
 
Tady je to pak celé.
0/0
9.5.2005 21:20

Kanadan

Re: Re: Počteníčko pro našeho Ivana
Co to tady meles? V bitve o Moskvu o zadne spojenecke pomoci nemohla byt ani rec.Dodavky zbrani zacali dochazet az zacatkem roku1943.V Stalingradu se bojovalo zbranemi sovetske vyroby. a to bylo v roce 1942.Po porazce v Stalingradu se nemci uz nevzpamatovali a zacali ustupovat a skoncili v Berline.
0/0
9.5.2005 22:25

wildge

Re: Re: Re: Počteníčko pro našeho Ivana
Heled, misto papouskovani rude propagandy by sis mel precist diskuzi k tomu clanku. U Moskvy zapadni letadla letala, ne ze ne. Navzdory komunisticke historii.
0/0
9.5.2005 22:46

zpravodajec007

Re: Re: Re: Počteníčko pro našeho Ivana
Milý kara-Vasile. Než začneš omílat pitomosti z bolševických brožurek, případně papouškovat svého ivanského bráchu tvrdícího, že dodávky zbrani začaly až v roce 1943, tak by sis měl nastudovat také něco ze zdrojů méně zatížených propagandou.
Na jeden máš výše link, a kdyby ti to nestačilo, tak tady je podrobný sumář konvojů za celé období války. Tedy těch, které směřovaly severní cestou, zejména na Archangelsk a Murmansk. Je z něj patrné, že konvoje začaly jezdit již od srpna 1941, a za těch 5 měsíců do konce roku tam proplulo více než 100 obchodních lodí.
0/0
10.5.2005 0:54

zpravodajec007

Re: Re: Re: Re: Počteníčko pro našeho Ivana
Neméně zajímavý je také článek, kde je sesumarizována spojenecká pomoc.
Aircraft - 7.411 (CW) + 14.795 (US) = 22.206
Automotive:
--- 1.5 ton trucks 151.053 (US)
--- 2.5 ton trucks 200.662 (US)
--- Willys Jeeps 77.972 (US)
Bren Gun Carriers - 2.560 (CW)
Boots - 15 million pairs (US)
Communications equipment:
--- Field phones - 380.135 (US) --- Radios - 40.000 (US) --- Telephone cable - 1.25 million miles (US)
Cotton cloth - 107 million square yards (US) Foodstuffs - 4.5 million tons (US) Leather - 49.000 tons (US) Motorcycles - 35.170 (US) Locomotives - 1.981 units (US) Rolling stock - 11.155 units (US) Tanks - 5.218 (CW) + 7.537 (US) = 12.755 Tractors - 8.701 (US) Trucks - 4.020 (CW) + 357.883 (US) = 361.903
0/0
10.5.2005 0:59

Pilat

Re: Re: Re: Re: Re: Počteníčko pro našeho Ivana
zapomel jsi spocitat ty Einsteine kolik toho do Ruska opravdu doplulo a kolik toho skoncilo na dne severniho more
0/0
10.5.2005 4:16

zpravodajec007

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Počteníčko pro našeho Ivana
Áá, další kanadský socialista potřebuje střihnout jednu za ucho. Tak tedy věz, Pilátku, že se jedná o skutečně dodané věci. V tomto článku pak jsou krom celkových čísel uvedeny i počty speciálně pro Murmansk (asi je pro tebe novinkou, že materiál proudil také přes Persii a později Pacifik. ).
... Od září 1941 do června 1942 došlo "severní cestou" přes Murmaňsk 3000 letadel, 4000 tanků, 30 000 automobilů a miliony tun dalšího materiálu. To vše navzdory těžkým ztrátám, které cesta každého konvoje pro Brity znamenala. Byly to dodávky tohoto materiálu, zvláště letadel, které dovolily odrazit Němce v prosinci 1941 od Moskvy. Proklatě Britům po 7. Prosinci 1941 chyběly v Hongkongu a Singapuru, kam byly původně určeny ...
 
0/0
10.5.2005 9:58

1991

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Počteníčko pro našeho Ivana
Od roku 1941 do roku 1945 po Lend Leasu do SSSR bylo poslano
Tanku,obrnencu a utocnych del-12.500,z toho M3A1 Stuart-1676,M4A2 Sherman asi 400.Zbytek byl mnohem nizsi kvality.
del a minometu-9.400
359.000 nakladaku
44.000 Jeepu Willys
18.300 letadel,z toho vojenskych 15.600.
SSSR vyrobil za stejnou dobu
Tanku-86.900,z toho 55.000 T-34
Letadel115.600, z toho 103.000 bojovych.
Del a minometu-530.000.
Takze mluvit o "rozhodujici" pomoci USA a VB je ponekud smesne.Navic od cervna 1941 do ledna 1943 Zapadni spojenci dodaly asi 2610 letadel,3351 tank a 614 del a minometu z toho(jak letadla tak tanky)vetsi cast v rozebranem stavu nebo dokonce repasovany modely.  
0/0
10.5.2005 18:57

wildge

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Počteníčko pro našeho Ivana
A kde mas soucastky do tech tanku a letadel? Kde mas suroviny na vyrobu? Kde mas antibiotika? Atd...
0/0
10.5.2005 19:32

1991

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Počteníčko pro našeho Ivana
Suroviny na vyrobu SSSR mel sve.Dokonce dodaval barevne kovy a ropu do USA,o tom ale asi nevis,co?
0/0
10.5.2005 19:41

1991

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Počteníčko pro našeho Ivana
Z  Lend-Leasu,SSSR dostal dodavek na 9,8 miliard USD ktere musel vsechno splacet a Velka Britanie pres 32 miliarda USD.takze kdyz porovname sovetskou frontu a tu "britskou" tak nepomer bude obrovsky,ale kde britove svadely podobne bitvy jako soveti u Moskvy,Stalingradu,Kursku a Belorusku???
0/0
10.5.2005 19:00

Najdete na iDNES.cz