Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Pišme historii světové války

Šedesát let po válce přichází doba, kdy se začíná zapomínat na zásadní rozdíl mezi viníky a oběťmi, kdy se začíná přepisovat historie. Tuto obavu vyjádřil prezident Klaus v projevu k výročí osvobození. Vše nasvědčuje tomu, že tato obava je upřílišněná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

rucksack

Je na cvase
Pan komarek ma uplnou pravdu, je na case priznat jak to bylo! President Klaus v dopise lotyšské prezidentce v breznu napsal: "O hlubokou a otevřenou reflexi citlivých otázek minulosti (se) musíme pokoušet takovou formou, aby nezatěžovala současné a budoucí vztahy mezi jednotlivými evropskými státy a národy." To je ovsem typicke, zavani to Benesem a malosti ! Konecne je treba odsoudit odsun jako takovy (zlocin proti lidskosti). Odsoudit vsecky zlociny ze spojenecke strany, zrovna tak jak byly nemecke zlociny odsouzeny. Ted je k tomu konecne cas! Umoznit navrat tem SN kteri se vratit budou chtit. Dohodnout se na odskodnem pro SN, at uz to plati Nemecko ci EU nebo Cesko. Pojmenovat spravne to, co se stalo na priklad v CSR po valce, odsoudit jednani Komunistickeho RUSKA a jeho dlouholetou okupaci pobalti a vychodni Evropy. Prezident, ktery se boji pojmenovat udalosti skutecnym jmenem, aby zabranil nervosite v Kremlu, by nemel byt prezidentem!
0/0
11.5.2005 18:47

vovov

Vztah ...
konkrétního a obecného je Achilovou patou komentářů Martina Komárka.
Komárek píše:
Sovětský svaz strašně trpěl při Hitlerově okupaci. Zločiny zvláštních komand, která vtrhla do země, volají do nebe. Ale mohou ospravedlnit znásilňování žen a zabíjení bezbranných civilistů na dobytém německém území?
Byl snad Martin Komárek u něajkého znásilnění? Bylo znásilňování žen v roce 1945 obecným jevem sovětské armády či  jen ojedinělým excesem jednotlivého vojáka? Nepamatuji si již tuto dobu, avšak od rodičů vím, že oni o žádném znásilňění či dokonce masovém  znásilňování nevěděli. Naopak vyprávěli, že sovětští osvoboditelé, s kterými přišli do styku, se chovali velice slušně! 
 
0/0
10.5.2005 12:59

MannImSchatten

Re: Vztah ...
masove znasilnovani byl naprosto obecny a bezny jev ... ruske frontove jednotky byli v tomto smyslu jeste velmi disciplinovane, nejhorsi luza vsak byly jednotky tylove. Nepisete odkud jsou vasi rodice, ale jiste je rozdil v tom, zda-li byli v dobe "osvobozeni" v Cechach a ceskeho obcanstvi, ci ve vychodnim Prusku s nemeckym pasem.
0/0
10.5.2005 16:53

Isbjoerna

Re: Vztah ...
, Jen v Berline bylo 1945 ruskymi vojaky znasilneno pres 120.000 mladych zen, casto i mladych divek (12-15 let) - znasilneny byly mnohdy i pred ocima svych deti ci sourozencu, vice nez 10.000 techto berlinskych znasilnenych zen spachaly sebevrazdu nebo na nasledky teto nasilne brutality (znasilneni jedne zeny i deseti vojaky) zemrely. ------- Mluvit se o tom dlouho nesmelo, protoze valka mela jednoho jedineho vinika a vykonavatele zlocinu, a tim byli (vsichni) Nemci. O ruskych (zvlaste Stalinovych) zlocinech se desitky let mlcelo, protoze oni byli vitezove a osvoboditele (to, ze Stalin spolu s Hitlerem prepadl 1939 Polsko, historie dlouho "zamlcela"). Navic, v te dobe se zlociny na civilnim obyvatelstvu nehodnotily tak, jak je hodnotime dnes, tehdy patrilo plosne bombardovani civilniho obyvatelstva k valecne "zbrani", stejne jako znasilnovani zen "porazenych narodu".
0/0
10.5.2005 19:12

vovov

Zásadní omyl !
Nelze hodnotit tehdejší dobu dnešními názory, jak to činí Martin Komárek!
Dnes různí mladíčci že není pravda to, co oni ve vlastním životě prožili! Jiustě, pamětníků ubývá, ale oni své zážitky sdělili svým dětem a vnukům. A nyní přicházejí různí Komárkové a vykládají jim, že to tak nebylo!
 
0/0
10.5.2005 12:53

vovov

Na úrovni Martina Komárka
Komárek píše:
"Není potřeba se obávat, že by byla zkreslena či dokonce zapomenuta odpovědnost za nejsurovější vraždění v dějinách."
Komárek se mýlí a nebo nevidí a neslyší: Kdo vidí a slyší, tak ví, že je třeba se stále obávat! 
Komárek píše:
 Šedesát let po válce je však možné otevřeně mluvit i o odpovědnosti vítězů. Není to v žádném případě odpovědnost srovnatelná s vinou nacistů. To však neznamená, že neexistuje. Dnes nelze jako ještě před několika lety tvrdit, že nelidské jednání Rusů, Američanů nebo Čechů bylo jen odpovědí na brutalitu Němců. Jistě je to zčásti pravda, ale ne celá.
A tak jak to tedy je ?
Komárek píše:
Sovětský svaz strašně trpěl při Hitlerově okupaci. Zločiny zvláštních komand, která vtrhla do země, volají do nebe. Ale mohou ospravedlnit znásilňování žen a zabíjení bezbranných civilistů na dobytém německém území?
Komárek jako o
0/0
10.5.2005 12:47

Dr No

Kdyby všechno na straně vítězů bylo tak správné a čestné,
asi by nikdo i 60 let po válce neutajoval archivy z této doby. A navíc se dá předpokládat, že doklady o těch největších svinstvech na straně vítězů byly dávno důsledně zlikvidovány.
0/0
10.5.2005 8:39

utanův stín

.
Docela dobře napsaný, jen si myslím, že není potřeba dotahovat to do přiznávání vlastních vin.
0/0
9.5.2005 22:41

Vifon

Pane Komárku!
Nejdřív bylo Coventry a POTOM teprve Drážďany, a jak známo, s čím kdo zachází, tím také schází!!!!! Tím samozřejmě neomlouvám POVÁLEČŇÉ masakry civilního obyvatelstva našimi udatnými RG, viz Ústí nad Labem.....
0/0
9.5.2005 22:20

MilanMilanMilan2

Vinu nesou ti, kteří válku rozpoutali.
A stejnou ti, kteří jim to umožnili. Ta nešťastná politika usmiřování Hitlera...
0/0
9.5.2005 21:43

Vifon

Re: Vinu nesou ti, kteří válku rozpoutali.
A ti, kteří mu umožňovali testovat zbraně, ti kteří dodávali ropu, ti, kteří se s ním "podělili" o Polsko.......
0/0
9.5.2005 22:27

MilanMilanMilan2

Re: Re: Vinu nesou ti, kteří válku rozpoutali.
Stalin si svou vinu (samozřejmě na úkor řadových Rusů) odpracoval nejvíce ze všech. Dodnes to na životní úrovni Rusové pociťují. Primární je ovšem vina na Chamberlainovi a spol.
0/0
9.5.2005 22:30

Vifon

Re: Re: Re: Vinu nesou ti, kteří válku rozpoutali.
Tak, tak. Chamberlain, Dalladier, lord Runciman...... Stalin si také velmi "pomohl" tím, že si vpředvečer války vystřílel na základě "důkazů" podvržených Heydrichem (přes Beneše a naši výzvědnou službu) generální štáb včetně generála Tuchačevského........
0/0
9.5.2005 22:33

MilanMilanMilan2

Re: Re: Re: Re: Vinu nesou ti, kteří válku rozpoutali.
Já vím dobře, co pro ruskou armádu Stalinovy čistky znamenaly. Ne nadarmo se Stalin ptal Vorošilova, zda má ještě k dispozici nějaké poručíky (!), aby měl kdo velet plukům (!). Nicméně TOTO 2.světovou válku nevyvolalo. Rusko bylo tehdy de facto (a z části de iure) v izolaci, navíc bylo hodně neklidno na Dálném východě (Japonci). Rozhodně nemělo zájem vyvolat boje na evropské frontě, když mělo dost starostí v Asii. Proto se Stalin pod vlivem Molotova a spol. uchýlil i k jednání s Hitlerem, aby válku oddálil a ne rozpoutal. Těmi, kdo foukali do ohníčku, byli členové Osy a Ti, kteří jsou Vifonem jmenováni, k tomu zbaběle přihlíželi... i na úkor ČSR.
0/0
10.5.2005 18:31

Shamu

Vazeny pane Komarku,
Vas komentar je zcela zcestny. Nelze jen tak predelat vyroci porazky Nemecka na den spojenecko-nemeckeho smireni. Druha svetova valka se od te prvni lisila prave v bestialite, s jakou ji Nemecko rozpoutalo. Veskera zverstva Wehrmachtu a zejmena Sonderkommand SS na okupovanych uzemich nelze nijak omlouvat, natoz se s nimi smirit.
Stejne tak nelze akceptovat Vase hodnoceni bombardovani Drazdan jako valecneho zlocinu. Tyto kobercove nalety na same srdce Nemecka plnily stejnou roli jako svrzeni atomove bomby na Hisosimu a Nagasaki, a to zlomit vuli Nemcu bojovat. Opet nejspise nemusim zduraznovat utoky Luftwafe na Britanii a i Spanelsko behem obcanske valky.
S Nemeckem se za jeho zlociny muze smirovat mozna tak Francie, kde se naciste drzeli zpatky. V zadnem pripade to nelze pozadovat po Rusku, kde Hitlerovci praktikovali taktiku spalene zeme.
Nehcme Rusy v klidu a dustojne oslavit den jejich nejvetsiho vitezstvi. Tech 27 milionu mrtvych si to zaslouzi.
0/0
9.5.2005 15:40

Vifon

Re: Vazeny pane Komarku,
Kde jsi vzal 27 milionů mrtvých? Vžýdycky nás učili 20 milionů!
0/0
9.5.2005 22:36

Dr No

Re: Vazeny pane Komarku,
Co se týká milionů mrtvých na ruské straně - je nepochybné že na většině zabitých má mnohem větší podíl Stalin než Hitler. At už to byli lidé přímo zabití NKVD, utýraní v gulagu, zbytečně padlí při nesmyslných vojenských operacích, umoření hladem kvůli neschopnosti režimu a také statisíce válečných zajatců, kteří zahynuli kvůli tomu, že "Vožď " neuznal konvenci o zacházení se zajatci (a ty, kteým se přesto podařilo přežít zajetí, stejně zlikvidoval). Není sice na místě porovnávat zločiny, protože i zabití jediného člověka je neodpustitelným zločinem, ale pokud by se přece jen mělo porovnávat, tak Stalin a bolševické Rusko vede nad hitlerovským Německem minimálně 10:1.
0/0
10.5.2005 8:34

wichita

Zločiny Rudé armády
Na staroměstské radnici je deska oslavující vojska maršála Malinovského,"která prudkým úderem osvobodila Prahu". Čest jeho 30ti padlým vojákům (Čechů padlo 1700, Vlasovců 300). Ale proč se nepíše o tom, že jeho vojska jen na jižní Moravě znasilnila na 10.000 žen? Že pod jejich ochranou sovětská tajná policie  unášela československé občany ruského původu, kteřáí do ČSR prchli před Stalinem? Že vojska Malinovského vyvlékala z nemocnic raněné Vlasovce, bez jejichž zásahu by nacisti utopili Prahu v krvi?
0/0
9.5.2005 10:58

Martin Horák

Re: Zločiny Rudé armády
Inu protože Česko vězí ještě v komunistickém a panslovanském myšlení, mnohem hlouběji, než většina lidí tuší.
0/0
9.5.2005 15:24

80E-seven

jojo
este je poprosit za vodpusteni ze jsme jim zamordovali heidricha...
0/0
9.5.2005 10:54

jejkap

Re: jojo
No jasne, tomu utopenymu dvouletymu diteti z Usti nad Labem jsi zrovna ty zamordoval Heydricha, ty hrdino. A ten chirurg z Tachova obesenej na kandelabru za okupaci taky moh' - asi tak jako ty jsi tajtrlikoval v pionyrskym satku, kdyz Breznev zaklepal backorama. Nez neco napises, chvili premejslej, inteligente.
0/0
9.5.2005 13:34

80E-seven

Re: Re: jojo
no jasne, topit deti je nesmysl. ale voni vetsinou mistni dobre vedeli, komu holej hlavy a koho vesej na kandelabry..
0/0
9.5.2005 13:55

MannImSchatten

Re: Re: Re: jojo
... ono tam tech ceskych mistnich asi moc nebylo, kdyz byly sudety nemecke ... neidealizujte si radeni luzy a novodobych zlatokopu s vlastenecky ladenou odplatou.
0/0
9.5.2005 14:25

Martin Horák

Tak ono topit deti je nesmysl?
A vidíte, já jsem si až doteď myslel, že je to zločin.
0/0
9.5.2005 15:22

BrumlajiciCmelak

Re: Re: Re: jojo
Zřejmě vůbec netušíte, jakou kravinu jste sem napsal. Jinak bych Vám asi musel nakopat prdel zepředu. I za svoje příbuzné.
0/0
9.5.2005 18:10

Vifon

Re: Re: Re: jojo
Voni to většinou nedělali místní, ale "udatné" Revoluční gardy z vnitrozemí, lůza utržená ze řetězu!
0/0
9.5.2005 22:24

chroustík

Re: Re: Re: jojo
Jo, jenomže častokrát nejaktivnější byli právě ti, kteří měli z okupace máslo na hlavě a potřebovali se zbavit svědků.
0/0
10.5.2005 12:28

_m-

Pane komárku
Jistě máte v mnohém pravdu. Ale vaše slova mi připadají stejně rozumná a moudrá, jako když soudce rozhoduje o přiměřenosti obrany v teple soudní síně půl roku po skutku a odsoudí přepadenou ženu za zabití útočníka, protože on sice měl metr devadesát a metrák, ale chtěl ji jenom znásilnit, ne zabít a ona do něj nepřiměřeně bodla kudlu. Ospravedlnit, nebo omluvit se za zlo spáchané na poražerném Německu by měli ti, kteří byli přitom a kteří měli před očima své zavražděné děti a vypálené domy - my to vše můžem jen konstatovat.
0/0
9.5.2005 10:53

_m-

Re: Pane Komárku
p.s. omlouvám se za to malé K- uteklo mi.
0/0
9.5.2005 10:53

MannImSchatten

Re: Pane komárku
... chapu pointu Vaseho prispevku, lec temi nejhorlivejsimi "mstiteli"na sudetskych nemcich nebyli ti na kterych bylo spachano zlo, ... ale spise spousta agilnich "radobyhrdinu", kteri za protektoratu spise sympatizovali ... jak Vam dosvedci stale jeste mnoho zijicich dobovych ucastniku.
0/0
9.5.2005 11:08

_m-

Re: Re: Pane komárku
Ale hajzlové byli na všech stranách - nebo vraždili a znásilňovali jen Češi a Rusové? Němci ne? My to opravdu můžem jen konstatovat, neprožili jsme si (zaplaťbůh) tehdejší atmosféru, nevíme kdo byl křivák a kdo byl hrdina (jenomže o tom dodnes nikdo neví), víme jen to, že musíme zabrátnit tomu, aby se něco podobného někdy opakovalo - a zatím jsou války všude kolem nás. Nebo chcete říct, že v Iránu Ami nezabíjejí a neznásilňují?
0/0
9.5.2005 11:16

MannImSchatten

Re: Re: Re: Pane komárku
ale vzdyt o to jde ... priznat ze jsou hajzlove na obou stranach ... ze jiste je naprosto nejvetsi odpovednost za nejvetsi dil vseho utrpeni na nemecko-italsko-japonske strane ... ale jde i o to rici, co byl Stalin za bestii, ze kobercove bombardovani nemeckych mest Spocenci bylo amoralni a pozabijeni nekolika desitek tisic bezbrannych nemeckych civilistu ceskymi pseudohrdiny byl taky zlocin, za ktery bychom se meli stydet a omluvit, stejne jako se nemecko-italsko-japonska strana snazi omlouvat za to co jejich otcove zpusobili. ... bohuzel, z ceske strany je krome par vyjimek jen trapne mlceni, nebo hystericka reakce
0/0
9.5.2005 11:22

_m-

Re: Re: Re: Re: Pane komárku
Víš, já nemám chuť omlouvat se za svého otce - ne proto, že bych souhlasila se všemi jeho činy, ale proto, že nevím jaké pohnutky ho k nim vedly. Krom toho myslím, že tu nechuť Čechů k tomu zaujmout kritický postoj ke krutostem způsobeným na sudetských Němcích způsobila valnou měrou Havlova omluva - neprokonzultovaná s parlamentem ani vládou - z roku 1989 nebo 1990, kdy se omluvil Němcům prakticky za celou II. světovou válku - tím tak zaskočil naprosto nepřipravenou veřejnost, že jsme to dodnes neztrávili.
0/0
9.5.2005 11:28

MannImSchatten

Re: Re: Re: Re: Re: Pane komárku
... temer dokonaly alibismus. Neni moc co dodat.
0/0
9.5.2005 11:40

_m-

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pane komárku
Proč? Tehdy jen málo z nás znalo fakta a nechápali jsme proč se náš (většinou obdivovaný) prezident omlouvá a za co. Různá fakta jsme se dovídali až mnohem později - a s vědomím, že to je strašný, ovšem Havel už se omluvil, tak to stačí................
0/0
9.5.2005 11:44

karoten

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pane komárku
To se mi příčí, takový vysvětlení. Vyděluje totiž pohled zainteresovanýho člověka.
Ten, kdo se na násilí při odsunu nepodílel, je k tomu tématu spíš vlažnej, ve světle fakt, co se přitom dělo, nemá tendenci Havla ostouzet za omluvu.
A toho kdo se podílel, nebo má k historii přímej rodinnej vztah, každá připomínka zvedá ze židle....
0/0
9.5.2005 14:16

_m-

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pane komárku
Děkuju. Snad ti jako vysvětlení bude stačit že moje rodina patřila k těm, které musely pohraničí opustit v roce 1939 ( stihli to jen s kuframa, dům a nábytek tam zůstal) a nikdy se tam už nevrátila, takže zainteresovaná sice jsem ovšem z druhé strany......
0/0
9.5.2005 14:26

gorythc

balbol
Co je tohle za blabol : Může to však ospravedlnt pomstu na dětech těchto českých Němců, které pod Benešovým vedením tleskal osvobození Češ? ? Takze v roce 1938 to byl uplne jny nemc nez v roce 1945? No jo, nova nevnna generace.
0/0
9.5.2005 10:43

MannImSchatten

Re: balbol
a s detmi tech Nemcu se stalo co ? ... nebo myslite ze sudetsti Nemci byli bezdetni ?
0/0
9.5.2005 11:05

_m-

Re: Re: balbol
Teď nevím, na co přesně se ptáš, ale děti byly odsunuty s rodiči, pokud vím.
0/0
9.5.2005 11:06

MannImSchatten

Re: Re: Re: balbol
... to vite tedy jenom cast ... mnoho z nich bylo povrazdeno a lincovano spolecne s jejich rodici, mlade holky znasilnovany ... ty, kterym v roce 38 bylo jen par let ... jestli nevite na co se ptam, prectete si prispevek na ktery odpovidam.
0/0
9.5.2005 11:11

MannImSchatten

jeden z mala rozumnych sloupku p.Komarka
Toto povazuji za jeden z nejlepsich sloupku p.Komarka z posledni doby, kez by lidi schopnych zaujmout sebekriticky postoj podobnym zpousobem bylo vice, ... i kdyz prilisne iluze si nedelam.
0/0
9.5.2005 10:11

Janhura

I kann gut verstehen,
dass Mann im Schatten zufrieden ist.
A jistě i mnoho dalších Němců bude s Komárkem spokojeno. A třeba mu od nich něco kápne, jako od Laudera (TV Nova), když se tak za něj bil. Co na tom, že parlamentní komise později zjistila, že příčinou prohraného sporu bylo  "nedopatření" ve státním úřadě.
0/0
9.5.2005 10:33

MannImSchatten

Re: I kann gut verstehen,
to je trochu uboha argumentace ... nevim co by mi melo "kapnout" z toho, ze se clovek podiva na vlastni dejiny trochu kriticky ... nemluve o tom ze nejsem Nemec. Opravdu mi prijde "strasne hrdinske" vyhanet a pobijet nemecke civilisty jiz v okamziku velkeho vitezstvi, zvlaste od "statecneho" ceskeho naroda. Tehdejsi atmosferu lze pri trose snahy jiste pochopit, soucasnou hysterii od lidi, kteri valku nezazili, a kteri jsou povetsinou potomci "protektoratnich Cechu", kterym se za WWII vubec nic nestalo, uz ale prilis nejde. Spise jde o komplex malosti, diky B-dekretum je totiz stale legalni beztrestne plivat na "toho vetsiho", na ktereho by si jinak podelani hrdinove uz nikdy netroufli.
0/0
9.5.2005 11:04

_m-

Re: Re: I kann gut verstehen,
Rozhodně hysterie současných Čechů není tak vypjatá jako hysterie současných sudeťáků................
0/0
9.5.2005 11:08

MannImSchatten

Re: Re: Re: I kann gut verstehen,
o tom bych si s Vami dovolil silne polemizovat.
0/0
9.5.2005 11:09

rbursik

Re: Re: Re: I kann gut verstehen,
Vážená paní Novotná, promiňte o jaké hysterii současných sudeťáků hovoříte? S pozdravem Radim Buršík
0/0
9.5.2005 11:43

Feo

Kam až p.Komárku...
I když vím, kdo je vlastníkem listu, který je jeho živitelem, nemohu pochopit, kam až pan Komárek jun. je ochoten dojít v názoru na problematiku přesídlení a kritice Beneše. Měl by si občas připomenout životní osudy svého otce, ¨protože by si to mohl jednou vyčítat. Nebo jeho pragmatismus je už nezvladatelný??
0/0
9.5.2005 9:39

Najdete na iDNES.cz