Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Každé třetí dítě ve škole zažilo šikanu

České základní školy bojují se skrytým nepřítelem. Téměř polovina žáků se přímo ve škole stává obětí šikany. Zažilo ji tři sta tisíc dětí. A učitelé jsou bezradní. Až devadesát procent z nich přiznává, že při setkání se šikanou neví, co má dělat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

chroustík

Věřte tomu, šikana bohužel byla, je,
a obávám se, že ještě dlouho bude. Je to problém všech kolektivů. A přispívají k tomu i naši slavní sportovci, když čtete, jak se mistři republiky ve všem možném dělí na "mlaďase" a "mazáky" neboli ty starší a ve všem nejchytřejší, i když většinou již za svým zenitem. Takže když se něco děje, musí tomu dát řád ten nejstarší, nejuctívanější, i když kolkrát je to pako vylízaný. Bohužel v mnoha učitelích doznívají vzpomínky na vojnu mazáckou, řada mistrů v odborných učilisštích, jejichž jedinou kvalifikací je i dodnes rudá knížka a známý ředitel, kterému opravují to či ono, tuto šikanu trpí. Dokud nebudou za šikanu trestány nejen děti, ale i jejich rodiče (přídavky, kontroly ze sociálky atd.), pokoj nebude.
0/0
4.5.2005 15:18

pozitivum

o šikaně
Mám zcela jiné zkušenosti ze základky (léta 1972 - 1981). Šikana byla ve zcela vyjímečných případech, třída byla dobrou partou. Kluci nebyli žádní svatouškové, ale rozhodně nikdy jejich chování nepřerostlo v týrání, zesměšňování a ubližování slabých a nebo jinak odlišných. Pořádaly se různé bitky, někdy se leckdo popral, ale o šikaně opravdu (až snad na jednu vyjímku za celou školní docházku), nevím.
Co mne zaráží je fakt, že dnes se šikana objevuje i mezi vysokoškoláky, u nichž by se dal předpokládat vyšší inteligenční koeficient. Míra inteligence opravdu není přímo úměrná morálce jednotlivce. Vždyť i nacističtí pohlaváři, kteří vydávali zrůdné rozkazy, byli nadprůměrně inteligentní!
Jde spíše o zakotvení jednotlivce v tradičních duchovních hodnotách a celkově o duchovní rozměr života, který u mladé generace tak zoufale chybí!
 
 
 
 
 
0/0
4.5.2005 15:12

fofrkluk

co si pamatuji
v dobe kdy jsem byl na zakladce(1986-1994) byla sikana na pořadu kazdou prestavku,nekdy i behem vyucovani....Braní a ničení pomůcek, fyzicke napadaní, psychicke deptani...tercem utoku byli kluci slabsi, divne vypadajici, starsi,ti co propadli,casto i ten nejsilnejsi kluk z rocniku....Agresor-kluci-oblibeni,z bohatsich rodin.Casto oblibenci ucitele....s sikanou se prakticky neda nic delat, protoze terc utoku o tom nikdy nebude mluvit,byla by to pro nej potupa, a pro vsechny ostatni ve tride je to spise zabava a jen malokdo to dokaze vnimat jako sikanu....ale tohle neni  jen pripad školy a často i všedniho života(i mezi dospelymi)....myslim ze je to tak trochu prirozeny jev......
0/0
3.5.2005 16:48

xoop

KDYBY
ZLOBIVÝ HARANTI DOSTALI NAREZANO VE SKOLE (POUZE NA HÝŽDE) AGRESIVITA BY SE ZMIRNILA
0/0
3.5.2005 15:07

Michalll

děti nejen odhalují "nahou" moc,
jako u císařových nových šatů pana Andersena, ale také přehrávají viditelně třeba trochu skryté společenské procesy...tedy i šikanu státní postkomunistickou....
stačí se zeptat menšin, kterým je proti vlastní  cti domáhat se zákona nezákonnými prostředky, své ví i majitel rodinného domku, který mu reguluje 20 let regulovaný nájemník....vlastník  sám na byt nemá, obsazený domek je prakticky neprodejný, nájemník to ví, chová se navíc sprostě...bydlením regulovaným  si našetřil a znehodnocený dům může kdykoliv koupit
postkomunismus je založen na ubližování, viz. příjmy bývalého pana premiéra rodiny...a to se to chtělo ještě legalizovat....
0/0
3.5.2005 14:39

maly33

kdo za to muze?
Podle meho jsou za tento stav primo odpovedni rodice deti provadejicich sikanu a nase TV okruhy.
Dite si je vedomo "muj tata ma firmu a hodne penez a kdyz se v tom nekdo bude vrtat, tak si spali prsty". Navrhuju aby byli rodice spoluzodpovedni za trestne ciny, ktere spachaji jejich deti. To znamena kdyz dite napadne spoluzaka aby byl za to odpovedny jeden z rodicu.
Na nasich TV okruzich se dava kazdy den dostek materialu ktere ukazuji detem jak na to. V posledni dobe jsem uz videl radoby akcni serial kde byla videt likvidace ditete zapornou postavou. Porad byl vysilan odpoledne, kdyz se vetsina deti vraci ze skol a nebylo u nej zadne varovani, ze by nebyl vhodny pro deti. Myslim si, ze programovy pracovnik, ktery da k tomuto prikaz, je primo zodpovedny za zvysovani brutality mladeze. Proto taky propaguju tuhle stranku i kdyz neni moje:
0/0
2.5.2005 19:25

karoten

Re: kdo za to muze?
No jistěže "to" jde z rodiny. Když je někdo duševní zákrsek, dohání svou prestiž sledováním trendů. Ty nejtuctovější rodiny generují šikanistickou základnu. To je nejhorší, ne pár agresivních psychopatů. Nechytili by se bez toho tichýho obdivu Novou vychovávanejch dětí.
0/0
3.5.2005 15:26

maly33

kdo za to muze?
0/0
2.5.2005 18:54

jahol

nevěřím
Nevěřím tomu, že každé třetí dítě zažívá šikanu, ale představme si, že jde třeba o každé desáté, a tak už to být může. Pak jsou mezi námi tisíce nešťastných dětí, které nejsme schopni ochránit....hrozné.....Podle mne by se mělo vyjít z toho, že opravdová šikana (tedy ne to, že ne mne spolužák nemluví, to není šikana, ale to, že mi fyzicky ubližuje nebo ubližuje hrozbou fyzického násilí) je prostě kriminální čin a páchají ji obvykle děti, které by měly rovnou být nasměrovány k psychiatrovi. Bez výjimky!    
0/0
2.5.2005 16:40

Templ

Demokracie ve škole,
ohleduplné zacházení se žáky, strach pedagogů z případných problémů..... Rozmazlený frocan dokáže zničit autoritu pedagoga.... V každé škole by měl být nejen "Komenský", ale i "Fryštenský".
0/0
2.5.2005 15:38

_Sandstorm_

Hm
Je to prosté. Ti parchanti ještě nejsou tak otrlí a zkušení, aby svou "činnost" dokázali tak dobře skrývat. Stačí pozorné oko pedagoga a pachatele šikany brutálně potrestat.
0/0
2.5.2005 13:36

Maxx-IP

Re: Hm
Je tu ještě jeden významný faktor: Čím je tatínek dotyčného parchanta.
0/0
2.5.2005 13:51

2Mac7

Re: Re: Hm
tento faktor by bez dalšího  -  je ředitel školy posera ? - byl nevýznamný
0/0
4.5.2005 15:23

inside2

výchova+školy
 
Ano je pravda, že doba je jiná a pokud mají naše děti vyniknout musejí mít "ostré lokty" jak dobře vystihl pan Holík v diskuzi. Ale jak mám svoje děti vychovat, aby právě nebyli obětí těch, kteří šikanují. Jedině tak, že budou mít lokty ještě ostřejší, budou schopni se prosadit v kolektivu, případně se bránit i fyzickou silou. Maximálně budu s nimi budovat takový vztah, aby se mi nebáli svěřit o tom co se děje.
Školy obávající se "negativní reklamy" v podobě řešení výše uvedených problémů za účasti policie nebo snad medializace dělají opravdu chybu. Jak tady již někdo zmínil šikana je všude jen někdo o ní mluví. A proto by to měla být naopak pozitivní reklama pro školu, která s tímto problémem bojuje!!! Je to však opět na rodičích jak toto budou chápat!
0/0
2.5.2005 11:59

jacih

Re: výchova+školy
Ostre lokty - no comment..
0/0
2.5.2005 12:34

jacih

Ty holiku
Obsirneji ti popisu, ze vubec, ale vubec nesouvisi to, jestli jsi slusny s tim, jestli jsi verici. Pokud jsou lide vzdelani a inteligentni a slusni, vychovaji ke slusnosti i sve deti. Pokud jejich inteligence je na bodu mrazu, tak jim nepomuze ani to, ze 5x tydne behaji do kostela. Znam spoustu lidi, kteri chodi do kostela a pritom jsou tak zli a netolarentni, az ti zustava rozum stat. Doufam ze ty k temto bigotnim fanatikum nepatris.. 
0/0
2.5.2005 10:54

JanHolik

Re: nejde přeci o bigotní fanatiky
Jistě i mezi věřícími lidmi jsou takoví, kteří mají víru a chození do kostela pouze jako módu, tradici, či povinnost, přijdou z kostela a pohádají se se svými bližními . Znám i takové.....Ale o ty přece nejde. Jde o zjištění či alespoň o větší přiblížení se pravdě o  vlivu náboženské výchovy na myšlení a chování jednotlivce či skupin. Jde mi o seriózní sociologický výzkum v této oblasti. Domnívám se, že naše myšlení je stále ovlivňováno marxistickými a obecně bolševickými předsudky proti víře, náboženství a církvi. Rozhodně netvrdím, že křesťanství je všelék na všechny problémy světa a právě křesťanské církve jsou motorem ekumenických aktivit. A proti slušným ateistům, kteří vedou své děti ke skromnosti, čestnosti a pravdomluvnosti rozhodně nic (z hlediska jejich výchovy) nemám!
0/0
2.5.2005 11:12

mike-š

Re: Re: nejde přeci o bigotní fanatiky
kdesi (neptej se na zdroj, nepamatuji se je to víc než rok) proběhl sociologický průzkum, zda vliv víry (zde hodnocen postoj tázaného - věřím/nevěřím v boha) koreluje s dodržováním morálních principů (byla vybrána škála asi 10 znaků). Zjistili, že korelace je skoro nulová. Velký rozdíl byl ale např. v tom, že věřící dávali velký důraz, aby byli vnímáni (nikoli aby skutečně jimi byli) jako morální lidé. Sám jsem skalní ateista, mám přátelé i mezi věřícími, respektuji je, i když si o víře myslím své, a oni mě. žádný vztah tam není, i když si ho tolik přeješ vidět. Je to jeden z klíčových falešných argumentů církve pro prosazení mocenských zájmů.
0/0
2.5.2005 11:19

Ricardos.1

Re: Re: Re: nejde přeci o bigotní fanatiky
Take si nemyslim, ze by vira nejak pomahala ke zlepseni sveta... Cirkvi vzdy slo pouze o moc, coz vzdy dokazovala a dokazuje i dnes... Vira urcite nezmeni nasilnickeho cloveka v beranka - ani kdyz je do nej vpravovana odmalicka... Navic kolik ruznych valek a krveproliti bylo ve jmenu viry a Krista!? Takze verici clovek se nemusi rovnat slusny clovek a naopak neverici nemusi byt hned grazl...
0/0
2.5.2005 12:22

jacih

Re: Re: nejde přeci o bigotní fanatiky
Ja jsem nerikal, ze jde o bigotni fanatiky. Mezi frekvenci behani do kostela a moralkou a slusnosti neexistuje souvislost..Tim nechci rict ze do kostela nechodi slusni lide. Znam oba dva druhy navstevniku kostela. Vychova ditete je predevsim ovlivnena chovanim rodicu, ktere dite vidi u svych rodicu¨. Nechape co znamena vira..V 10 letech..
0/0
2.5.2005 12:32

JanHolik

pokračování 2
Stačí se podívat na skupinky školáků a školaček třímající hrdě v ruce cigaretu (a to je pouze "maličkost" .....). Udělal někdy někdo (a je vůbec zájem odhalit skutečnou pravdu) sociologický průzkum mezi mladými lidmi, aby se porovnal vliv křesťanské a ateistické výchovy na chování naší mládeže? Toto je z nepochopitelných důvodů tabu a ateisté, kteří vesměs instituce, které se o sociologii zajímají, jistě tento průzkum nikdy neprovedou. Odhalilo by to totiž skutečné příčiny někdy až bezohledného a zlého chování zřejmě nejenom naší mládeže.
Žádám předem o seriózní diskuzi na toto téma a nikoliv o nenávistné výpady lidí, kteří jsou alergičtí na slovo "křesťanství". Toto je natolik závažné téma, že jakékoliv zlehčování a povrchnost nejsou skutečně na místě!
Pokud někdo vidí základní příčinu tohoto problému šikany a zlého chování mládeže jinde, nechť to zde obšírněji popíše. Děkuji. 
0/0
2.5.2005 10:00

BrumlajiciCmelak

Re: pokračování 2
1. Náboženstí nepovažuji za lék na choroby společnosti, spíše naopak. Koneckonců nacisté měli na opasku také napsáno "Gott mit uns". Jsem rád, že naše společnost je ateistická, že proběhla odluka církev-stát, atd. Navíc, katolická církev a jí podobné jsou pro mě synonymem pokrytectví par excelance.
2.Mě také vadí školačky a školáci kouřící cigarety, atd. ale to nesouvisí s náboženstvím, oceňuji práci s dětmi, kterou odvádí křesťanské organizace, ale je tu i spousta jiných, ateistických organizací, které pokrývají minimálně stejně široké spektrum dětí. Je to otázka výchovy, ne náboženství!Vždy si vzpomenu na"Bylo nás 5" a ono "to budu mít zase super hřích ke svaté zpovědi."
3.Příčinu špatného chování vidím ve špatných společenských příkladech(ulhaná politická svoč), reklamách na cigarety a alkohol, které jsou na tuto skupinu cíleny, snadnou dostupnost návykových látek a cigaret, nechuť silových resortů prosadit právo.Nalévání alkoholu mladistvým.... 
0/0
2.5.2005 10:15

JanHolik

Re: Re: pokračování 2
Kdes přišel k informaci, že u nás proběhla odluka CÍRKEV - STÁT ? To by mne zajímalo.....
0/0
2.5.2005 10:34

BrumlajiciCmelak

Re: Re: Re: pokračování 2
No, beru to z praxe. Není státní náboženství, na státních školách se náboženství nevyučuje,......., stát pouze církve dotuje, což je podle mě taky špatně. Beru to spíše tak, že je to na památky  Ona snad neproběhla? Po tolika letech socialistické víry? Ale to je slovíčkaření, něco víc
0/0
2.5.2005 10:42

Deleter

Re: Re: Re: Re: pokračování 2
Odluku nechme odlukou, fakt je, že v zemích kde jsou náboženství silnější, to z valné části se šikanou není lepší, naopak můžeme být rádi, že se tu děti vraždí jenom výjimečně.
Víra je vašemu dítěti stejně na houby, když stojí proti tomu stejnému tupému grázlíkovi.
0/0
2.5.2005 10:55

mike-š

Re: pokračování 2
sám jsem nepatřil k svatouškům a s cigaretou jsem za garáží postával taky. Bylo ale mým hobby se slabších spíše zastávat a myslím, že mi to vydrželo celý život. Tak si zjednodušení nech na spověď. Připomíná mi to hořekování stařen na pavlači, jak je ta mládež zkažená......aby pak v zápětí proprali sousedku, která zrovna není na pavlači přítomna. Pokrytectví je v křesťanství naopak jedním z ústředních rysů. Místo aby připustilo, že lidé jsou nedokonalí, nabízí jim snadné předstírání jejich mravní čistoty a odměnou jim je možnost "spílat a zatracovat" ty druhé, "horší"-
0/0
2.5.2005 11:10

JanHolik

Re: Re: pokračování 2
Křesťanství přeci nehovoří o tom, že člověk je dokonalý. Že byl stvořek k obrazu božímu, aby se dokonalosti přibližoval, to ano... Pouze říká, že člověk se liší od zvířete právě tím, že má svobodu volby a není řízen svými pudy. Může se v každé vteřině rozhodovat, jakou cestou se dá! Zda se postaví například na stranu, která šikanuje, či na stranu, která se šikanovaného zastane. Jednoduché, ne? Křesťanství hovoří o lidské svobodě, která je pro člověka největším darem! Křesťanství nikoho nenutí (nehovoříme o středověku, že?) a pokud někdo tvrdí něco jiného, pak vědomě lže.
0/0
2.5.2005 11:18

mike-š

Re: Re: Re: pokračování 2
patřím mezi ateisty, kteří mají velmi negativní vztah k náboženství (myslím že dělají z lidí voli - moc dogmatů a málo skutečných výsledků). Sám kouřím, chodím na pivo, nemluvím zrovna jako kněz a živím se v komerční sféře. Člověk by řekl, všechny znaky grázla. Přesto jím nejsem a nejsem zdaleka sám. Mám možná pevnější morálku (tu skutečnou - nepomlouvám, nešířím klepy, nejsem křivák a když to trochu jde a stojí daný člověk za to, tak rád pomůžu). Netvrdím, že křesťanství = horší morálka, ale že křesťanství nemá s morálkou nic společného, je to mocenský nástroj církve k politickému vlivu nic víc. Lidem dole dává jakési psychické pseudojistoty (nic proti nim), ale to je celé.
0/0
2.5.2005 11:23

BrumlajiciCmelak

Re: Re: Re: Re: pokračování 2
No, zkouřenej alkoholik, fuj
Ale teď vážně, s tím vším vyjma kouření se ztotožňuji   církve standardně nesou třeba znaky psychické manipulace, vznikly v 99% případů jako mocenský a ekonomický nástroj  Nehlďe na to, že většinou konfliktů a vraždění v historii bylo minimálně vírou zdůvodňováno, většinou i způsobeno, a v tomto případě jsem ochoten nějaké to zprosté zaklení i odpustit  
0/0
2.5.2005 11:52

Beranek_25

Re: Re: Re: Re: pokračování 2
Plně se ztotožňuji!!!
0/0
2.5.2005 13:56

2Mac7

Re: Re: Re: pokračování 2
Hovoří-li křesťanství o lidské svobodě , která je pro člověka největším darem ( ano je velkým darem , ale dle mého názoru nikoli největším ) , pak myslím, že třeba katolická církev se tedy křesťanství poněkud vzdálila
0/0
2.5.2005 11:34

2Mac7

Re: pokračování 2
kdyby cigaretu v ruce nedrželo tolik dospělých ( včetně věřících ) nekouřilo by tolik dětí
0/0
2.5.2005 11:22

mike-š

Re: Re: pokračování 2
otázkou je jestli kuřák = grázl. platí spíš že mezi grázlama je víc kuřáků, protože mají tendenci kašlat na všechno (včetně zdraví). Neplatí zde, příčina (kouří, chodí na pivo) ==> následek (je grázl) Je to koexistence dvou jevů, nikoli podmíněnost. To jen na okraj. Jinak s těma cigárama máš asi pravdu.
0/0
2.5.2005 11:30

2Mac7

Re: Re: Re: pokračování 2
myslím, že na tu otázku je odpověď jasná , samozřejmě , že to neplatí  .
0/0
2.5.2005 11:35

vodic

Re: pokračování 2
Krestanství bych s morální čistotou neslučoval. V takovém USA je křesťanství pevně zakořeněno (kdo nechodí do kostela, je za exota - tedy alespoň tam, kde jsem byl já, abyste mě nechytali za slovo) a stejně jsou tam s úpadkem morálky o pěkných pár let před námi. Tady děti po sobě alespoň nestřílí.
0/0
2.5.2005 13:53

2Mac7

Re: Re: pokračování 2
tady mají totiž lidé těžší přístup ke zbraním
0/0
2.5.2005 14:24

vodic

Re: Re: Re: pokračování 2
:) To bylo jen pro ilustraci. Mužeme to změnit na basebolovou palku...
0/0
2.5.2005 15:14

maly33

Re: pokračování 2
Cirkev mela sve opodstatneni v minulosti. Kdyz uhodil blesk a clovek potreboval nejake vysvetleni. Dnes vime, ze je to jen obycejna elektricka jiskra a ze clovek se vyvynul z opice a opice z prvnich savcu a ti z plazu a tak dale. Vse je to jen vysledek zakonu fyziky a chemie. Jezis sice existoval, to je dokazano ale spis nez nadprirozenou bytosti byl clovekem, kteremu nebylo jedno jak ten svet vypada. Dnes bysme mu rikali nejspise bojovnik za prava lidi, nebo filozof. Jeho zmrtvychvstani mohlo byt bud dilem jeho priznivcu, nebo jeho odpurcu. Cirkev je spise nastrojem na ovladani lidi. Staci si vzpomenout na krizove vypravy. I dnes je ji zneuzivano k temto ucelum, dokonce i zememi ktere jsou na vysoke urovni, ze, pane Bush.
 
http://www.rfilmy.info
0/0
2.5.2005 18:49

JanHolik

pokračování 1
 Je to jak řetěz, který lze jen stěží lehce přetrhnout!
V české republice se toto projevuje snad ještě markantněji. Jsme duchovně vykořeněná země, zvláště po letech vlády bezduché komunistické ideologie. Existují ostrůvky rodin, kde se pěstují jak vzácná květina tradiční hodnoty a v nichž jsou děti vedeny a vychovávány s odpovědností těmto rodičům vlastní. Zřejmě to ale na celkové ovlivnění a zejména změny klimatu v naší společnosti nestačí. Patříme k ateismem nejvíce zasaženým zemím ve světě a bohužel ke své obrovské škodě jsme snad na toto "prvenství" hrdi.
Zřejmě píchnu do vosího hnízda, když prohlásím, že dětem chybí náboženská výchova! Výchova k duchovním hodnotám a k povědomosti, že né vše, co je v životě dovoleno, člověku také prospívá. je nebetyčný rozdíl mezi křesťanskou mládeží, která se snaží pěstovat ušlechtilé koníčky a vztahy a mládeží poflakující se po škole na sídlištích a inklinující bezprizorně ke všemu špatnému. Stačí se podívat
0/0
2.5.2005 10:00

mike-š

Re: Milý Holíku :-)
Nechci ti kazit, tvé iluze o bezbřehé morálnosti křesťanských škol, ale zkus se třeba informovat o britských křesťanských školách, taková brutální šikana na tamních internátních školách se v našich ateistických "nemorálních" školách jen tak nevidí. O tom, že církev KRYLA zneužívání mladistvých ani nemluvím, dokonce v tom jel i dnešní nový papež. Takže si nech mravokárné řeči. "Dobré jméno instituce" je pro karieristické bestie přednější než základní lidské hodnoty. To platí pro ředitele leckteré školy a možná ještě více o církevní hodnostáře ať už ve školství nebo jinde. Pouze systematická a důsledná intolerance k jakémukoli násilí vede k cíli. Moralistické žvásty jsou na prd.
0/0
2.5.2005 11:07

JanHolik

Re: Re: nejenom intolerance k násilí
..ale také pojmenování skutečných příčin a jejich nezaměňování s důsledky. To se děje velice často.
0/0
2.5.2005 11:21

mike-š

Re: Re: Re: nejenom intolerance k násilí
tady souhlas
0/0
2.5.2005 11:26

mike-š

Re: Re: Re: nejenom intolerance k násilí
i když skutečné příčiny já vidím jinde. myslím, že určité ne zrovna skvělé sklony jsou geneticky dány a je účelné je systematicky potlačovat. Např. agrese je přirozený pud, který se výborně hodil před pár tisíci lety a dnes je spíše na škodu. Úchylka je až neschopnost ji ovládat či potlačovat.
0/0
2.5.2005 11:27

2Mac7

Re: pokračování 1
výchova k duchovním hodnotám ....se nerovná náboženská výchova
0/0
2.5.2005 11:37

Ricardos.1

Re: pokračování 1
Nemyslim si, ze by se soucasny stav na skolach mel pripisovat nasemu ateistickemu prvenstvi... Tesne pred 89 rokem byla take vetsina zaku na skolach z ateistickych rodin a sikana nebyla tak vyrazna a brutalni... Vse zacalo nastupem videa a akcnich filmu... Jiz tenkrat jsme mohli cist studie o tom, ze nejvice nasili na skolach je pachano po vikendech, kdy deti sledujici filmy, ve kterych hrdina vymlati a rozstrili cele mesto, je na konci opevovan a uctivan.. Diky tomuto si pak detsky mozek mysli, ze jde o spravnou vec a navic bude hrdina, kdyz podobne veci bude aplikovat na spoluzaky.. Jde o dan za dravost doby.. Vytraci se zakladni moralni hodnoty a ucta k nim, jak mezi lidmi, politiky, tak detmi, ktere znaji jen akcni filmy a pocitacove hry.. Velky podil na tomto stavu maji take rodice, nebot spolehaji na vychovu ve skole, ktere ovsem oni sami paradoxne svazuji ruce nepostizitelnosti svych ratolesti, kterych se dokonce ucitele casto boji, kvuli vysokemu postaveni rodicovstva atd..
0/0
2.5.2005 11:59

maly33

Re: pokračování 1
Cirkev mela sve opodstatneni v minulosti. Kdyz uhodil blesk a clovek potreboval nejake vysvetleni. Dnes vime, ze je to jen obycejna elektricka jiskra a ze clovek se vyvynul z opice a opice z prvnich savcu a ti z plazu a tak dale. Vse je to jen vysledek zakonu fyziky a chemie. Jezis sice existoval, to je dokazano ale spis nez nadprirozenou bytosti byl clovekem, kteremu nebylo jedno jak ten svet vypada. Dnes bysme mu rikali nejspise bojovnik za prava lidi, nebo filozof. Jeho zmrtvychvstani mohlo byt bud dilem jeho priznivcu, nebo jeho odpurcu. Cirkev je spise nastrojem na ovladani lidi. Staci si vzpomenout na krizove vypravy. I dnes je ji zneuzivano k temto ucelum, dokonce i zememi ktere jsou na vysoke urovni, ze, pane Bush.
0/0
2.5.2005 18:43

JanHolik

Jaké jsou sktečné příčiny tohoto stavu?
Násilí mezi malými dětmi se objevuje čím dál častěji. Čím to je? Odpověď není jednoduchá, máme-li se dobrat skutečných příčin, nikoliv zaobírat se důsledky.
Příčin, vlivů ale spíše důsledků, které podňecují dětskou mysl k násilí a ke konání něčeho špatného a zlého, je jistě několik. Výchova v rodině, výchova ve škole, vliv sdělovacích prostředků, neexistence pozitivních životních vzorů, atd.... Tou nejpodstatnější příčinou je ale celková ztráta duchovního rozměru života. Lidé se příliš upínají k materielním věcem, příliš na nich lpí a v tomto duchu buď programově a nebo náhodně, aniž by si to uvědomovali, vychovávají své děti  k sobeckosti a k určitému druhu výlučnosti. není dobrý styl výchovy: "MUSÍŠ se prosadit, MUSÍŠ být nejlepší, MUSÍŠ být jenom sám pro sebe, v dnešní společnosti MUSÍŠ být dravý a bezohledný..." Takto vychovávají rodiče, kteří mají sami problém se zorientovat v životních hodnotách a možná i sami nepoznali u svých rodičů něco jiného...
0/0
2.5.2005 9:59

transalp96

Re: Jaké jsou sktečné příčiny tohoto stavu?
Vychovavat dite jde i bez bible.Pro me je cirkev zkostnatela a pokrytecka az beda.Osvetlujes nam tady myslenky,ktery vetsina z nas vi a nikdy nechodili do kostela.Zasadni vliv na vychovu ditete ma rodina a ne nejaka instituce.
0/0
2.5.2005 10:30

inside2

Re: Jaké jsou sktečné příčiny tohoto stavu?
Ano je pravda, že doba je jiná a pokud mají naše děti vyniknout musejí mít "ostré lokty" jak dobře vystihl pan Holík v diskuzi. Ale jak mám svoje děti vychovat, aby právě nebyli obětí těch, kteří šikanují. Jedině tak, že budou mít lokty ještě ostřejší, budou schopni se prosadit v kolektivu, případně se bránit i fyzickou silou. Maximálně budu s nimi budovat takový vztah, aby se mi nebáli svěřit o tom co se děje.
Školy obávající se "negativní reklamy" v podobě řešení výše uvedených problémů za účasti policie nebo snad medializace dělají opravdu chybu. Jak tady již někdo zmínil šikana je všude jen někdo o ní mluví. A proto by to měla být naopak pozitivní reklama pro školu, která s tímto problémem bojuje!!! Je to však opět na rodičích jak toto budou chápat!
0/0
2.5.2005 11:52

jahol

Re: Re: Jaké jsou sktečné příčiny tohoto stavu?
S druhou polovinou příspěvku vřele souhlasím....
0/0
2.5.2005 16:27

Najdete na iDNES.cz