Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Naši drazí muži a laciné ženy

Nic nového. V rozdílu mezi příjmy žen a mužů držíme jednu z nejspodnějších evropských příček. Je to tak zažitá tradice, že se už té nerovnováze ke své škodě nedivíme. Za stejnou práci stejný plat – ani tak logická rovnice u nás bohužel neplatí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Isbjoerna

kalhoty
, "...čím vyšší post, tím se platová propast mezi kalhotami a sukní prohlubuje..." ------- Ja to rikam stale: Zeny, obleknete si kalhoty. ;-)
0/0
29.4.2005 15:25

AlenaKod

Drazí muži
Myslím, že tento názor, tedy, že muže je nutné odměňovat více než ženy, je v našich zeměpisných šířkách zakořeněn velice silně.Pamatuji si, že kdysi přišel na naše pracoviště po vojně mladý muž , krátce ženatý a získal vyšší platové ohodnocení než jsem měla já ve stejné platové třídě po 10 letech práce. Když jsem se šéfa po čase zeptala, proč tomu tak je, odpověděl, že ON /tedy nový pracovník/ musí živit rodinu. Podotýkám, že jsem v té době byla vdova s 3letým dítětem. Ale v očích šéfa jsem zřejmě chodila do práce pro svou zábavu.Já jsem rodinu živit nemusela?Přitom jsem byla "nepostradatelná", vzít si "paragraf", být v pracovní neschopnosti atd. byl velký problém.Po čase odešel do důchodu zástupce šéfa, po velkém zvažování nadřízených jsem místo získala, ale s polovičním platem. Dnes jsem společníkem ve firmě, takže tyto problémy neřeším. Jsem ale přesvědčena, že shora uvedené názory přetrvávají dodnes.
0/0
29.4.2005 10:47

jajaja59

Není to spíš nejhornější příčka ?
Nic nového. V rozdílu mezi příjmy žen a mužů držíme jednu z nejspodnějších evropských příček.
0/0
28.4.2005 19:18

huhu007

Drazí muži a laciné argumenty
Co se týče platové diferenciace mezi muži a ženami, je jasné, že má základní vliv na platy i to, že díky tomu, že se ženy starají o rodinu, nedosahují na srovnatelných postech takový stupeň kvalifikace jako muži, jsou tudíž více postradatelné a proto i tržní hodnota jejich práce je menší. To, že je rozdíl v platech nepovažuji za důkaz diskriminace, nýbrž je možné i řada dalších nediskriminujících vysvětlení, jako třeba, že se ženy starají o rodinu, tudíž mají v průměru menší stupeň kvalifikace. Aritmetický průměr nevypovídá v tomto kontextu vůbec o ničem. Ještě že se Bendovka nerozepsala třeba o soudních rozhodnutích opatrovnictví dětí při rozvodu (v 92% zvýhodněna matka) a o praktické nevymahatelnosti styku dětí s otcem a o tisících dětí se syndromem zavrženého rodiče (otce). To bychom mohli očekávat pouze od seriózního novináře a nikoli od feministické kravky, co si přihřívá vlastní polívčičku a navíc prezentuje své neznalosti validity statistických dat.
0/0
28.4.2005 9:34

_m-

Re: Drazí muži a laciné argumenty
Myslím si , že problém není v absolutním srovnání - průměrný plat muže a ženy, ale v srovnání relativním. Opravdu není výjimka, věř mi, že muž a žena mají při stejném vzdělání a stejném pracovním zařazení rozdíl v platu až 30%. To ostatní co uvádíš je taky důležité, a velmi nepříjemné, ale to je opravdu jiné téma - rodiiné právo.
0/0
28.4.2005 9:46

Kebnekaise

Re: Drazí muži a laciné argumenty
"To, že je rozdíl v platech nepovažuji za důkaz diskriminace, nýbrž je možné i řada dalších nediskriminujících vysvětlení, jako třeba, že se ženy starají o rodinu, tudíž mají v průměru menší stupeň kvalifikace". Tahle veta zni jak z roku 1905 a ne z roku 2005. Samozrejme se jedna o diskriminaci!!
0/0
29.4.2005 15:12

babacek

Laciné ženy
Když rovnoprávnost tak pro všechny a ne jen ženy.Pokud žena vydělává více než muž mě nevadí.Pokud jsou manželé rovnocenými partnery nezáleží snad natom kdo přinese do společné kasy více.Na druhou stranu je třeba zrovnoprávnit např. otázku mateřské kdy je např.na mateřské muž nebo vede domácnost a nemá tak jako žena nárok na dřívější odchod do důchodu dle počtu vychovaných dětí.I když je žena pověstným slabším pohlavým nelze tuto skutečnost zohledňovat do zákoníku práce.Ten musí být stejný pro muže tak ženu.V uvodu jsem podotkl pro všechny.A tedy chci poukázat,že tak za stejnou práci dostávají méně i zahraniční zaměstnanci/kyně.Pokud provádí práci řádně tak by měl mít stejnou finnanční odměnu každý bez ohledu zda je to muž,žena,cizinec.
0/0
28.4.2005 8:22

miciangora

Re: Laciné ženy
s tímto nelze než souhlasit.
0/0
28.4.2005 8:56

_m-

Re: Laciné ženy
No to máš pravdu. Jenom přemýšlím, jak ten zákon pozná který otec se o děti stará a který na ně kašle. ( I když je fakt, že u ženské ho to taky nezajímá..........)
0/0
28.4.2005 9:03

babacek

Re: Re: Laciné ženy
To bylo myšleno tak, muž zůstavá místo zaměstnání v domácnosti a vlastně tak supluje úlohu matky.Pak jsou zde otcové samoživytelé a i když je jich málo jsou.To by se pak dalo říci jak se pozná která matka byla dobrou matkou a tak může jít dříve do důchodu.To definuje zákon a tak musí platit stejně pro oba partnery.
0/0
28.4.2005 9:34

_m-

Re: Re: Re: Laciné ženy
No vždyť jsem to napsala - u ženy to zákon taky nezajímá. A s těmi muži v domácnosti a samoživiteli s tebou souhlasím absolutně - v tom je náš zákon velice zastaralý.
0/0
28.4.2005 9:43

babacek

Re: Re: Re: Re: Laciné ženy
Omlovám se.Vlezl mne do toho telefon a již jsem reakci asi nedočetl do konce.
0/0
28.4.2005 10:05

_m-

Re: Re: Re: Re: Re: Laciné ženy
:-)
0/0
28.4.2005 10:06

Depek

Je nesporná pravda paní Bendová,
že za svoje články si rozhodně zasloužíte vyšší plat, než nejmenovaný vedoucí rubriky Názory jednoho nejmenovaného celostátního deníku.
0/0
28.4.2005 7:53

Pravy_Juice

Re: Je nesporná pravda paní Bendová,
docela souhlas, paní Bendová je kromě lepších článků i sympatičtější :))))
0/0
28.4.2005 8:39

GENYUSS

kecc
Podívejte slečinko, nebo paničko, Ani jsem ten blábol nečet, jelikož to není pravda, moje přítelkyně vydělává jednou tolik než já a nedělám si z toho těžkou hlavu, je to jenom o tom kdo je více vychytralý v dnešní době... a abych usřihl debatu některých rýpalů tak její šéf je šéfka.... a šéfka má šéfa, i chlapi su u nich vydělávají stejně jako ženy... podle výkonu, a u nás to je to samé. Paní spisovatelo - přispěvovatelko.... jste asi málo aktivní, emancypovaná nebo nejspíš nadaná a svojí neschopnost stejně nikdy neuznáte!
0/0
28.4.2005 7:24

tillit

Re: kecc
ZATO TY SI GÉNIUS, TY EMANCYPOVANČE
0/0
28.4.2005 9:12

_m-

Re: Re: kecc
....Když jsem byla hodně mladinká, říkal se u nás vtip - víš která žena v našem městě je nejemancipovanější ? Přece paní XYX - má za muže EMANA CYPA............ :-)))
0/0
28.4.2005 9:25

Najdete na iDNES.cz