Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Klece z ústavů měly zmizet, ale používají se dál

Není zločinec, přesto je za mřížemi. Žena trpící mentální retardací a autismem žije už téměř deset let v železné kleci v jednom středočeském ústavu sociální péče. A není jediná. Takových lidí jsou v Česku desítky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

GhorX

Pro Isbjoernu...
Abyste nemusela listovat. 30tiletého muže s patřičným fyzickým vybavením, bohužel s intelektem 5tiletého dítěte, ošetřovatelka může umírňovat jen tehdy, pokud se mu plně věnuje. Bohužel, žádný stát na světe nemá peníze na to, aby na každého jednoho klienta ústavu mohl mít jednu kvalifikovanou ošetřovatelku. Vyjímkou jsou privátní ústavy, ale to není tento případ. A protože má ošetřovatelka na starosti víc klientů, musí se nutně postarat o jejich bezpečí. Zabezpečené lůžko je podle mého názoru menší bolest, než přivazování k posteli, nebo intravenozní podávání psychofarmak.
0/0
25.4.2005 11:10

Sumecek

Redakce
Paní redaktorko, byla jste vyzvána k dialogu  Nebo to byl Váš první žurnalistický pokus  Opravdu - iHeute rádo cenzuruje příspěvky čtenářů . To co napsala paní redaktorka je šíření poplašné zprávy plynoucí z neznalosti problému. Ale jistě paní redaktorko,  každá kačka se hodí.
0/0
25.4.2005 10:36

tillit

.
Komunisti  z parlamentu měli zmizet, ale rochní se dál
0/0
25.4.2005 10:24

Gogolima

Tak nevím
Ty klece se zdají být jako kruté řešení, ale ......  Byla jsem asi před dvěma lety na návštěvě s kamarádkou její vzdálené tetičky v domově důchodců a jednu klec tam měli v sousedním pokoji. V první chvíli jsem byla pohoršena -  jak můžeme tohle provádět starému člověku, který tam bezmocně ležel??? Ale pak jsem pochopila. Z toho bezmocného těla byl najednou běsnící živel, který vyváděl k nepopsání. Seběhl se personál, ale pomohla až lékařka s uklidňující injekcí. Nevím jak často se ty záchvaty dostavují, jestli je možné je předvídat, nebo permanentně udržovat člověka v polospánku. Každopádně to byl dost šokující zážitek a nezbývá, než věřit že ošetřující personál ví  co dělá. Pak ale - co když vede k zuřivosti ta mříž?
0/0
25.4.2005 10:06

barbudo

Klece nevadí pacientům ...
... klece vadí neinformovaným žvástalkám ...
... bez klecí se holt přidá pár miligramů a bude to i levnější. Jenom pacient stráví život bez podnětů, napůl v bezvědomí ...
0/0
25.4.2005 10:04

nasrat

Injekce navíc ZP neproplatí,tak co mají dělat, je jich málo..
Nebo necháte pacienta, který ublíží nejen sobě, ale i ostatním volně? Kdyby vyvraždil půlku oddělení, možná by se ZP ulevilo , ale to jsme zase u Mengeleho a jeho pokusů na lidech... Když EU rozhodne, že devianta a pedofila zaměstnáme v mateřské školce, tak také poslechneme? Kdo tam vůbec myslí a proč o všem rozhodují lidé, kteří nemají žádné, nebo mají minimální znalosti? Jediný den takového pacienta na "normálním" lůžku bude znamenat dlouhodobé a stokrát nákladnější ošetřování následně přizabitých spolupacientů. Poslance EU bych k němu umístil, pak by je podobné hovadiny ...
0/0
25.4.2005 9:24

Kyki

Re: Injekce navíc ZP neproplatí,tak co mají dělat, je jich málo..
holt se musi vysypat vic penez. nelze zit porad na dluh
0/0
25.4.2005 9:29

monstrum

SKutenčá pravda
Tak to má byť , tak je to správné....
0/0
25.4.2005 9:21

s(h)arka

Vážená paní redaktorko,
než zas napíšete nějaký žvást a snůšku bulvárních alibistických a rádoby burcujících keců, jeďte mezi takto postižené a umístěné, žijte a pracujte v ústavu mimimálně měsíc, každý den.. vezměte si na starost takoto postiženého člověka, bez klece, věnujte se mu 24 hodin denně..a pak si sedněte a pište!
0/0
25.4.2005 7:44

Kyki

Re: Vážená paní redaktorko,
nepletes si novinarinu se zdravotnickymi profesemi?
0/0
25.4.2005 9:39

p_kosta

Re: Re: Vážená paní redaktorko,
Možná pouze trpí představou, že když novinář píše o něčem, čemu absolutně nerozumí (logicky ani nemůže rozumět), tak by si měl problematiku trochu nastudovat. Ale to platí pouze pro objektivní novináře a ti, jak známo, vymírají geometrickou řadou.
0/0
25.4.2005 11:35

Rosik

Autorka článku
Docela by mě zajímalo, jakou dobu byla autorka článku v ústavech pro mentálně postižené, aby sbírala informace. Článek je tak jednostranně zaujatý, že to hraničí opět s bulvárem. Plně se ztotožňuji s předchozím příspěvkem.
0/0
25.4.2005 7:12

kyblík

Podpořte rodiny a nemusí být žádné klece
0/0
25.4.2005 6:34

kyblík

Re: Podpořte rodiny a nemusí být žádné klece
Omlouvám se, ale brzo jsem to odeslal.Rád bych konstatoval skutečnost, že kdyby bylo umožněno normálně žít rodinám s postiženým členem rodiny, a to tak, že by od státu dostali stejné prostředky, jako stojí stát umístění  tohoto člověka v ústavu, (a ne 3700/měsíc a pan ministr to nazývá platem za 24 hod. péči)ubylo by počet chovanců a stávající personál by měl více času na pacienty.
K lůžkům bych zkusil uvést následující:
1. Brojí se proti zavírání do lůžek vypadajících jako klece, ale málokdo si uvědomí, že všichni dáváme své děti v zájmu bezpečnosti do postýlek či ohrádek, tyto jsou principielně stejné, akorát dítě ji nepotřebuje tak vysokou a pevnou a mi se na to díváme ze shora, tudíž nám to nepřijde stejné jako ty diskutované lůžka
2. Pokud se v ústavech tyto lůžka zruší, začne personál nezvladatelné pacienty místo umístění do ohrazeného lůžka, začne je přivazovat k posteli, což si myslím, že je ještě horší
 
0/0
25.4.2005 6:59

GhorX

Re: Re: Podpořte rodiny a nemusí být žádné klece
Případně držet pod farmaky v permanentní otupělosti. Jinak rozdíl mezi dětskou postýlkou a klecovým lůžkem je (kromě bytelnosti) v tom, že je kryto i zvrchu. Což pro omezené hlupáky vyvolává alegorii s klecí na zvířata a to je pro ně (bez ohledu na souvislosti) nepřijatelné. Zajímavé je, jak všichni tito ochránci práv a svobod kvičí o nelidskosti, ale ještě jsem od nich neslyšel jedinou rozumnou alternativu.
0/0
25.4.2005 8:02

Isbjoerna

Re: Re: Re: jedinou rozumnou alternativou
"...je nutné naučit personál jednat s klienty jinak..."
0/0
25.4.2005 10:16

Jahod

Re: Re: Re: Re: jedinou rozumnou alternativou
Jak jinak? Zurici klient se neda jinak zastavit, nez znehybnenim. Pokud se dostane ke zbrani - zidle, tyc ba i klic, je schopen s ni tezce poskodit nejen sebe, ale i okolni klienty. Tady jednani nezabira. Zkuste rozumnymi argumenty uklidnit vztekajici se dite na hristi. Nez k nemu dobehnete, muze rozbit hlavu vedle sediciho ditete nebo se na Vas vrhnout. A pravdepodobnost, ze stacite zaznamenat pocatek je velmi mala. A klienti ustavu mohou propadnout amoku i v noci a ukazte mi jak s nimi jednat. Zavirat je do cel? Zpusobuje klaustrofobicky komplex. Elektricke soky jsou mucenim a medikace je polozivot mezi snem a realitou. Povazuji za lepsi klecove luzko s moznosti vyuziti casu s osobnim asistentem. Ono taky zalezi na tom, zda nas problem mentalne postizenych a psychicky nemocnych zajima, nebo zda nam dela dobre rozcilovani se na tema "ubohy chudacek v kleci".
0/0
25.4.2005 10:49

Nickl

Re: Re: Re: Re: jedinou rozumnou alternativou
Jo oni delaji za par "susnaku" a ty si myslis Isbjoerno ze musi jednat s pacienty jinak.  Mas to nejak popletene, tady v tomto pripade to neni privatni clinika.
0/0
26.4.2005 5:00

Geno

Nezasvěcení
Dokud budou o ochranných sítích hovořit (nebo psát) nezasvěcení, tak to bude úplně o ničem.
0/0
25.4.2005 1:25

Najdete na iDNES.cz